Stres je jedním z největších spouštěčů zdravotních problémů, který postihuje různé generace lidí po celém světě. Stres si nevybírá. Může vás postihnout kdykoliv a kdekoliv. Krátkodobý stres a určité specifické stresové situace nás mohou výrazně nakopnout k naší pracovní výkonnosti. Naopak chronický nebo dlouhodobý stres je závažným problémem, který způsobuje výrazné komplikace v životě mnoha lidí. Co způsobuje stres? Na tuto otázku si spolu odpovíme v následujících řádcích.
Obsah článku
Což způsobuje stres a proč vzniká?
Každodenně jsme vystavováni stresovým situacím, které se z odborného hlediska nazývají stresory. Ve většině případů jsou stresory vnímány společností ve velmi negativním světle, což je přirozené, např. vyčerpávající harmonogram nebo problémy ve vztazích. Kromě toho existují i pozitivní faktory, které nás mohou dostat pod tlak a stres, např. plánovaná svatba, nákup vysněného domu, povýšení v práci a podobně. Ve většině případů jsou stresory externími, tedy vnějšími faktory, které následně ovlivňují naše tělo i duši.
Na druhé straně můžeme mluvit io interních faktorech, které pramení v našem psychickém nastavení. Takové interní faktory vznikají například kvůli tomu, že jsme povahově pesimističtí, perfekcionisté nebo máme prostě pohádkové očekávání.
Z hlediska toho, co způsobuje stres je ještě velmi důležité říci, že ne pro každého jedince je určitá situace nebo okolnost dostatečně stresující. Jinak řečeno, každému jedinci způsobuje stres něco jiného. Tedy některé situace, které vnímáte stresující vy, nemusí být pro druhé ničím výjimečným. Jednotlivým nejčastějším příčinám stresu je důležité se v co největší míře vyhýbat. Snižujete tím riziko toho, že budete vystavováni chronickému, tedy dlouhodobému stresu. Pojďme si tedy jednotlivé stresory nebo příčiny rozdělit do dvou kategorií a ke každé přidat pár příkladů.
Externí faktory
Externí faktory představují okolnosti přicházející z vnějšího prostředí, které nám mohou způsobovat období stresu. Rozdílem mezi externími a interními faktory je i to, že externí, tedy vnější, nemůžeme svou vůlí ovlivnit. Důležité je, aby nás takové okolnosti neovlivnily natolik, že spustí v našich životech dlouhodobý nebo chronický stres.
- výrazné životní změny – období těhotenství nebo narození dítěte, ztráta blízkého, nové zaměstnání, sňatek, odchod z domu
- nadměrná pracovní zátěž a hořící termíny v práci
- období psychického tlaku zejména během období zkoušek ve škole
- závažné problémy ve vztazích
- nabitý harmonogram
- problémy s financemi v rodině
- ztráta práce či nezaměstnanost nebo negativní vztahy na pracovišti
- různé jiné životní události, jako například odchod do důchodu, stěhování, rozchod, rozvod a podobně
- životní styl a zdravotní stav – deficit spánku, nadměrné požívání alkoholických nápojů, obezita, nevyléčitelná choroba
Interní faktory
Interní faktory jsou opozita externích faktorů a představují okolnosti vázané na naši psychiku, které v našem organismu vyvolávají stresové reakce. Jinak řečeno, interní faktory jsou okolnostmi vznikajícími v naší mysli. V drtivé většině jejich víme ovlivnit, neboť jsou spojovány hlavně s našimi povahovými vlastnostmi. Pojďme se tedy spolu podívat na nejčastější interní stresory, které přispívají ke vzniku chronického stresu.
- pesimismus
- neschopnost přijmout nejistotu a předem neznámé situace
- nedostatečná flexibilita
- nastavení mysli ve smyslu ,, všechno nebo nic „
- nerealistické a nesplnitelné očekávání
- stereotypní a konzervativní myšlení
- perfekcionismus
Co způsobuje stres? – 10 nejčastějších životních situací
- smrt partnera
- rozvod
- manželské odloučení
- vězení
- smrt blízkého člena rodiny
- vážné onemocnění nebo závažné zranění
- manželství
- ztráta práce
- odchod do důchodu
- těhotenství
Co způsobuje stres na našem organismu?
V následujících řádcích se budeme věnovat tomu, jak nejlépe poznáte, že jste vystavováni dlouhodobému, tedy chronickému stresu. Je důležité mít na paměti nejčastěji symptomy indikující, že se jedná opravdu o stres. Nejnebezpečnějším faktem na stresu je to, jak jednoduše nás může ovládnout, přičemž o tom ani nemusíme vědomě vědět. Na stres si totiž váš organismus může časem zvyknout.
Nebezpečnou stránkou dlouhodobého stresu je to, že si ani neuvědomíte, jakým negativním způsobem ovlivňuje vaše psychické i fyzické zdraví. Co způsobuje stres na těle i duši? Podívejme se na 4 základní kategorie příznaků stresu podle jednotlivých oblastí, ve kterých se projevují.
Kognitivní příznaky
Kognitivní příznaky jsou symptomy spojené s poznávacími funkcemi našeho organizmu. V praxi jde nejčastěji o problémy související s koncentrací či pamětí.
- problémy s pamětí
- snížená schopnost nebo neschopnost koncentrace
- negativní myšlení
- úzkostné myšlenky
- neustále obavy
- slabé schopnost hodnocení, resp. hodnotící problémy
Emocionální příznaky
Jedná se o projevy stresu, které se odrážejí na psychické a citové sféře jedince, který je vystavován stresu.
- depresivní stavy nebo celkové pocity neštěstí a smutku
- náladovost, podrážděnost nebo pocity hněvu
- úzkostné stavy
- agitovanost
- pocity přetížení
- izolace, resp. pocity osamělosti
- jiné příznaky emocionálního charakteru
Fyzické příznaky
Fyzické příznaky jsou projevy, které dokážeme zpozorovat na našem tělesném zdraví.
- průjem
- zácpa
- nevolnost
- bolesti v hrudní oblasti
- bolesti hlavy
- nadměrné bušení srdce
- snížený sexuální apetit
- častý výskyt rýmy či chřipky
- snížena energie
- závratě
- akné
Behaviorální příznaky
Behaviorální příznaky představují symptomy projevující se na chování konkrétního jedince, který čelí stresu. Jde o pozorovatelnou změnu v chování člověka.
- přejídání nebo omezení stravy
- nedostatek spánku nebo nadměrné množství spánku
- negativní zlozvyky, např. kousání nehtů
- požívání alkoholických nápojů, kouření či užívání drog
- prokrastinace nebo zanedbávání povinností
- odloučení nebo separace od ostatních jedinců nebo společnosti
Nejčastěji projevy organismu, které způsobuje stres
- akné – je jedním z nejčastějších a nejviditelnějších příznaků stresu. Mnohé studie se shodují na tom, že existuje asociace mezi akné a vysokou hladinou stresu.
- bolesti hlavy – podle mnohých výzkumů je velmi častým příznakem stresu i migréna nebo silné bolesti hlavy. Nejčastěji to zaznamenáte tak, že vás bolí oblast hlavy až krku.
- časté onemocnění – tím, že stres snižuje obranyschopnost organismu nebo snižuje imunitní systém, dochází ke zvýšené náchylnosti na různé nemoci.
- snížena energie a ospalost – nespavost a snížená hladina energie s sebou spolu ve velké míře souvisí, neboť nekvalitní a nedostatečný spánek vede k nedostatku energie
- chronické bolesti – podle průzkumů mohou být chronické, tedy dlouhodobé bolesti způsobené i zvýšenou hladinou stresu
- problémy s trávením – stres je podle mnoha studií nejčastějším spouštěčem trávicích problémů, jako například průjem či zácpa
- změna libida – zvýšená míra stresu dokáže výrazným způsobem ovlivnit náš sexuální život, a tudíž ho značným způsobem znekvalitniť
- změna apetitu – podle průzkumů existuje propojenost mezi změnami ve stravovacích návycích a zvýšenou mírou stresu. Nejlepší zaznamenáte tyto změny na vašem těle (nárůst či úbytek tělesné hmotnosti).
- nadměrné bušení srdce – intenzivní bušení srdce je jedním z nejčastějších fyzických příznaků stresových období.
- deprese – stres může být zákeřný iz toho důvodu, že dokáže vyvolat epizody depresivních stavů a tedy i předtím zdravý člověk se najednou ocitá ve velkém problému.
Vybrané zdroje: