Deprese je závažný zdravotní stav, který iv méně závažné míře může přerůst do velmi nebezpečného stavu, který dokonce ohrožuje i život člověka. Ignorace tohoto nepříjemného onemocnění se v žádném případě nevyplácí a je nutné podstoupit každý jeden možný krok k tomu, abyste se mohli tohoto onemocnění postupně zbavovat a zcela ho odstranit ze života. Co je dobré na depresi? V následujících řádcích vám nabídneme nejlepší řešení, které vám zvednou náladu a zvýší kvalitu vašeho života.
Obsah článku
Deprese – je možné ji léčit
Depresivní stavy jsou závažným problémem, který ovlivňuje nejen naše myšlení, náladu či chování, ale i naši pracovní výkonnost či vztahy. Tento moderní závažný problém nám vysává množství energie, bere nám naději či chuť do života. Pokud pravidelně trpíte depresivními epizodami, ať už mírnějšími nebo závažnějšími, rozhodne léčbu neodkládejte ani na sekundu. Je nutné si uvědomit, že v mnoha případech na úspěšnou léčbu tohoto psychického problému bohatě postačí osvojit si jisté návyky a změnit životní styl.
Zahájení léčby, respektive nabrání odvahy k ní, je v mnoha případech velmi náročné, což je zcela pochopitelné, protože nám během deprese chybí jakákoliv chuť posunout se dál. Náročné však neznamená nemožné. Samotná léčba není vůbec rychlá ani jednoduchá, avšak s pevnou vůlí ji můžete úspěšně dokončit. Základem je začít malými postupnými krůčky a změnou myšlení. Možná nebudete mít energie na rozdávání, avšak na zdôverenie se jiné osobě to zpočátku bude stačit.
Známe několik druhů léčby deprese:
- přírodní (změna životního stylu)
- medikamentózní (pomocí léků) – antidepresiva a výživové doplňky
- terapie (konzultace s psychologem nebo psychiatrem)
Co je dobré na depresi – rady a tipy
Úvodem bychom rádi podotkli to, že jakkoli se mohou zdát rady a tipy na léčbu depresivních stavů nejlepší, na každého jedince mohou ovlivnit určité doporučení lépe než jiné. Ne nadarmo se častokrát iv medicíně zmiňuje pojem psychická odolnost či síla psychiky a vůle. Pokud jste silným jedincům po mentální stránce, pravděpodobnost úplného odstranění deprese z vašeho života se zvyšuje.
V následujících řádcích vám poskytneme podstatné informace od přírodní léčby až po užívání léků či kozultácie s psychiatrem nebo psychologem.
1. Zdravý životní styl
Mít depresivní epizody není žádná výhra, ale vězte, že vedení správného životního stylu vám pomůže s vaší depresí mnohem účinněji bojovat. Ve většině případů však přirozené způsoby léčby nebudou stačit (středně závažné až velmi závažné depresivní stavy). Přirozené způsoby je nutné kombinovat se psychoterapií a občas is léky, ať už v podobě silných antidepresiv nebo přírodních výživových doplňků.
Stanovte si rutinu
Podle psychiatrů je velmi důležité mít naplánované pravidelné aktivity, které je nutné provést. Takovým způsobem ,, zabavíte „vaši mysl a nedovolíte depresivním myšlenkám vstoupit do vaší hlavy. Jde o to, že deprese narušuje zavedenou strukturu vašeho života. Dny mohou pro depresivních pacientů znamenat roky. Tento styl života je nutné zcela zastavit.
Definujte si cíle
Když máte deprese, můžete se cítit beznadějně. Kromě toho se vám může zdát, že žádný úspěch nedokážete pokořit, co vaše sebevědomí v konečném důsledku posouvá výrazně dolů. Abyste takovému myšlení zabránili je nutné si definovat denní cíle, které se postupně mohou změnit i na větší cíle. Důležité je však začít is malými cíli. I jednoduché posečení trávníku může být příkladem malého cíle.
Fyzická aktivita
Jakýkoliv sport či odpočinek dočasně zvyšuje hladinu pozitivních látek zvaných endorfiny. Jde o ,,hormony štěstí“, které se uvolňují během fyzické námahy. Z dlouhodobého hlediska mohou endorfiny depresivním pacientům výrazně pomoci. Neznamená to však, že musíte zaběhnout maraton.
Zdravá a vyvážená strava
V první řadě neexistuje žádná magická strava, která by okamžitě vyřešila problémy s depresemi. V každém případě je velmi důležité sledovat, co do svého těla přijímáte. Dbejte na vyvážený přísun vitaminů a minerálních látek. Pokud v důsledku deprese přibíráte, snažte se upravit si stravu. Výbornými látkami na pomoc s depresemi jsou omega 3 mastné kyseliny (zejména losos a tuňák) a kyselina listová (avokádo a špenát). Kromě toho dbejte na dostatek vitamínů skupiny B či dostatečný přísun hořčíku.
Dostatečný a kvalitní spánek
Depresivní stavy jsou velmi nebezpečným problémem iz toho důvodu, že pacientům mohou způsobit velké problémy nejen s usínáním, ale is nedostatkem a kvalitou spánku. Co však můžete udělat? Změňte svou spánkovou hygienu, tj ukládejte se na spánek každý den ve stejných časech. Před spánkem byste neměli dívat televizi a ani pracovat s počítačem.
Odstraňte negativní myšlenky
Váš boj proti depresi je založen nejen na fyzické aktivitě, ale i na mentálním nastavení. Snažte se myslet na pozitivní věci nebo osoby, které vám dělají radost. Doporučujeme si neustále připomínat radostné chvíle, které jste zažili.
Relaxační a zábavné aktivity
Myslíte si, že neexistuje nic na světě, co by vás mohlo rozveselit a zlepšit vám náladu? Myslíme si, že to vůbec není pravda. Odpovězte si na otázku, jaké aktivity vám dokáží vyčarovat úsměv na tváři. Je to sport, meditace, masáž, procházka v přírodě nebo objevování nových míst? Výběr je na vás.
Co je dobré na depresi – terapie i léky
Mnozí z vás jistě neradi navštěvují lékaře, což je zcela pochopitelné, ale v některých případech si bez jeho pomoci jednoduše sami nevystačíme. V případech zejména středně závažné až velmi závažné deprese je nutné kombinovat změny životního stylu s léky a psychoterapií. Existují i tyto způsoby léčby deprese:
- antidepresiva – jsou velmi silné léčiva, které jsou vázány na lékařský předpis, a tedy musí se jednat o závažný stav deprese. Mezi antidepresiva patří například Elicea, Xnax, Olwexya a Citalec.
- výživové doplňky – nejsou vázány na lékařský předpis a mají být pouze podporou vyvážené stravy. Obecně nejsou tak silné jako antidepresiva. Doporučujeme nový doplněk stravy Stressfix, který obsahuje všechny potřebné vitamíny a rostlinné extrakty, které naše tělo denně potřebuje. Jde o efektivní způsob boje proti stresu av konečném důsledku i proti depresím.
- bylinky a léčivé rostliny – výbornou volbou je i využití léčivých účinků naší přírody. Mezi doporučené rostliny patří třezalka, heřmánek, levandule, kozlík lékařský či mučenka pletní.
Dalším možným způsobem léčby závažných depresí je psychoterapie, tedy léčba rozhovorem s odborníkem. Psychoterapii provádí psychoterapeut, kterým může být psycholog nebo psychiatr. Psychoterapie se používá k léčbě lehčích a středně závažných duševních a emočních poruch. Pokud máte těžké deprese, pravděpodobně podstoupíte léčbu kombinací léků a psychoterapie.
V žádném případě však nezapomínejte ani na psychiatra a psychologa, který vám mohou s vašimi depresemi pomoci iv různých ohledech.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/depression/coping-with-depression.htm
- https://www.webmd.com/depression/features/natural-treatments#2
- https://lepsiebyvanie.centrum.sk/zelen-a-zahrada/883069/10-rastlin-proti-uzkosti-depresii-a-stresu
- https://www.vyzivovy-doplnok.sk/deprim/
- https://www.slovenskypacient.sk/ako-vyzera-psychoterapia/