Depresivní stavy patří mezi závažné psychické onemocnění, které mohou mít obrovský negativní dopad na kvalitu našeho života. Psychiatrické onemocnění bývají často podceňovány a nejsou v takové velké míře diskutovány, jako například jiné závažné fyzické zdravotní problémy. Pokud i vy patříte k lidem trpícím depresivními či úzkostnými stavy, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc. Nasazením antidepresiv se kvalita vašeho života výrazně zlepší. Takovým antidepresivem je i Cipralex, o kterém si více řekneme v následujících řádcích.
Obsah článku
Antidepresivum Cipralex
Cipralex představuje lék patřící do skupiny léčiv zvaných antidepresiva. Antidepresiva jsou lékaři předepisované léky určené zejména pro řešení problémů s depresemi. Antidepresivum Cipralex, které je vázáno na lékařský předpis, obsahuje účinnou látku zvanou escitalopram, která patří do skupiny léků zvaných selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Látky patřící do této skupiny jsou odpovědné za zvyšování hladiny serotoninu. Serotonin je neurotransmiter, který v případě zvýšení své hladiny může člověku přivodit lepší náladu.
Mezi nejznámější účinky přípravku Cipralex řadíme:
- léčba depresivních stavů (depresivních epizod)
- léčba úzkostných poruch (např. panické stavy současně s agorafobií nebo bez ní)
- léčba generalizované úzkostné poruchy
- léčba sociální úzkostné poruchy
- léčba obsedantně-kompulzivní poruchy
Co se týče nástupu účinku přípravku Cipralex, tak samotná účinná látka se začíná projevovat na lidském organismu v rozmezí od 2 do 4 týdnů. Je třeba mít však na zřeteli, že v některých případech bude možná nutné podstoupit léčbu v trvání až několik týdnů, abyste pocítili plný efekt účinné látky escitalopram.
Účinná látka escitalopram
Jak jsme již zmínili, hlavní účinnou látkou, která bude léčit vaše depresivní či úzkostné stavy je escitalopram. Tato látka může být obsažena iv jiných antidepresiv či lécích, tedy najdete ji i pod jinými obchodními názvy a také v jiných formách. Je důležité si uvědomit, že lékař v závislosti na konkrétním stavu vám může Cipralex předepsat i na jiné zdravotní potíže než ty, které jsou výslovně uvedeny v příbalové dokumentaci přípravku. Pokud jste si jednotlivé zdravotní problémy prodiskutována s lékařem nebo netušíte, proč máte užívat Cipralex pro váš konkrétní stav, určitě neváhejte znovu kontaktovat vašeho lékaře.
Každopádně je velmi důležité dodržovat zásadu nevysadenia antidepresiva Cipralex bez konzultace s lékařem. V žádném případě nenabízejte léčivo Cipralex jiným osobám, i kdyby vykazovaly podobné či stejné příznaky, jako vy.
Cipralex a jeho nežádoucí účinky
Užívání léků s sebou přináší i vedlejší nebo nežádoucí účinky. Nežádoucí nebo vedlejší účinek představuje z odborného hlediska nežádoucí reakci vašeho těla na účinnou látku v případě, nepřesahuje doporučené dávkování. Bohužel i antidepresivum Cipralex vzhledem ke své účinnosti přináší do života pacienta nepříjemné účinky, kterým nedokážete zabránit. Nežádoucí účinky mohou být méně intenzivní, ale i intenzivnější. Kromě toho se mohou vyskytovat pouze dočasně nebo trvale, resp. dlouhodobě.
Zdůraznit bychom však chtěli i to, že vedlejší účinky, které v následujících řádcích uvedeme nemusí postihnout každého jednoho pacienta. To znamená, že existuje pouze určité riziko a šance, že se projeví. Pokud se obáváte výskytu nežádoucích účinků léku Cipralex, neváhejte předem prodiskutovat výhody a rizika spojená s jeho léčbou. Nežádoucí účinky antidepresiva Cipralex se statisticky objevují nejméně u 1% lidí, kteří užívají toto léčivo. Obávat se však nemusíte, vedlejší účinky jsou ve většině případů zvládnutelné a pominou samy po nějakém čase.
Pokud budete patřit k lidem, u kterých se vedlejší účinky Cipralex projeví, okamžitě navštivte svého lékaře, který zhodnotí prospěšnost další léčby.
Nejčastější vedlejší účinky
- změny krevního tlaku
- zácpa nebo průjem
- problémy se spánkem
- ospalost
- nevolnost
- sucho v ústech
- únava nebo nespavost
- horečka
- pálení žáhy
- nadměrné pocení
- nechutenství
- sexuální dysfunkce – snížené libido, erektilní dysfunkce, neschopnost dosáhnout orgasmu
- problémy se žaludkem
- časté zývanie
Tyto nežádoucí účinky mohou postupně vést k dalším zbytečným komplikacím, pokud nebudou efektivně řešeny. Doporučujeme proto vyhledat lékaře.
Mezi další nežádoucí účinky řadíme:
- otoky nebo kožní krvácení nebo krvácení z jiných oblastí těla
- problémy s udržením správné hladiny cukru v krvi
- halucinace
- neschopnost močit
- samovolné tiky, pohyby těla a obličeje
- nízké hladiny sodíku vedoucí k nedostatku energie, pocitu žízně, suchu v ústech, ospalosti, zmatenosti či k záchvatům
- neklid
- bolesti očí nebo rozmazané vidění
- zvýšený tlak v očích
- černý moč
- svědění
- bolesti v břiše
- zvracení
- zežloutnutí kůže nebo očí
Třetí a poslední skupinou nežádoucích účinků jsou následující příznaky:
- záchvaty nebo křeče
- serotoninový syndrom nebo neuroleptický malignantní syndrom – zmatenost, průjmy, teploty, agitovanost, zhoršená koordinace, neúnavnost, zimnice, pocení, hyperaktivita či mykání
- bušení srdce
- odpadávání
- alergické reakce (např. vyrážka, otok tváře nebo hrdla)
- lapání po dechu
- sebevražedné myšlenky
- zvracení krve nebo přítomnost krve ve stolici
Jak můžete vidět, vedlejší účinky není radno podceňovat, a proto jakýkoliv jejich výskyt hlaste ošetřujícímu lékaři .
Escitalopram a jeho kontraindikace
Kontraindikace jsou situace, kdy za žádných okolností nelze zahájit léčbu antidepresivem Cipralex. Určitě neužívejte Cipralex v následujících případech:
- pokud jste alergičtí na účinnou látku escitalopram, citalopram nebo jakoukoli látku obsaženou v léčivu Cipralex (pozorně si přečtěte příbalovou dokumentaci)
- pokud trpíte poruchou prodlouženého QT intervalu nebo trpíte poruchou srdečního rytmu
- jestliže již užíváte lék s účinnou látkou pimozid
- pokud jste užil léčiva s tzv. MAO inhibitory v posledních 2 týdnech, jinak řečeno, MAO inhibitory by neměly být užívány minimálně do 2 týdnů po ukončení léčby escitalopramem
Cipralex – těhotenství a kojení
Některé léky, hlavně ty silnější, mohou představovat výrazné riziko nejen pro budoucí matku, ale i pro dítě po narození. Ze zkušeností odborníků víme říci, že bezpečné užívání antidepresiva Cipralex během těhotenství nebylo prokázáno. Byly hlášeny situace, kdy novorozeňata měli zdravotní problémy po narození. Šlo o případy, kdy těhotné ženy užívaly účinnou látku escitalopram nebo látky jí podobné během posledního trimestru těhotenství. Takové užívání vedlo k tomu, že děti musely být v některých případech i hospitalizovány – např. kvůli problémům s dýcháním.
Kromě toho byly v konkrétních případech na dětech diagnostikovány příznaky, ke kterým patří záchvaty, problémy s kojením, ztuhnutí svalstva, neustále záchvaty pláče či neustálá nervozita. Je proto namístě, aby lékaři zvážily výhody z užívání účinné látky escitalopram a potenciální rizika, které přináší. Výhody by měly převyšovat rizika. Pro vás je důležité i to, pokud jste otěhotněla během užívání tohoto léčiva, měli byste okamžitě navštívit lékaře.
Je prokázáno i to, že účinná látka citalopram, která představuje jakousi alternativu k escitalopramu, se uvolňuje do mateřského mléka. Pokud tedy během kojení užíváte léčiva s obsahem těchto látek, může to mít za následek ovlivnění zdravotního stavu vašeho dítěte. Vyhledejte lékaře a prokonzultujte s ním nezbytnost z užívání těchto látek.
Formy a cena přípravku Cipralex
Na Slovensku si zakoupíte pouze 10 mg verzi antidepresiva Cipralex, přičemž existují ještě i tablety s 15 mg a 20 mg účinné látky. Každé jedno balení, tedy i ty balení, které se prodávají u nás, obsahují buď 14, 28 nebo 56 potahovaných tablet, přičemž cena 28-tabletového balení je přibližně 20,00 € a 14-tabletového okolo 18,00 €.
Dávkování
Úvodem bychom rádi upozornili všechny uživatele antidepresiva Cipralex, že je naprosto nezbytné dodžiavať doporučené dávkování. Řiďte se instrukcemi lékaře, který vám tento lék předepsal. V opačném případě je směrodatné doporučené dávkování v příbalové dokumentaci.
- těžké deprese
- 1 tableta 1krát denně
- v závislostí od individuálních okolností může být denní dávka navýšena na 2 tablety
- účinek nastoupí přibližně po 2-4 týdnech
- panická porucha spojená s agorafobií nebo bez ní
- 1. týden léčby by měla být doporučená denní dávka půl tablety, přičemž se má dávka zvýšit na 1 tabletu denně
- dávku lze zvýšit až na maximální dávku – 2 tablety denně
- plný účinek léku se dosáhne až po třech měsících
- generalizovaná úzkostná porucha
- na úvod léčby by se měla užívat 1 tableta 1krát denně
- dávka se může zvýšit až na 2 tablety denně
- obsedantně-kompulzivní porucha
- na začátek léčby je nutné užívat 1 tabletu denně, přičemž dávku je možné zvýšit až na 2 tablety denně
- sociální úzkostná porucha
- užívá se 1 tableta denně
- na snížení příznaků je nutná alespoň 2-4 týdenní léčba
- dávka se může snížit až na půl tablety denně nebo navýšit na maximální dávku 2 tablety denně
- obecně se doporučuje užívat Cipralex v takových případech přibližně 12 týdnů
Co se týče délky léčby, antidepresivum Cipralex by mělo být užívány dlouhodoběji – přibližně několik měsíců. Maximální efekt dosáhne tento lék až po několika týdnech užívání. Je vhodné užívat co nejnižší možnou účinnou dávku. Určitě neukončujte léčbu náhle, ale postupně snižujte dávky, abyste předešli příznakem z vysazení.
Antidepresivum Cipralex a zkušenosti s ním
Zkušenosti potvrzují účinnost tohoto přípravku, protože jde o poměrně silné antidepresivum. Pozor však na náhlé ukončení léčby, neboť může dojít příznaky z vysazení, a to i přesto, že escitalopram není návykový.
Zajímá vás
Na co je Cipralex?
Cipralex představuje silné antidepresivum, které je určeno k léčbě úzkostných a depresivních poruch. Jedná se zejména o případy těžkých depresí, panickou poruchu, úzkostné poruchy – sociální i generalizovaná a také o obsedantně-kompulzivní poruchu.
Jak se užívá?
Užívání je specifické pro konkrétní případy, ale obecně bychom mohli říci, že se užívá 0,5-2 tablety denně, přičemž 2 tablety denně představují maximální doporučenou dávku. Pokud vám lékař neupřesňuje dávkování, řiďte se pokyny v příbalovém letáku léku.
Je Cipralex návykový?
Ne, Cipralex, tedy ani účinná látka escitalopram, návykový není, přesto může tento lék při náhlém vysazení způsobit nepříjemné abstinenční příznaky, a proto ho třeba vysazovat postupně.
Jak Cipralex vysadit?
Jelikož Cipralex může způsobit příznaky z vysazení i přesto, že není návykový, je důležité toto léčivo vysadit postupným snižováním dávky. Ideální je snižovat dávku o půl tablety v určitých intervalech.
Vybrané zdroje: