Bušení srdce je velmi nepříjemný zážitek pro každého, kdo trpí tímto negativním zdravotním problémům. Bušení srdce bychom neměli podceňovat, zejména pokud se vyskytuje náhle a velmi často. Na druhé straně v mnoha případech je bušení srdce poměrně běžná záležitost. Jde zejména o nadměrnou fyzickou či psychickou zátěž.
Obsah článku
Bušení srdce – kdy je to závažný problém?
Bušení srdce je charakteristické tím, že ho člověk nepociťuje v klidu. Na druhé straně člověk začíná bušení srdce cítit při nadměrné fyzické či psychické aktivitě. Bušení srdce může způsobovat i stres či úzkost. Dokonce spouštěčem této nadměrné srdeční aktivity mohou být také různé onemocnění či změny v našem organismu. Co prožívají lidé když mluví o bušení srdce? Tento stav popisují jako:
- silné bouchání
- pomalé nebo rychlé bušení
- nepravidelnou činnost srdce
- vynechávání tepu
Bušení srdce se odborně nazývá palpitace. Pokud člověk trpí pravidelně tímto problémem, takový stav může trvat krátkou dobu nebo se kontinuálně vrací. Pro palpitace je charakteristické i to, že se může měnit jejich četnost či délka přestávek. Kdy můžeme mluvit o tom, že bušení srdce je závažný problém?
- Pokud máte puls 60 – 100 za minutu, jde o běžnou hodnotu, která nepředstavuje pro člověka závažný problém. Dokonce sportovci mají pulsní hodnoty od 40 do 60 úderů za minutu.
- Problémem může být tzv. tachykardie, která představuje více než 100 úderů za minutu. Důležité je říci, že mluvíme o dlouhodobém zrychleném pulsu bez fyzické nebo psychické zátěže.
Příznaky bušení srdce
Bušení srdce nebo palpitace přinášejí s sebou různé symptomy. Někteří lidé mohou pociťovat pouze samotné bušení, ale není vyloučeno, aby jiní jedinci nepociťovali souběžně s bušením srdce i jiné příznaky. Jaké jsou tedy nejčastější symptomy bušení srdce?
- bušení nebo chvění srdce – toto bušení se může projevovat jako silné, pomalé, nepravidelné, rychlé a také může jít o vynechávání úderů
- bolest v oblasti hrudníku – může jít o pocit tlaku na hrudi, tíhu, o pocit kamene na hrudi nebo jiné
- dušnost či pocit nedostatku vzduchu
- bledost či zarudnutí na tváři
- pocení
- třes – zejména končetin
- brnění zejména končetin a úst
- fialové cyanotické rty
- závratě
- bolesti hlavy
- pocit na zvracení až zvracení
- mdloba, kolaps či ztráta vědomí
Tento pocit bušení je nejčastěji patrný na levé straně hrudníku či spánkové oblasti, v uchu av oblasti břicha. Pokud se u vás tyto příznaky vyskytují dlouhodobější, neváhejte navštívit praktického lékaře, kardiologa, endokrinologa či internisty. Tito odborníci vám již poradí a nastaví léčbu podle příslušných příznaků.
Bušení srdce – jaké jsou jeho příčiny?
Samotné bušení srdce může být způsobeno různými zdravotními komplikacemi či samotnou aktivitou jedince. Hlavní příčiny palpitací můžeme rozdělovat do více skupin podle různých faktorů.
Nekardiálne
Nekardiálne příčiny bušení srdce jsou takové faktory, které nepramení v zdravotních problémech týkajících se srdce a cév. Takových příčin je nepočítaně, dokonce v mnoha případech je umí člověk i ovlivnit. Jaké jsou tedy tyto příčiny?
- fyzická námaha
- psychická zátěž (úzkost, únava, stres, strach)
- kofein nebo tein (čaj, káva, energetické nápoje)
- léky (tricyklická antidepresiva, digoxin a léky na hubnutí)
- drogy (kokain, pervitin, extáze)
- kouření
- požívání alkoholických nápojů
- porucha štítné žlázy
- poruchy duševního charakteru
- zvýšená teplota
- nadměrná tvorba hormonů dřeně nadledvin
- anémie
- dehydratace
- bolest
- krvácení a úraz
- nízká hladina kyslíku v krvi
- astma
- nižší hladina hořčíku, vápníku a draslíku
- těhotenství a změny s ním spojené
Kardiální
Kardiální příčiny bušení srdce jsou faktory srdečního charakteru, které zapříčiňují palpitace.
- vysoký krevní tlak – hypertenze
- nízký krevní tlak – hypotenze
- kardiomyopatie
- infarkt myokardu
- ischemická choroba srdeční
- angína pectoris
Arytmie
I srdeční arytmie mohou být spouštěči bušení srdce, čili palpitací. Mezi nejčastější arytmie, které tento stav zapříčiňují patří:
- tachykardie
- bradykardie
- extrasystoly
- supraventrikulární tachykardie
- komorová fibrilace a flutter síní
Jaké faktory mohou způsobovat i bušení srdce?
Dokonce i některé osoby s určitými vlastnostmi mohou být náchylnější na vývin různých arytmií nebo bušení srdce. Mezi takové faktory patří zejména:
- věk – náchylnější jsou starší lidé
- dědičnost
- už překonaný infarkt myokardu
- kardiovaskulární onemocnění
- onemocnění – např. obezita, cukrovka
- spánkové apnoe
- poruchy příjmu potravy
Bušení srdce – jaké je vyšetření?
Pokud se u vás projevují už námi zmíněné příznaky bušení srdce a arytmií, s největší pravděpodobností podstoupíte následující vyšetření:
- měření krevního tlaku
- odběr krve
- vyšetření zaměřené na hladiny hormonů
- EKG
- vyšetření štítné žlázy
- ECHO
- EKG Holter
7 způsobů jak zmírnit bušení srdce
Existuje několik způsobů, které vám mohou pomoci s vaším problémem s bušením srdce.
- hořčík – užívejte alespoň 300 mg hořčíku 2krát denně
- guava – na lačný žaludek, každé ráno
- studená voda – sklenici studené vody, osvěžení obličeje studenou vodou nebo studená sprcha
- vyvážené elektrolyty – draslík, sodík, vápník a hořčík – tyto elektrolyty musí být v našem těle vyvážené, pozor na příliš vysokou nebo nízkou hladinu
- citron a med – sklenici vody, který smícháte s medem a šťávou z limetky nebo citronu před spaním
- skořice – zkuste smíchat 1 lžičku skořice s teplou vodou a vypijte
- Valsalvův manévr – stlačení nosu a násilné vydechnutí se zavřenými ústy
Bušení srdce v těhotenství a hormonální změny
Těhotenství je obdobím života, během kterého žena prochází různými změnami. Hormony mohou nadělat v těle ženy pořádnou Sarapis. Může nastat několik problémů. Děloha se zvětšuje a plod v bříšku roste. Srdce prostě musí přepumpovat větší množství krve, a právě proto ženy pociťují větší tepovou frekvenci. Těhotné ženy se mohou setkat i s nižším krevním tlakem, který může vést až k odpadnutí. Bušení srdce může být v těhotenství způsobeno i poruchou štítné žlázy. Tento problém může vyústit až do poškození centrální nervové soustavy dítěte.
Pokud jste těhotná nebo kojíte, měli byste dbát i na zvýšený příjem jódu. A v neposlední řadě jsou zodpovědné za bušení srdce v období gravidity i hormonální změny. Takové bušení srdce by mělo s odstupem času odeznít. Dbejte proto na zdravou životosprávu a dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek.
Často kladené otázky
Co způsobuje bušení srdce?
Problém bušení srdce může být zapříčiněn mnoha faktory. Nejčastěji se však jedná o nadměrnou fyzickou zátěž nebo psychický tlak. Také se může jednat o projevy různých onemocnění, nejen kardiovaskulárních, dále může bušení srdce představovat představovat průvodní jev kofeinu nebo jiných povzbuzujících látek. Více se dozvíte pod nadpisem ,,Bušení srdce – jaké jsou jeho příčiny?“.
Jak se projevuje bušení srdce?
V klidu většinou člověk bušení srdce nepociťuje, ale jinak by ho měl rozpoznat rychlým tepem , který pociťuje např. v oblasti hrdla, dále může pociťovat bolest v oblasti hrudi, třes, pocení a mnohé jiné příznaky. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si řádky pod nadpisem ,,Příznaky bušení srdce“.
Jak zvládnout a zastavit bušení srdce?
Hlavní já psychická pohoda a naprostý klid celého organismu . Pokud však u vás bušení srdce přetrvává, pod nadpisem ,,7 způsobů jak zmírnit bušení srdce“ najdete užitečné rady a tipy jak se vypořádat s tímto problémem.
Jaké jsou léky na bušení srdce?
Léky, které by vysloveně řešily problém bušení srdce asi nenajdete. V první řadě však třeba najít příčinu tohoto jevu , který se u vás vyskytuje a léčit tento problém, který se za bušením srdce skrývá. Když se zjistí příčina – onemocnění nebo kardiovaskulární problémy – určitě se najde účinná léčba, která odstraní problém bušení srdce ať už prostřednictvím léků nebo bez nich.
Vybrané zdroje:
- https://zdravoteka.sk/magazin/ake-su-priciny-busenia-srdca/
- https://www.info.sk/sprava/74187/bušení-srdce-7-domacich-léčiv-ktere-ho-okamzite-zmírní/
- https://najmama.aktuality.sk/clanok/236123/tehotenstvo-meni-cele-telo-zeny-10-malo-znamych-no-fascinujucich-faktov/
- https://www.npz.sk/sites/npz/S trank / NpzArticles / 2018_05 / Ohr ozuje_srdce_aj_tehotenstvo__ Poznate_varovne_signaly_chorej _stitnej_zlazy_.aspx? page = full