Bulimie nervosa je závažná a život ohrožující psychiatrická nemoc. Toto onemocnění se nejčastěji objevuje mezi mladou populací. Předpokládá se, že bulimie postihuje 1 až téměř 5% lidí na světě. Tento předpoklad se jen odhaduje, nakolik bulimie se stejně jako jiné poruchy příjmu potravy zatajují. Toto onemocnění častěji postihuje ženy než muže (v poměru 9: 1) Lidé, který tímto onemocněním trpí svůj zdravotní stav tají před rodinou i přáteli.
Obsah článku
Poruchy příjmu potravy versus bulimie
Mezi bulimií a poruchou příjmu potravy je podle medicalnewstoday.com rozdíl. I když se to na první pohled nemusí tak vypadat. Lidé trpící poruchou příjmu potravy cítí potřebu jíst hodně i když necítí hlad a jsou najedení. Průměrná konzumace jídla v přepočtu na kalorie se pohybuje od 1 500 až po 3 000 kalorií. Lidé s poruchou příjmu potravy si během záchvatu dopřejí 10 až 20 tisíc kalorií v krátkém čase. Tento „záchvat přejídání“ může trvat několik hodin až jeden den. Během tohoto stavu pacient má pocit, že nemá kontrolu nad stravováním, nedokáže se zastavit a přestat jíst.
Následkem tohoto přejídání je obezita, cukrovka, vysoký tlak, cholesterol, choroby žlučníku, srdce, …
Bulimie je také porucha příjmu potravy, při které pacient po příjmu velkého množství kalorií začne mít pocit viny a snaží se to co snědl dostat ven z těla. Zvracením, užíváním projímadel, případně nadměrným cvičením či přísnou hladovkou. Všechny kalorie, které během záchvatu přijal chce dát pryč.
Co je bulimie
Během záchvatu přejídání se může pacient přijmout 3 až 7 tisíc kalorií . Při bulimii je délka tohoto záchvatu obvykle 2 hodiny, ale může trvat i déle. Během tohoto času osoba zkonzumuje jídlo tak rychle, že ho nestihne ani ochutnat, je velmi těžké zastavit ji a ani ona sama nemá kontrolu nad svým chováním. Záchvat začíná chutí na sladké – čokoláda, zmrzlina, čokoládové tyčinky, bonbóny, chipsy, … když dojdou zásoby sladkého přijdou na řadu i poměrně zdravá jídla – ořechy, sýry, pečivo, těstoviny. Nakonec pacient zkonzumuje „vše co vidí“ .
Po záchvatu se dostaví pocit viny, zahanbení, lítosti, znechucení, dostaví se pocit neštěstí a výčitky. Osoba se cítí neatraktivní, nafouknutá a začne mít velký strach z toho, že přibere na hmotnosti. Tyto obavy ji vedou k dalším krokem. V snaze nepřibrat a zbavit se pocitu viny začne vracet, užívat diuretika (močopudné – odvodňovací léky) a projímadla. Začne nadměrně cvičit, a (nebo) držet přísné diety. Po záchvatu si osoby stanoví cíle, které nelze splnit. Když zjistí, že se jim jejich nedaří dodržet dojde k dalšímu záchvatu a příjmu nadměrného množství stravy (kalorií) za krátký čas… a celý proces se opakuje stále dokola.
Bulimie je kolotoč, z něhož se dostat není jednoduché. I když se toto onemocnění týká příjmu potravy jde o psychologické onemocnění. Navenek zdravý člověk může mít vážné zdravotní problémy.
Podle způsobu jak se snaží pacienti dostat přijaté kalorie z těla pryč rozdělujeme bulimii do dvou forem:
Purgatívna forma – po záchvatu přejídání jde pacient vracet, užívá nadměrné množství léků na přehánění a odvodnění. Snaží se jídla zbavit mechanicky.
Nepurgatívna forma – po záchvatu si pacient sám stanoví přísnou dietu (hladovku) a začne několik hodin cvičit. V snaze spálit kalorie které přijal si stanový přísný denní režim.
Příčiny vzniku bulimie.
Příčinou rozvoje bulimie, ale i poruchy příjmu potravy bývají často spojené s abnormálním postojem k jídlu, nebo k vlastní postavě (hmotnosti). Za počátkem bulimie mohou stát emocionální problémy v kombinaci s genetickým, psychologickým, sociálním nebo behaviorálním faktorem .
Lidé trpící bulimií trpí zároveň i stresem, depresemi, úzkostí, posttraumatickou stresovou poruchou, obsedantně – kompulzivní poruchou, atd.
Přesná příčina propuknutí bulimie není známa. Stojí za ní několik faktorů, které ji mohou spustit. Vliv okolí, prezentace štíhlých modelek, vrcholový sportovci,… i toto může spustit poruchy příjmu potravy.
Příznaky bulimie
Osoba, která trpí bulimií může mít přiměřenou hmotnost k své výšce, dokonce může být i mírně vyšší. Zpozorovat, že s ní něco není v pořádku je obtížné, protože se pacient snaží vše tajit . Pokud patříte mezi všímavých lidí, nebude pro vás těžké poznat příznaky bulimie.
- Pacient je posedlý jídlem
- Mine značnou finanční částku na nákup jídla
- Skrývá a hromadí jídlo
- Stále si stěžuje na nadváhu
- Hned po jídle jde do koupelny
- Příliš cvičí
Mezi další příznaky, které si můžete všimnout patří
- dehydratace (z častého zvracení, přehánění a užívání diuretik)
- změna tělesné hmotnosti
- problémy s kyselinou žaludeční (pálení žáhy)
- zánět hrdla – téměř chronicky (z častého zvracení), což má za následek poškození žláz a následný otok obličeje
- nepravidelná menstruace
Diagnostika a léčba.
Jakmile nabudete podezření, že trpíte bulimií svého lékaře. Pokud si své onemocnění neuvědomujete dejte na rady své rodiny a přátel, netajte své problémy se stravováním a svěřte se do rukou odborníků. Mezi první vyšetření patří rozhovor s lékařem, který potřebuje získat co nejpodrobnější anamnézu. Následně přejde k fyzikálnímu vyšetření a rozborem krve a moči. Rentgen, sono, CT vyšetření následují hned potom, aby se zjistilo, zda a jak je váš organismus poškozen a nakonec vás lékař doporučí k psychiatrovi. Ten vám pomůže zjistit příčinu vzniku vašeho problému a pomůže vám zbavit se bulimie.
Ze začátku se vám může zdát, že problém s příjmem potravy zvládnete. Časem se ale z kolotoče hladovky, zvracení, pocitu viny a přejídání stane zvyk a zbavit se ho bude čím dál tím náročnější a obtížnější. Léčba je navržena pro každého pacienta osobně. Žádná univerzální neexistuje. V Podle toho co bulimii u vás způsobilo, což ji spustilo se navrhne léčba.
Způsoby léčby
- Behaviorální a kongnitívna terapie – účelem této terapie je změnit pohled pacienta na jeho hmotnost, postavu, stravování. Dalším účelem je zjistit co v pacientovi spouští chuť na přejídání (stres, deprese,..)
- Deník – pacient si může vést deník, kde si bude zapisovat co prožil, co snědl, jak se cítí. Díky tomu získá pacient přehled o spouštěcích podnětech bulimie a naučí se jim vyhýbat, nebo je zvládnout jinak než záchvatům přejídání.
- Rodinná terapie – tato terapie se doporučuje nezletilým pacientům. Bulimií trpí nejčastěji dospívající děti, na které je vyvíjen nátlak ze strany rodičů, školy (dobré známky ve škole, dobré výsledky v sportu,…), přátel a médií. I nevinná poznámka o hmotnosti může v teenagerovi spustit začátek bulimie.
- Antidepresiva – pokud je za vaším problémem deprese, stres,.. může vám lékař nasadit antidepresiva.
Bulimií nejčastěji trpí dospívající lidé , hlavně dívky. Může začít nevinně, snahou shodit pár kilo, nevhodnými poznámkami okolí na vzezření, vzhled a vlivům okolí (deprese, stres, tlak okolí). I když je toto onemocnění problémem poruchou příjmu potravy jde o onemocnění mysli. Následky, které bulimie nechá na organismu mohou vést k vážným zdravotním fyzickým i psychickým problémům – problémy s ledvinami, kardiovaskulárním systémem, zánět jícnu, žaludeční vředy, pocity úzkosti, deprese,… Až téměř 4% lidí trpících bulimií umírá předčasně. Na rozdíl od anorexie si lidé s bulimií svůj problém plně uvědomují. Proto po záchvatu přejídání u nich převládne pocit viny a snaží se zkonzumovaného jídla zbavit (nejčastěji zvracením).
Bulimie a přejídání
Každému z nás se stane, že občas sní víc než by měl. Pokud se ale z toho nestává pravidelnost je to v pořádku. Pokud se přejídáte během vánočních svátků, pokud si dopřejete více kalorií při nějakých oslavách bulimií netrpíte. O té se dá hovořit až když se vaše záchvaty jedení opakují a vy si uvědomujete, že to není normální. Během záchvatu se sami nezastavíte, nedokážete ovládnout potřebu jíst, ale po záchvatu si ho plně uvědomíte a začnete se za to stydět. Po čase je váš pocit viny větší a větší a pacient si jídlo začíná schovávat, nebo začne jíst sám. V snaze shodit to co nabral začíná kolotoč příjmu potravy a snaha zbavit se získaných kalorií.
Experimentální léčba bulimie
Předpokládá se, že bulimie je spojena se sebekontrolou a pocitem odměňování. Během deprese, špatné nálady se spouští záchvat přejídání. Člověk s bulimií cítí potřebu odměnit se jídlem, ztrácí nad sebou kontrolu a přeje se. V přední části mozku se nacházejí centra, které se na sebekontrole a pocitu odměňování podílejí. Stimulace této části mozku stejnosměrným elektrickým proudem dokáže snížit chuť k jídlu a výrazně omezit výskyt záchvatů přejídání. Zároveň udrží sebekontrolu na optimální úrovni.
Bulimie je onemocnění, jehož léčba trvá velmi dlouho (i několik let). Kdykoliv může pacient do kolotoče jedení a zvracení padnout znovu. Pokud se vám zdá, že bulimií trpíte i vy, neváhejte a vyhledejte pomoc dokud není pozdě. Čím později s léčbou začnete tím déle bude trvat . Vyhledat pomoc není hanba.
Otázky
Co je bulimie?
Bulimie představuje velmi závažnou chorobu psychického charakteru. Bulimie představuje kolotoč, v němž osoba zkonzumuje velké množství potravy a následně ze strachu z přibrání začíná vracet. V takových případech osoba neváhá požít ani rozličné projímadla. Více informací se dozvíte pod nadpisy ,,Poruchy příjmu potravy versus bulimie“ a ,,Co je bulimie“.
Jak začít nebo jak se vyzvracať?
Pokud vás zajímá odpověď na tuto otázku, je to už jeden ze signálů bulimie. V takovém případě byste měli vyhledat lékařskou pomoc, protože se jedná o onemocnění psychického charakteru.
Jak léčit bulimii?
Důležité je říci, že v případě bulimie vám lékař nastaví léčbu podle intenzity tohoto onemocnění, které je u vás přítomny. Existuje více způsobů léčby, jako příklad můžeme uvést behaviorální a kognitivní terapii či rodinnou terapii. Pokud vás zajímá více informací, přečtěte si řádky pod nadpisem ,,Diagnostika a léčba“ a ,,Experimentální léčba bulimie“.
Jak pomoci při bulimii?
Při bulimii je důležité ihned zahájit léčbu, jelikož čím později jedinec s léčbou začne, tím déle se budou projevovat příznaky této choroby. Pokud máte ve svém okolí člověka, který trpí příznaky bulimie, zaveďte ho určitě k lékaři.
Vybrané zdroje: