Bolest žaludku může mít mnoho příčin a jednou z nich jsou právě stres a nervy. I vám se stává, že před nějakou velkou zkouškou, cestování na dovolenou, přímluvou na oslavě či konferenci nebo stresujícím životním období máte stažen žaludek, bolest břicha, nedokážete nic sníst, je vám na zvracení či dokonce se přidruží i střevní problémy?
Určitě nejste sami. Náš život je plný emocí, které prožíváme jako reakci na různé situace. Kromě těch příjemných se vyskytnou i takové jako hněv, smutek či frustrace . Organismus reaguje na vzniklé situace stresovou odpovědí, aby ho připravil na změnu, která probíhá, případně by ho mohla ohrozit. Stres je tedy nezbytný jako adaptační odpověď, ale pokud je příliš intenzivní nebo jej je příliš mnoho či je dlouhodobý, jeho pozitivní účinek ,,nabuzení“ se ztrácí.
Obsah článku
Žaludeční nervozita?
Při stresové odpovědi našeho organismu se změny netýkají jen vyšší srdeční frekvence či zrychleného dýchání, ale výrazně je ovlivňován i trávicí systém včetně žaludku. Stres vyvolává v našem trávicím traktu krátkodobé i dlouhodobé změny v závislosti na času trvání stresové odpovědi, její intenzity, ale i od individuálních reakcí a predispozicí u každého jednoho člověka.
Vše je se vším propojené
Žaludek je orgán nacházející se v horní části břišní dutiny a jeho úkolem je přijímat potravu, do určitě míry ji zpracovat a natrávit a poslat na další zpracování, natrávení a absorpci do střev. Stejně pomáhá v ničení mikroorganismů, které se do něj s potravou dostanou díky svému kyselému pH.
Gastrointestinální trakt a mozek jsou propojeny prostřednictvím nervus vagus , což je jeden z největších nervů v našem těle. Expozice stresorům, hlavně dlouhodobá nebo stresovým faktorům, které jsou velmi intenzivní, způsobuje poruchu interakce mezi mozkem a GIT-em (tzv. Brain – gut axis), výsledkem, které je řada patologických změn týkajících se gastrointestinálního systému.
Stres způsobuje snížení motility žaludku , tedy zpomaluje jeho vyprazdňování, naopak zvyšuje se motilita tlustého střeva. Proto se často objevuje průjem až syndrom dráždivého tračníku. Psychický stres mění i intenzitu sekrece HCl v našem žaludku. Závisí však také na typu osobnosti člověka – u choleriky se pozoruje spíše zvýšení sekrece, zatímco u flegmatiků dochází ke snížení. Stres stejně ovlivňuje i tvorbu žaludečního hlenu , který ho chrání před samonatrávením kyselinou chlorovodíkovou a pepsinem (proteolytický enzym). Právě toto jsou důvody proč mohou u některých lidí vznikat žaludeční vředy.
Jak se může stres a nervy projevit na našem trávicím systému?
- nevolnost, pocit na zvracení, nechuť k jídlu
- nafukování
- pocit pálení žaludku, jícnu (pálení žáhy)
- nadměrné říhání
- pocit, jako byste měli v žaludku nějakou bouli nebo ,,motýli v břiše“
- žaludeční diskomfort, bolest žaludku
- pocit plnosti
- pocit jakoby napětí v žaludku
- tíha žaludku
- nadbytečná kyselina a reflux
- vracení
- řídká stolice či průjem nebo naopak zácpa
- syndrom dráždivého tračníku
Bolest žaludku může být opravdu ostrá a nepředvídatelná, vyzařující do hrudníku nebo krku či vystřelující až do zad a lopatek. Může jít i jen o mírné pobolívání nebo naopak silnou křečovitá bolest. Problémy se mohou objevovat před stresující situací nebo po ní, ale mohou přijít i zdánlivě nečekaně či přetrvávat.
Protože existuje velké množství příčin, které mohou způsobit bolest žaludku, pokud vaše problémy přetrvávají zda jsou časté, nejlepší je poradit se s lékařem a podrobit se odbornému vyšetření. Pokud lékař potvrdí, že vaše problémy jsou čistě ze stresu a nenachází tam žádný jiný nález či příčinu, měli byste popřemýšlet nad změnou životosprávy, abyste předešli vážnějším problémem.
Žaludeční vředy
Jde o opravdu o nebezpečné onemocnění . V případě prasknutí žaludečního vředu může dojít ke komplikacím, které bohužel mohou skončit i fatální. Samozřejmě na jejich vzniku se podílí velké množství faktorů a jedním z nich je i dlouhodobý stres .
Jak se projevují žaludeční vředy?
Symptomy mohou být různé, dokonce dotyčný ani nemusí vědět, že nějaké žaludeční vředy má. Jindy se mohou projevit jako pálivá, bodavá či tupá bolest v oblasti nadbřišku či pod levým žebrovým obloukem, ale může být lokalizována i vpravo od střední břišní čáry, pod hrudní kostí, uprostřed, dále se může vyskytovat pálení v jícnu či časté zvracení a nadýmání . Někdy se bolest objeví a zase zmizí, jindy přetrvává. Bolesti se většinou objevují po jídle a tudíž pacient většinou hubne, protože se bojí jíst kvůli bolestem.
Je nutná návštěva lékaře , který se poptat na projevy vašich problémů a pomocí endoskopie dokáže spolehlivě stanovit vaši diagnózu.
Co můžete dělat, abyste předešli problémům se žaludkem a bolestem břicha při stresu?
Samozřejmě úplně nejlepší je odstranit z našeho života či vyřešit to, co nás nějakým způsobem stresuje. Ne vždy je to však možné, ale existuje mnoho způsobů, jak tento negativní dopad nadměrného stresu a nervů zmírnit.
Samozřejmě může trvat nějaký čas, než se vaše problémy se žaludkem dají do pořádku. Je dobré proto poradit is odborníkem, hlavně pokud to již dospělo do stádia, kdy vám už nic nezabírá nebo se vyvinuly žaludeční vředy. Tehdy netřeba lékařskou pomoc podceňovat. My vám nabízíme pár tipů jak žaludeční nervozitu zmírnit až odstranit a předejít tak vážnějším problémům a užívání léků na bolest žaludku.
Správné stravování
Asi není třeba psát, že i strava je pro zdravý a správně fungující žaludek nezbytná. A opět je třeba podotknout, že to správné stravování je důležité. Určitě nevynechávejte snídani , i když nemáte chuť, něco snadné si zobnout. Zkuste jíst raději častěji av menších porcích , nejlépe nějaké dobře stravitelná jídla.
Stejně dodržujte pitný režim (2 – 3 litry za den), čímž se myslí hlavně čistá voda, případně čaje . Můžete zkusit nějaké uklidňující jako heřmánek, řepík, levandule, máta, meduňka či kozlík. Všechny působí velmi příznivě na trávení i psychické zdraví.
Vyhýbejte se alkoholu a přejídání . Alkohol může podrážděný žaludek a bolesti ještě zhoršit. Přejídání může vést k pocitům viny a ještě více vyhrotit situaci a také může vést k nevolnosti a zvracení. Je velmi důležité zůstat hydratovaný po zvracení. Doporučuje se počkat 30 – 60 minut předtím, než opět do něj něco dáte. Můžete zkusit olizovat nějaký vodový nanuk. Vyhýbejte se citrusovým džusem. Tekutiny pak zpočátku podávejte nejdříve po čajových lžičkách a tuhé potravě se vyhýbejte raději až 6 hodin po posledním zvracení. Nic nezkazíte např. vývarem , nějakými slanými sušenky, krekry, uvařenými bramborami, toasty, bílou rýží, banány či libovým masem.
Vhodné nejsou ani kořeněné či těžké a mastné jídla , proto se jim snažte raději vyhýbat. Také není vhodná káva. Pokud kofein potřebujete, zkuste raději např. zelený čaj. Také pokud máte podrážděný žaludek, zeleninu raději vařenou, jako surovou az mléčných výrobků jogurty s živou kulturou, ne mléko a sýry.
Hluboké dýchání a cvičení
Zavřete oči a zhluboka se nadechněte. Znovu. Dýchejte pomalu a opakuje tolikrát, kolik cítíte, že je potřeba. Dýchání je opravdu velmi účinný a levný způsob jak zmírnit stres , ve kterém se nacházíme. Stačí se na něj opravdu pouze soustředit a dýchat.
Velmi důležitý je také pohyb. Při fyzické aktivitě se nám vyplavuje do organismu množství látek, mnohé z nich působí pozitivně na náladu. Velmi přínosná může být nějaká lehká pohybová aktivita jako chůze či strečink, které mohou zmírnit napětí těla i mysli.
Odpočinek a relax
I když si říkáte, že na odpočinek nemáte čas, škodíte tím sami sobě a nakonec pouze snižujete svou výkonnost. Vždy se snažte zmanažovať si čas tak, abyste si našli chvilku i na relaxační aktivity. Vyhnete se tak akumulaci stresu a jeho negativních důsledků na váš organismus. Ať už jde o cokoliv, hlavně alespoň pár minut denně dělejte to, co vás baví a co chcete dělat. Ať už je to koukání telky, práce v zahradě, čas strávený s vaším domácím mazlíčkem nebo káva s přítelkyní.
Esenciální je dobrý a dostatečný noční odpočinek, spánek . Pokud si ho nemůžete dopřát tolik, kolik byste potřebovali, velmi přínosný může být i odpolední šlofík. Uvidíte, že i taková půlhodinka spánku odpoledne umí udělat divy.
Časový management dne
Opět snadněji se řekne, než udělá, ale opravdu někdy pouze stačí lépe si naplánovat den a můžete se vyhnout zbytečným stresem. Snažte se nemyslet na to, jak je toho mnoho, ale raději myslete na to, že to zvládnete a večer si můžete např. podívat část oblíbeného seriálu či prožít romantické chvíle s partnerem. Stanovte si priority.
Při dodržování plánu nebo alespoň při tom, že máte nějaký plán, ačkoli jej lze nedodržujete na 100%, se určitě budete cítit lépe, protože už jen pomyšlení na to, že situace je řešitelná, výrazně vaší psychice pomáhá.
Léky na bolest žaludku?
Některé pomohou, jiné ne. Mnoho volně prodejných léčiv může zmírnit potíže se zvracením nebo jiných nepříjemností spojených se žaludeční nervozitou a trávicím systémem jako průjem či pálení žáhy. Nápomocný vám určitě může být lékárník v lékárně, který vám podle vašich potíží může poradit, co by bylo pro vás nejvhodnější. Samozřejmě, pokud jsou vaše potíže vážnější, dlouhotrvající, velmi intenzivně nebo se přidruží i jiné, třeba navštívit lékaře.
Nedoporučuje se velmi ,,hasit“ bolesti žaludku a potíže s tím spojené léčivy s obsahem např. ibuprofenu. Obecně v této indikaci velmi nepomůže, dokonce by mohl bolest žaludku ještě zhoršit.
Domácí a přírodní léky na bolest a uklidnění žaludku – což pomáhá na bolest žaludku?
Ne vždy je nutné sahat po farmakologické léčbě. Zkusit můžete i babské rady a domácí léky na bolest žaludku, které mohou zahrnovat:
- čaje, za velmi účinný se považuje např. heřmánkový čaj, který má protizánětlivý účinek a může zmírnit i křeče, také máta a mátový čaj, který podporuje i tok žluče a správné trávení a čaj ze zázvorového kořene
- horký zábal, který uvolňuje hladké svalstvo a zmírňuje tak křeče
- fenyklové semínka, doporučuje se jejich žvýkání, obsahují totiž aromatický olej anethol, které podporují vylučování trávicích šťáv a má také protizánětlivý účinek
- sodovka s limetkou, oxid uhličitý v sodové vodě vám pomůže odříhnout
- rýžová voda, voda, která zůstane po uvaření rýže, obsahuje látku, která také zmírňuje zánět.
Odpověď vašeho těla na stres a jiné emoce je automatická a zahrnuje i reakci vašeho trávicího systému, ale to neznamená, že váš žaludek a střeva muset trpět pokaždé, jak jste nervózní. Naučte se kontrolovat váš stres a nedovolte mu vládnout vašemu tělu. Předejdete tak mnohým psychickým i fyzickým problémům, včetně žaludečních.
Ptáte se
Co způsobuje bolest žaludku z nervů?
Tuto bolest má na svědomí hlavně stres, nervy a nervozita způsobená vnějším vlivům. Ať už je důvodem obtížný úkol v práci, školní test nebo nečekaná životní zkušenost.
Jak se projevuje?
Jak už z názvu vyplývá tak je to bolest břicha v žaludeční případně dolní části břicha. Způsobuje bolest, zvracení, průjmy či dokonce nadýmání.
Jak potlačit a léčit bolest žaludku když ji způsobují nervy?
Ideálním způsobem je překonat stresující okolnost. Pokud je však stresu mnoho, mohou nám pomoci přírodní výživové doplňky nebo krátkodobě léky na potlačení projevů (například proti plynatosti)
Vybrané zdroje: