Každý jeden člověk má z něčeho strach. Ať už je to věc, osoba, zvíře, místo nebo se bojí nějakého okamžiku (odchod ze zaměstnání, zkoušky, nějaké významné životní změny). Je to běžná součást života, přináší s sebou pozitiva i negativa. Pokud je však tento strach neadekvátní silný až iracionální, tak už je to patologický stav, který omezuje člověka v provádění běžných věcí. V takovém případě mluvíme o fobii, jedné ze skupin úzkostných poruch. Patologický, iracionální a nepřiměřený strach z létání se odborně nazývá aviofobie.
V následujících řádcích se vám pokusíme přiblížit, co to vlastně aviofóbia je. Jak vzniká, jak se projevuje, jak s ní bojovat. Samozřejmě upozorňujeme, že tento článek nenahrazuje rozhovor s psychologem / psychiatrem a pokud si myslíte, že váš strach z létání nebo z čehokoliv jiného je nepřiměřeně velký, je nejlepší se obrátit na odborníky.
Obsah článku
Co to vlastně fobie jako taková je?
Je to druh úzkostné poruchy, která je definována jako přetrvávající a nadměrný strach z nějakého objektu nebo situace. Za fobii pokládáme pocit strachu, který je excesivní a přetrvává po dobu delší než 6 měsíců. Osoba trpící fobií udělá vše proto, aby se vyhnula příčině, která v ní vyvolává pocit strachu. Může to dospět až do takové situace, že člověk přestane vycházet z domu, jen aby se vyhnul příčině fobie. Jednoduše to ovlivňuje jeho běžný každodenní život a to už není považováno za psychicky zdravé chování.
Fobie můžeme rozdělit do tří skupin:
- Agorafobie – generalizovaný strach opustit domov, který tvoří „jediné bezpečné místo“. Může by způsobena jinými fobiemi, jako je například sociální agorafobie (strach ze zesměšnění), strach z kontaminace patogeny. Případně může být součástí posttraumatické stresové poruchy (PTSD).
- Sociální fobie – nazývá se také sociální úzkostná porucha a je to v podstatě strach z toho, co si o vás lidé myslí.
- Specifické fobie – strach ze situací nebo objektů, který vede ke vzniku panického záchvatu, případně až krátkodobé ztráty vědomí. Mezi takové fobie patří pokud aviofóbia.
Definice aviofobie
Jednoduše je to patologický, chorobný strach z létání. Strach považujeme za patologický tehdy, když na určitou situaci člověk reaguje nepřiměřeně, vyskytnou se u něj příznaky jako je například pocení, dušnost (subjektivní pocit nedostatku vzduchu), tachykardie a další, o kterých píšeme níže. Aviofóbia se může vyskytovat samostatně nebo spolu s jinými fobiemi, jako je klaustrofobie (chorobný strach z uzavřených prostor) nebo Akrofobie (chorobný strach z výšek).
Aviofobie – proč se bojíme létání?
Existuje několik příčin:
- Podkladem je jiná fobie – jak jsme již zmínili výše, podkladem aviofóbie může být i strach z uzavřených prostor, strach z výšek a mnohé jiné fobie.
- Strach z nevolnosti, zvracení, nemožnosti uniknout – možná méně často vyskytující se důvody, které jsou příčinou aviofóbie. Přesto se člověk může vyhýbat létání právě z těchto příčin. Přece jen, letadlo je uzavřená kabina, která se vznáší několik tisíc kilometrů nad zemí a člověk z ní nemůže kdykoliv vystoupit a odejít.
- Strach z pádu, únosu letadla či terorismu – pádné důvody na strach. I když se letecká přeprava považuje za jednu z nejbezpečnějších dopravních metod, když se něco něco pokazí a letadlo padne, většinou to končí velmi tragicky. Rovněž, pokud se na palubě letadla nachází člověk, který vám chce ublížit, nemáte kam utéct.
- Medializace leteckých nehod – ročně se uskuteční obrovské množství letů, o kterých možná ani netušíte, nebo si je neuvědomujete. Ale když se stane letecká nehoda, která skončí tragédií, většinou se o tom dozvíte hned. Píše se o tom v novinách i na internetových portálech, mluví se o tom v rádiích. I toto je jedna z příčin vzniku aviofóbie. Automobilové dopravní nehody jsou statisticky častěji, ale média se o nich vyjadřují méně často.
- Nepříjemný zážitek spojený s létem – turbulence, nouzové přistání a další nepříjemné zážitky, které se mohou spojovat s létáním a vyvolat aviofóbiu.
- Lidská nevědomost – jak je možné, že několik tunový kolos se vznáší ve vzduchu? Je dostatečně technicky v pořádku? Toto jsou záležitosti fyziky a techniky, kterým člověk, jejichž jejich nestudoval nebo se jim nevěnuje, velmi nerozumí. A někdy nevědomost může být příčinou strachu.
Bezpečnost letadel – je aviofobie z tohoto hlediska opodstatněná?
Mezi nejčastější příčiny leteckých nehod patří selhání lidského faktoru, technického zabezpečení letadla nebo jejich kombinace. Co se tedy vlastně dělá pro to, aby byl let bezpečný? Možná informace, které jsou v dalších řádcích vám trochu pomohou zmírnit váš strach z létání.
Pravidelné kontroly letadel
Podobně jako auta, i letadla musí podstupovat pravidelné prohlídky. Kontrola letadla, jeho technických parametrů začíná ještě před samotným spuštěním do provozu. Jsou to tzv. certifikační zkoušky. Pokud letadlo vyhovuje po každé technické stránce, dostává od příslušného státního úřadu certifikát.
Tím to však nekončí. Letadlo po uvedení do provozu podstupuje pravidelné prohlídky. Existuje několik typů. Systémy a vizuální stránka letadla se kontroluje každý den. Rovněž každý kapitán při přebírání letadla si ho ještě jednou prohlédne. A technik před odletem ohlédne letadlo zvenčí. Další kontroly letadlo podstupuje jsou týdenní a roční. Zhruba po každých 250 letových hodinách následuje menší údržba, během které se vymění pneumatiky, těsnění a filtry.
Po absolvování určitého počtu vzletů a přistání a nalétaných určitého počtu kilometrů čeká letadlo tzv. „Těžká údržba“. Letadlo se rozebere, vymění se všechny vadné nebo opotřebované komponenty a znovu se poskládá. Rovněž své vlastní kontroly vyžadují i nadnárodní letecké agentury a výrobce daného letadla.
Rovněž všechny systémy, které se v letadle nacházejí jsou zdvoj – až ztrojnásobeny.
Pravidelné kontroly pilotů
Je důležité aby normální průběh letu byl zajištěn nejen z hlediska technického ale i lidského. Posádka, ale hlavně piloti podstupují několikrát za 6 měsíců přezkoušení, kde jsou otestovány jejich dovednosti s létáním letadla za ne ideálních podmínek. Pomocí trenažéru jim instruktor nasimuluje situace, kde dojde k nějaké technické chybě leteckého stroje nebo se náhle a nepředvídatelně zhorší meteorologická situace. Jejich úkolem je situaci zvládnout tak, aby všichni přítomní lidé v kabině letadla danou situaci přežili. Rovněž musí podstupovat pravidelné zdravotní prohlídky.
Jak se aviofobie projevuje?
Aviofóbia je druh úzkostné poruchy, takže může se projevit následovně:
- Tachykardie, bušení srdce
- Zvýšené pocení, třes, neklid, podrážděnost
- Nevolnost, zvracení
- Pocit sucha v ústech
- Dušnost (subjektivní pocit nedostatku vzduchu), zrychlené dýchání
- závratě
- Akutní panický záchvat – součástí tohoto záchvatu je i hyperventilace, kdy člověk zrychleně dýchá a vydýchá více oxidu uhličitého než se mu v organismu vytvoří. Tím se mu naruší acidobazická rovnováha a vzniká stav, který se nazývá tzv. respirační alkalóza. Výsledkem je stažení cév v mozku a srdci, sníží se průtok krve v těchto orgánech. Mozek a srdce tím pádem nejsou dostatečné okysličená a člověk může díky tomu upadnout až do krátkodobého bezvědomí.
Aviofobie – jak proti ní bojovat?
Existuje několik možností jak se zbavit strachu z létání. Prvním krokem k úspěchu je však přiznat si, že opravdu pociťujeme strach z létání, který nám neumožňuje nasednout do letadla. Druhým krokem je vyhledání odborné pomoci, hlavně když už na to nestačíme sami. A tato odborná pomoc nemusí být nutně psycholog nebo psychiatr. V následujících řádcích vám představíme pár možností jak ovládnout svou aviofóbiu. A pak vám už nic nebude bránit v poznávání i takových míst, ke kterým se autem, autobusem, vlakem nebo lodí jen tak snadno nedostanete.
1. Čelte svému strachu
Jednou z možností je čelit svému strachu přímo. Tento druh terapie je hlavně o tom, že se budete pod kontrolou odborníka postupně vystavovat příčině svého strachu. V prvních sezeních se naučíte techniky zvládání záchvatu paniky (například jak správně dýchat nebo jakým způsobem se nenechat ovlivnit iracionálními myšlenkami a jak na ně odpovědět). Následně dochází k samotné fázi kontrolovaného vystavování se svému strachu z létání. Jedna z možností je, že s vámi psycholog nebo jiná odborná osoba, která vede tato sezení, absolvuje let a pomůže vám ho zvládnout . Ale protože dnešní doba je dobou virtuálních technik, tak by se daná situace dala nasimulovat i pomocí simulátoru nebo dalších přístrojů, které pracují s virtuální realitou.
2. Kognitivní behaviorální terapie (KBT)
V první řadě bychom vám vysvětlili, co tento pojem znamená. KBT je jeden z různých druhů psychoterapie, který vznikl spojením:
- Kognitivní terapie – jejím cílem je v podstatě změnit způsob myšlení člověka. Je založena na tom, že některé myšlenky, myšlenkové procesy spouštějí v lidském organismu některé zdravotní potíže, jako jsou fobie, úzkost, deprese a podobně. Účelem kognitivní terapie je porozumět myšlenkám oddělit ty špatné, negativní, nepříjemné, které spouštějí potíže od těch pozitivních a dobrých.
- Behaviorální terapie – to je v podstatě expoziční terapie, o které jsme psali výše. Člověk, který má z něčeho strach, má tendenci vyhýbat se tomu, co tento strach způsobuje. Účelem behaviorální terapie je naučit se čelit příčině strachu postupnou expozicí. Vedle toho psychoterapeut učí pacienta jakým způsobem se může s úzkostí vyrovnat – prohloubením dýchání a další techniky.
Souběžné využívání těchto dvou terapií vytvořilo KBT. Většinou převládá jedna složka terapie nad druhou, závisí to na problému konkrétního pacienta. Upozorňujeme však, že tento druh terapie je běh na dlouhou trať. Obvykle bývá 1 sezení za týden a samotná délka terapie může být 10 – 15 týdnů. Ale výsledkem je, že člověku pomůže s jeho obtížemi (nejen psychickými ale i somatickými), a některé průzkumy dokázaly, že při některých onemocněních je stejně účinná jako medikamentózní terapie. A další pozitivum – dlouhodobý přínos. KBT naučí pacienta vyrovnávat se se svým problémem dlouhodobě. Metody, způsoby a znalosti, které vstoupí během této terapie bude moci využít i po jejím skončení.
3. Aviofóbia a farmakologická terapie
Využívá se k léčbě příznaků aviofobie jako je pocit úzkosti, nevolnost, zvracení. Tyto léky se většinou užívají těsně před odletem.
- Anxiolytika – používají se na terapii úzkostných stavů. V tomto případě je vhodné se poradit s lékařem, protože tyto léčiva jsou vázány na lékařský předpis .
- Léky využívané k léčbě kinetóz (pocit nevolnosti až zvracení při cestování dopravními prostředky) – na Slovensku je poměrně známým lékem na tento problém kinedryl . Doporučuje se užít 1 tableta 60 minut před začátkem cesty. Samotné léčivo obsažené v přípravku Kinedryl ( moxastíniumteoklát ) přímo působí na centrum zvracení v prodloužené míše – snižuje jeho dráždivost. Zároveň snižuje vnímavost organismu vůči podnětům, které u něj vyvolávají pocit nevolnosti až zvracení. Nadměrnému účinku moxastíniumteoklátu by měl bránit kofein, který je taktéž obsažený v tabletě.
4. Kurz, který vás zbaví aviofobie
I na Slovensku je možné zúčastnit se takového kurzu. Během 3-4 hodin vám instruktoři vysvětlí proč je létání bezpečné po technické stránce, co vlastně způsobuje strach z létání, rizikové situace, které mohou vzniknou během letu a jejich řešení, výcvik, pravidelné přezkoušení posádky letadla a mnohé jiné. Následně se můžete zúčastnit i jízdy letadlem a zkusit překonat svůj strach.
5. Aviofobia – jak ji udržet na uzdě? Naplánujte si svou cestu!
Když víte, co vás čeká, je menší šance, že vás něco překvapí a způsobí panický záchvat. proto:
- Vyberte si takový let, který je přímý, bez prostupů – při přestupech občas může být krátký časový interval k jeho provedení. Případně naopak se vaše letadlo z nějakých příčin zpozdí a vy nestihnete přestup. Proto pokud létání není zrovna váš oblíbený způsob cestování, zvolte přímý let.
- Dopředu si vyberte a rezervujte místo k sezení – nejlépe takové, které se nachází ve středu, nad křídly, zde turbulence nejsou až tak výrazné.
- Pokud je to možné, vyberte si větší letadlo – je menší pravděpodobnost tuborlencií.
- Pokud chcete mít větší klid, vyberte si místo u okna – samozřejmě tento výběr vám ten klid ještě nezaručí, nikdy nevíte, kdo bude vedle vás sedět.
- Pokud chcete mít více místa, zkuste sedadlo do uličky – budete si moci trochu protáhnout nohy. A pokud máte klaustrofobii, budete mít trochu větší prostor kolem sebe.
Jednoduše udělejte vše pro to, abyste se sami cítili co nejkomfortnější a váš let proběhl bez komplikací. Minimálně takových, které víte ještě z domu ovlivnit.
6. Udělejte si pohodlí během letu
Co se týče dostatku místa, s tím častokrát nic neuděláte, pokud si tedy nerezervuje místo dopředu. Rovněž výše letové třídy vám poskytnou více místa, jen v tom případě se šplhá vzhůru s vaším komfortem i cena letenky.
Pokud tedy nejste ochotni si připlatit za pohodlí, zkuste si ho udělat sami. Oblečte se co nejpohodlněji (nejlépe volné, lehké oblečení, které vás nikde netlačí a neškrtí), vezměte si vaši oblíbenou knížku , která basů zabaví po celou dobu letu. Pokud nejste knihomoly, tak si do vašeho multimediálního zařízení (notebook, tablet, ale také telefon) vložte pár vašich oblíbených filmů, či seriál . I když v dnešní době jsou i samotné letadla vybavené multifunkčními obrazovkami.
A pokud nejste ani vášniví čtenáři ani sledovatelné filmů a máte aviofóbiu, tak si před cestou užijte například ten kinedryl, během letu si dejte sluchátka, poslouchejte vaši oblíbenou hudbu a zkuste většinu délky letu přespat .
A samozřejmě nezapomínejte na dostatečné množství tekutin a jídla . Neboť i dehydratace a hlad během letu mohou být častokrát příčinou panického záchvatu a spouštěčem aviofobie.
Aviofóbia – co by vás mohlo zajímat
Q: Stydím se za svou fobii. Vždyť létání je bezpečné, no ne?
A: Statisticky je to jeden z nejbezpečnějších způsobů dopravy. Ale jako každý typ přepravy, ať už je to vlak, auto nebo loď, má své plusy a minusy, své benefity a rizika. A tak jak jsme vysvětlovali výše, podstatou fobie je iracionální strach z něčeho. Proto není vůbec hanba mít strach z něčeho, protože mnoho lidí trpí fobiemi nejrůznějšího druhu.
Q: Lety zvládám dobře, problémy nastávají, když přijdou turbulence.
A: Strach z létání nastává i vlivem nepříjemných zážitků spojených letem, jako jsou turbulence nebo nouzové přistání. A častokrát tento strach mohou potencovat i zprávy v televizi nebo články na internetových portálech, které mohou vykreslovat jako něco nebezpečné.
A co to vlastně turbulence jsou? Její definice je, že je to nepravidelný pohyb plynu po nepravidelných drahách, při nepravidelné rychlosti. Nastávají, když letadlo proletí z jednoho vzdušného proudu do druhého s odlišnou teplotou.Takisto turbulence vznikají například při přeletu horami nebo přes mračna. Nicméně piloti jsou na takové situace školení a sami říkají, že turbulence není otázkou bezpečnosti ale spíše komfortu, neboť při ní dochází k otřesům letadla.
Q: Mohou se dveře letadla otevřít během letu?
A: Ne, nemohou. Během letu musí být v kabině letadla udržován určitý tlak. A tento tlak zajišťuje, že dveře nelze během letu otevřít. Je to možné až po přistání, kdy se v kabině letadla změní tlakové poměry. Proto, pokud váš spolucestující bude chtít v záchvatu paniky otevřít dveře během letu, nepodaří se mu to.
Q: Občas je cítit, že letadlo po vzletu zpomalí. Proč je to tak?
A: Občas změny rychlosti letadla vyžaduje letištní provozní služba, kvůli koordinaci s jinými letadly. Může se to stát na letištích, kde přibližně ve stejnou dobu vzlétá najednou několik letadel, tak aby se jim náhodou neskrížili letové dráhy. Piloti se snaží, aby tyto změny v rychlosti pasažéři nepocítili, ale občas se to může objevit a je to zcela normální.
Q: Proč je fáze vzletu pocitově ta nejhorší?
A: Pasažéři při vzletu mohou vnímat několik nepříjemných pocitů. Je to například hluk motorů, akcelerace letadla, případně vám mohou zalehnout uši během změny tlaku v kabině. Po dosažení určité výše se tlak v kabině ustálí a vy můžete klidně zrelaxovat.
Q: Co když někdo v letadle bude mít nějaký závažný zdravotní problém?
A: Ani v tomto případě není důvod podléhat panice. Posádka letadla je trénovaná, aby zvládla i takové situace. Rovněž se na palubě letadla musí nacházet lékárnička, defibrilátor av případě potřeby je možné takovému člověku aplikovat i kyslík. Piloti v takové situaci kontaktují provozní letovou službu a zajistí, aby letadlo přistálo na nejbližším dostupném letišti, kde se o zbytek postarají odborníci (přivolaní záchranáři nebo lékař).
Pár vět na závěr…
Účelem tohoto článku bylo vysvětlit vám, co to znamená slovíčko aviofóbia, což představuje. Myslíte si, že trpíte strachem z létání? Nenechte se jím ovlivnit! Život máte jen jeden a pokud jste vášniví cestovatelé, cestujte. Zkuste některou z dostupných metod, které vám pomohou zbavit se aviofóbie nebo ji alespoň držet v určitých mezích.
Není ostuda přiznat si „mám z něčeho strach“. Spíše je ostuda, když kvůli tomu strachu přijdete o zážitky, kterými byste mohli chlubit, o osoby, které jste mohli setkat, o lásky, které jste mohli přežít ao příležitosti, které se už možná nebudou nikdy opakovat.
Aviofóbia není nevyléčitelná nemoc, jen si je třeba přiznat, že ji máte a začít s ní něco dělat. To je častokrát možná to nejtěžší z celé terapie. Proto se nenechte odradit strachem a žijte svůj život tak naplno, jak se jen dá.
Vybrané zdroje:
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/10609.php
- https://sk.medlicker.com/768-kognitivne-behavioralna-terapia
- https://en.wikipedia.org/wiki/Phobia
- http://www.profipilot.sk/magazin/vsehochut/aviofobia-mam-strach-z-lietania
- https://vyliec.sk/choroby/strach-z-lietania/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Fear_of_flying
- http://aviophobia.net/
- https://finweb.hnonline.sk/ekonomika/521085-kontrola-lietadiel-je-extremna