Antidepresivum je pojem označující lék určený k potlačování, resp. léčbě příznaků chorobné deprese a její forem. Do této indikační skupiny patří množství skupin léčiv, které účinkují různé.
Deprese a její formy sužují lidstvo už odpradávna. Psychické nemoci spojené s vznikem úzkostí a depresí byly vždy postrachem pacientů i lékařů, kteří si s nimi nedokázali poradit. Převrat v boji proti depresi přinesly vhodné léčiva – antidepresiva.
Obsah článku
Mezi nejznámější typy antidepresiv patří:
- inhibitory zpětného vstřebávání neurotransmiterů serotoninu a norepinefrinu (SSRI, SNRI) – hladiny neurotransmiterů serotoninu a norepinefrinu (noradrenalinu) hrají klíčovou roli v prožívání nálad člověka. Jejich správnou regulací je tedy možné zjemnit až potlačit symptomy chronické deprese. SSRI a SNRI antidepresiva fungují na principu snižování vstřebávání serotoninu, resp. norepinefrinu buňkami, čímž přispívají ke zvýšení jejich hladin extracelulární prostředí. Tento proces pomáhá redukovat depresivní nálady a jiné symptomy. SSRI jsou nejčastěji předepisovanou formou antidepresiv. Běžně využívány SSRI léčiva jsou na bázi citalopramu a escitalopramu (obchodní názvy Cipralex, Lexapro, Tablety, Despre ai) zda fluoxetinu (Prozac, sarafem). Nejznámější formou SNRI antidepresiv jsou léky obsahující venlaxafín (obch. Název Effexor).
- modulátory a stimulátory serotoninu (SMS) – jsou léčiva, jejichž účinky v těle připomínají účinky serotoninu. Stimulací nervových buněk imitují činnost neutrotransmiterov, čímž do mozku vysílají signály spojené s pozitivním účinkem při depresivních stavech. Nejznámějším léčivem této skupiny je Vilazodone.
- tricyklická antidepresiva (TCA) – fungují na podobném principu jako SSRI a SNRI, blokují transportní média neurotransmiterů, čímž přispívají k jejich vylučování do mezibuněčného prostředí. Proto byl tento typ léčiv ve velké míře nahrazen SNRI a SSRI antidepresivy.
- inhibitory monoaminooxidázy (MAOI) – do této skupiny patří léčiva, jejichž účinky inhibují aktivitu monoaminooxidázy (skupiny enzymů, které přispívají k reakcím neurotransmiterů). Tyto léčiva byly jako první použity k léčbě chronické deprese, uplatnění našly však i při léčbě Parkinsonovy choroby a dalších psychických onemocnění, například panických záchvatů či bulimie.
Antidepresiva včera a dnes
Do poloviny 20. století byly běžnými prostředky k léčbě deprese přípravky na bázi opiátů a amfetaminy. Jejich použití se později omezilo z důvodů nežádoucích vedlejších účinků a vzniku závislosti. Jako přírodně „léčivo“ se používaly výluhy a olej z třezalky tečkované (Hypericum perforatum). Léčebné účinky této rostliny však byly vyvráceny pozdějšími výzkumy.
První antidepresiva spatřily světlo světa v roce 1952, kdy psychiatr Max Lurie a jeho kolega Harry Salzer provedli studii, ve které původně použitý lék na tuberkulózu, isoniazid, podle jejich záznamů zlepšil depresivní stavy až ve dvou třetinách případů. K výzkumu těchto léčiv přispěla i práce švýcarského psychiatra Rolanda Kuhna, který v letech 1955 – 1961 dokázal příznivé účinky léčiva imipramin při léčbě deprese. I díky těmto výzkumům se antidepresiva už na konci 50. let používaly jako léky na předpis.
V 70. a 80. letech farmaceutické firmy přišly na trh s novou, tzv. druhou generaci antidepresiv (např. fluoxetin). Vývoj přetrvával i v dalších desetiletích, od roku 2000 hovoříme o třetí generaci antidepresiv.
(Ne)slavné antidepresiva
Léky proti depresi si ve světě za roky používání vytvořili nechvalně jméno. Mezi nejznámější léky v minulosti patřily benzodiazepiny, k nejpoužívanějším patří:
Valium, Vazepam – léky na bázi diazepamu. Na snižování příznaků deprese využívají redukci mozkové aktivity, proto jsou vhodné pouze pro krátkodobé použití. Způsobují silnou závislost, což patří mezi důvody, proč jsou postupně nahrazovány novými, vhodnějšími léky.
Lexaurin – lék obsahující léčivo Bromazepam. Působí anxiolytické (proti úzkosti), snižuje psychické napětí a strach.
Xanax, Neurol – léky obsahující účinné benzodiazepinové léčivo alprazolam. K léčbě úzkostných stavů a deprese se používají už dlouho, od jejich předepisování se však ustupuje z důvodů nepříznivých vedlejších účinků a vzniku závislosti.
Benzodiazepiny byly používány při léčbě deprese desetiletí a stále se, i když v menším množství, udržují na trhu. Od jejich používání se však kvůli vedlejším účinkům a vzniku závislosti postupně ustupuje a jsou nahrazovány moderními léčivy, známými substitucemi jsou například:
Olwexya – antidepresivum ze skupiny SNRI, lék využívající účinnou látku venlaxafín. Způsobuje jen mírně a vzácné nežádoucí účinky.
Paretin – antidepresivum ze skupiny SSRI, účinnou látkou je paroxetin. Kromě léčby deprese a úzkostných poruch je vhodný také k léčbě obsedantně-kompulzivní poruchy či sociálních poruch.
Tablety – lék patřící do skupiny SSRI, využívá účinné léčivo escitalopram. Při léčbě escitalopramem trvá delší dobu (3-4 týdny), dokud se dostaví žádané účinky, což často vede pacienty k vysazení používání.
Antidepresiva a společnost
V roce 2013 byly v USA antidepresiva nejčastěji využívanými léky na předpis. Z přibližně 16 milionů stálých pacientů v USA je až 70% žen. Výzkumy ze Spojeného království zase signalizují, že v průběhu let 2000-2010 se počet dlouhodobých uživatelů antidepresiv zdvojnásobil.
Velkým problémem psychiatrických pacientů užívajících antidepresiva je dodržování dávkování. Statistiky říkají, že 50% pacientů nedodržuje lékařem dané dávkování svých léků.
Vedlejší účinky
Různé typy antidepresiv způsobují různé vedlejší účinky. Typické vedlejší účinky jednotlivých skupin jsou:
SRSI antidepresiva:
- hypoglykémie (snížená koncentraci a glukózy v krvi)
- hyponatrémie (nízký obsah sodíku v těle)
- nevolnost
- svědění, zčervenání pokožky
- zácpa nebo průjem
- úbytek tělesné hmotnosti
- nadměrné pocení
- bolesti hlavy
- nespavost
- nervozita a podrážděnost
TCA antidepresiva:
- záchvaty
- vznik srdečních arytmií
- vysoký krevní tlak (hypertenze)
- nevolnost a zvracení
- křeče v oblasti břicha
- sexuální dysfunkce
MAOI antidepresiva:
- pocity otřesení a nevolnosti
- úzkost
- psychický neklid
Většina nežádoucích účinků antidepresiv působí krátkodobě a po určitém čase se vytratí. V případě silných až nesnesitelných vedlejších účinků je nezbytná okamžitá konzultace s lékařem.
Antidepresiva v těhotenství?
Mnohé ženy trpí během těhotenství různými výkyvy nálad, což často zapříčiňují hormonální změny. Tyto psychické stavy pak mohou snadno spadnout do iluze, že je nutné užívat antidepresiva. Pravdou však je, že antidepresiva v těhotenství se vůbec nedoporučovala a mohou zásadním způsobem poškodit plod.
Jsou však i případy, kdy je nutné antidepresiva užívat. Určitě třeba být ale pod dohledem lékaře, konkrétně psychiatra díky kterému podstupujete léčbu.
Jsou i pro děti?
Za posledních několik let vzrostl rapidně počet dětí, které užívají antidepresiva. Pouze za poslední rok to bylo o více než 28%. Podle některých výzkumů ale antidepresiva nemají takový účinek jako u dospělých lidí, výjimkou v studií byl pouze prozac. Vědci také tvrdí že právě antidepresiva u dětí mohou ještě jejich stav zhoršit. Samozřejmě je to velmi individuální případ od případu.
Léčba antidepresivy
Deprese je chronický chorobný stav a pro její léčbu jsou antidepresiva nezbytné. Kde je však hranice běžných úzkostí a chorobné deprese? Množství lidí už při prvních potížích vyhledává pomoc léků – hledají běžně dostupné léky s nadějí na zlepšení. Nesmíme však zapomínat, že antidepresiva bez předpisu neexistují, volně prodejné přípravky proti depresi jsou obvykle výtažky bylin s ne více než placebo účinky. V případě skutečného onemocnění je klíčová návštěva psychiatrie, se kterým je nutno konzultovat svůj stav. Existuje několik kritérií, která je při výběru léčby nutné konzultovat se svým lékařem:
- Jsou moje depresivní nálady natolik silné, že mě omezují v každodenním životě? Je léčba antidepresivy v mém případě skutečně nezbytná?
- Je léčba antidepresivy správná pro můj typ problémů?
- Jsem ochoten snášet nežádoucí vedlejší účinky léčiv?
Léčba deprese probíhá v několika odvětvích. Kromě pověstných tabletek je nezbytné, aby se člověk s depresí účastnil alternativních forem léčby a terapií. Netřeba zapomínat, že antidepresiva nejsou lékem na vyléčení chronické deprese – dokáží dlouhodobě potlačovat a zjemňovat symptomy, nedokážou však tělo onemocnění zbavit. Je proto důležité, aby pacient s depresí věnoval svůj čas alternativní léčbě v podobě terapeutických sezení a konzultaci, dbal na zdravý životní styl a sociální interakci. Tyto faktory napomáhají léčbě a přispívají ke komplexní úlevě od symptomů.
Rady pro úspěšnou léčbu
Léčba antidepresivy je náročný a dlouhodobý proces, jehož účinnost ovlivňuje množství faktorů. Je proto nezbytné držet se základních kroků, které pomáhají pacientovi při terapii.
- konzultujte se svým psychiatrem – konzultace s lékařem jsou klíčové při výběru správné liečby.Pri rozhovorech s lékařem je důležité být otevřený, mluvit pravdu a nic nezamlčet. Lékař musí znát všechny možné příčiny a okolnosti, které vedly k rozvoji deprese, aby dokázal nařídit správnou léčbu.
- dodržujte instrukce – předepsané léčiva fungují správně pouze při striktním dodržování dávkování. V případě porušení instrukcí lékaře se nejen snižuje účinek léčiv, ale zároveň se zvyšuje riziko nežádoucích vedlejších účinků.
- vyhněte se nepovoleným kombinacím léků – antidepresiva jsou velmi citlivé na výskyt jiných léčiv v organismu. Před požitím jakýchkoli jiných léků je důležité znát možné komplikace a daným lékem se vyhnout, případně konzultovat situaci s lékařem.
- neustále sledujte svůj stav – pamatujte si, nebo si zapisujte změny svých nálad a jejich symptomy. Pokud se setkáte s náhlými změnami svého stavu nebo nečekanými vedlejšími účinky, kontaktujte svého lékaře. Pravidelně navštěvujte svého lékaře a informujte ho o změnách, zhoršení či zlepšeních svého stavu.
- buďte trpěliví – léčba deprese je náročný proces. Najít správné léčivo pro danou formu deprese může být složité a léčba může probíhat dlouhodobě. Často trvá až šest týdnů, než se dostaví stále účinky antidepresiv. Množství pacientů projde různými léčbami předtím, než se pro ně najde ta správná. Je důležité zachovat klid a čekat na zlepšení situace.
Časté otázky
Jak fungují antidepresiva?
Antidepresiva představují velmi silné léky dostupné pouze na lékařský předpis a určené k léčbě příznaků deprese. Jejich účinné látky ovlivňují náš nervový systém, kde zajišťují správnou regulaci hladiny neurotransmiterů. Více informací se dozvíte v úvodu a pod nadpisem ,, Mezi nejznámější typy antidepresiv patří “.
Jak působí?
Antidepresiva působí na náš nervový systém a regulují správnou hladinu neurotransmiterů v našem mozku. Je však nutné dodat, že antidepresiva nejsou určeny k léčbě deprese, dokáží pouze snižovat její symptomy. Pacient by tedy měl podstupovat i rozličné psychoterapie.
Jak rychle zabírají?
V závislosti na druhu antidepresiva je nutné rozlišovat i rychlost nástupu účinku. V průměru mluvíme o jednom či dvou týdnech. Samozřejmě důležitou roli hraje i fakt, ať už jste v minulosti antidepresiva užívali.
Jak je vysadit?
Antidepresiva jsou známé tím, že obsahují účinné látky, které jsou návykové. Příkladem může být skupina látek benzodiazepinů, které člověk nemůže vysadit ihned. Výsadba by mělo být postupné, aby se nevyskytly žádné vedlejší negativní účinky, které již takové návykové látky vyvolávají.
Kde se dají antidepresiva sehnat?
Antidepresiva nejsou v žádném případě volně prodejnými léky, jsou výlučně vázány na lékařský předpis. Příkladem může být Xanax, Neurol, Olwexya či Elicea. Tedy každý takový lék je dostupný v lékárně, ale je nutný lékařský předpis.