Člověk je velmi křehká bytost, která dokáže velmi snadno spadnout do nesprávných návyků schopných zcela zkomplikovat nebo zničit život jedince. Jedním z takových návyků je i alkoholismus nebo závislost na alkoholu, která byla naneštěstí už zodpovědná za množství rozpadlých rodin. Závislost na alkoholu patří mezi nejběžnější formy závislosti, která si nevybírá věk ani pohlaví člověka. Je proto velmi důležité udělat vše pro to, aby se nás alkohol nezmocnil.
Obsah článku
Alkoholismus a jeho výklad
Alkoholismus je obecný pojem, který je již od nepaměti zažitý v občanské společnosti. Odborníci však tento již dnes poměrně familiární pojem zaměňují za jiné odbornější výrazy, jako například závislost na alkoholu, porucha požívání alkoholu nebo nadměrné požívání alkoholu. Z odborného hlediska představuje pojem alkoholismus jednu z forem závislosti. Principem této poruchy je závislost našeho organismu, resp. těla, na alkoholických nápojích nebo látkách, které jsou v nich obsaženy.
Věděli jste o tom, že alkoholismus jako forma závislosti patří mezi duševní poruchy? Tento duševní deficit nebo stav vzniká v případech nadměrné konzumace alkoholických nápojů, což způsobuje to, že se vaše tělo stává závislé na alkoholu. Pro alkoholiků představují alkoholické nápoje nejdůležitější věc v jejich životě. Porucha požívání alkoholu je jako psychické onemocnění nebezpečné nejen z toho hlediska, že může v konečném důsledku způsobit zrod mnoha fyzických onemocnění, ale i různé problémy ve společenských vztazích nebo v práci.
Paradoxem je fakt, že lidé trpící závislostí na alkoholu nedokážou svému problému efektivně vzdorovat, a to i přesto, že dobře znají jeho negativní důsledky. Znáte ve svém okolí někoho, kdo má problém s alkoholem? Možná jste si všimli, že tito lidé ztratili práci nebo se jim zničil dlouhodobý vztah. I přes velmi závažným následkem alkoholismu se s největší pravděpodobností takoví jedinci rozhodli proti němu nebojovat, což je obrovskou fatální chybou, která může mít velmi zdrcující důsledky.
Zajímavostí je, že někteří lidé mohou pravidelně holdovat alkoholu až v takové míře, že způsobuje mnohé komplikace, avšak oni samotní nejsou fyzicky závislí na alkoholu. Tento jev se zvykne označovat jako zneužívání nebo nadměrné užívání alkoholu.
Jak poznáte alkoholika?
Jedna z nejčastějších otázek lidí, která trápí hlavně osoby, které mají podezření, že mají v rodině alkoholika. Jak jsme si již výše ujasnili, alkoholismus jako závislost na alkoholu je duševní poruchou se svými charakteristickými příznaky. V následujících řádcích se dozvíte o souboru typických fyzických symptomů alkoholismu ao chování osob fyzicky závislých na alkoholu.
Charakteristické rysy alkoholika se objevují jako důsledek závislosti na alkoholu, a proto by je měly osoby žijící v blízkosti takového člověka co nejdříve zachytit. Podle jakého chování poznáte typického alkoholika?
- požívání alkoholických nápojů samotě
- požívání mnohem většího množství alkoholických nápojů na pocítění efektu alkoholu – takoví lidé mají obvykle vysokou alkoholovou toleranci
- příznaky násilí, hněvu a agresivity v případě otázek týkajících se jeho alkoholických návyků
- vytváření si nerelevantních důvodů na požívání alkoholických nápojů
- nesprávné stravovací návyky (obvykle absence stravy nebo velmi slabé stravování)
- zanedbávání osobní hygieny
- neschopnost ovládat přísun alkoholu
- absence práce nebo neprovádění školních povinností z důvodu požívání alkoholu
- pokračování v nadměrném popíjení, a to i přes výskytu vztahových, finančních nebo právních problémem
- ukončení provádění rekreačních nebo jiných, pro člověka běžných a radostných aktivit
- úzkostné a depresivní stavy, případně jiné duševní problémy
Na základě námi uvedených behaviorálních znaků alkoholika byste nepochybně věděli určit jejich hlavního společného jmenovatele – je jím alkohol a alkohlické nápoje, které se stávají alfou a omegou života těchto jedinců. Je to jejich hlavním smyslem života, k čemuž adekvátně přizpůsobují jejich další aktivity. Jinak řečeno, neexistuje téměř nic, co by mělo pro ně vyšší váhu než alkohol.
Kromě behaviorálních příznaků můžete alkoholika poznat i na základě fyzických příznaků:
- výpadky paměti po době, kdy dotyčný užíval alkohol (tzv. blackout)
- mimovolní zimnice po době užívání alkoholu
- příznaky z vysazení v období nepožíváním alkoholu, ke kterým patří např. nevolnost, zvracení nebo třes
- zvýšená chuť na alkohol
- onemocnění, jako například alkoholická ketoacidóza nebo cirhóza jater
Příčiny alkoholismu
https://youtu.be/-oe5jdpBZaw
Jedna z nejzajímavějších témat nejen pro odborníky je oblast důvodů výskytu poruchy požívání alkoholu u jednotlivců. Jaké jsou příčiny alkoholismu a co je hlavním důvodem zrodu této mentální poruchy? Alkoholismus se rozvíjí, když jedinec požívá alkoholické nápoje nadměrně a v takové míře, že dojde ke chemickým změnám v jeho mozku. Tyto změny jsou zodpovědné za zvýšení požitku, který nastává v průběhu požívání alkoholu. Tento fakt má za následek nutkání ,, popíjet „mnohem častěji a ve větších množstvích, a to i přesto, že je to nezdravé a že to našemu organismu neprospívá. Ba co víc, postupně ho destruuje.
Alkoholismus dokáže jedinci přinést obrovské škody, a to nejen v soukromém či pracovním životě, ale i po zdravotní stránce. Slastné pocity, které jsou spojovány s alkoholem postupně u alkoholika mizí a takový člověk musí často a ve velkých množstvích požívat alkoholické nápoje i z důvodu příznaků z vysazení, o kterých jsme se zmínili už i vyšší.
Abstinenční příznaky nebo příznaky z vysazení přinášejí do života člověka závislého na alkoholu nejen velmi mnoho negativ, ale i potenciálně nebezpečné následky. Je velmi důležité začít svému problému upřímně čelit, protože pouze tak je možné se z alkoholismu úplně dostat. Porucha požívání alkoholu je mentálním onemocněním, které je typické tím, že se rozvíjí postupně, tedy určitou dobu. Tento dlouhodobý duševní stav je charakteristický i tím, že nemá dopad pouze na zdraví a rodinu alkoholika, ale také tím, že je velkým ohrožením dokonce i pro společnost jako takovou.
Alkoholismus je schopen rozvrátit kompletní a zdravé rodiny, čímž přispívá ke vzniku různých neúplných rodin, a tím pádem je na škodu i pro naši společnost.
Rizikové faktory alkoholismu
Věděli byste vyjmenovat alespoň několik skutečností, které ovlivňují rozvoj závislosti na alkoholu? Pokud ne, tak vám rádi něco o nich řekneme. Existuje totiž soubor různých faktorů, které mohou navýšit riziko výskytu alkoholismu jako duševní poruchy u jedince. Možná neuvěříte, ale mnohé rizikové faktory se mohou týkat každého z nás. V případě, že nedokážete odolat skleničce kvalitního vína nebo destilátu, nestáváte se tím automaticky alkoholikem. V takovém případě byste si však měli dávat pozor na to, abyste to s nimi nepřehnali.
Rizikové faktory, které mohou zvýšit možnost výskytu poruchy požívání alkoholu u jednotlivce, se týkají zejména lidí, kteří nejsou abstinenti, a těch, kteří trpí různými psychickými problémy, případně jejich trápí duševní nepohoda nebo jiné problémy psychického charakteru.
Mezi nejznámější rizikové faktory, na které je nutné si dávat pozor, zařazujeme:
- požívání více než 15 alkoholických nápojů týdně, pokud je osoba mužského pohlaví
- požívání více než 12 alkoholických nápojů týdně, v případě, že je osoba ženského pohlaví
- požívání více než 5 alkoholických nápojů denně alespoň jednou za týden
- pokud má osoba rodiče trpícího poruchou požívání alkoholu
- duševní zdravotní problém, jako například deprese, úzkostné poruchy nebo schizofrenie
- obrovský psychický tlak v práci nebo ve škole
- nízké sebevědomí jedince
- prožívání ohromného množství stresu
- život v rodině nebo v kultuře, jejíž je alkohol běžnou součástí a akceptovaný
- pokud má osoba blízkého člověka, který trpí alkoholismem
Uvedli jsme si ty nejčastější rizikové faktory, které přispívají k rozvoji alkoholismu. Pokud jste náchylnou osobou nebo takovou znáte, je nutné podstoupit jakékoliv kroky směřující ke snížení rizika. Člověk se zvýšeným rizikem rozvoje alkoholismu by měl přizpůsobit svůj životní styl tak, aby nedal tomuto nepříjemnému problému žádnou šanci.
Udělejte si test
Někdy je velmi těžké vymezit hranici mezi bezpečným alkoholem a jeho zneužíváním. Jak zjistíte, že jste závislí na alkoholu? Existuje několik otázek nebo testy, na základě kterých lze už iz pohodlí domova zjistit, zda máte problém s alkoholovým abúzem. Popřemýšlejte důkladně nad jednotlivými odpověďmi, protože odpověď ano na některé z následujících otázek může naznačovat alkoholismus, resp. závislost na alkoholu.
- Máte potřebu požívat alkoholické nápoje ve větších množstvích za účelem dosažení účinků alkoholu?
- Máte pocit viny z toho, že holdujete alkoholickým nápojem?
- Měníte se na podrážděnou, agresivní nebo násilnickou osobnost během konzumace alkoholu?
- Máte problémy ve škole nebo v práci z důvodu vašich návyků (alkoholických)?
- Myslíte si, že by bylo lepší, kdyby jste snížili frekvenci nebo množství alkoholických nápojů, které požíváte?
Jak jsme již zmínili, pokud alespoň na některé otázky odpovíte kladně, měli byste uvažovat nad změnou životního stylu nebo nad návštěvou odborníka, který vám s vaším možným problémům i pořadí. Testy na závislost na alkoholu samozřejmě nenahrazují odbornou diagnostiku, na kterou je kompetentní pouze lékař, a proto v případě, že si uvědomujete, že trpíte těžkou formou poruchy požívání alkoholu, měli byste uvažovat nad protialkoholní léčením.
Pokud se vyskytuje v rodině …
Každý, kdo musí trpět v rodině alkoholika, velmi dobře zná všechny obtíže, které z toho vyplývají. Závislost na alkoholu nejenže poškozuje vztahy v rodině a na pracovišti, případně zdraví závislého, ale také má obrovský vliv na duševní zdraví ostatních rodinných příslušníků. Věděli jste o tom, že alkoholismus v rodině přispívá k rozvoji duševních poruch osob, které nejsou závislé na alkoholu? Psychosomatické poruchy jsou v dnešní době častými následky soužití s alkoholikem v rodině.
Je velmi těžké žít plnohodnotný život v případě, že osoba závislá na alkoholu nehodlá léčit. Jakékoliv náznaky poruchy požívání alkoholu je důležité potlačit už v samých počátcích. To znamená, že vhodným řešením může být i ultimátum směrovány osobě závislé na alkoholu. Není také vhodné, pokud žijete v jedné domácnosti s osobou závislou na alkoholu, potlačovat problémy ve svém nitru. Jinak řečeno, svěřte se o dané situaci jiným přátelům nebo rodinným příslušníkům. Takové vyventilovanie vám pomůže lépe zvládat obrovský tlak a stres, kterému čelíte nejen v domácnosti s alkoholikem, ale například i v práci.
Může jít také o výbornou prevenci vůči psychosomatickým poruchám, na které jsou náchylné osoby žijící s alkoholikem a tedy možná i vy. Je vhodné dát osobě, která není ochotna začít řešit svůj problém najevo, že se vám to nelíbí a že pokud nedojde k nápravě, budete to řešit například rozvodem nebo odloučením.
Naší radou na závěr je to, že byste neměli rodinnému příslušníku trpícímu závislostí na alkoholu dělat žádné ústupky a jakékoliv náznaky, resp. příznaky alkoholismu rázně odmítnout a dohodnout se s danou osobou na efektivním řešení situace.
Statistický výskyt alkoholismu na Slovensku
Jak je na tom alkoholismus a spotřeba alkoholických nápojů na Slovensku? Jedna slovenská domácnost utratí podle nejnovějších statistik za alkoholické nápoje v průměru 200 € ročně. V rámci celé Evropské unie můžeme hovořit o čísle 130 miliard € co se týče utrácení na alkohol. 130 miliard € představuje 0,9% HDP Evropské unie.
Slovenské domácnosti utrácejí za alkohol přibližně o 100 € méně než průměrné domácnosti Evropské Unie. Procentuální se jedná o 2,5% z celkových příjmů. Na druhé straně se však Slovensko řadí mezi země, které mají nejnižší průměrnou mzdu. Evropský statistický úřad však nepočítá s alkoholickými nápoji, které jsou nakoupeny v hotelích a restauracích. Již v roce 2017 byl zaznamenán ohromný nárůst v oblasti spotřeby peněz na alkoholické nápoje. V roce 2017 to bylo 1,12 miliardy €, přičemž v porovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst ve výši 100 milionů €.
Paradoxem však je to, že data Statistického úřadu Slovenské republiky deklarují, že spotřeba alkoholu postupně od roku 1990 klesla. Zajímavým faktem je i to, že spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele byla v 90. letech činila přibližně 10 l, zatímco v roce 2017 se jednalo již o číslo 8,2 l. Statisticky se u nás nejvíce požívá pivo a následně víno a lihoviny. Až 29% Slováků se přiznalo, že holdují alkoholu alespoň jednou v průběhu 30 dní. Denně však požívají alkoholické nápoje pouze 3% obyvatelstva Slovenské republiky.
Alkoholismus je na Slovensku obrovským problémem, který způsobuje i stále více rozpadů manželství a rodin, čímž vznikají neúplné rodiny, což pro stát není žádoucí. Na Slovensku se nachází přibližně 400 000 osob závislých od alkoholických nápojů. Je však velmi důležité poruchu požívání alkoholu začít řešit protialkoholní léčbou, protože velmi mnoho lidí si neuvědomuje, že alkoholismus je duševní onemocnění.
Jak se vypořádat s alkoholismem?
Naučné videa, která vám pomohou pochopit alkoholismus
Často kladené otázky
Co je to alkoholismus?
Alkoholismus představuje duševní nemoc, která se projevuje častou a nadměrnou konzumací alkoholických nápojů.
Je to nemoc?
Ano, alkoholismus je psychickým onemocněním, jelikož se jedná o závislost na alkoholu. Právě proto je vhodné s takovým problémem navštívit psychologa, případně psychiatra.
Jak se projevuje alkoholik?
Příznaků, díky kterým poznáte alkoholika, je několik, přičemž se dělí na ty, které se týkají chování, a ty, které zaznamenáte na fyzické stránce jedince. Podrobněji je najdete rozepsány pod nadpisem ,, Jak poznáte alkoholika? „.
Je alkoholismus léčitelný?
Ano, alkoholismus představuje nemoc, která se dá léčit. Ideálním a nejefektivnějším řešením tohoto problému je protialkoholní léčení.
Vybrané zdroje:
- https://www.askas.sk/index.php/2-uncategorised/33-alkoholizmus-v-rodine
- https://www.alcoholrehabguide.org/alcohol/
- https://www.healthline.com/health/alcoholism/basics
- https://www.drinkaware.co.uk/alcohol-facts/health-effects-of-alcohol/mental-health/alcoholism/
- https://dennikn.sk/1582379/slovensko-ma-vazny-problem-s-alkoholom/
- https://euractiv.sk/section/ekonomika-a-euro/news/slovaci-minaju-na-alkohol-kazdy-rok-viac-penazi-piju-ale-menej/
- https://domov.sme.sk/c/6427967/na-slovensku-je-400-tisic-ludi-zavislych-od-alkoholu.html