Adrenalin je hormon, který se tvoří v dřeni nadledvin. Kromě toho je také neurotransmiter, tedy látka, která slouží k přenosu impulzů díky čemuž dochází k jisté reakci. V nadledvinách se produkují další hormony, jako kortizol, aldosteron a noradrenalin. Často se setkáte i s dalším názvem tohoto hormonu – epinefrin. Jaké reakce spouští adrenalin, za což mu vděčíme a co s námi dělá se dozvíte v následující části.
Obsah článku
Hormon „Útok, nebo útěk“.
Znáte ten pocit, když se necítíte bezpečně, máte obavy, strach. Srdce vám jde vyskočit z hrudi, bije silnější a i rychleji, váš dech je rychlejší a vy cítíte, že musíte ujít, nebo bojovat. Toto jsou účinky adrenalinu, které cítíme vždy když jsme v ohrožení života. Tento hormon je s námi už od lovení mamutů, kdy lidé bojovali o holý život, o přežití každý den. Mamuta museli ulovit aby přežili, a uprchnout před šelmami aby se nestaly jejich oběťmi. Adrenalin se začne produkovat i když jsme ve vzrušující, nebo stresové situaci.
Stresový hormon
Adrenalin patří mezi stresové hormony. Uvolňuje se do organismu když jsme v stresu spolu s dalšími hormony (kortizol, noradrenalin). Adrenalin je však první hormon, který se při stresu začne produkovat a uvolňovat do těla.
Když zaregistrujeme nebezpečí vyšle se informace o něm do části mozku nazvané amygdala. Odtud jde signál do další části hypotalamus. Tato část mozku odešle informaci do hypofýzy. Díky tomu se signál o nebezpečí dostane k nadledvinky, které začnou do krevního oběhu uvolňovat adrenalin. I když to zní složitě, trvá to pár sekund. Pár vteřin od uvědomění si nebezpečí až po uvolnění adrenalinu do krve a následné reakce na nebezpečí.
Jak funguje adrenalin
Adrenalin, který se vytvoří v nadledvinách se dostane do krevního řečiště a odtud do celého těla. Jakmile bílkoviny zachytí adrenalin vyšlou do nitra buňky signál. V buňce se začne produkovat energie a začne vysílat signály dalším buňkám. Takto dochází k znásobení účinku adrenalinu.
Adrenalinový nával
Na adrenalin reagují jednotlivé orgány aniž by na to ovlivnil mozek. Změny, které se v těle pod jeho vlivem dějí se jmenují adrenalinový nával. Ani si neuvědomíte jak rychle vás adrenalin zaplavil. Vše se děje za pár vteřin.
- Jaterní buňky začnou štěpit větší sacharidové buňky na menší, které dodají svalům více energie
- Naváže se na svalové buňky v plicích čímž se zrychlí dýchání a do těla se dostane více kyslíku
- Stimuluje buňky srdce, čímž se docílí rychlejší tep
- Ovlivňuje cévy – zúží je a nasměruje proudění krve do svalů.
- Zmenší svalové buňky pod povrchem kůže a spustí pocení
Svaly pod vlivem tohoto hormonu dostanou více energie na úkor ostatních orgánů v těle. Náš organismus takto reaguje když se cítí ohrožen a jde o život. Veškerou možnou energii soustředí do svalů abychom mohli bojovat o holý život – útěkem, nebo útokům. V snaze přežít bez našeho vědomí zmobilizuje tělo veškerou energii a vybaví nás na přežití nejlépe jak může. Díky rychlosti jakou adrenalin zaplaví náš organismus se můžeme např. vyhnout jedoucímu auto dříve než si to uvědomíme a rozmyslíme si co uděláme.
Příznaky adrenalinového návalu
Adrenalin dodá tělu více energie než by bylo možné bez něj získat. Díky němu se uvolní energie ze všech možných zdrojů a zásob, které tělo má.
Jeho účinky můžete pociťovat jako
- Rychlý puls srdce
- Zvýšené pocení
- Zlepší se smysly (zrak, sluch, chuť, hmat, čich)
- Sníží se schopnost cítit bolest
- Zlepší se výdrž a výkon
- Ovládne nás pocit nervozity a neklidu
- rozšířené zornice
Adrenalin – dobrý pomocník, špatný pán
Adrenalin výrazně pomáhá v boji o přežití. Je to jeho prvořadá úloha. V dnešní době ale už nemusíme bojovat o holý život a naše přežití si nemusíme každý den vydobýt.
Stres nemá dobrý vliv na organismus – to víme všichni. Do stresu se ale v dnešním životě dostáváme dost často. Pokud se pod jeho vlivem začne v těle produkovat adrenalin a další stresové hormony může to mít vliv na naše cévy, vyšší tlak krve, vyšší riziko infarktu nebo mozkové mrtvice. Častá, téměř permanentně vyšší hladina adrenalinu může vést k poruchám spánku, vyšší hmotnosti a pocitem úzkosti.
Adrenalin účinkuje asi ještě hodinu po nebezpečí. Další stresový hormon kortizol se v těle drží ještě déle.
Stres – ovládněte stres, ovládnete adrenalin
Pokud se vám podaří zbavit se stresu máte s adrenalinem klid.
- Začněte zhluboka dýchat
- Meditujte
- Dejte se na jógu
- Věnujte se cvičení.
- Vyhýbejte se alkoholu, kofeinu a návykovým látkám
- Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku
- Vyhýbejte se stresovým situacím
Chronický stres
Pokud trpíte chronickým stresem, nemůžete v noci pro problémy spát, máte neustále pocit úzkosti vyhledejte lékaře. S největší pravděpodobností vám předepíše léky na potlačení úzkosti. Jde o léky, které pomohou tělu využít serotonin (hormon, který navozuje pocit pohody) co nejefektivněji.
Obranný účinek adrenalinu
Při nehodě nebo vážném poranění hladina adrenalinu stoupne, spolu s dalšími stresovými hormony, které udržují organismus „v chodu“. Dostáváme se do šoku. Mozek vyhodnotí tuto situaci jako nebezpečnou a začne dělat všechno proto abychom přežili. Stimulací hormonů zajistí dýchání, srdeční tep, potlačí bolest, zvýší srážlivost krve, krevní tlak … Problém může nastat když hladina těchto hormonů náhle klesne a s nimi i podpora života. Může tak dojít např. při příjezdu sanitky, záchranáře nebo vyčerpání organismu. Člověk pocítí úlevu a mozek přestane stimulovat produkci hormonů. V tomto případě zajišťují přežití právě stresové hormony. Jakmile klesnou na normální hodnoty, selžou orgány důležité pro život.
Adrenalin a mozek
Adrenalin se do celého organismu dostane za pár vteřin. Záleží to na rychlosti průtoku krve v cévách. Odpovědí mozku na adrenalin je zvýšená tvorba dalších hormonů – dopaminu (hormonu odměny), serotoninu (hormon klidu), endorfinů v (hormony štěstí), které nám navodí pocit spokojenosti a úspěchu. Tyto hormony se začnou uvolňovat až po pár minutách od pominutí nebezpečí.Jejich úkolem je dostat organismus zas do normálního stavu.Negovať stresový stav, ve kterém se nachází tělo.
Syntetický forma
I když se hladina adrenalinu zvedne bez našeho vědomého přičinění a tělo si ho dokáže vyprodukovat samo používá se i na léčbu. Syntetický adrenalin zachraňuje životy. V podobě injekce má rychlý nástup účinku, hlavně když mozek neumí dát povel k jeho vytvoření.
Anafylaxe – anafylaktický šok – alergická reakce, při níž může dojít k zástavě dýchání. Dávka adrenalinu podána injekčně roztáhne dýchací cesty.
Astmatický záchvat – účinky adrenalinu jsou stejné jako při anafylaktickém šoku.
Zástava srdce – dávka adrenalinu může obnovit srdeční tep.
Anestezie – přidáním adrenalinu do lokálních anestetik se jejich účinek prodlouží
Ano či ne?
Adrenalin nám zachraňuje život, vyburcuje organismus, díky němu dostaneme z každé buňky v našem těle maximum … tento jev se využívá při sportu. Správné nabuzení sportovci díky adrenalinu podávají lepší výkony – rychleji běží, mají větší sílu, více vydrží. V tomto směru je adrenalin dobrým hormonem. Po skončení soutěže začne klesat až se dostane na normální hladiny.Hormony, které vznikly zároveň s ním ale v organismu zůstávají déle. Dopamin, endorfiny, noradrenalin … proto jsme po adrenalinovém zážitku šťastní, uvolnění a cítíme se v pohodě.
Ptáte se
Je adrenalin hormon? Vzorec?
Ano, adrenalin je hormon, a to konkrétně stresový hormon. Do našeho organismu je uvolňován v případě, pokud jsme vystavováni stresovým situacím, a tudíž jsme ve stresu. Spolu s dalšími dvěma hormony dotváří skupinu stresových hormonů. Adrenalin může být v určitých situacích dokonce pro naše tělo prospěšný, ale ve většině případů nám spíše škodí. Jeho vzorec je C9H13NO3.
Jak snížit adrenalin?
V první řadě je to v naší hlavě. Pokud se nám podaří snížit stres a stresové situace v našem životě, tak se nám podaří snížit i adrenalin. Jakým způsobem však můžeme docílit snížení adrenalinu? Meditace, pravidelná fyzická aktivita, dostatečný a kvalitní odpočinek či omezování alkoholu, kofeinu či jiných návykových látek. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Adrenalin – dobrý pomocník, špatný pán“.
Jak zvýšit adrenalin?
Zvýšit adrenalin je možné několika způsoby. V některých případech může totiž adrenalin i zachránit lidský život. Adrenalin existuje i v syntetické formě, tj je třeba ho tělu uměle dodat. Zejména v podobě injekce dokáže adrenalin působit i pozitivním způsobem. Pokud trpíte anafylaxí, astmatickým záchvatem, tehdy dávka adrenalinu může zachránit život. Samozřejmě, tělo si adrenalin tvoří zejména samo během neobvyklých a stresových situací. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Syntetická forma“.
Vybrané zdroje: