Důležitost spánku je v dnešní době diskutována stále častěji. I my jsme se jí věnovali v článku Spánek – nutnost nebo luxus?, Kde jsme kromě samotné anatomie a fyziologie spánku rozebírali, proč je vlastně kvalitní spánek tak důležitý. Bohužel mnoho lidí v současnosti má problémy se spánkem či trpí jeho nedostatkem. Jednou z možností, jak si pomoci, jsou léky na spaní. Léky na spaní, které jsou na lékařský předpis, by měly být až tou poslední volbou, kdy není jiná možnost, jak řešit daný problém. Existují však i přírodní léky na spaní – jakou jsou možnosti a které opravdu fungují?
Obsah článku
Co byste měli vědět, než začnete užívat léky na spaní?
Spánek je stav odpočinku těla i mysli. Je nezbytný pro správné fungování. Zlepšuje naši schopnost učit se, paměť, schopnost rozhodovat se a ovlivňuje i kreativitu. Bez spánku nebo při jeho špatné kvalitě jsou naše schopnosti správného úsudku, zapamatování či rozhodování omezené a vše nám jde jaksi těžší.
Navíc během spánku probíhají v našem těle i různé procesy, zejména anabolické ve zvýšené míře, což se uplatňuje při regeneraci i růstu. Spánek je nezbytný i jako prevence řady onemocnění jako jsou srdečně-cévní onemocnění, cukrovka či obezita.
Co může být příčinou nespavosti?
Nespavost je charakterizována jako neschopnost spát. Může mít množství příčin, fyzických i psychických. Vždy, jako při všem, je důležité určit příčinu nespavosti, aby se mohlo najít efektivní řešení. Může být:
- akutní (krátkodobá)
- chronická (dlouhodobá)
Nejčastější příčinou akutní nespavosti jsou životní události, jako např. špatné zprávy, obavy, pocit úzkosti z nadcházejícího dne a nějakých pro nás nepříjemných povinností, které nás v ten den čekají (zkouška ve škole, přijímací pohovor do práce). Tato nespavost pomine s tím, jak projde daný problém.
Problémem současné doby je chronická nespavost často způsobena životním stylem, stres, špatné spánkové návyky, ale i neléčené či nedostatečně léčeny onemocnění a samotné léky, které pacient užívá a které také za určitých okolností mohou způsobovat nespavost či může jít o nežádoucí účinky.
Nemusí jít jen o problém s nespavostí, ale také o problém s usínáním, častým nočním probouzením a podobně. Příčiny jsou opravdu různorodé a ještě předtím, než člověk sáhne po lécích na spaní, měl by navštívit lékaře, aby se zjistila příčina jeho potíží a následně nejvhodnější léčba.
Jaká jsou zdravotní rizika nekvalitního spánku?
Kromě samotné únavy, pocitu otupělosti či podrážděnosti, nedostatek spánku či špatný spánek přináší s sebou i zvýšené riziko mnoha onemocnění.
Krátkodobá nespavost ovlivňuje pomalé reflexů a schopnost rozhodování a úsudku, což může zvýšit riziko různých nehod. Dokonce spánková deprivace a její projevy týkající se motorické i kognitivní oblasti jsou podobné jako při opilosti.
Dlouhodobá nespavost kromě výše zmíněného zvyšuje riziko mnoha onemocnění týkajících se např. kardiovaskulárního systému, vysoký krevní tlak, metabolické onemocnění jako cukrovka či obezita, psychické poruchy, úzkost, deprese.
Předtím než začnete užívat (i přírodní) léky na spaní:
- zjistěte příčinu vašich problémů, pokud si nevíte pomoci sami, navštivte lékaře
- pozor, pokud už máte nějaké další onemocnění! Zejména vysoký krevní tlak, cukrovku a podobně, mnoho i přírodních přípravků může ovlivnit krevní tlak či hladinu glukózy v krvi. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, neplatí, že vše, co je přírodní, je pro vás i bezpečné!
- pozor, pokud již užíváte nějaké léky! Hrozí riziko lékových interakcí, např. uživatelky hormonální antikoncepce by si měli dát pozor při současném užívání přípravků s třezalkou tečkovanou, který může snižovat účinnost hormonální antikoncepce. Poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.
- přírodní léky na spaní a prodej – zvažte, kde tyto výživové doplňky kupujete, v potravinách či u různých online prodejců se mohou vyskytovat i přípravky ne zcela nejvyšší kvality, doporučují se spíše obchody zaměřené na zdravou výživu či lékárny
- předtím, než se rozhodnete užívat jakékoliv doplňky výživy, zkuste nejdříve nefarmakologickou léčbu, tedy např. změnu životosprávy ve smyslu racionálního stravování, dostatku pohybu, rozumného rozdělení povinností v daný den a najděte si čas i na odpočinek a vaše oblíbené aktivity
Přírodní léky na spaní a těhotenství
Narozdíl od mnoha léků na spaní na lékařský předpis, existují léky na spaní na přírodní bázi, které jsou vhodné i v tomto životním období ženy. Např. taková kozlík lékařský ve formě čaje či heřmánek. Neznamená však, že co je přírodní, je neškodné. I mnohé přírodní látky mohou působit v těhotenství škodlivě. Proto před tím, než začnete nějaký přírodní lék na spaní užívat, poraďte se s lékařem nebo lékárníkem, i pokud jde o volně prodejné přípravky, případně si pozorně prostudujte příbalový leták.
Co ještě můžete udělat, abyste zlepšili váš spánek?
- nepoužívejte mobily, tablety, počítače či televize těsně před spaním, světlo z jejich obrazovek narušuje spánkový cyklus
- dbejte na přiměřenou teplotu v místnosti, doporučuje se od 15,5 ° C do 23 ° C, v průměru tedy kolem 18 – 19 ° C pro ničím nerušený spánek
- přes den se snažte trávit čas při denním světle, v domě či bytě si odostrite závěsy či rolety a naopak večer před spaním zastřít a zhasněte, aby se nerušeně mohl vylučovat melatonin, hormon tmy a spánku
- naplánujte si váš den, pomůže vám to nastavit určitý režim a vaše tělo si zvykne, že chodí spát v určitém čase, což vám může pomoci rychleji usnout, navíc toho přes den možná i více stihnete a bude usínat s pocitem spokojenosti a klidu
- zkuste různé dechová cvičení, např. techniku hlubokého dýchání, správné dýchání se může zdát jako jednoduché klišé, ale dokáže udělat divy
Kdy vyhledat lékaře?
Není nic špatného na tom, pokud se rozhodnete řešit vaše problémy se spánkem pomocí výživových doplňků, léků na spaní na přírodní bázi či nejlépe již zmíněnou změnou režimu. Nicméně, pokud jsou vaše problémy dlouhodobé, omezují vás iv běžném životě, nevíte si s nimi dát rady, neváhejte obrátit se na lékaře. Může za nimi být příčina, která bude snadno léčitelná, jen ji třeba diagnostikovat. Právě s tím vám může pomoci odborník, který i následně navrhne nejúčinnější léčbu.
Obzvláště se nebojte vyhledat pomoc, pokud kromě problémů se spaním trpíte i úzkostí, depresí až sebevražednými myšlenkami. Právě zde je pomoc odborníka opravdu na místě. Pokud to nechcete udělat sami, požádejte vaše blízké o pomoc, svěřte se jim, navštivte lékaře či psychologa s nimi. Určitě je to to nejlepší, co můžete udělat pro vaše psychické i fyzické zdraví.
Přírodní léky na spaní – které jsou to?
StressFix
StressFix se užívá v případě velkého a opakujícího se stresu. Při depresích, úzkosti tetanii a celkově při psychiatrických onemocněních. Stejně zklidňuje a navozuje kvalitní a dlouhotrvající spánek. Jako jediný na Slovensku obsahuje komplexní složení všech potřebných látek (až 14 složek v nejvyšší možné koncetraci.)
Důležité upozornění
Přestože nejsou známy vedlejší účinky, nedoporučuje se užívat v kombinaci s alkoholem a jinými tlumícími látkami. Nesmějí užívat těhotné a kojící ženy a děti do 12 let.
Dávkování a užívání
Doporučená maximální denní dávka jsou 4 kapsle. Ve vysoké zátěži se doporučuje užívat plná dávka. Ta se může snižovat podle potřeby. Cena za kompletní balení je 48,9 eur / 60kapsúl.
1. Melatonin
Melatonin je hormon, který se přirozeně vylučuje a nachází v našem těle a pomáhá nám s usínáním a udržováním kvalitního spánku. Jeho hlavním úkolem je kontrolovat biorytmus spánku a bdění. Má i mnohé další pozitivní vlastnosti včetně imunomodulačních a antioxidačních. Jeho hladina se v těle zvyšuje večer, v noci se tvoří až desetinásobně více melatoninu než během dne. Je často doporučován i lékaři a dá se koupit i bez lékařského předpisu. Před zahájením jeho užívání je však lepší poradit se s lékařem nebo lékárníkem, zvláště, pokud se již léčíte na jiná onemocnění, jste těhotná, kojíte nebo jde o dítě.
Je vhodný při problémech s jet lag (změna časových pásem) nebo při přehození režimu např. kvůli nočním službám. Zkracuje dobu usínání a prodlužuje tak dobu spánku. Výhodou je, že při krátkodobém užívání jsou nějaké nežádoucí účinky vzácné a narozdíl od mnoha léčiv na spaní na lékařský předpis není návykový.
Najdete ho ve formě tabletek i kapek, které jsou vhodné i pro děti starší 3 let. Více o melatoninu, jeho účincích a dostupných formách si můžete přečíst v článku Melatonin – přináší nám spánek.
Tipy na dostupné preparáty obsahující melatonin na slovenském trhu
Na trhu je dostupných několik přípravků v různých formách (tablety, kapsle, kapky, orální spray apod.). Některé obsahují pouze melatonin, jiné jsou obohaceny ještě o další látky, které přispívají k psychické pohodě a kvalitnějšímu spánku. Přípravky se užívají před spaním a závisí jen na vás, jaká forma vám vyhovuje. Jde o volně prodejné léky na spaní.
O nejvhodnějším preparátu pro vás se můžete poradit s lékárníkem, který vám může doporučit i jiné preparáty vhodnější pro vás, případně s lékařem.
- BIO-MELATONIN
- EDENPharma MELATONÍN forte plus
- EDENPharma MELATONÍN, MUČENKA
- Pharma Activ MELATONÍN 5 mg FORTE
- JAMIESON Melatonin 3 mg Regular
- Virde MELATONÍN
- WALMARK Melatonin
- Webber Naturals Melatonin 3 mg
Léky na spaní pro děti na přírodní bázi?
V Slovenské lékárnách zakoupíte např. přípravek ESI MELATONIN Pura JUNIOR. Jde o výživový doplněk ve formě kapek bez lékařského předpisu pro děti od 3 let s příchutí bílé čokolády. Je vhodný i při zmírňování účinků pásmové nemoci.
2. Kořen kozlíku lékařského
Jde o bylinu pocházející z Evropy a západní Asie, jejíž léčivé účinky se využívaly v dobách starověkého Řecka a Říma. Už Galen ji poprvé předepsal jako lék proti nespavosti av současnosti se z ní vyrábějí různé přípravky od extraktů přes tinktury, tobolky, tablety či čaj. Jsou dostupné bez lékařského předpisu, avšak doporučuje se poradit se s lékařem nebo lékárníkem o jejich užívání obzvlášť, pokud se již léčíte na jiná onemocnění, jste těhotná, kojíte nebo jde o dítě.
Kozlík lékařský má uklidňující a anxiolytický efekt, působí tedy proti úzkosti a nervozitě, což samozřejmě přispívá k lepšímu spánku. Zajímavé je i její využití při menopauzálních obtížích, křečích, žaludečních potížích či na celkové zklidnění organismu a zmírnění projevů stresu.
Dostupná je v mnoha formách a co se týče jejího použití v těhotenství a při kojení, není dostatek informací, ale uvádí se, že čaj z kozlíku lékařského je možné v přiměřených dávkách a množstvích užívat i v tomto období. Více o kozlík lékařské, její využití dostupných preparátech a kontraindikacích si opět můžete přečíst v našem článku Kozlík lékařský – staronový recept na spánek.
Tipy na dostupné preparáty obsahující kozlík lékařsky na slovenském trhu
I kozlík lékařský existuje v mnoha formách, jako samotná či v kombinaci s jinými účinnými látkami. Stejně tyto přípravky nejsou vázány na lékařský předpis. Pozor na použití v těhotenství a při kojení a rovněž u dětí. Vždy je lepší nechat si poradit od odborníka.
- ADVANCE Calmin (kapsle)
- BARNY’S Hypnox FORTE plus (tablety)
- De-press (kapsle)
- GENERICA Hypnosed night (kapsle)
- GREŠÍK BYLINNÉ KAPKY BALDERIÁNSKE
- GS Dormian Rapid (kapsle)
- čajová směs
- bylinné směsi
3. Heřmánek pravý (heřmánek, heřmánek)
Jde o další bylinu, jejíž pozitivní účinky se využívají už staletí i jako součást tradiční medicíny při léčbě úzkosti, nespavosti, jako úleva od stresu díky své přirozené uklidňující vlastnosti. Kromě toho nelze opomenout ani na jeho protizánětlivý účinek, využití při chorobách trávicího traktu i hojení ran.
Využití a účinek je také u lidí s chronickou nespavostí, samozřejmě jde o dlouhodobé užívání. Velkou výhodou je, že ho mohou užívat opravdu všichni, tedy senioři i děti v přiměřených množstvích a stejně i těhotné a kojící ženy a ženy po porodu, které často mají kvůli různém faktorem narušený spánek.
Nejčastěji je jeho užívání ve formě čaje, které je dostat opravdu všude od potravin přes obchody se zdravou výživou po lékárny. Základem úspěchu je dodržování dávkování a dostatečná doba používání. Čaj se vyrábí z květů heřmánku a má velmi příjemnou chuť.
4. L-tryptofan
Jde o esenciální aminokyselinu, která je důležitá pro duševní zdraví jako prekurzor serotoninu. Tryptofan a serotonin jsou nezbytné i při syntéze melatoninu. Serotonin se v noci přeměňuje na melatonin. Není tedy divu, že tato aminokyselina má pozitivní účinky na spánek . Kromě serotoninu se tryptofan v těle využívá i na produkci vitamínu B3 (niacin). Proto, pokud má tělo dostatek tohoto vitaminu z potravy, více tryptofanu se může proměnit na serotonin a melatonin. O nezbytnosti těchto látek pro řadu fyziologických procesů není pochyb.
Serotonin je znám také jako hormon štěstí. Je to neurotransmiter, který se podílí na ovlivňování nálady a celkového psychického stavu, což je také jeden z předpokladů dobrého spánku.
L-tryptofan je dostupný ve formě tablet, kapslí, směsí na přípravu nápojů. Tyto přípravky jsou stejně dostupné bez lékařského předpisu. L-tryptofan v kombinaci s dalšími účinnými látkami a vitamíny přispívají k psychické pohodě, zmírnění únavy, vyčerpání, k správnému fungování nervového systému a psychiky, zlepšuje spánek a tím i regeneraci organismu.
L-tryptofan v potravě
Jde o aminokyselinu, která je esenciální a tedy tělo člověka si ji neumí vytvářet samo, proto je nutný její příjem v potravě.
- mléko
- krůtí maso a jiné druhy masa
- sýr
- ořechy
- fazole
- vejce
Dostupné preparáty obsahující L-tryptofan na slovenském trhu
I tyto přírodní léky na spaní v lékárnách bez nutnosti lékařského předpisu. Pozor na použití v těhotenství, při kojení au dětí. Většina takových přípravků není určena pro jejich použití v těchto obdobích, proto je vždy lepší poradit se s odborníkem.
- ADVANCE Calmin
- allegra COMFORT (tablety)
- allegra DRINK (instantních směs na přípravu nápoje v sáčcích)
- De-press
- Naturvita TRYPTOSEN
- Saframyl
5. Levandule
Levandule je rostlina, která se v aromaterapii a kosmetice využívá již staletí. V Řecku a Římě se přidávala do koupelí. Aromaterapie se také využívá při léčbě deprese, úzkosti, neklidu a mnoha jiných. Nejnovější studie poukazují i na její pozitivní účinek na spánek. Dokonce byla realizována studie na kardiaky, pacientů s onemocněním srdce, kterým měl být implantován stent, přičemž před zákrokem byla aplikována aromaterapie obsahující levanduli, což vedlo ke zmenšení pocitů úzkosti a snížení krevního tlaku u těchto pacientů.
Stejně najdete článek na PubMed, který mluví také o pozitivních účincích levandulové aromaterapie u pacientek ve středním věku, které mají problémy se spánkem.
Kromě aromaterapie, můžete levanduli najít i ve formě čaje, který se vyrábí z květů a pupenů. Má velmi příjemnou vůni, uklidňující efekt a přestože jedna šálek levandule každý večer před spaním může výrazně pomoci k snadnějšímu usínání a kvalitnějšímu spánku.
Nedoporučuje se v těhotenství, tehdy byste spíše měli sáhnout po heřmánku nebo kozlík lékařské. Avšak jako masážní olej lze použít na zklidnění iu dětiček.
Na závěr
Problémy se spánkem ve smyslu nespavosti, problémů s usínáním, problémy s kvalitou spánku, časté probouzení a podobně se v populaci vyskytují stále častěji. Nejednou je na vině nesprávný životní styl plný stresu, avšak příčiny mohou být i v různých fyzických i psychických onemocněních.
Nedostatek spánku a nekvalitní spánek poškozují vaše tělesné i duševní zdraví z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. Řešení je však často jednodušší, než se může na první pohled zdát. Nemusí jít hned o léky na spaní na lékařský předpis, které mají často hlavně při dlouhodobém užívání i množství nežádoucích účinků. Častokrát stačí jen změna v životním stylu, návycích, racionální stravování a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu či jako doplněk stravy přírodní léky na spaní. Proto někdy návštěva lékaře není ani nutná. Pokud si však nevíte poradit sami nebo potřebujete vaše potíže s někým konzultovat, neváhejte ho navštívit.
Vybrané zdroje:
- https://www.alaskasleep.com/blog/7-natural-sleep-supplements-to-battle-insomnia
- https://www.healthline.com/nutrition/sleep-aids
- https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/natural-solutions#1
- https://www.webmd.com/women/natural-sleep-remedies#1
- https://www.webmd.com/sleep-disorders/features/sleep-supplements-herbs#1