Deprese se často označuje také jako „rakovina vůle“. V psychologii se tento pojem charakterizuje jako psychický duševní stav, který je doprovázen negativními pocity, mezi které patří: smutek, skleslost, pesimismus, nízké sebevědomí, vnitřní neklid a napětí, neschopnost objektivně vnímat a hodnotit realitu a další negativní odchylky od zdravého psychického života, které přetrvávají delší dobu, než je normální.
Obsah článku
Symptomy deprese
K psychickým poruchám se časem přidružují i fyzické symptomy deprese. Mezi ty nejčastěji se vyskytující radí odborníci poruchy spánku, zvracení, třes, ztráta chuti k jídlu a podobně.
Vzhledem k tomu, že deprese má mnoho typů a intenzit, k dalším již závažnějším průvodním znakem deprese může být neschopnost vnímat realitu takovou jaká je, ochromení tělesné motoriky, halucinace. Deprese v těch nejtěžších stadiích vede ik samodeštruktívnym a sebevražedným sklonem.
Nenechte proto zajít depresi až tak daleko a pokuste se jí předcházet.
Jak na depresi bez léků?
Pokud jste schopný a odhodlaný bojovat proti depresi, přečtěte si nejúčinnější metody, jak porazit depresi i bez léků. Léčba deprese je nezbytná ke zlepšení vašeho zdravotního stavu.
Sport
Sportujte. Provádějte jakýkoliv sport v jakékoliv intenzitě. Jakýkoliv sport podporuje vylučování adrenalinu a serotoninu do těla, čímž přetváří vaše negativní myšlení na pozitivní. A konec konců, večer budete usínat s příjemným pocitem, že jste pro své tělo a zdraví, ať už fyzické nebo psychické, udělali správnou věc.
Nesportujte však příliš pozdě. Těsně před tím než jdete spát se nedoporučuje vynakládat vysokou fyzickou aktivitu. Hlavně kardio cvičení se doporučuje provádět převážně v ranních hodinách. Důvodem je, že při kardio cvičeních nastává rychlé zahřátí a okysličení organismu, což má za následek tzv. probuzení se. Avšak ani posilování v pozdních hodinách není nejlepší volbou. Každý jsme však jiný a na každého platí něco jiného. Vyzkoušejte jaký sport a kdy vyhovuje právě vám.
Kolektivní nebo individuální sport?
- Pokud jste typ, který preferuje kolektivní sporty, o to lépe. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Zasportujete si a navíc budete v kolektivu lidí, kteří také našli východisko v tom či onom sportu.
- Pokud jste spíše sportovní samostatná jednotka, jděte si zaběhat, zaplavat, kole.
Nevíte jaký sport vás baví?
Udělejte si seznam sportů, které jste vždy chtěli provádět a experimentujte. Vyzkoušejte vše na co máte chuť a možná zjistíte, že jste výborným bruslařům a ani jste to dosud o sobě nevěděli. A navíc, nikdy nevíte, kde poznáte nových a příjemných lidí. Totiž nejen alkohol, který není tou nejvhodnější volbou, ale i sport, ať už kolektivní či individuální, lidi sbližuje.
Léčba deprese tancem
Vždy jste toužili stát se tanečníkem? Tak vzhůru na to. Jistý druh sportu je i tanec. Nenechte se odradit svým věkem nebo myšlenkami, které vám klamně namlouvají, že na to nemáte. Neposlouchejte své sarkastické okolí, které vám říká, co vás to napadlo. Věřte si. Každý nějak začínal. Tanec léčí tělo i duši. Netrapte se, pokud nemáte tanečního partnera. Najděte si ve svém okolí taneční kroužky pro jednotlivce nebo pro páry a navštěvujte je. Vyjadřujte tancem své pocity, odbúravajte tak stres a negativní myšlenky, které se vám neustále vkrádají do hlavy jako takové malé příšerky a buďte tím čím chcete být. Těšte se a vychutnávejte si krásu pohybu svého těla.
Umění a ruční práce
Jste sportovní antitalent? V tom případě vyzkoušejte zaměstnat svou mysl něčím jiným než je sport. Buďte trochu kreativní. Zkuste vyjádřit své pocity v malbě, v kreslení, v modelování, v háčkování, v vstřikovanou, v drótikovaní. Vyzkoušejte různé techniky. Nebaví vás malovat štětcem a vodovými barvami? Tak vyzkoušejte malovat tělem a namísto vodových barev použijte akvarel nebo akryl. Nevzdávejte to a hledejte co by vás naplňovalo a zaujalo. Je množství druhů ručních prací. Existuje mnoho portálů, kde najdete různé nápady a techniky od výmyslu světa. Možná vás něco osloví. A konečně, možná se vám při tom podaří i zbohatnout.
Přátelé a rozhovory
Mluvte o svém problému. Nenechávejte si své pocity jen pro sebe a otevřeně komunikujte o tom co vás sužuje a trápí. Nemějte strach poprosit o pomoc. Přátelé jsou přece na to. Aby vás vyslechli, poradili vám a podpořily vás. Zrealizujte příjemný večer, kde pozvete jednoho nebo dvou přátel, na kterých se můžete vždy obrátit a Mluvte o svých problémech. Nabyl pocit, že v tom nejste sám a že se vždy můžete na někoho obrátit. Nebo jděte na kávu, na oběd. Přihlaste se společně se svým kamarádem nebo kamarádkou na nějaký kurz. Zaužívajte si nějakou příjemnou společnou aktivitu, kde se budete pravidelně setkávat a komunikovat.
Domácí mazlíček
Máte pocit, že jste stále samy a nemáte přátele nebo někoho, kdo by vás chápal? Výborným pomocníkem v boji proti depresi je domácí mazlíček. Pořiďte si kočku nebo psa, popřípadě zajděte do útulku a možná tam najdete osamělou duši, která potřebuje někoho jako jste vy a vy potřebujete někoho jako on.
Existuje množství studií a výzkumů, kdy zvířata vyléčili nejen deprese, ale také mnohem závažnější onemocnění, jako je např. epilepsie, rakovina a podobně.
Uvědomme si, že domácí mazlíček má často výhody, které se u lidí jen zřídka vyskytují, a které si mnozí z nás neuvědomují. Jednou z nich je např. to, že domácí mazlíček vám nikdy neřekne, že si vás nevyslechne. Je všeobecně známo, že kočky a psi jsou vysoce senzitivní zvířata, která vám budou pomáhat zvládat těžké životní situace. Vždyť si to jen představte, jak se na vás váš mazlíček bude vždy těšit a kroutit ocáskem, když po náročném dni v práci, přijdete domů. Budete mít pocit, že máte pro koho žít, vaši mysl zaměstná něco tak příjemné, jak je upřímná a nefalšovaná láska zvířátka.
Zvířata pomáhají nejen vašemu duševnímu zdraví, ale i fyzickému, protože kromě toho si domácí mazlíček vyžaduje pravidelný režim v podobě procházek na čerstvém vzduchu, které také zařazují odborníci do souboru technik v boji proti depresi.
Sumar sumárum, domácí mazlíček je perfektní spouštěč serotoninu, tedy hormonu štěstí v našem mozku. Ani nevíte, kolik srandy s ním zažijete.
Meditace
Výbornou metodou v boji proti depresi je meditování. Meditace je technika, jejíž kořeny pocházejí až za hranice našeho letopočtu. Používali ji mnohé náboženství, mnozí velcí myslitelé a své místo má u mnoha lidech i dnes.
V čem je taková výjimečná?
Meditace je technika, díky níž se člověk učí vnímat svět kolem sebe klidným, objektivním způsobem, ale hlavně se učí vnímat sebe sama. Při meditaci se člověk dostává hluboko do svého nitra, které pozoruje. Je to jedna z nejúčinnějších metod jak se naučit hluboko vnímat přítomný okamžik, aniž vás ničily nepotřebné myšlenky.
Jak na to?
Možná už někdo z vás zkoušel meditovat avšak neúspěšně. Meditace je technika jako každá jiná, která vyžaduje čas na její naučení se. Zkuste si udělat ničím nerušené pohodlí, lehněte si na měkkou podložku, pusťte si příjemnou hudbu a zhluboka dýchejte. Pokud jste v meditaci úplný začátečník, obraťte se s různými meditačními trenéry, popřípadě navštivte párkrát hromadné meditace, které poskytují organizace na to založeno.
Pokud se vám nechce nikam chodit a nechcete se sebe dělat šaška, vězte, že všech které potkáte na takových cvičeních tam také jednou přišli poprvé. Pokud vás ani to nepřesvědčí, sedněte si za internet. Na internetu najdete množství videí jak správně meditovat, jakož i různé meditační techniky. Často jsou to videa, které jsou doprovázeny příjemným meditačním hlasem, který vás usměrňuje a koriguje a celkovou příjemnou a klidnou atmosféru dotváří hudební podmaz.
Meditace má tedy vysoce ozdravující účinky. Prostřednictvím ní eliminujete příznaky úzkosti, deprese, protože přivádí tělo a mysl do stavu klidu a duševní rovnováhy. Zázrak v podobě meditaci odhalili i američtí vědci, kteří tvrdí, že meditace zmírňuje úzkost a depresi stejně, jako to podle jiných studií dokáží antidepresiva.
Léčba deprese a Aromaterapie
Aromaterapie je také metoda, která odbourává stres. Často se o ní hovoří jako alternativní medicína, která léčí tělo i duši. Už z názvu vyplývá, že jde o uklidnění těla a duše prostřednictvím aromatických éterických olejů a vůní z rostlin. Příjemné vůně nejen, že pomáhají vaší duši, ale navíc vám od nich i krásné bude vonět byt. Mezi ty nejznámější uklidňující vůně patří vůně levandule, eukalyptu. Oleje si dokonce můžete aplikovat i rovnou do horké lázně.
Podpůrné skupiny a psycholog
Žijeme v době, kdy jen málokterý člověk netrpí příležitostnou depresí. Je mnoho alternativ jak se vymanit z pod vlivu rychlé doby a neustálého stresu. Existuje množství organizaci, které podporují boj proti depresi. Není divu, že se již nacházejí téměř na každém kroku.
Kolektivní setkání – tyto organizace jsou založeny na pomoc lidem v těžkých životních situacích. Většinou jde o podpůrné skupiny, do kterých chodí lidé na kolektivní setkání. Na těchto setkáních se člověk učí poslouchat, mluvit o svých problémech a hlavně porozumět sobě samému a ostatním lidem. Koná se to v příjemné přijatelné atmosféře, kde panuje láska a porozumění. Často se zde člověk setká s lidmi s podobnými problémy a vznikají skutečné přátelství.
V podpůrných skupinách se nachází tzv. trénovaný kouč, který celé setkání řídí a organizuje. Zadává úkoly zúčastněným a kontroluje jejich plnění. Jde o jednoduché úkoly, jako např. udělejte si seznam situaci, které vás během týdne vystresovali a naopak seznam příjemných okolností, které vás potěšily.
- metoda deníku
Dalším nejčastější úlohou při léčbě depresi je založení si deníku. Pro mnohé z nás často zdlouhavá záležitost, ale příznivě ovlivňující náš psychický stav. Při psaní si totiž uvědomujete co se stalo, jak jste reagovali na danou věc a získáváte tak celkově objektivnější pohled na danou situaci.
- tábory
Podpůrné skupiny často organizují i tábory, výlety a podobně, kde jde o celé tréninky a aktivity během pobytu v táboře. Zde se učíte vnímat krásy světa kolem sebe (přírodu, lidi), ale hlavně, hlavně se učíte vnímat sebe a přiměřeně reagovat na životní události.
Individuální psychologická pomoc – pokud nejste na kolektivní podpůrné skupiny, existují psychologové, kteří jsou vystudování pro lidi, kteří potřebují tento druh pomoci. Pokud máte negativní zkušenost s psychologem, navštivte jiného. Hledejte dokud vám některý z nich nesedne. Nestyďte se, nebojte se a vězte, že dnes jsou psychologové navštěvovanější častěji než zubaři. Při setkání však buďte otevřený a upřímný. Neprikrášľujte své reakce, nenadľahčujte své duševní strasti.
Psychologické telefonické linky – kromě zmíněných možností podpůrných skupin, existují i psychologické telefonické linky, kde můžete kdykoli anonymně zatelefonovat. Na Slovensku je jich poměrně dost, ať už pro děti (Linka dětské důvěry, Linka dětské jistoty), ale i pro dospělé (Linka naděje, Linka důvěry Pomněnka, Krizová linka a poradna …). Dokonce na Slovensku existuje celá databáze často bezplatných telefonních linek podle konkrétního případu, např. Linka pro gamblerů, Linka pro lidi s obezitou atd. Na těchto linkách jsou lidé, kteří vám určitě pomohou. Vaše jméno při tom může zůstat v anonymitě a vy se bez strachu můžete vyprávět co vás trápí.
Koníčky
Pokud vás neoslovila ani jedna z předchozích možností, udělejte si čas pro sebe. Dejte si záležet na tom, abyste si během týdne vyhradily čas výlučně na sebe a dělejte to, co vás naplňuje štěstím. Jděte s přáteli ven, jděte na nákupy, dopřejte si dostatek spánku a odpočinku. Navštivte nějaké kulturní událost.
Věnujte se nějakému koníčku. Máte chuť vařit? Vařte! Rádi pečete? Pečte! Upečte nebo připravte nějaké chutné jídlo a zavolejte na jídlo své přátele či rodinu, potěší vás to hned několikrát. Uvaříte něco zdravé, čím potěšíte své tělo a při pozvání přátel vás to s nimi sblíží. Rádi cestujete? Cestujte. Rádi se učíte? Tak studujte. Rádi čtete knihy? Čtěte! Dělejte hlavně to, co vás baví, protože pokud vás něco baví, dělá vás to zároveň i šťastnými a všichni víme, že deprese nenávidí pocit štěstí.
Strava
Jsme tím co jíme. Možná byste ani nevěřili, do jaké míry ovlivňuje strava nejen náš vzhled, ale i náš psychický stav. Upravte si jídelníček. Neprežierajte se a konzumujte zdravé výživná jídla. Zařaďte do svého jídelníčku co největší množství zeleniny a ovoce bohatých na vitamíny a minerály. Jezte potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin (jako losos a tuňák) a kyseliny listové (např špenát a avokádo). Skvělou volbou jsou i potraviny s vysokým podílem hořčíku nebo tzv. magnézia, který reguluje nervovou soustavu v těle. Mezi tyto potraviny patří např. banán, brokolice, zelí, houby, jehněčí, hovězí maso atd. Jezte pestrou stravu, každý chod během dne by měl být jiný. Pokud se vám to zdá náročné, připravte si předem jídlo na dva až tři dny a nakrabičkujte si stravu do chladničky. Mezi jednotlivými chody si nechte pauzu minimálně 2 hodiny, čímž zabezpečíte kontrolu nad tím, že se nebudete přejídat a minimálně 2 hodiny před spánkem nekonzumujte žádné jídlo. Namísto toho si připravte teplý bylinkový čaj na uklidnění.
Plánování
Plánujte a nebudete v depresi
Plánujte si svůj čas a dostaňte se do každodenní rutiny. Nejen lidé, kteří trpí depresí, ale hlavně ti, se potřebují dostat do jemného rozvrhu. Založte si zožit, do kterého si vždy den před tím naplánujete váš denní harmonogram. Ke každé činnosti, kterou jste si naplánovali napište i čas, který této činnosti chcete věnovat. Buďte však opatrný a plánujte uváženě. Nedávejte si cíle, které nejste schopni splnit. Aktivitám, které vyžadují více námahy, věnujte více času. Mějte na paměti, že ti nejúspěšnější lidé plánují nejen velké věci, ale i ty malé a navíc, všechny velké cíle předcházejí ty malé.
Cíle
S plánováním souvisí i cíle. Dejte si přiměřený počet cílů za den. V průběhu dne nebo na jeho konci si odfajknite aktivity a plány, které jste dokázali splnit a zhodnoťte váš den. Ty cíle, které se vám splnit nepodařilo přesuňte na další den a proveďte analýzu proč se vám daný cíl resp. plán nepodařilo splnit. Snažte se plány plnit a úkoly dotahovat do konce tak, abyste se k nim již ve své mysli nemuseli vracet. Proto začněte s malými cíli a postupně, podle toho jak se vám daří cíle splnit, náročnost cílů zvyšujte. Na závěr dne se zamyslete nad tím, jak jste plány plnili. S čím jste byli spokojeni a naopak nespokojen, ale na závěr se vždy pochlubte a usmějte se.
Denní režim a dostatek spánku
Mějte zažitý denní režim. Probuďte se a choďte spát vždy ve stejný čas. Konzumujte jídlo vždy ve stejný čas, jděte cvičit vždy ve stejný čas. Nepodceňujte však spánek. Dobrý kvalitní spánek dokáže zázraky. Spěte tak, abyste byli spokojeni. Nevyspávajte. Lidé mají tendenci hlavně o víkendu přespávat do poledních hodin. Nedělejte to. Kromě toho, že se budete cítit ještě unavenější než kdybyste spali jen pár hodin, narušíte svůj spánkový harmonogram a v neděli, den před zahájením nového pracovního týdne, nebudete vědět spát.
Typy jak zlepšit spánek:
- V místnosti, ve které spíte se zbytečně nezdržujte. Proto se tato místnost nazývá i ložnice, protože je to místo výlučně vyhrazeny na spaní. Snažte se do této místnosti chodit jen spát.
- Pro co nejvyšší kvalitu spánku, místnost ráno a večer před spaním vyvětrejte.
- V ložnici nemějte počítač nebo televizor, který vás rozptyluje. Nejlepší je, pokud u sebe nemáte ani mobilní telefon. Pokud to však je nezbytné, stáhněte si zvuky na telefonu a položte telefon na zem vedle posteli. Nikdy nemějte telefon na nočním stolku vedle vaší hlavy. Neustálý signál přicházející do vašeho telefonu přichází i do vašeho mozku a zhoršuje kvalitu spánku.
- Nemějte příliš přecpanou ložnici haraburdím, které do ní nepatří.
- Zajistěte si vhodnou teplotu pokoje. Ideální teplota ložnici je okolo 22 stupňů. Příliš velké teplo způsobí, že se vzbudíte rozlámaný a příliš velká zima zase nemocný.
Dělejte blázniviny a staňte se znovu dětmi
Neřiďte se neustále konvekcí zavedenými návyky. Udělejte to, co udělat chcete. Máte chuť být znovu dítětem? Tak ním buďte. Máte chuť skákat radostí a zpívat si i když nemáte talent na zpěv? Udělejte to, pokud vás to těší. Vidíte dětské hřiště a vám se zachtělo pohoupat se na houpačce? Udělejte to. Nepřemýšlejte nad tím, co si o vás pomyslí ostatní lidé. Jednejte spontánně jak to dělají děti, které se nezatěžují zbytečnými myšlenkami. Nezapomínejte, že každý z nás byl jednou dítětem a uvnitř jsme nimi stále.
Vytrvalost
Buďte vytrvalí. Nesnažte se změnit svůj svět za jeden den. Všechno chce svůj čas. Nic není ze dne na den. Ano, všechno chce svůj čas, ale hlavně chuť to nevzdat. Pokud chcete zhubnout, nebude to za jeden týden, možná ani za měsíc. Nehrňte se však do něco rychle, protože pak se často stává, že tak rychle jak jste začali, i skončíte. Pomalými, uvážení kroky se dostanete tam, kam chcete. Je normální, že po čase budete chtít přestat, skoncovat ze všem, ale to je přirozené pro každého člověka. Dejte si raději den pauzu, odpočiňte si, změňte činnost, zaměstnejte se něčím jiným.
- Metoda odměn – velmi pozitivní metodou je metoda odměn. Po vytrvání nebo v dosažení nějakého větší cíli si dejte nějakou odměnu. Obdarujte se něčím co se vám líbí, kupte si knihu, navštivte muzeum, dejte si čokoládu. Znovu vás to nakopne a často vás to udělá ještě silnějším.
Změňte uhel pohledu
Uvědomte si, že na světě jsou i horší věci jako to jak se cítíte vy. Nebojujte s danou situací. Přijměte ji svým tělem i duší, objektivní ji zhodnoťte a podnikněte další kroky. Vše zlé je k něčemu dobré a každá špatná zkušenost nebo situace nás něco naučí. Na světě je 6 miliard lidí, jaká je pravděpodobnost, že jen vy jediný máte problém? Malá, však? Někdo se nad daným problémem trápí, někdo jen mávne rukou a jde dál. Pokud se vám nedaří změnit uhel pohledu na danou věc, zkuste si poslechnout názory jiných lidí, studujte motivační knihy a hledejte řešení, no nestagnujte. Stagnace je to nejhorší co můžete udělat.
Bylinky
Provádíte dlouhodobě už jednu ze zmíněných metod proti depresi a stále vám chybí klid na duši? Možná vám pomůže příroda v podobě bylinek nebo přírodních antidepresiv.
- Meduňka patří mezi bylinky, ze které si můžete připravit koupel nebo čaj z čerstvě natrhaných listů, ale i ze sušených. Má zklidňující účinky, příjemnou chuť a vůni. Uklidňuje nervovou soustavu, podporuje spánek a snižuje vnitřní napětí.
- Třezalka tečkovaná je bylinka volně rostoucí na našich polích a loukách. Tato kouzelná bylinka obsahuje látku hypericin, který působí proti depresi častokrát účinnější než samotné léky. Jeho léčivé účinky ocení hlavně ženy i v době menstruace, protože snižuje menstruační bolesti a přispívá k její pravidelnosti. Kromě toho se používá i při léčbě žaludečních vředů, močových cest, jater. Příprava čaje je velmi jednoduchá. Zalijte jednu čajovou lžičku třezalky s 300 ml resp. 3 dcl vody a nechte 10 minut vyluhovat. Pro příznivé účinky byste měli čaj pít minimálně jedenkrát za den před spaním.
- Heřmánek lékařský spadá také do přírodních pokladů a to díky svému všestrannému využití při různých zdravotních problémech, do kterých se zahrnuje i deprese. Mimo toho, že střídá nervozitu s klidem, je výborným přírodním léčivem při nadýmání, střevních potížích, při trávicích potížích. Posiluje imunitu, pomáhá léčit chřipku a nachlazení. Kromě klasické konzumaci čaje se používají i heřmánkové kapky a lázně.
- Kozlík lékařský patří také mezi ty bylinky, které při pravidelném užívání v podobě čaje, zklidňují a pomáhají hlavně při nespavosti. Používá se při chronické nespavosti, při léčbě depresi, hysterických stavů. Kromě toho uvolňuje svalový tonus, uklidňuje žaludeční křeče způsobené nervozitou, snižuje vysokou frekvenci srdce
Vybrané zdroje:
- https://www.nazdravie.sk/aromaterapia/
- https://www.nazdravie.sk/bylinne-antidepresiva/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Depresia_(psychológia)
- http://www.modernamedicina.sk/liecba-a-terapia/depresia-ochorenie-ako-kazde-ine
- https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_meditation
- https://zdravie.pravda.sk/zdrava-dusa/clanok/304608-meditacia-pomaha-ludom-zmiernit-uzkosti-a-depresie/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Depresia_(psychológia)
- https://www.webmd.com/depression/features/natural-treatments#2
- https://plnielanu.zoznam.sk/c/2617/koniec-nervozite-a-depresiam-tieto-bylinky-vam-pomozu-mozno-viac-ako-lieky