Deprese je vážné mentální onemocnění, které může způsobovat potíže a trápení nejen vám, ale v konečném důsledku i vašim blízkým. Nejednou se stává, že vyústí až do pokusu o sebevraždu. Existuje několik typů deprese a stejně se deprese liší iv závažnosti jejích projevů a vlivu na život konkrétního člověka. Léčba deprese proto vyžaduje individuální přístup, protože, co platí na jednoho, nemusí na druhého a opačně.
Deprese však je léčitelná, důležité je, aby člověk vyhledal adekvátní pomoc. Na základě přesného stanovení diagnózy je možné aplikovat kvalitní, bezpečnou a efektivní léčbu. Jaké jsou tedy možnosti léčby a je možná léčba deprese bez léků?
Obsah článku
Léčba deprese šitá na míru?
Deprese je tedy skutečný chorobný stav a jak již bylo zmíněno, na to, abychom mohli mluvit o depresi, je třeba nejprve potvrdit diagnózu. Proto je nutné vyhledat pomoc odborníka, nejlépe psychiatra, případně psychologa. Můžete se nejdříve poradit aj s vaším odborným lékařem, který vám návštěvu specialisty může doporučit.
Příčiny mohou být různé. Pouze ti, co skutečnou depresi opravdu zažili, vědí, jak diametrálně je odlišná od obyčejných pocitů smutku či melancholie, které občas každý z nás pociťuje. Ne vždy depresivní příznaky znamenají depresi, a právě proto je třeba vyhledat odborníka, který rozhodne o nejlepším způsobu léčby. Ne každá deprese se léčí stejně! Není vhodné shánět si léky od sousedů a známých a zkoušet léčit se sám.
Pokud si myslíte, že máte depresi, můžete se nejprve obrátit na blízkého člověka, kterému věříte a svěřit se mu s vaším problémem. Může si vás poslechnout a říci vám svůj názor, požádat o pomoc přece není žádná ostuda. Avšak pokud jde o opravdovou depresi, pomoc odb orníka bývá nezbytná hlavně při středně těžké a těžké formě deprese . Léčba deprese může být realizována několika způsoby, neexistuje však univerzální terapie, která by platila pro všechny.
U lehčích forem deprese může být vhodná pouze psychoterapie. Středně těžké formy deprese by již měly být léčeny antidepresivy v kombinaci s psychoterapií. Léčba těžké deprese si jednoznačně vyžaduje psychiatra a často i hospitalizaci. V tomto případě jsou je dnoznačnou volbou antidepresivní léky. V případě, že pacient na léky nereaguje, může se přistoupit ik elektrokonvulzivní léčbě nebo jednou z možností je i hypnóza.
Léčba deprese vzhledem k její závažnosti:
- Psychoterapie a změna životního stylu
- Antiantidepresivy a psychoterapie
- Antidepresiva, elektrokonvulzivní terapie
Psychoterapie a změna životního stylu
Deprese je onemocnění, za kterým může stát množství příčin, přičemž jde o kombinaci více. Psychoterapie je navržena tak, aby pomáhala lidem identifikovat problém a efektivně se s ním vypořádat. Může být využita jako samotná léčebná metoda nebo vk ombinácii například s farmakoterapií. Realizovat ji může psycholog i psychiatr. Je doporučená hlavně pro lidi s lehčí formou deprese,nedoporučuje se při těžkých formách, nakolik je tehdy i kontakt s pacientem ztížen a vnímání jeho světa zamlžené.
Může být zaměřena na:
- identifikaci životních problémů, které přispívají ke vzniku deprese u daného jedince či depresi zhoršují
- identifikaci negativního myšlení, které přispívá k depresi as depresí spojených pocitů jako pocity bezmocnosti, beznaděje a pod.
- rozvíjení schopností,jak se lépe vypořádávat se stresem a řešením problémů
- přezkoumání vztahů a zkušeností jedince pro zlepšení mezilidských vztahů
- vytvoření realistických životních cílů a zvýšení zájmu o star ostlivosť o sebe sama
- navrácení spokojenosti a pocitu kontroly nad svým životem
- pochopení bolestivých zkušeností z minulosti
Dva základní typy psychoterapie jsou kognitivní behaviorální terapie a interpersonální terapie:
Kognitivně behaviorální terapie ia
Velmi často využívaná při mnoha psychických onemocněních. Pokouší se pomoci pacientovi odhalit nezdravé a negativní myšlenky a přesvědčení a změnit tento způsob myšlení. Častokrát mají tito lidé za úkol zapisovat nebo nahrávat tyto negativní Myslím enky, aby je mohli s terapeutem rozebrat. Cílem je, aby pacient porozuměl svým problémem, aby se stal sebevědomějším a soběstačnější v kritických situacích a uměl je zvládnout.
Interpersonální terapie
Ta se spíše zaměřuje na mezilidské vztahy pacienta, identifikaci problémů v této oblasti a zlepšení interpersonálních dovedností. Cílem je odhalit negativní sociální návyky jako jsou izolace či agresivita a rozvinout strategie pro zlepšení interakce s lidmi.
Individuální nebo skupinová terapie?
Psychoterapia může být realizována individuálně, kdy se o své pocity dělíte pouze se svým terapeutem. Výhodou může být, že si tak budujete bližší vztah a možná se budete cítit lépe a pohodlněji, pokud citlivé informace o vašich problémech budete sdílet pouze s jednou osobou. Také bude vlastně veškerá pozornost během sezení věnována pouze vám.
Výhody skupinové terapie by mohly spočívat hlavně v možnosti poslechnout si lidí procházejících si podobnou situací a zažívajúcich podobné pocity. Může tak napomoci uvědomení si, že v tom nejste sami a stejně samotní členové skupinové psychoterapie vám mohou dát rady, jak se s tím vypořádat z jejich vlastní zkušenosti.
Důležité je uvědomit si, že hlavně ze začátku nemusí být vůbec snadné mluvit o svých problémech a pocitech. Mnoho lidí se za ně stydí nebo si myslí, že to stejně nikdo nepochopí a jen to věci zhorší. Ale právě vyprávění se o tom, analyzování s vaším terapeutem vám může pomoci postupně to překonat, porozumět tomu, co prožíváte, resp. jste přežil vali a najít řešení. Je to dlouhodobá terapie, takže nečekejte, že po pár sezeních bude všechno jako zázrakem lépe. Pokud však máte pocit, že váš terapeut vám nerozumí, tlačí na vás nebo se cítíte v jeho přítomnosti nepříjemně, nebojte se změnit ho či proskoumat jiné formy terapie.
Změna životního stylu
Právě nějaká změna ve vašem životě je možná právě to, co potřebujete. Může jít změnu v oblasti jídelníčku, trávení volného času, socializace s přáteli či redukce stresových aktivit. Velmi důležitou roli z ohřávat pravidelný pohyb. Je to skvělý nástroj při léčbě deprese, protože při cvičení se vylučuje serotonin, endorfiny, adrenalin, vše látky, které přispívají k tomu, že se cítíme dobře a nabuzení. Tak i sto může vést ke snížení hmotnosti či zpevnění těla a přispět tak ke zvýšení sebevědomí. Netřeba však zapomínat i na kvalitní relax a spánek. Při nedostatku spánku se depresivní projevy mohou pouze zhoršit, dokonce spánkový deficit může být jednou z příčin deprese.
Také můžete zkusit nějaké výživové doplňky, vitamíny, např. ze skupiny B, které mají pozitivní vliv na mozek a náladu či magnézium, který výborně působí proti stresu a křečím. Můžete zkusit i bylinky např. meduňka lékařská, ženšen či třezalka . Při tom posledním pozor, protože hrozí lékové interakce a nežádoucí účinky např. s některými antidepresivy či hormonální antikoncepcí. Je třeba si ale uvědomit, že toto vše je jen léčba podpůrná a deprese není totéž, co špatná nálada. Je to opravdu onemocnění, které vyžaduje pomoc odborníka.
Antidepresiva
Lidé často antidepresiva nechtějí užívat. Bojí se nežádoucích účinků, nechtějí do sebe cpát chemii nebo mají strach, že po vysazení léků se jim jejich stav vrátí nebo dokonce ještě zhorší. Dnes je však na trhu široká paleta antidepresiv a lékař má možnost vy brát pro pacienta ty nejvhodnější vzhledem k jeho věku, stav i přidružené potíže a onemocnění.
Velkou chybou je, pokud pacienti svou léčbu přerušují sami po prvním vymizení příznaků. Léčba by se měla užívat ještě alespoň půl roku od jejich vymizení, aby se předešlo opětovnému návratu onemocnění a také hrozí příznaky z rychlého vysazení, tzv. rebound fenomén, které jsou velmi nepříjemné. Dávku třeba snižovat postupně až do úplného vysazení.
Antidepresiva jsou nezbytné v nejtěžších depresivních fázích a také při středně těžké formě deprese. Je třeba si však uvědomit, že léčba deprese pomocí antidepresiv pouze zmírňuje některé symptomy onemocnění, ale neřeší hlavní problém. Proto je důležitá i změna životního stylu, změna myšlení, případná psychoterapie.
Antidepresiva byly poprvé vyvinuty v 50. letech 20. století a jde o léky, které jsou schopny ovlivňovat metabolismus či působení určitých látek v mozku, které ovlivňují náladu a chování. Účinek zvětšuje a nastupuje po jednom až třech týdnech, někdy je třeba je vyměnit či kombinovat pro dosažení požadovaného účinku. Jednoduše léčbu třeba ušít na míru. Je nutný lékařský předpis.
Jak již bylo zmíněno, v současnosti již existuje široká škála antidepresiv:
- SSRI (selektivní serotoninové reuptake inhibitory)
- SNRI (serotonin a noerepinefrín reuptake inhibitory)
- MAOI (inhibitory monoaminooxidázy)
- tricyklická antidepresiva
SSRI
Patří mezi nejčastěji předepisované antidepresiva novější generace. Nová generace a antidepresiv má nižší riziko nežádoucích účinků. Způsobují selektivní inhibici, tedy blokádu serotonínovoého reuptake-u ze synaptické štěrbiny, a tak zvyšují jeho dostupnost v mozku. Patří sem antidepresiva obsahující fluoxetin, sertralin, escitalopram am, paroxetin atd ..
Z nežádoucích účinků se mohou vyskytnout sexuální dysfunkce, gastrointestinální obtíže jako průjem či nevolnost, sucho v ústech, nespavost, bolesti hlavy, rozmazané vidění.
SNRI
Tyto blokují reabsorpci, tedy zpětné vstřebávání Serot onine i norepinefrinu, čímž opět zvyšují jejich dostupnost pro mozek. Z účinných látek sem patří venlafaxin, desvenlafaxin, duloxetin, levomilnacipran.
Mezi běžné nežádoucí účinky patří nevolnost, sucho v ústech, bolest hlavy, nadměrné pocení. Možná je a j únava, zácpa, nespavost, sexuální dysfunkce či nechutenství.
MAOI
Patří mezi nejstarší antidepresiva. Blokují enzym monoaminooxidázu, která rozkládá několik neurotransmitery včetně serotoninu a norepinefrinu v mozku. Přestože mohou být účinné u některých lidí, nepoužívají se často kvůli výskytu nežádoucích účinků a interakcí s jinými léčivy. K vážným komplikacím může dojít při jejich kombinaci s léky proti bolesti, léky při nachlazení a alergii či dokonce s rostlinnými přípravky.
Může dojít až ke vzniku serotoninového syndromu. Velký pozor si třeba dávat při kombinaci s jinými antidepresivy, léky na bolest hlavy či v kombinaci třezalkou, který se využívá jako přírodní lék na léčbu deprese.
Tricyklická antidepresiva
Patří mezi antidepresiva starší generace. Stejně blokují reabsorpci serotoninu a norepinefrinu, ale jiným mechanismem jako SNRI. Opět se často nepoužívají pro riziko jejich vážných nežádoucích účinků. Může jít o rozmazané vidění, nepravidelná činnost srdca, svalový třes, zmatenost u starších lidí, záchvaty.
Elektrokonvulzivní terapie – léčba deprese elektrošoky?
V případě, že nefunguje psychoterapie ani farmakologická léčba, psychiatr může doporučit stimulační léčbu mozku, např. elektrokonvulzivní terapii. Ta je známá také pod pojmem ,,elektrošoky“. Terapie spočívá ve vyslání krátkých impulsů elektrického proudu pomocí elektrod do mozku, což způsobím krátký záchvat, který může ulevit od symptomů deprese. Ovlivňuje uvolňování chemických látek, které přenášejí vzruchy v nervové soustavě i na těch místech v mozku, kam účinky farmakoterapie nedosáhnou. Stejně zlepšuje prokrvení a metabolismus v některých oblastech mozku.
Zákrok probíhá v krátkodobé anestezii, takže pacient nic necítí ani si zt ohto nic nepamatuje. Trvá to jen pár minut, pacient je pak převezen do zobúdzacej místnosti a cca za hodinu je již schopen normálně fungovat. Pacienti udávají velmi rychlou úlevu od psychických obtíží.
Je to opravdu velmi efektivní metoda v léčbě těžkých forem deprese, ale i jiné závažné poruchy, při kterých dochází k těžkému narušení integrity psychických funkcí, případně v situacích, kdy není možná farmakologická terapie a duševní chorobu třeb a léčit, pacient má např. sebevražedné sklony nebo ohrožuje své okolí. Výhodou je, že tato formy léčby deprese je možná i v těhotenství. Přesto má mnoho lidí vůči stále množství předsudků.
Vymažou mi elektrošoky paměť?
Není pravda, že by to vymazalo mozek či změnilo osobnost. Samozřejmě mohou se vyskytnout nějaké nežádoucí účinky, ale ty jsou většinou velmi mírné a nějak extrémně pacienta neomezují. Mohou se vyskytnout bolesti hlavy, svalové bolesti, zvracení.
Transkraniální magnetická stimulace – léčbě deprese magnetem?
Zatímco elektrokonvulzivní terapie využívá elektrický proud, transkraniální magnetická stimulace využívá magnetické pole, aby vyvolala mnohem menší elektrický proud v jisté části mozku, aniž způsobila záchvat či ztrátu vědomí.
Magnetické pole je vytvářeno indukční cívkou, která se přikládá k hlavě nad specifickou oblastí mozkové kůry, kterou chceme stimulovat nebo naopak inhibovat. Přes pokožku hlavy a přes lebku proniká bezpečně a bezbolestně a následně na povrchu mozku indukuje změny signálu mozkových buněk.
Není to však zlatý standard terapie deprese, používá se v specificky indikovaných situacích. Kontraindikací je např. epilepsie (i pokud se vyskytla v minulosti) a také pokud je v hlavně nějaký kovový předmět, např. po operaci, implantovaný kardiostimulátor, zvýšený nitrolební tlak, těhotenství, atd. Stejně to není metoda volby léčby deprese u dětí.
Hypnóza
Hypnóza je také jednou z možností, která může pomoci při léčbě deprese. Jedná se hlavně o lehké a středně těžké formy deprese. Důležité je, aby hypnózu provozoval plně kvalifikovaný terapeut. Je třeba si uvědomit, že hypnóza není to tabletka, která samočinně a nepožil ROVA zapůsobí. Je to jakási pomůcka, aby člověk, který je ponořen v hypnotickém spánku našel např. řešení, které je zamlžovány tou racionální, vědomou složkou, a tak možná našel řešení k něčemu, co se dosud dalo jako neřešitelné. Také se využívat a při odstraňování fobií a strachu např. ze zubaře, z letu letadlem a pod. Může to být takový bonus k psychoterapii.
Přírodní léčba
Přírodní léčba je ve všech možných případech preferována. Zejména v počátečních fázích deprese byste určitě měli raději uvažovat nad přírodní alternativou. Silné antidepresiva obsahují v mnoha případech dokonce i návykové látky, a to přece nechcete.
Ve všeobecnosti se doporučuje sáhnout po potravinách s vyšším obsahem tryptofanu. Co je tryptofan? Jde o prekurzor serotoninu, a tedy významného neurotransmiteru. Serotonin je zodpovědný za to, že je naše tělo klidné a spokojené. Tryptofan je aminokyselina, která je obsažena zejména v luštěninách jako fazole či čočka. V nemalém množství ho také najdeme iv orechoch.
Určite byste neměli zapomínat ani na různé odvary z bylinek. Příkladem může být třezalka, jehož sílu časem určitě pocítíte. Výzkumy prokázaly, že právě tato léčivá rostlina má antidepresivní účinek, který pocítí zejména pacienti s mírnou až středně těžkou depresí. Dalšími alternativami, co se týče léčby deprese, mohou být i rostliny šafrán setý či kozlík lekárska.
Možno jste také netušili, ale antidepresivní účinek, i když mírný, vykazuje i rostlina, která se využívá již dlouhá léta v medicíně východních zemí, a to ženšen.
Kromě tedy správné životosprávy, dostatečného a kvalitního spánku, fyzické aktivity, omezování alkoholu či nikotinu nebo pravidelného režimu byste měli myslet i na výše zmíněné rostliny, ať už ve formě odvarů nebo výživových doplňků. Pro zajímavost, už od nepaměti se používá k léčbě depresivních příznaků i akupunktura.
Časté otázky
Jak léčit depresi?
Nejčastějším způsobem jak lze dosáhnout redukce příznaků deprese, je léčba pomocí antdepresív. Alternativními způsoby léčby jsou také různé formy psychoterapie, čili rozhovory se psychiatrem. Pokud deprese nedosahuje velkou intenzitu, tehdy je vhodné sáhnout spíše po přírodních alternativách léčby.
Jak dlouho trvá léčba deprese?
Jednotná délka léčby nelze stanovit, protože u každého je to individuální. Ve většině případů se budou snižovat příznaky deprese postupně. Minimální délka léčby antidepresivy je 6-9 měsíců přičemž jejich efekt se začne projevovat až v období mezi 3. až 4. týdnem léčby.
Jaká je přírodní alternativa?
Samozřejmě existují i přírodní alternativy léčby deprese. Jedná se zejména o produkty rostlinného původu, jako jsou například různé bylinné čaje či potraviny bohaté na tryptofan. Pro více informací si přečtěte úryvek pod nadpisem ,,Přírodní léčba“.
Pomohou k léčbě homeopatika či bylinky?
Homeopatika sice mají příznivý vliv na lidskou psychiku, ale při problému deprese nehrají žádnou velkou roli. Deprese je závažný problém, na který homeopatika jednoduše nestačí. Na druhé straně, konzumace bylinek je osvědčenou metodou ke zmírnění příznaků deprese. Ideální formou jsou například čaje z kozlíku lékařského nebo třezalky tečkované.
Vybrané zdroje:
- https://www.everydayhealth.com/depression/guide/treatment/
- https://www.helpguide.org/articles/depression/depression-treatment.htm
- https://primar.sme.sk/c/7112044/depresia-nie-je-bezny-smutok-treba- ji-liecit.html
- https://stromzdravia.sk/depresia/liecba-depresie-zakladne-fakty/
- https://www.webmd.com/depression/guide/what-happens-depression-treatment#1
- https://www.everydayhealth.com/depression/guide/medications/
- https://www.healthline.com/health/depression/recognizing-symptoms
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov