Tetanie nebo tetanický syndrom je onemocnění, jehož výskyt je i díky dnešní uspěchané době plné stresu stále častější. Říká se, že je to nemoc mladých 21. století způsobena stresem, protože je nejčastěji diagnostikována od dvaceti do třiceti let, ale může postihnout jakoukoliv věkovou kategorii.
Co to vlastně tetanie je, co ji způsobuje, jaké má symptomy a příznaky, jak se dá léčit a proč se vlastně spojuje se stresem? To vše si trochu přiblížíme v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to tetanie?
Tetanie je stav zvýšené dráždivosti centrálního a periferního nervového systému, který je důsledkem abnormálně snížených koncentrací iontů (např. Ca2+, Mg2+, H+ (alkalóza) …). Je třeba si uvědomit, že pro správné fungování nervového systému, nervově – svalového spojení, celkově pro fungování našeho organismu a všech jeho součástí je nezbytné, aby koncentrace různých látek v našem těle byly udržovány v určitém rozmezí, a to se týká prostředí, které se nachází uvnitř buněk, tedy intracelulárně, tak mimo buněk, tedy extracelulárně.
Příčin, které mohou vést k iontovým dysbalance je mnoho, netřeba si však pojem tetanie či tetanický syndrom zaměňovat s pojmem tetanus, i když jejich projevem jsou svalové křeče, ale tetanus je onemocnění infekčního rázu způsobené bakterií Clostridium tetani.
Příčiny
Jak již bylo zmíněno, je jich velké množství, nejčastěji jde:
- snížení koncentrace hořčíku v krvi (hypomagnezémie) – hořčík plní v organismu řadu funkcí a kromě toho, že působí jako kofaktor mnoha enzymů, je nezbytný i pro přenos nervového vzruchu a pro svalovou kontrakci. Situace, kdy dochází ke snížení koncentrace hořčíku v krvi mohou být například:
- dlouhodobý stres , který je považován za jakéhosi požírače tohoto minerálu,
- onemocnění gastrointestinálního traktu, kdy by mohlo být narušeno jeho vstřebávání z potravy,
- nedostatečná výživa či redukční diety a
- velmi často se vyskytuje i u alkoholiků.
- snížení koncentrace vápníku v krvi (hypokalcémie) – o množství funkcí tohoto minerálu v našem těle není pochyb, v souvislosti s tetanií třeba zmínit hlavně jeho nezbytnost při regulaci neuromuskulární činnosti a právě pokles extracelulární koncentrace vápníku zvyšuje nervosvalovou dráždivost a riziko vzniku tetanie. Příčin vedoucích ke hypokalcemie je opravdu množství:
- jeho metabolismus je úzce spjat i s koncentrací hořčíku, a tak není zvláštní, pokud se deficity obou vyskytnou najednou,
- může jít o onemocnění příštítných tělísek, jejich snížená funkce, protože se podílejí na regulaci hladiny vápníku v organismu,
- snížená hladina vitaminu D výrazně ovlivňuje koncentraci vápníku v těle, napomáhá při jeho vstřebávání v střevě,
- ledvinové selhání, které souvisí is nedostatkem vitamínu D, protože jeho přeměna na aktivní formu probíhá právě v ledvinách,
- snížený příjem vápníku v potravě,
- těhotenství a kojení, kdy jsou požadavky organismu zvýšené,
- užívání některých léků (diuretika, inhibitory protonové pumpy, cytostatika),
- těžké průjmy a zvracení, kdy může docházet k jeho nadměrným ztrátám,
- hyperventilace.
Stres – hlavní spouštěč tetanie a jak s ní souvisí?
Tetanie jako obrovský problém dnešní doby, je většinou následkem dlouhodobého a nadměrného stresu. Stres představuje obrovský problém, se kterým bojuje nejen mladá populace na světě. Dokonce i stále více pracujících starších lidí pociťuje tento známý negativní fenomén 21. století. Stres tedy představuje jakousi reakci těla na určité zatěžující okolnosti. Jednoduše tělo nám dává vědět prostřednictvím fyzických, ale i psychických příznaků, že něco není v pořádku. Tato reakce organismu nastartuje v těle určité procesy, které nabírají rychlý spád. Dochází k nastartování nervového a imunitního systému v negativním smyslu.
Všechny negativní procesy spolu souvisejí. Také jednou z reakcí organismu na výskyt stresu je nadměrné prokrvování kosterního svalstva. Náš organismus reaguje na stresové situace taktéž i zvýšenou cirkulací krve, a tedy i naše srdce začíná pracovat mnohem více.
- Možná jste netušili, ale stres je také spouštěčem akumulace energie v celém našem organismu, což je zodpovědné za odstartování řetězových reakcí v podobě vývinu tzv. civilizačních chorob, ke kterým patří např. kardiovaskulární onemocnění, onemocnění týkající se psychiky či onemocnění trávicí soustavy.
- Důležité je tedy mimo jiné poznamenat, že stres, jako negativní fenomén 21. století, ovlivňuje organismus každého jednoho člověka jiným způsobem. Faktory, které jsou důležité u každého jedince a které mohou ovlivnit to, jakým způsobem se stres projeví, jsou zejména genetická predispozice, životní styl, celková životospráva či oslabená imunita.
- Možná jste nevěděli, ale stres nemusí být za každých okolností negativním jevem, ale může se projevovat pouze po krátkou dobu, co na druhé straně, působí na náš organismus překvapivě pozitivní. Takový krátkodobý stres je odpovědný za nastartování našeho organizmu k většímu výkonu, avšak z dlouhodobého hlediska je pro naše tělo kontraproduktivní.
Jaké jsou fyzické projevy stresu, které mohou signalizovat tetani?
- Píchání pod pravým podžebří – možná i Vy zažíváte pravidelně bolesti pod pravým žebrovým obloukem. Jedná se také o projev dlouhodobého stresu, který je asi největším spouštěčem civilizační choroby 21. století – tetanie. Víte proč pociťujete bolesti právě pod žebrovým obloukem? Jde o to, že stres vyvolal křeče, které se vyskytují v oblasti žlučovodu. Tyto křeče se odrážet na bolesti žlučníku. Tělo Vám tento negativní proces signalizuje právě symptomem, kterým je píchání pod pravým žebrovým obloukem. Neměli byste také zanedbávat to, že pokud jste cholerický povahy nebo pokud jste náchylnější na tvorbu žlučníkových kamenů nebo pokud jste již žlučníkové kameny měli, i toto může být důvodem intenzivní bolesti pod pravým žebrovým obloukem.
- Oslabená obranyschopnost organizmu – Dlouhodobý stres zapříčiňuje jeden velmi negativní jev v našem organismu, a to snížení imunity našeho organismu. Jelikož stres je hlavním spouštěčem tetanie, proti níž mimo jiné můžeme bojovat i zvýšeným přísunem magnézia a vápníku, neměli byste se divit, pokud již trpíte tetanií, že budete náchylnější na výskyt opakovaných infekčních onemocnění nebo viróz.
- Časté močení – Pokud trpíte pravidelně poruchou častého močení, může to signalizovat i tetani. S největší pravděpodobností můžeme říci, že trpíte dlouhodobým stresem, což může potenciálně vést ik tetanii.
- Svalové křeče a bolest dolních končetin – Víte jakým způsobem fungují křeče během stresu? Svaly v takovém případě fungují na bázi výměny magnezitových a vápníkových iontů, což zapříčiňuje křeče kosterních svalů. Pokud stres z Vašeho života pomine, můžete se těšit na to, že se tyto křeče uvolní.
- Situační hypertenze – Pokud patříte do kategorie lidí, kteří jsou náchylnější na nervozitu, napětí či rozčílení se, tak se u Vás projeví i zvýšení krevního tlaku. Pokud se takový stres, napětí či rozčílení budou u Vás projevovat dlouhodobě, může Vám to nadělat pěkné problémy s Vaším krevním tlakem av této souvislosti bychom chtěli říci i to, že jedním z příznaků tetanický syndromu je i zvýšený krevní tlak.
Jaké jsou psychické projevy stresu, které mohou signalizovat tetani?
Stres, jak civilizační choroba 21. století, se vyskytuje zejména ve formě podrážděnosti, poruch koncentrace, neschopnosti zařadit si různé úkoly či nervozity. V nejhorších případech již můžeme hovořit o fázi totálního útlumu až lhostejnosti, což odborníci také považují za určitou formu stresu. Organismus už není schopen úspěšně se bránit nadměrné a negativní zátěži. Jak tedy můžeme zpozorovat, že můžeme trpět tetanií, a tudíž bychom měli jít k lékaři?
- Panika – Panika nemusí být pouze krátkodobým projevem organismu na nečekané situace. V takovém případě, pokud jde krátkodobou záležitost, může jít o přirozený jev. Pokud se však panika vyskytuje dlouhodobě, měli bychom s tím začít něco dělat, protože nás pohltily stresové situace. Nikdy nevíme, zda náhodou už náš stres ve formě paniky nespustil tetani.
- Tréma – Samozřejmě v tomto případě nemluvíme o běžné trémě, která se vyskytuje před nějakým novým zážitkem. O velkém problému hovoříme v případě chronické trémy, která je jedním z následků dlouhodobého stresu. V takovém případě byste se měli mít na pozoru, protože může jít io příčiny tetanie. Tréma se vyskytuje zejména bušením srdce, bledostí, mdlobami či pocitem staženého hrdla.
- Úzkostné stavy – Mluvíme o psychickém stavu našeho organismu. Náš organismus může i takovýmto způsobem projevovat nesouhlas se stresovými situacemi. Co je v případě úzkostných stavů nebezpečné je to, že jejich stres může udržet v organismu ještě pěkně dlouhou dobu. Pokud trpíte dlouhodobě úzkostí, může to mít za následek odstartování tetanie. Úzkostné stavy mohou být zodpovědné i za nespavost, což je také jedním z příznaků tetanie.
Jaké jsou další časté projevy stresu, které mohou signalizovat tetani?
Kromě již výše zmíněných častých projevů stresu, které mohou být zodpovědné za tetanický syndrom, známe i další, které se taktéž vyskytují poměrně často:
- změny v menstruačním cyklu
- nadměrná únava
- podrážděnost
- úzkostlivost
- nadměrné užívání alkoholu, drog nebo cigaret
- výrazné a náhlé změny nálad
- problémy se soustředěním
- snížení sexuální touhy
- frigidita a impotence
- vyrážky
- poruchy koncentrace
- bulky v krku (nepříjemné pocity)
- silné migrény, jejichž počátek je na zátylku a postupně s rozšiřují k čelu až k temeni hlavy
- zvýšená plynatost
- nechuť do jakékoli aktivity
- napětí svalů v krční oblasti i zádové části těla, které je spojeno s bolestí
- průjmy
- intenzivní bolest břicha
- kardiovaskulární potíže – arytmie, zvýšený krevní tlak nebo nadměrné bušení srdce
- nepříjemný pocit v oblasti hrudní kosti (tzv. svírající bolest)
Příznaky a projevy tetanie
Pojem tetanie pochází z řeckého slova „tetanos“, což by se dalo přeložit jako křečovité napětí, stažení. Asi každý z nás si představí pacienta s tetanií s jejími typickými projevy, jako jsou křeče a brnění svalstva rukou a nohou, svalstva obličeje či hrtanu, což způsobuje až dýchací problémy. Avšak projevy tetanie mohou být různorodé. I na základě tohoto rozlišujeme tetani manifestem a tetanie nespecifickou, projevující se nespecifickými příznaky, které se mohou vyskytovat i při jiných onemocněních.
Hyperventilační tetanie
Hyperventilace znamená prohloubené a zrychlené dýchání , kdy pacient vydechuje více oxidu uhličitého, jak je potřeba z organismu vyloučit a mění se pH v organismu směrem na zásaditou stranu, což ovlivňuje ionizaci vápníku v krvi, dochází k poklesu jeho ionizace, čímž se zvyšuje nervová a svalová dráždivost. Nejde však o nic vážného, hyperventilace se vyskytuje při panických či stresových situacích, kdy člověk začne prohloubené a zrychleně dýchat a i taková „banalita“ může vést ke projevům tetanie.
Neurogenní tetanie
Často spojována s úzkostí, strachem, depresí, dlouhodobou frustrací, tlakem a stresem, kdy organismus může dát najevo, že zátěž něj je příliš velká právě vznikem tetanie.
Manifestní tetanie – akutní tetanický záchvat
Jde o největší a nejtěžší formu projevu tetanie:
- začíná pocitem nevolnosti, úzkosti, brněním rtů, konečků prstů rukou i nohou až křečemi.
- dále můžeme vidět spasmy na horních končetinách, které se označují jako porodnická ruka, což je vlastně křečovité postavení ruky, kdy palec a malíček se nacházejí pod prostředními prsty a prsty jsou křečovitě natažené,
- svalové křeče nacházíme i na dolních končetinách, zejména v oblasti kolen a kotníků, natažení chodidel směrem vzhůru se označuje také jako karpopedálny spasmus,
- v případě stažení i svalstva dýchacích cest, křeč svalů hrtanu, si můžeme všimnout ztížené hlasité dýchání.
Takový záchvat nastupuje náhle, trvá několik minut až hodiny, většinou při plném vědomí. Jde o velmi nepříjemný a bolestivý stav, kdy se mohou přidružit i jiné projevy, jako nevolnost, zvracení, úzkost, závratě, mdloby. Typické je i bušení srdce a zrychlené dýchání , bolesti na hrudi. Velmi snadno by se při první zkušenosti při pohledu na takového člověka dal zmýlit i s jinými stavy, jako je např. epileptický záchvat.
Latentní tetanie
Latentní, tedy skrytá, mnohdy se tetanie neprojevuje záchvaty, proto může být problematická i diagnostika. Projevy kromě nervového systému mohou být i
- V srdečně – cévním (bušení srdce, tlaky na hrudníku ),
- Trávicím (problémy s trávením, sucho v ústech ) či
- Pohlavním systému (poruchy menstruace),
- Často se projevuje
- pocitem vnitřního napětí ,
- brněním jazyka a konečků prstů,
- pocitem slabosti končetin,
- bolestmi srdce
- či dokonce v noci během spánku jako noční křeč lýtek .
V současnosti stále častější je tetanie na psychickém podkladě, jednak v souvislosti s hyperventilační syndromem, který již byl zmíněný při hypokalcemie, kdy ale nedochází k tomu, že by člověk měl málo vápníku, ale mění se jeho ionizovaná frakce, což ovlivňuje nervovou a svalovou dráždivost při různých panických a stresových stavech.
Ale hlavně v důsledku vyčerpání, přepracování, problémů v různých oblastech života, které si mnohdy pacient ani nemusí uvědomovat, že ho trápí, dochází doslova k vyčerpání vyšší nervové činnosti, kdy je organismus v stavu stresu a neustálé pohotovosti, tedy i jeho nároky jsou zvýšeny, což se projeví jako
- nervozita,
- nesoustředěnost,
- poruchy spánku,
- nejednou i poruchy potence a libida,
- tupé bolesti hlavy,
- bušení srdce,
- tachykardie,
- má sklon zrychlení dýchat,
- pociťuje drobné mravenčení a podobně.
Výskyt tetanie v posledních letech značně stoupá, přičemž postižené jsou více ženy než muži ve věku 20 – 30 let, často se vyskytuje tento stav i u studentů .
Diagnostika a léčba tetanie
Tetanie test
V první řadě je třeba říci, že na komplexní diagnostiku tetanie je nezbytné obrátit se na lékaře, konečnou diagnózu pak obyčejně stanoví neurolog. Nicméně můžete si udělat krátký test zodpovězením otázek položených samým sobě či trpíte více z výše zmíněných příznaků a projevů tetanie. Pokud jste si na většinu z nich odpověděli ano, tetanie by mohla být vaše diagnóza, neboť všechny tyto příznaky se při ní mohou vyskytovat.
Diagnostika může být někdy obtížná, samozřejmě v první řadě
- podrobná anamnéza,
- fyzikální vyšetření lékařem, nejčastěji neurologem, kdy mohou být objeveny určité příznaky zvýšené nervosvalové dráždivosti jako
- Chvostek příznak – škubnutí ústního koutku při poklepu na lícní nerv na téže straně
- nadměrné vybavení šlacho – svalových reflexů na končetinách
- Trousseauov příznak – nafouknutí manžety tlakoměru na tlak větší než systolický, do 3 minut se objeví typické držení ruky – porodnická ruka, tento test se označuje jako provokační
- biochemické vyšetření krve i moče
- elektromyografické vyšetření, které zachycuje elektrickou aktivitu svalů.
Léčba je založena na odstranění příčin, které vedou k iontové nerovnováze, přičemž pokud jde o tetanický záchvat způsobený hyperventilací, první pomoc by mohla být dýchání do igelitového sáčku, aby se obnovila hladina oxidu uhličitého a upravilo pH krve.
Tetanie – přírodní léčba
Hlavně v začínajících stádiích či po poradě s lékařem je možné do určité míry ovlivnit projevy tetanie i přírodními zdroji, přípravky či činnostmi, které napomáhají relaxu a regeneraci našeho těla. Velké množství hořčíku a vápníku je v zelené listové zelenině jako například špenát, ale iv různých druzích ořechů a semen, luštěninách, z ovoce zejména avokádo či fíky v případě hořčíku, ovocné šťávy v případě vápníku. Dokonce dnes už i různé minerální vody s přídavkem magnézia. Z přípravků a doplňků stravy ne jen takové, které jsou bohaté na magnézium, ale také s obsahem vitaminu D, vápníku či vitamínu K2, protože ne jen doplnění hořčíku, ale i jeho správné využití v těle je třeba.
Léky na tetani
Zaprvé je to tedy strava bohatá na nedostatek zjištěných minerálů, pokud to není dostatečné, tak dlouhodobé užívání vitaminových tablet či intravenózní aplikace solí vápníku a magnézia.
Nejde však jen o zdravou stravu, ale i zdravou mysl , která při tetanii hraje významnou roli. Z přírodních léků na úzkostné a depresivní stavy či uklidnění jsou velmi uznávané i různé rostliny a bylinky jako např. třezalka, šafrán setý, ženšen, kozlík lékařský a mnoho jiných. Mnohdy může být nápomocná i pomoc psychologa či psychiatra.
Léčba je dlouhodobá, trvá i několik měsíců, přičemž i když tetanický záchvat může vypadat dramaticky, v podstatě není život ohrožující, avšak jeho objevení netřeba zanedbat a obrátit se na specialisty, stejně jako u jiných projevech, které by mohly souviset s tetanií, aby nedošlo k jejich zhoršovaniu.Na projevy tetanie třeba dávat pozor v těhotenství a poradit se s lékařem.
Výživové doplňky
- Jamieson vápník, hořčík a vitamin D
Výživové doplňky od společnosti Jamieson patří k těm nejznámějším. Tento výživový produkt obsahuje komplex minerálních látek a vitamínu, které jsou velmi důležité z hlediska prevence tatanického syndromu. Vápník je důležitý pro zdravé kosti a zuby, správnou srážlivost krve a na látkovou přeměnu, což pprispieva k tvorbě energie. Látky obsažené v tomto dodatku jsou získané výhradně z přírodních zdrojů. Hořčík je zodpovědný za odstraňování únavy a vyčerpání, ovlivňuje rovnováhu psychiky a podepisuje se i na správné činnosti nervového systému a správném svalovém napětí.
Vitamín D já důležitý pro správné vstřebávání a využití vápníku, fosforu i zachování zdravých kostí a zubů. Tento vitamín také ovlivňuje přirozenou obranyschopnost našeho organizmu.
Tento výživový doplněk obsahuje 200 tablet a doporučená denní dávka je 1 tableta denně, která se zapije dostatečným množstvím tekutiny.
- MedPharma hořčík 300 mg + vitamín D
Jedná se o výživový doplněk, který obsahuje 107 tablet, doporučuje se užívat jednu tabletu denně. Děti, které ještě nedosáhly 3. rok života by doplněk neměli užívat, protože tento produkt je určen pro dospělé.
Tetanie v těhotenství
Období těhotenství je pro každou ženu významnou etapou života, a právě tehdy tělo ženy prochází různými změnami nejen fyzickými, ale i psychickými. Je to zapříčiněno zejména hormonálními změnami, které jsou přítomny ve velké míře právě v tomto období a jsou odpovědné za přecitlivělost ženy, časté změny nálad a někdy i stres. Jelikož je ženské tělo vystavováno většímu tlaku, tak je ženský organismus náchylnější na vyšší spotřebu minerálních látek a stopových prvků. Deficit určitých minerálů se projevuje zejména v případě dvou nesmírně důležitých minerálních látek pro naše tělo – hořčíku a vápníku.
Opět připomínáme, že zvýšený deficit hořčíku v našem těle se nazývá odborně hypomagnezémie av případě vápníku mluvíme o hypokalcémii. V takovém případě může ženské tělo postihnout i tetanie. Tetanický syndrom způsobuje v ženském těle během těhotenství velmi mnoho závažných problémů:
- zvýšené riziko výskytu spontánních potratů
- vyšší riziko vysokého krevního tlaku (během těhotenství nazýváme vysoký krevní tlak eklampsie)
Jak můžete vidět, tlak, který prožívá žena v těhotenství, může způsobit vážné zdravotní komplikace. Ne nadarmo tedy odborníci doporučují, aby se budoucí maminka vyhýbala stresu v co největší míře. Lékaři se shodli na tom, že efektivní prevencí výskytu tetanický syndromu během těhotenství může být doplňování vápníku či hořčíku do stravy, jinak řečeno těhotná žena by se měla vyhýbat faktorům, které jsou zodpovědné za snižování hladiny těchto minerálů v těle.
Tetanie a spánek
Je pravdou, že problémy se spánkem mohou být následkem i jiných problémů, ke kterým patří například deprese, problémy s dýcháním či určité bolestivé onemocnění. Hlavním důvodem však stále zůstává stres
Jak jsme již mnohokrát v tomto článku zmiňovali, stres představuje největší problém dnešní uspěchané doby, který je spouštěčem v podstatě jakéhokoliv problému. Toto civilizační onemocnění je zodpovědné i za tetanie, a právě proto můžeme říci, že jedním z příznaků tetanický syndromu je i neklidný spánek či nespavost.
Co ale vlastně znamená negativní pojem ,, nespavost „? Jedná se o situaci, kdy prostě náš organismus není schopen ,,vypnout“ i navzdory ideálním podmínkám. To znamená, že neexistují okolní rušivé faktory, které by nám znemožňovaly usnout. Za vše může naše psychika, respektive stresové hormony nebo stres. Pokud tedy máte i Vy problém s pravidelným kvalitním a nepřerušovaným spánkem, bylo by vhodné se zamyslet a uvažovat nad tím, zda není náhodou stres tou hlavní příčinou Vašeho nepříjemného problému. Ani nevíte kdy, ale snadno se může stát, že zanedbávání problému se stresem může skončit i vyvinutím tetanický syndromu či tetanie.
Nespavost či nekvalitní spánek spouštějí řetězové reakce v našem těle. Takové nepříznivé jevy v našem organismu způsobují totiž i jiné zdravotní komplikace. To je také jeden z důvodů, proč neustále lékaři apelují na důležitost prevence stresu a různých onemocnění souvisejících se stresem, ke kterým jednoznačně patří i tetanie.
Možné projevy, důsledky i příčiny tetanie v noci
- Nespavost a nekvalitní spánek jako možné projevy stresu či tetanie poznáme nejčastěji neklidem, bdělostí či ,,nastartovaným“ mozkem, který neustále pracuje v podobě myšlení na situace, které nás znepokojují, trápí, čili okolnosti způsobující nám stres, a tedy i problémy se spánkem.
- Možná jste už i Vy někdy zažili pravidelné situace před spánkem, kdy jste se báli toho, že nebudete vědět opět usnout. Mnoho lidí trápí právě tento problém, který je také jedním z projevů stresu a tetanie. Snažte se proto před spánkem věnovat čas i relaxačním aktivitám. Je důležité dopřát si relax i od světla, které je vyzařováno z monitorů či mobilních telefonů, protože tento faktor spojený se stresem také nepřidá na kvalitě Vašeho spánku. Takové uvažování nad tím, že nevíme usnout, může trvat delší dobu v noci.
- Nesnažte se příliš vyčerpávat prací doma. Tím, že si občas přinášíme práci i domů (i když někdy prostě musíme, což není jednoduše příznivé na naši psychiku), si chtě či nechtě přinášíme s touto prací i náš každodenní stres. Tento náš stres v podobě práce se táhne i celým zbytkem dne doma, tedy etapou dne, kdy bychom měli za normálních okolností relaxovat. Naše psychika je neustále v ,, střehu „a aktivní, což se odráží i v kvalitě našeho spánku. Proto v noci můžeme pociťovat napětí či neklid. Prostě jsme nervózní z toho, že nevíme usnout.
Další možné důsledky tetanie v noci
- Pokud se přidá k našemu stresu i kofein či energetické nápoje, může to mít z dlouhodobého hlediska na náš organismus zdrcující následky. Představte si situaci, že každodenně vystresujúci člověk pije 3 kávy denně, protože nějakým způsobem potřebuje ,,neustále fungovat„. Tělo prostě nemá jako vypnout, protože je neustále ,,nucené“ naší psychikou zabírat. To, že se celou noc pouze obracíme z jedné strany na druhou, může mít za následek i kofein spojený se stresem.
- V neposlední řadě i další příčinou nekvalitního a nedostatečného spánku, která pokud člověk trpí tetanií, může nadělat v noci různé komplikace, je nekvalitní a nezdravá strava. To znamená, že i to, jak se stravujeme, má velmi velký vliv na to, co během noci pociťujeme, respektive to, jak kvalitně spíme. Je proto možné, že se u nás v případě, že se dlouhodobě nezdravě stravujeme, mohou vyskytnout různé křeče vyskytující se v břiše během noci.
Tetanie a bolesti břicha
Bolesti břicha nejsou neobvyklým jevem, protože dnešní uspěchaná doba, která nás dokáže vystresovat, může nadělat na našem zdravá velké problémy. Možná jste nevěděli, ale bolestmi břicha nebo jinými gastrointestinálními onemocněními trpí až 35-70% během svého života. Takové bolesti většinou trápí ženské pokolení. Byly provedeny různé výzkumy, založené na zkoumání bolestí břicha a jejich příčin. Můžeme říci, že to, co je zodpovědné za projevení gastrointestinálních onemocnění jsou biologické, psychologické či sociální faktory.
Bylo prokázáno, že jedním z největších problémů, co se týče našich problémů s trávením nebo různých bolestí břicha, je stres. Propojení mezi stresem z okolí a mezi psychologickým stresem a gastrointestinálními poruchami je vzájemné. To znamená, že stres může nejen spouštět zažívací problémy, ale takové onemocnění mohou ještě zhoršit příznaky stresu v našem organismu.
Jelikož problémy stresu a bolesti v oblasti břicha jsou tak propojeny, odborníci stále více při psychologických léčbách využívají současně i jiné terapie směřující k potlačení problémů v oblasti břicha. Co z toho plyne? Jelikož stres je hlavním spouštěčem tetanie, měli byste se mít na pozoru. Pokud Vás trápí bolesti břicha, může být jednou z možností, že se u Vás vyvíjí tetanický syndrom, který netřeba v žádném případě zanedbávat.
Jako je naše břicho propojené s mozkem?
Jak už jistě víte, životně důležité funkce, mezi které patří například bušení srdce, krevní tlak či tělesná teplota, jsou řízeny naším centrálním nervovým systémem. Tyto nervy v našem mozku jsou propojeny se všemi orgány v našem těle, což má za následek, že jakékoliv stresové situace může pociťovat i nervový systém napojený na naše břicho. Mluvíme o tzv. střevním nervovém systému, který je zodpovědný za řízení našeho trávení.
Střevní nervový systém se označuje také jako druhý mozek, vzhledem k stejný druh neuronů (nervových buněk) a neurotransmiterů, které můžeme najít v centrálním nervovém systému. Jak souvisí stres, a tedy i tetanie, s našimi trávicími obtížemi? Mnozí odborníci se snažili pochopit principy propojení mezi naším mozkem, stresem a bolestmi břicha či problémy s trávením. Tento jev je velmi fascinující. Možná jste nevěděli, ale pokud jste pod dlouhodobým stresem, který zapříčiňuje tetanický syndrom, tak tento stres zapříčiňuje zpomalení trávení, a to z toho důvodu, aby tělo mohlo využít vnitřní energii na ,,boj proti tomuto stresu“, kterou by jinak využilo na pravidelné trávicí procesy.
Zpomalení tohoto trávení způsobuje člověku pocity bolesti v břišní oblasti. Avšak jak jsme již zmínili, bolesti břicha mohou být také zásadní při zvyšování intenzity stresu a úzkostných stavů. Jinak řečeno, pokud Vás dlouhodobě trápí bolesti břicha a gastrointestinální problémy, způsobené ať stresem nebo jinými příčinami, může to být zodpovědné také za vyvolání stresu nebo za zhoršení již jeho existujících příznaků. Paradoxem tedy je, že bolesti břicha a problémy s trávením, které jsou jedním z projevů tetanie, a tedy i stresu, a které jsou stresem způsobeno, mohou dokonce stres vyvolat nebo zhoršit jeho příznaky.
Jak tedy můžete vidět, v tomto tkví vzájemná propojenost těchto dvou zdravotních problémů. Je proto vhodné zahájit souběžně léčit oba tyto problémy jinými terapiemi resp. způsoby léčby.
Psychoterapeutické léčby
Mnohé studie prokázaly, že psychoterapie může lidem trpícím stresem, a tedy i tetanií, kteří projevují dlouhodobě příznaky gastrointestinálních problémů, pomoci ulevit od bolesti případně zbavit se těchto symptomů.
- terapie relaxací – Tato terapie se skládá z několika technik, které byly vytvořeny, aby pomohly lidem zrelaxovat a snížit stres. Tyto techniky pomáhají zrelaxovat Vašim svalům, pomáhají Vám uklidnit se pomocí relaxační hudby nebo technikou vizualizace. Tato metoda se ve většině případů kombinuje s jinými, aby se zvýšila její efektivita.
- kognitivní behaviorální terapie – Tato metoda je založena na bázi toho, že pacienti mají začít ovládat své negativní myšlenky a chování, aby tím zamezili výskyt stresu a úzkostných stavů. Studie prokázaly, že tato metoda psychoterapie snížila příznaky stresu a úzkostných stavů, avšak nedokázala snížit bolesti pacienta. Doporučuje se proto, pokud má člověk dlouhodobé problémy s trávením a bolestí, určitě absolvovat tuto terapii, i když nemusí snížit bolest. Snížení bolesti se dá docílit i jinými způsoby. Tato terapie je zaměřena hlavně na snížení příznaků stresu a úzkostných stavů, které jsou zodpovědné za tetanický syndrom, a tedy i gastrointestinální problémy.
- hypnóza – Jedná se o spojení relaxace s příjemnými podněty, které jsou zaměřeny na gastrointestinální funkci našeho organizmu. Tato metoda může být prospěšná i pro lidi, kteří trpí bolestmi břicha nebo jinými trávicími problémy, které však nevznikly v důsledku stresu. Tento způsob léčby nutí pacienty, aby si položili ruce na břišní část a vsugerovali si, že cítí teplo. Rovněž si musí představit, že oni jsou ti, kteří dokáží řídit svůj trávicí systém. Rovněž by tato terapie měla být kombinována s jinými způsoby léčby, protože jde výlučně o psychologickou terapii.
Tetanie a vliv stresu na srdce
Jelikož stres představuje hlavního spouštěče obrovského problému dnešní doby – tetanie, tak se může stát, že pokud trpíte touto nemocí, mohou se u Vás projevovat zdravotní problémy se srdcem. Jelikož je známo, že dlouhodobý stres zapříčiňuje zvýšenou hladinu hormonů katecholaminů, které jsou zodpovědné za poškozování srdce, tak i tetanie může být doprovázena takovými problémy. Vliv stresu na kardiovaskulární onemocnění je stále velkým otazníkem, ale některé souvislosti již byly prokázány.
Katecholaminy
Katecholaminy jsou stresové hormony, které jsou následkem chronického stresu a jsou produkovány nadledvinkami. Tyto hormony se dostávají do naší oběhové soustavy. Paradoxem je, že v nízkých dávkách mají tyto hormony příznivý účinek na naše srdce, ale na druhé straně, jejich vyšší dávky srdce přímo poškozují. Jakým způsobem katecholaminy poškozují naše srdce?
- infarkt myokardu
- myokarditidy (zapálený srdeční sval)
- různé zánětlivé reakce, které jsou vyvolány katecholaminy
- hypertrofie srdce – jedná se o zmohutnění srdeční svaloviny, což může mít fatální následky pro naše zdraví – selhání srdce
Kromě stresu existují ještě další faktory, které podněcují vyvolání kardiovaskulárních problémů:
- kouření
- nedostatek fyzické aktivity
- obezita
Důležité je říci, že dlouhodobý stres ve spojení s alkoholem či kouřením, může zvyšovat krevní tlak a poškozovat kardiomyocytů, čili buňky tvořící srdce. Toto má za následek ucpávání cév a zvyšování rizika infarktu.Je proto vhodné, pokud máte dlouhodobě stres, omezit požívání alkoholu a kouření cigaret a naučit se zvládat stres jiným způsobem.
Vliv kávy na tetani a stres
Možná jste nevěděli, ale byly provedeny různé průzkumy na lidech, kteří pravidelně pijí kávu. Zjistilo se, že zvýšená konzumace kávy je zodpovědná za zvyšování krevního tlaku, pocitu stresu a tím pádem i za produkci stresových hormonů. Měli bychom si tedy dávat pozor, kdy a kolik kávy do sebe dostaneme. I když jsme nemuseli vypít ani jednu kávu odpoledne, látka obsažená v kávě – kofein – působí i během našeho spánku. Tedy pokud trpíme tetanií, která je způsobena chronickým stresem, pravidelná konzumace kávy přispívá ke zhoršení našeho zdravotního stavu pokud možnosti výskytu kardiovaskulárního onemocnění.
Tetanie a alkohol
Pokud často požíváte alkohol, neznamená to pro Vaše tělo nic dobrého. Konzumace alkoholu Vám může přivodit různé komplikace v této oblasti. Alkohol je jakýmsi požíračem minerálů, respektive můžeme hovořit o jejich poklesu. I když alkohol není obecně spouštěčem tetanie, určitě to našemu tělu neprospívá. Pokud již trpíte tetanií, tak byste nad konzumací alkoholu neměli vůbec uvažovat.
Co tedy ještě pomáhá na tetani kromě medicínské léčby?
Jak už jistě víte, tetanie představuje civilizační chorobu 21. století, která je typická zejména pro pracující lidi, protože doba každého nutí přizpůsobit se jí rychlému tempu.
- V první řadě se musíte naučit, i když to je těžké, Vašemu stresu předcházet nebo jej začít ovládat.
- Jedním z dobrých pomocníků při redukci stresu je to, že si sepíšete určitý přehled Vašich cílů a úspěchů, které chcete v životě dosáhnout. Neuvěříte, jak krásně dokáže naše psychika reagovat na takové pozitivní podněty. Nejen že Vás to nakopne k lepším výkonům, ale zlepší Vám to i náladu, což je naprosto skvělé na redukci stresu. Dokonce i myšlenky na Vaše blízké Vám mohou navodit pocit bezpečí a klidu.
- Určitě jste již mnohokrát slyšeli o tom, že sport odbourává stres. Kdokoliv Vám tyto myšlenky odevzdal, každopádně měl pravdu. Jděte se vyběhat, sportujte, jednoduše provádějte fyzickou aktivitu! Nejen že dochází k redukci stresu, ale možná jste již slyšeli o tom, že během sportování dochází v našem organismu ik uvolňování hormonů štěstí – endorfinů.
- Možná neuvěříte, ale žvýkačky jsou zázračné. Ti z Vás, kteří dennodenně žvýkají žvýkačky, mají mnohem menší šanci, že budou pod dlouhodobým stresem. Je proto vhodné, abyste si každý den dopřáli alespoň jednu žvýkačku, protože v našem těle nastává zajímavý proces. Narůstá hladina dopaminu, tedy hormonu, který je odpovědná za transport informací mezi našimi mozkovými buňkami. Tímto si můžeme zajistit redukci stresu a napětí.
- Jak jsme již zmínili, pohyb je důležitý pro náš organismus, nejen z hlediska fyzické aktivity, ale iz hlediska přísunu kyslíku do našeho mozku. Tímto způsobem můžeme ,, provětrat „naši psychiku a náš mozek a přijít tak na jiné myšlenky. Dopřejte si proto pravidelné procházky a uvidíte, že se budete cítit lépe a dokonce Vám to pomůže i zredukovat stres.
Strava a tetanie
Úvodem je důležité říci, že pokud již trpíme tetanií a víme, jaké příznaky naše tělo projevuje, měli bychom dbát i na vhodnou stravu, kterou do těla přijímáme. Je důležité si uvedomiž, že to, co do našeho těla dostaneme, se odrazí postupně i na našem zdraví. V případě tetanie je důležité klást největší důraz na přísun potravin bohatých na hořčík a vápník. Totiž takové potraviny mohou být důležitým činitelem při redukci nejen tetanie, ale i stresu.
- zelená listová zelenina – Uvidíte, že pokud začnete pravidelně konzumovat takovou zeleninu, pocítíte i méně příznaků stresu. Protože taková zelenina obsahuje kyselinu listovou, která je zodpovědná za produkci dopaminu a jiné látky. Tyto látky mají pozitivní vliv na naši psychiku – pomáhají organismu uklidnit se.
- maso (např. krůtí prsa) – Obsahem krůtích prsou je také aminokyselina zvaná tryptofan. Tato dokáže pomoci tělu v produkci jednoho z neurotransmiterů – serotoninu, který je zodpovědný za pocity štěstí a dobré nálady. Pokud bychom měli jmenovat další potraviny s vyšším obsahem tryptofanu, tak mezi tyto patří například:
- tofu
- ryby
- čočka a fazole
- vejce
- oves
- ořechy a semínka
Jiné prospěšné potraviny
- mléčné výrobky (jogurt) – Mléčné výrobky jsou známé zejména svým vysokým obsahem vápníku, což je nesmírně důležité pro snižování příznaků tetanie. Kromě toho, mléčné výrobky obsahují bakterie, které pomáhají udržet naši mikroflóru v dobrém stavu. Pokud bychom totiž našemu tělu nedodávali tyto bakterie, tak by naše střeva nemuseli být v pořádku, a tudíž by vysílaly našemu mozku negativní signály, což by se podepsalo pod zvýšenou hladinou stresu. Pokud máme tedy zdravou mikroflóru, tak naše trávení bude fungovat správně a také zvýšíme hladinu vápníku a bílkovin v našem těle, což rovněž příznivě ovlivňuje tetani.
- losos – Tato ryba představuje jeden z nejúžasnějších potravinových eliminátorů stresu. Jelikož víme, že během stresu ,, úřadují „stresové hormony jako adrenalin a kortizol, tak musíme zmírňovat jejich dopady na naše tělo i prostřednictvím tzv. omega 3 mastných kyselin. Tyto kyseliny dokáží výrazným způsobem snižovat hladinu stresu v našem těle.
- borůvky – obsahem borůvky jsou antioxidanty a fytonutrendy, které jsou odpovědné za správnou funkci bílých krvinek. Jelikož stres, a tedy i tetanie, způsobují oslabení naší obranyschopnosti, bílé krvinky dokáží naši imunitu ,,opravit“. Takovým způsobem dokážeme účinně snižovat stres.
- tmavá čokoláda – Pokud pravidelně jíme tmavou čokoládu, může to mít za následek prospěšné účinky zejména v oblasti snižování stresu. Rovněž obsahuje antioxidanty, jejichž prospěšný účinek se projevuje zejména na snižování krevního tlaku či zlepšování krevního oběhu. Možná jste také netušili, že hořká čokoláda vyvolává pocit euforie. Vhodné je tedy si vybírat takové čokolády, které obsahují alespoň 70% kakaa.
- směny – Možná jste nevěděli, ale dýňová, slunečnicová a lněná semena jsou perfektním zdrojem hořčíku, který reguluje negativní emoce a hladinu stresu. Kromě toho je zodpovědný za snížení únavy, deprese a podrážděnosti. Pomáhá i při křečích a snižování zadržování vody v organismu.
- avokádo – Vyvolává pocit sytosti, což se podepisuje pod klid a pohodu.
- kešu – Možná bude pro Vás novinkou, že obsahem kešu oříšků je zinek, který pomáhá snižovat úzkostné stavy. Pokud tedy trpíte tetanií, která se projevuje i úzkostnými stavy, je vhodné zařadit do vaší stravy i kešu.
Na co si tedy třeba dávat pozor?
Následující body jsou důležité nejen pro těhotné ženy, ale i pro běžnou pracující populaci, která je náchylnější na výskyt tetanický syndromu nebo tetanie. Jednoduše všichni lidé, kteří se často setkávají se stresovými situacemi, které ještě více pomáhají k vývinu této civilizační nemoci, by také neměli zanedbávat přísun vápníku a hořčíku do svého organismu. V následujících řádcích se podíváme na nejčastější důvody deficitu vápníku, jehož dostatek představuje určitou prevenci proti tetanický syndromu.
- První příčinou, proč nemáme v našem těle vápník, je to, že nepřijímáme tuto minerální látku z každodenní potravy.
- Znáte to. Určitě jste se již setkali s nepříjemnými průjmy, které Vás pořádně potrápili. Věděli jste však to, že průjmy jsou zodpovědné i za snižování hladiny vápníku v těle?
- Možná pro někoho bude zajímavým faktorem, který je zodpovědný za snižování vápníku v našem těle, nedostatek vitaminu D. Doporučujeme proto dbát na dostatečný příjem tohoto důležitého vitamínu, ať už ze slunce nebo z potravy. Vitamín D se tvoří v ledvinách, a právě proto někteří jedinci, kteří trpí onemocněním tohoto orgánu, mají také deficit tohoto důležitého vitamínu. Proto by tito lidé měli ještě více dbát na zvýšený příjem vápníku do svého těla.
- Dalším faktorem ovlivňujícím hladinu vápníku v našem těle je snížená funkce příštítných tělísek. Z jakého důvodu je ale funkce příštítných tělísek snížena? Tento problém se vyskytuje zejména u lidí, kteří podstoupili operaci na odstranění štítné žlázy. Dalším důvodem může být i nádorové onemocnění.
- Další příčinou poklesu hladiny vápníku v našem těle mohou být autoimunitní procesy (metabolická tetanie).
- Hyperventilace – jedná se o hluboké a rychlé dýchání, které je zapříčiněno z nepříliš vhodného rozpoložení naší psychiky. I v tomto případě dochází ke snížení vápníku v našem organismu.
Další příčiny
- Gastroenterologické onemocnění může být zásadní příčinou sníženého vápníku v našem těle. Co to ale je gastroeneterologické onemocnění? Jde o to, že v takovém případě se nevstřebává vápník z potravy, kterou přijímáme, správným způsobem.
- Pokud trpíte onemocněním ledvin, tak i to je jedním z důvodů, proč máte ve svém těle méně vápníku.
- Měli byste také dbát na vyváženou stravu a hlavně jíst ty správné potraviny. Doporučuje se dbát na vápník, protože i tím můžete přispět k Vašemu celkovému zdraví.
- Věděli jste o tom, že stres, zejména ten častý a dlouhodobý, nepřispívá k dostatečné hladině vápníku ve Vašem organismu? Mohou za to stresové hormony, které jsou zodpovědné za nadměrné vylučování vápníku z těla prostřednictvím ledvin.
- Poslední příčinou, která může být potenciálním spouštěčem redukce hladiny vápníku v našem organismu, je užívání léků na dlouhodobé bázi, které jsou zodpovědné za nepříznivý vliv na metabolismus vápníku. K takovým lékům patří například kortikosteroidy, sulfonamidy či diuretika.
Nejčastěji kladené otázky
Co je to tetanie?
Pod pojmem tetanie. resp. tetanický syndrom, rozumíme zvýšenou citlivost centrálního a periferního nervového systému, což může člověku, který jí trpí, pořádně znepříjemnit život. Více informací v úvodu článku pod nadpisem ,,Co je to tetanie?“.
Jak zjistím, že mám tetani?
Projevů tetanie je velmi mnoho, ale mezi ty nejčastější bychom mohli zařadit drobné křeče svalů, hluboké dýchání či nadměrnou ospalost. Samozřejmě příznaky tetanie mohou být u každého individuálně, tedy netřeba podceňovat žádné netypické projevy těla. Pro podrobnější informace si přečtěte řádky pod nadpisem ,,Příznaky a projevy tetanie“.
Jak se dá tetanie léčit?
Existuje mnoho alternativ léčení tohoto nervového problému. Záleží na Vás zda sáhnete po přírodní medicíně nebo po silných lécích. Našim odpoučením však je vyzkoušet jako první bylinné čaje např. z třezalky tečkované, který je známý svým pozitivním účinkem na nervovou soustavu člověka. Pod nadpisem ,,Diagnostika a léčba tetanie“ naleznete více informací.
Jsem těhotná a zjistili mi tetanie, mám se bát?
V první řadě je nutné říci, že každé jedno onemocnění během těhotenství navyšuje riziko výskytu problémů vyskytujících se na příštím děťátku. Bylo totiž prokázáno, že pokud žena během těhotenství trpí tetanií, zvyšuje to riziko možného samovolného potratu. Je velmi důležité pravidelně navštěvovat lékaře a dbát na zvýšený příjem hořčíku a magnézia do těla. Tetanický syndrom během těhotenství je spojen také s vyšším rizikem zvýšeného krevního tlaku, který se během těhotenství odborně nazývá eklampsie. Více informací se dozvíte v tomto článku pod nadpisem ,,tetani v těhotenství“.
Má na tetani vliv i strava?
Na tuto otázku je jednoznačná odpověď. Ano, na tetani ovlivňuje i potrava, kterou do svého těla přijímáte. Je důležité mít vyváženou stravu bohatou na minerální látky, a to zejména hořčík a vápník, neboť hladina těchto dvou látek značně ovlivňuje vývin tetanie v našem organismu. Potraviny, které byste měli určitě zahrnout do Vašeho jídelníčku najdete pod nadpisem ,,Strava a tetanie“.
Na co všechno ovlivňuje tetanie?
Důsledky vyplývající z tetanický syndromu se mohou projevit v různých sférách našeho organismu, protože v případě tetanie hovoříme io tzv. chronickém (dlouhodobém) stresu. Stres je velmi zákeřný problém, který pokud nebudeme řešit, nemůžeme čekat, že tetanie jako obrovský civilizační problém 21. století jen tak pomine. Jde také o chorobu pracujících, nebo lidi dlouhodobě vystavovaných zvýšenému stresu. Tetanie ovlivňuje kvalitu našeho spánku, na vznik kardiovaskulárních onemocnění, na bolesti břicha či na rozvoj gastrointestinálních onemocnění. Více informací se dozvíte v jednotlivých nadpisech věnujícím se problémům, které jsou důsledkem tetanický syndromu, například ,,tetani a bolesti břicha “ či ,,tetani a vliv stresu na srdce“.
Co může za vznik tetanie a jak dlouho trvá?
V první řadě za vším stojí stres a nedostatek životně důležitých minerálních látek, a to hořčíku a vápníku. Mimo jiné v souvislosti s tetanií hovoříme io tzv. hypomagnezémii (jde o velmi nízkou hladinu hořčíku v našem těle) a hypokalcémii (v tomto případě mluvíme o velmi nízké hladině vápníku v organismu). Každopádně oddělit stres jako jeden z největších problémů dnešní doby a tetanie prostě nelze. Spolu úzce souvisí a vytvářejí nebezpečný negativní řetězec reakcí v rámci celého našeho těla. Kardiovaskulární problémy, problémy se srdcem, nekvalitní spánek či různé jiné psychický či fyzické potíže. Za těmito problémy můžeme hledat i stres či tetani. Tetanie a její nejsilnější příznaky zvykne ustoupit nebo zmírnit, když podstoupí léčba (vysoké dávky magnézia, případně antidepresiva pokud přidružené i jiné psych. Onemocnění)
Vybrané zdroje:
- https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/tetany
- https://www.britannica.com/science/tetany
- https://www.zdravie.sk/choroba/46493/tetania-tetanicky-syndrom
- https://zdravoteka.sk/magazin/tetania/
- https://www.slovenskypacient.sk/tetanicky-syndrom-zachvat-tetania-v-noci-test-priznaky/
- http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/tetania-je-choroba-pracujucich-kolaps-zo-stresu-vylieci-tento-mineral.html
- http://webmagazin.teraz.sk/zdravie/stres-vplyv-zdravie-prejavy/2254-clanok.html
- https://www.slovenskypacient.sk/horcik-od-hlavy-po-paty/
- https://www.drmax.sk/jamieson-vapnik-horcik-s-vitaminom-d3-200ks/
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/stress-and-the-sensitive-gut