Deprese – slovo, které se v dnešní době skloňuje stále častěji. Depresemi na celém světě trpí stovky milionů lidí. Lze také znáte někoho kdo má depresi a lze jí trpíte právě vy. Bezdůvodný smutek, pocit úzkosti, vnitřní neklid, pocit prázdnoty uvnitř… deprese má mnoho podob. Kromě psychických projevů se mohou u vás objevit i fyzické projevy deprese.
Obsah článku
Deprese – deprese může i bolet
Deprese je psychosomatické onemocnění, stav klasifikován jako porucha nálady. Občas máme mizernou náladu všichni, jsme smutní, nešťastní, unavení, vyčerpaní, bez energie. Všechno jsou to stavy, které do našeho života patří. Negativní pocity a emoce jsou pro lidi normální, hlavně pokud život přivede do cesty něco co v nás vyvolá smutek. Rozdíl mezi emocemi a depresí je v tom, že emoce časem vyprchají a my se vrátíme do normálu. Deprese trvá dlouhou dobu a postupně se rozvíjí. Projevy deprese postupně omezují náš pohled na svět, naše běžné, každodenní aktivity.
Při depresi negativní emoce převládají dlouhou dobu (více než 2 týdny). vyčerpanost a únava jsou normálně pokud máte za sebou náročný den v práci. Pokud jste ale nic fyzicky namáhavé nedělali a i tak jste bez energie delší dobu deprese může být jedním z důvodů proč se tak cítíte.
Projevy deprese
Tato porucha se projevuje psychicky, ale i fyzicky. Různé specifické okolnosti mohou vyvolat různé druhy deprese. Určit o jaký typ onemocnění jde pomohou lékařům právě specifické příznaky deprese. Mají společné znaky, ale v některých se navzájem liší. Např. sezónní deprese se objeví pouze v podzimním a zimním období, kdy je málo slunečního světla. Poporodní depresí zas můžete trpět jen po porodu.
Deprese je porucha nálady, souvisí s psychickými poruchami, ale neprojevuje se jen smutnou náladou, podrážděností, výbuchy hněvu, myšlenkami na sebevraždu,… její příznaky jsou i fyzické. Právě fyzické projevy deprese nás mohou upozornit na toto onemocnění. Nepodceňujte signály svého těla, poslouchejte co vám říká.
Fyzické projevy deprese se mohou objevit v různém období onemocnění. Mohou přijít zároveň s depresí, mohou se objevit později, když už je deprese rozvinutá, ale klidně vás mohou na to, že máte depresi upozornit. Ztrátou elánu a životní energie můžete začít trpět po narození dítěte. Může to být vyčerpanost, nebo únava (od neustálé péče a povinnosti dbát na dítě), ale pokud i přes odpočinku přetrvává může jít o depresi, kterou si vy navzdory kope starostí nemusíte uvědomit.
Fyzické projevy deprese
Spánek
- Insomnia nebo hypersomnie – ospalost, nebo naopak nedostatek spánku. V tomto případě hraje roli serotonin a melatonin – hormony dne a noci. Serotonin nás drží bdělých, udržuje dobrou náladu,… Melatonin se produkuje v mozku v noci, během tmy. Řídí cirkadiánní hodiny v těle, vyvolává ospalost, je zodpovědný za udržení tělesné teploty těla během spánku. Jen díky němu se můžeme klidně a dobře vyspat. Když je produkce těchto hormonů narušena dochází k poruchám spánku. Nedostatek serotoninu může způsobit únavu přes den a nedostatek melatoninu v noci zas způsobí nespavost, nebo je příčinou méně kvalitního spánku.
Únava, vyčerpanost
- Únava, ztráta vitality, energie – jestliže se únava a vyčerpanost projevují každodenně a delší dobu (bez vynaložené značné fyzické námahy) jde o jeden z fyzických příznaků deprese. Může být zapříčiněna nedostatkem spánku a vést k ospalosti přes den. Únava způsobená depresí vede k problémům s koncentrací a soustředěním, k apatii, podrážděnosti a mrzutosti. I přes dostatečnému a kvalitnímu spánku se vám ráno nechce do práce, nedokážete se nakopnout a vstát z postele, protože se cítíte vyčerpaní a bez energie máte asi depresi.
- Deprese ale není jediný důvod, proč se takto cítíte. Může být za tím virus, infekce, nebo jiné fyzické onemocnění. Pro stanovení deprese jako diagnózy únava rozhodně nestačí.
Bolest zad, svalů, zánět
- Bolesti zad, svalů, celého těla – pokud nemají tyto bolesti reálný důvod (zdravotní problémy s páteří, špatné držení těla, úder, nemoc) a jde o tzv nevysvětlitelné bolesti mohou být způsobeny depresí. Tyto bolesti mohou vést až k chronickým stavem. Organismus takto dává najevo, že něco v něm není v pořádku a týká se to emocionálních problémů.
- jakýkoliv zánět v těle (i z chronické bolesti páteře) může způsobit depresi. Nejnovější studie a výzkumy dokazují, že zánět a deprese mají něco společného. Zánět ovlivňuje neurotransmitery (přenašeče vzruchů), snižuje tvorbu serotoninu, dopaminu a dalších látek v mozku a může tak způsobovat depresi. Tyto studie jsou zatím stále v stádiu výzkumu, ale přinášejí mnoho nových poznatků.
- Při depresích lidé také trpí sníženým prahem bolesti. Všechno bolí víc.
Bolesti hlavy
- Téměř každodenní bolesti hlavy hodně krát připisujeme všemu možnému, jen ne depresi – špatné vztahy na pracovišti, změna počasí, nedostatek spánku, stres, … Nepodceňujte tyto bolesti. Deprese může být jejich příčinou. Stále bolesti hlavy, které stále potlačujete volně prodejnými léky mohou být příznakem velké depresivní poruchy a mohou přerůst do chronického stavu. Pokud cítíte v hlavě napětí, pulzující bolest hlavně v přední části (na čele) může jít o příznak deprese.
Zhoršení vidění
- V závislosti na velikosti deprese se snižuje schopnost vnímat rozdíly mezi černou a bílou. Čím větší je deprese tím je horší vnímání kontrastu mezi černou a bílou. Pokud člověk trpící depresí řekne, že vidí svět v šedých, modrých, zda tmavých barvách je to pravda, on ho tak opravdu vidí.
Bolesti žaludku, problémy s trávením
- Zhoršující se bolest žaludku při stresu může být znakem deprese. Podle výzkumů křeče, nevolnost a nadýmání jsou příznaky špatného duševního zdraví. Deprese může způsobit, nebo být výsledkem zánětu trávicího systému. Dobré bakterie v žaludku nám pomáhají s trávením. Pokud jejich počet klesne na úkor nezdravých baktérií navenek se to může projevit depresí.
- Nadměrná úzkost, stres a smutek mohou způsobit problémy s trávením a vyprazdňováním, narušit rovnováhu bakterií, způsobit zánět a následně ovlivnit neurotransmitery v mozku.
Jiné projevy pocitů
- Při depresi jsou pocity jako hněv, smutek, hanba, úzkost klasické, cítí jejich každý pacient téměř neustále. Deprese může způsobit, že místo těchto pocitů cítíte fyzickou bolest nebo propadáte záchvatům nevysvětlitelného pláče.
Alkohol, drogy
- Mezi projevy deprese patří i závislosti na alkoholu, nikotinu a jiných návykových látkách, což může vést k poškození zdraví a vytvoření závislosti.
Pracovní a vztahové problémy
- Pod vlivem psychických problémů (deprese, úzkost) dochází k snížení libida – chuti na sex. Neschopnost soustředit se, ztráta koncentrace, problémy s pamětí a potíže s rozhodováním nadělají značné problémy v pracovní oblasti.
Obezita, ztráta hmotnosti
- Deprese mohou vést k nárůstu nebo ztrátě hmotnosti. Málo, špatně vyvážené stravy, sedavý způsob života při depresi, malý, téměř žádný zájem o fyzické aktivity může vést k změně hmotnosti. Až 45% lidí trpících depresí má obezitu. Platí to ale i opačně. Lidé, kteří mají obezitu jsou náchylnější na deprese.
Pokud delší dobu trpíte některým z těchto fyzických příznaků a navzdory léčbě se nedaří váš stav zlepšit příčinou může být deprese. Neprojevuje se jen psychicky a emočně, ale i fyzicky. Požádejte svého lékaře o vyšetření na depresi či úzkost, on vás už kontaktuje na odborníky, kteří vám s tím budou vědět nejlépe pomoci. Nepodceňujte projevy deprese a nedovolte tomuto onemocnění aby se u vás rozvinulo v celé míře.
Otázky
Jaké jsou projevy deprese?
Fyzické projevy deprese patří mezi ty nejnepříjemnější, které člověk reálně pociťuje. Některé příznaky patří k méně,,bolestivým“, jiné zase k těm nepříjemnějším. Tak či onak, pokud zaznamenáte na svém těle únavu či vyčerpání, problémy se spánkem, čili hypersomnii, bolesti zad, svalů, záněty, problémy se žaludkem a trávením, zhoršené vidění, případně obezitu či ztrátu hmotnosti, doporučujeme navštívit lékaře. Váš ošetřující lékař už nasadí adekvátní léčbu, zejména vhodnými antidepresivy a jinými léky potlačujícími fyzické příznaky depresivních stavů.
Dají se léčit?
Ano, fyzické i psychické příznaky deprese lze léčit. Jde o to, že deprese se projevuje svými fyzickými i psychickými příznaky. Je důležité proto začít léčit oba druhy těchto příznaků. Fyzické nepříjemnosti a bolesti, které již patří k depresi, a jejich léčba však z dlouhodobého hlediska nic neřeší. Je nutné začít řešit hlavně psychické problémy, a tedy duševní příznaky deprese. Na fyzické příznaky deprese ve většině případů Váš ošetřující lékař doporučí různé léky určené na bolest a záněty.
Vybrané zdroje:
- https://www.slovenskypacient.sk/prejavy-depresie-pomoc-alkohol-lieky/
- https://www.healthline.com/health/depression/facts-statistics-infographic#8
- https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/the-quirky-brain-how-depression-may-alter-visual-perception
- http://www.psychiatrictimes.com/special-reports/five-things-know-about-inflammation-and-depression