Dnešní moderní doba je charakteristická různými problémy, které trápí mnoho lidí na světě. Za hlavního viníka všech problémů bývá označován stres, ale existují i jiné problémy, které mohou mít závažné důsledky na náš organismus. Takovým problémem je i hyperaktivita. Na první pohled se možná nad tímto ,, problémem „, jak jsme ho označili, pouze pousmějete, ale toto téma si zaslouží velkou pozornost zejména kvůli tomu, že mnoho lidí netuší, jaká je její závažnost.
Obsah článku
Co je to hyperaktivita?
Hyperaktivitu můžeme charakterizovat jako fyzický, ale i psychický stav, který se projevuje zvýšenou aktivitou organismu. Touto ,,nemocí“ trpí mnozí lidé po světě. Mohli bychom říci, že lidé, kteří se často zdržují v přítomnosti hyperaktivních lidí, mohou pociťovat podobné nebo stejné pocity právě jako lidé s touto ,,poruchou“. Možná jste nevěděli, ale hyperaktivita jako taková, čili fyzický nebo psychický stav, je spojen ve velké míře i se psychikou a psychickými problémy člověka.
Lidé, u kterých se vyskytuje tento problém, často jeví příznaky úzkosti nebo deprese, což je vlastně zapříčiněné reakcí okolí na jejich chování.
Věděli jste, že hyperaktivita může lidem, kteří jí trpí, přinést do života nepříjemné komplikace? Tato ,,choroba“ je doprovázena také například těmito jevy:
- porucha koncentrace – Člověk trpící hyperaktivitou se ví snadno rozptýlit, a tudíž tento jev mu může způsobovat různé problémy v pracovním i soukromém životě. Práce, kde je nutné se plně koncentrovat, takovým lidem nedoporučujeme.
- impulzivní a agresivní chování – Dalším projevem hyperaktivity, který snadno rozpoznáte na člověku, je jeho chování, které někdy hraničí se slušností a příjemným vystupováním. Jednoduše, takoví lidé nemají problém se snadno vznítit, je nutné dodat, že své reakce nevědí kontrolovat.
- neustálý pohyb – Určitě jste už někdy zažili člověka, který vždy potřeboval něco dělat. Ať už se jednalo o fyzickou nebo psychickou aktivitu, nikdy nedokázal přestat a odpočinout si. Tento projev je velmi nebezpečný, protože jeho důsledkem může být úplné vyčerpání a přepracování.
Co se může skrývat za hyperaktivitou?
Toto určitě mnohé z Vás překvapí, ale hyperaktivita představuje stav, který může být také následkem, respektive projevem určité nemoci, o které ještě nevíme. V takovém případě je důležité hledat příčinu tohoto problému a adekvátně ho začít řešit. Odborníci se shodli na tom, že hlavní chorobou, jejíž projevem je i hyperaktivita, je onemocnění známé pod názvem ADHD (Attention DeficitHyperactivity Disorder) – v překladu bychom tuto nemoc mohli přeložit jako poruchu hyperaktivity a nedostatku pozornosti).
Tato nemoc zapříčiňuje to, že mnozí lidé nedokáže v některých situacích reagovat adekvátně. Buď mohou mít problém koncentrovat se déle na jednu roli, nebo zase v jiných situacích reagují na vzniklé okolnosti vznětlivě bez uvážení důsledků. Zajímavostí je, že tato nemoc je obvykle diagnostikována lékaři v mladém věku. Může se však vyskytnout i situace, kdy se příznaky hyperaktivity dostaví v dospělosti.
Najde se však i jedna dobrá zpráva v této hrstce negativních informací, a to, že hyperaktivita patří ke nemocem, které se dají léčit. Je však důležité poznamenat, že je nejlepší, pokud se začne léčit v časných stádiích, tzn. už po projevení se prvních příznaků.
Příčiny hyperaktivity
Tato porucha může být zapříčiněna psychickými i fyzickými faktory. Mezi nejznámější řadíme:
- ADHD – O této nemoci jsme se zmínili výše. V podstatě si můžeme ujasnit jednu věc, a to, že hyperaktivita není nemoc, lékařsky bychom mohli říci, že se jedná o poruchu a důsledek určitých faktorů. Jedním z takových faktorů je i onemocnění ADHD.
- Hypertyreóza – porucha štítné žlázy – Jedná se o nadměrnou produkci hormonů štítné žlázy – tyroxinu a trijodthyroninu. Mohli bychom říci, že dochází ke zvýšení metabolických pochodů.
- Poruchy mozku – Takové poruchy se mohou projevovat i na našem centrálním nervovém systému.
- Psychologické poruchy – Naše psychika je zodpovědná za mnohé procesy, které probíhají v našem těle, a může být spouštěčem i hyperaktivity. Lékař by měl proto posoudit příčiny hyperaktivity velmi důkladně, protože může pacienta uchránit před mnoha problémy v budoucnosti.
Možná jste tyto faktory, které ovlivňují výskyt hyperaktivity, předtím neznali, ale už budete vědět, že tato porucha se prostě nemusí objevit jen tak pro nic za nic.
Hyperaktivita a její diagnostika
Pokud zaznamenáte, že se s vámi děje něco neobvyklého, doporučujeme okamžitě navštívit lékaře. Může Vám totiž diagnostikovat hyperaktivitu na základě Vámi popsaných příznaků. Je třeba identifikovat, kdy se příznaky začaly projevovat, a jaké změny, ať už fyzické nebo psychické, byly u Vás pozorovány.
Dále je důležité podotknout, že je nutné identifikovat léky, které užíváte. Tyto informace jsou pro lékaře velmi důležité, protože určí, o jaké stádium hyperaktivity jde. Může totiž jít io vedlejší účinek léku, který užíváte. Tedy nemusíte se hned bát nejhoršího. Až lékař konečně posoudí, zda je vůbec nutná léčba, a pokud ano, tak jaká konkrétní.
Tedy na závěr bychom uvedli, že nejdůležitější věcí vůbec je problém diagnostikovat. Správná diagnostika ušetří pacientovi mnoho budoucích problémů.
Je možné hyperaktivitu léčit?
Ano, hyperaktivita jako porucha je léčitelná. Ve většině případů Vám lékař při diagnostikování problému předepíše léky určené k léčbě problému, který u Vás zapříčiňuje tuto hyperaktivitu. Rádi bychom Vás na margo tohoto odkázali výše na informace pod nadpisem ,,Příčiny hyperaktivity„. V některých případech Vás lékař pošle na specializované vyšetření, které mají vyloučit to, že se jedná pouze výkyv hormonální rovnováhy. Mezi nejčastější vyšetření, které budete muset absolvovat , jsou odběr krve nebo moči.
V úvodu jsme se zmínili, že hyperaktivita představuje mimo jiné i psychický stav. V některých specifických případech může být tato porucha příznakem psychické nemoci. V takovém případě Vás praktický lékař doporučí psychologovi, který už bude vědět, co dál. Jakmile se lékaře podařilo přijít na kloub Vašemu problému, resp. na příčinu Vaší poruchy, bude vědět, jak je nutné postupovat v léčbě tohoto problému.
Pokud se jedná o příčinu vzniku hyperaktivity, která tkví ve Vaší psychice, není neobvyklé, že se u psychologa podrobíte různým speciálním vyšetřením. Psycholog s vámi povede sérii rozhovorů, které Vám mají podat ,, návod „jak můžete Vy sami snížit příznaky Vaší poruchy. V tomto případě je důležité, aby začala vědomě Vaše psychika spolupracovat.
Léky na hyperaktivitu
Pokud se tedy stane to, že výše uvedené principy a postupy nebudou ve Vašem případě fungovat, respektive se neprojeví jejich efektivita a pokrok, lékař bude muset přistoupit k předepsání specifických léků. O jakou kategorii léků se jedná? Jde o léky na uklidnění. Jejich hlavním úkolem je léčit právě problémy, jejichž příčiny tkví v naší psychice. Naše psychika prostě ovlivňuje mnohé procesy v našem těle a dává jakýsi první impuls našemu tělu. Právě na základě psychiky reaguje i naše tělo, jinak řečeno, mnohé psychické příznaky hyperaktivity se odrážejí na našem těle. Mluvíme o tzv. zrcadlící efektu.
Důležité je tedy říci, že v mnoha případech se k léčbě příznaků nebo projevů hyperaktivity používají antidepresiva. Nicméně je nutno dodat, že jejich hlavní úkol spočívá však v léčbě jiných psychických onemocnění. Pro představu vyjmenujeme nejčastěji předepisované léky na onemocnění ADHD, jehož příznakem je hyperaktivita.
- Strattera
- Atominex
- Atofab
- Atomoxetinu – Na trhu existuje více druhů tohoto léku. Zmíníme hlavně atomoxetinu Sandoz, atomoxetinu Actavis a atomoxetin Mylan.
Není třeba se bát, pokud trpíte touto nepříjemnou poruchou, neboť existují způsoby, kterými je možné ji eliminovat. Nejlepším řešením je navštívit lékaře, který Vám již řekne víc, a co je nejdůležitější, nasadí Vám vhodnou léčbu.
Hyperaktivita u dospělých jedinců
Hyperaktivita je problémem, který kromě dětí postihuje i dospělých lidí. Jakým způsobem se taková hyperaktivita u nich obvykle projevuje? Určitě jste si už mohli vícekrát ve Vašem životě všimnout, že jste se s někým povídali, a dotyčný měl jakési neustále nutkání stále něco dělat. Mohlo se to projevovat například ťukání prstů, podupkávaním nohou a podobně. Daný jedinec si to ani nemusel v tom momentě uvědomovat, a to je vlastně příznakem výskytu hyperaktivity u dospělých jedinců. Sami si tento svůj problém ani neuvědomují.
Na rozdíl od dětí se projevy hyperaktivity u dospělých lidí nejeví jako příliš zjevné. Hyperaktivita je charakteristická mimo jiné tím, že se ve většině případů projevuje zejména u dětí. V případě dospělých se jedná zejména o neklid a nervozitu, protože dospělý jedinec nejeví typicky dětské příznaky této poruchy jako běhání, skákání a podobně.
Možná jste nevěděli, ale pokud dospělý člověk trpí hyperaktivitou, tato jeho porucha může být velkým problémem i ve vztazích s lidmi. To je také jeden z důvodů, proč je velmi důležité se začít reálně tímto problémem zabývat, i když nejde o smrtelnou ,,nemoc“.
Čím je ještě dospělý člověk trpící touto nepříjemnou poruchou typický?
- rizikové chování – hazardní hry, rychlá jízda, nevěra a podobně
- problémy v práci
- výbušnost
- neschopnost oddechu
- lehké rozptýlení
Pokud máte v okolí někoho, na kom vidět příznaky hyperaktivity, neváhejte a doporučte mu, aby navštívil lékaře. Totiž v časných stádiích této poruchy je mnohem větší šance, že bude brzy ,, fit „. Návštěva lékaře v pozdějších stádiích může zapříčinit i nižší šanci úspěchu v léčbě.
Hyperaktivita u dětí
Děti jsou obecně velmi živé, natož hyperaktivní děti. Někdy je totiž problém rozeznat, zda se jedná o dítě trpící takovou poruchou, nebo o zcela zdravé dítě, které je jen trošku ,,živější„. Je důležité rozeznávat pojmy ,,být živější“ a ,,trpět hyperaktivitou“. Rodič by měl znát projevy této poruchy u dětí a případně pomoci svému dítěti ,,vyléčit“ se na základě těchto informací.
Hyperaktivita, jak jsme již v tomto článku zmiňovali, je nejtypičtější pro mladší generaci lidí, tedy zejména u menších dětí. U dospělých se zase na druhé straně vyskytuje vzácněji. V této souvislosti by bylo vhodné říci, že pokud dospělý jedinec projevuje příznaky hyperaktivity, většinou se tato porucha musela již projevit i v dětství. Další alternativou je, že jedinec trpí tzv. genetickou poruchou, kterou může být de facto jakákoliv porucha.
Zvýšená aktivita se nemusí rovnat hyperaktivitě
Narážíme na mnohokrát opakovanou téma, kterou tak rady opakují mnohé maminky, když se jedná o jejich děti. ,,Mám hyperaktivní dítě a nevím co už s ním!“ V první řadě je nutné si uvědomit, že malé děti jsou již přirozeně živé. Potřebují poznávat svět, vyžadují velké množství pozornosti a potřebují si někde ,,vybít“ svou energii. Za každým takovým chováním tedy není vhodné hledat právě poruchu hyperaktivity.
Ale na druhé straně nedoporučujeme takové chování u Vašich dětí ani podceňovat a předtím než budete mít dojem, že je Vaše dítě hyperaktivní, doporučujeme navštívit raději dětského lékaře, který posoudí zdravotní stav dítěte. Nadměrná aktivita dítěte je obvykle zapříčiněna přísunem sacharidů, které se rychle vstřebávají, a navýší hladinu cukru v krvi, což zapříčiňuje vysoké glykemický index.
Po tomto se však hladinu cukru vrátí opět za krátkou dobu do normálního stavu. V případě, že dítě zkonzumuje velké množství sacharidů, které mají schopnost se rychle vstřebat do krve, následkem je nadměrná aktivita dítěte, nesprávné nazývaná hyperaktivita.
Na druhé straně je hyperaktivita u dětí projevem genetiky. Jde o dlouhodobou poruchu, nikoli dočasný stav. U Vašich ratolestí se hyperaktivita bude ve většině případů projevovat právě sníženou schopností koncentrace.
Jak poznáme hyperaktivitu u kojenců?
Na úvod bychom mohli říci, že hyperaktivita není pouze problémem mladších dětí, ale její příznaky se mohou projevit i hned po narození dítěte, čili v období kojení. Prvním příznakem hyperaktivity u miminka může být nepravidelný spánkový režim, tedy odlišný od jeho vrstevníků. V tomto stádiu však ještě netřeba zoufat, protože je možné, že se hyperaktivita sama vytratí. Je zcela přirozené, že kojenci se snaží začít chodit, a tedy projevují snahy o zvýšenou aktivitu.
Ale na druhé straně se může iu kojenců vyskytnout hyperaktivita zejména v podobě toho, že se pokoušejí o aktivity, které ještě sami nejsou fyzicky schopny provést. Příkladem může být snaha lézt aniž kojenec vědělo sedět. Až v takových ,,extrémních“ případech by měla maminka zbystřit a navštívit lékaře. V jiných běžných situacích zvýšené aktivity u kojence by si matka neměla příliš lámat hlavu.
Mimo jiné si také dítě vyžaduje i zvýšenou pozornost rodičů na rozdíl od ,,zdravého“ kojenec bez projevů poruchy hyperaktivity.
Obecná opatření k prevenci před hyperaktivitou
Je důležité na úvod říci, že následující opatření se budou vztahovat jak na děti, tak i na dospělých jedinců trpících hyperaktivitou.
- Vyhýbání se konzumaci potravin, které vyvolávají nebo podporují alergii.
- Dalším doporučením je snaha o přísun výživových doplňků, které napomáhají prevenci hyperaktivity.
- U dětí byste měli zavést tzv. systém odměn a motivací, které mohou také sloužit jako prevence proti této poruše.
- Pokud máte v oblibě provádění relaxačních aktivit, tak jste o krok vpřed před lidmi, kteří takové aktivity pravidelně nepraktikují, nakolik relaxační aktivity podporují prevenci proti hyperaktivitě.
- Mezi další opatření bychom mohli zařadit i dbáno o to, abychom si navozovaly pocit sebevědomí současně s trénováním naší sebekontroly.
- Abychom se úspěšně mohli vyhnout hyperaktivitě, je prospěšné, abychom občas ,,trénovali“ oční kontakt či soustředění se na jednu věc.
- Pokud nad něčím uvažujete, tak je občas dobré si tyto myšlenkové pochody i reálné pro sebe říct nahlas, opět tím vylepšujete svou prevenci před hyperaktivitou.
- Pokud máte děti a nevíte, jaké aktivity jsou pro ně obecně prospěšné, tak můžeme říci, že návštěva kroužků či tréninků, kde využijí naplno svou schopnost koncentrace, jim určitě nezaškodí, ba naopak, zvyšuje se tím šance, že nebudou nikdy trpět hyperaktivitou.
I takovými malými kroky a opatřeními můžete pomoci svému tělu úspěšně ,, bojovat „proti hyperaktivitě. Vždy odborníci zdůrazňují na prevenci výskytu jakéhokoliv onemocnění nebo poruchy, a proto pokud máte možnost jim předejít, tak byste i tak měli udělat.
Nejčastěji kladené otázky
Co je to hyperaktivita?
Hyperaktivita představuje stav, psychický i fyzický, který je většinou příznakem nějakých vážnějších onemocnění. Laicky řečeno, jde o stav, kdy projevujeme nadměrnou aktivitu jako projev určitých onemocnění. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Co je to hyperaktivita?“.
Jaké jsou symptomy hyperaktivity?
Mezi základní symptomy hyperaktivity patří:
- časté změny nálad
- impulzivnost
- nevolnost
- neustálá potřeba vykonávat určitou aktivitu (například ťukání prstů či nohou)
Jak se dá hyperaktivita léčit, pokud vůbec?
Ano, je ji možné začít léčit, a to různými metodami v závislosti na tom, zda v případě výskytu hyperaktivity jde o fyzický nebo psychický stav. Pokud chcete vědět více informací, přečtěte si pasáž v tomto článku pod nadpisem ,,Je možné hyperaktivitu léčit?“.
Jaké jsou příčiny hyperaktivity?
Mezi nejčastěji se vyskytující příčinu patří genetika jedince. Je dobré se zeptat svých rodičů, jestli náhodou netrpí, nebo v dětství netrpěli, hyperaktivitou. Příčin je samozřejmě více. Hlavní příčiny hledejme v různých onemocněních, a tedy hyperaktivita je pouze jedním z jejich projevů. Více informací v tomto článku pod nadpisem ,,Příčiny hyperaktivity“.
Co se stane, když nebudu hyperaktivitu léčit?
Důležité je na úvod říci, že ignorace léčby této poruchy nikam nevede. Pokud jsme však v dětství tuto poruchu neřešili, resp. naši rodiče ne, tak je velmi velká šance, že její symptomy budou pokračovat iv dospělosti. U takových jedinců je mnohem větší šance, že se nebudou vědět zařadit do běžného života. Časem se tato porucha zhoršuje a takoví jedinci obvykle nedosahují úspěchy v osobním či kariérním životě.
Jak poznám, že moje dítě trpí hyperaktivitou?
Tato problematika je poměrně často opakovaná v kruzích maminek, protože v mnoha případech jde o velkou dilema. Na správné posouzení toho, zda je dítě hyperaktivní nebo ne, bychom měli znát základní příznaky této nepříjemné poruchy, a to zejména zhoršená koncentrace, lehké rozptýlení a vyžadování pozornosti. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Hyperaktivita u dětí“.
Může se hyperaktivita projevit už iu kojence?
Ano, existují určité symptomy, na základě kterých dokážeme zjistit, že naše dítě, které kojíme, trpí hyperaktivitou. Jde o signály, které nám říkají, že máme začít tento problém řešit. U kojenců se hyperaktivita projevuje zejména pokusem o aktivity, které ještě nejsou fyzické schopny provést. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Jak poznáme hyperaktivitu u kojenců?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthline.com/symptom/hyperactivity
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperaktivita
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/atomoxetin-mylan-25-mg-324749.html
- http://displus.sk/index.php/2017/03/08/15-priznakov-ktore-by-mohli-znamenat-adhd-dospelych/
- http://www.pluska.sk/mamina/zdravie/zdravie-dietata/najnovsie-zistenia-hyperaktivita-deti-je-vrodena-sladkosti-ju-nesposobuju.html
- https://zdravoteka.sk/priznaky/hyperaktivita/
- https://www.medicinenet.com/hyperactivity/symptoms.htm
- https://www.bbrfoundation.org/research/faq/frequently-asked-questions-about-attention-deficit-hyperactivity-disorder-adhd