Náš život nás nejednou velmi těžko zkouší, což se může projevit na nervozitě, emocionální nestabilitě či vypětí av konečném důsledku vést až k nervovému zhroucení. Nervové zhroucení je mentální stav, kterému bychom se měli vyhýbat v co největší míře správnou prevencí. Jaké jsou základní příznaky nervového zhroucení a co to vlastně nervové zhroucení je? Na nejen tyto, ale i další otázky si společně odpovíme v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to nervové zhroucení?
Nervové zhroucení představuje mentální stav, který je definován jako emocionální nebo fyzický stres, který dočasně způsobuje naši neschopnost normálně každodenně fungovat. V minulosti byl pojem nervové zhroucení zažitý i pro širokou škálu duševních onemocnění, ale v dnešním moderním světě se tento pojem již mezi odbornou veřejností nepoužívá v tomto významu.
Nervové zhroucení je však poměrně komplexní pojem, který je příznakem různých psychických onemocnění a poruch, ke kterým patří například:
- deprese
- úzkostné stavy
- posttraumatická stresová porucha
Jednotlivé příznaky duševního stavu nervového zhroucení závisí od konkrétní medicínské příčiny. Důležité je zdůraznit, že projevy se mohou lišit i od jednotlivce k jednotlivci. Pokud bychom měli být zcela přesní, z medicínského hlediska ani pojem nervové zhroucení neexistuje. V každém případě je velmi důležité symptomy nervového zhroucení začít řešit, t. j. navštívit lékaře a zahájit adekvátní léčbu.
I když z medicínského hlediska pojem nervové zhroucení neexistuje, mezi laickou veřejností se stále toto slovní spojení vyskytuje a je vnímáno jako období, kdy jedinec nedokáže efektivně fungovat v důsledku fyzického a emocionálního stresu. Pokud znáte člověka, který spadá do této definice, určitě ho neváhejte doporučit k lékaři, protože mu můžete ohromně pomoci.
Nervové zhroucení a jeho příznaky
Pokud je osoba ve stavu nervového zhroucení, může zažívat fyzické či psychologické příznaky, případně různé projevy nevšedního, resp. nenormálního chování. Jak jsme již zmínili, jednotlivé symptomy se mohou lišit od osoby k osobě. Z hlediska nervového zhroucení je velmi důležité znát samotnou příčinu. Vzhledem k faktu, že se tento termín v medicíně už nepoužívá, na jeho správný popis se využívá široká škála symptomů, mezi které řadíme:
- depresivní příznaky – například ztráta naděje, sebevražedné myšlenky a sebapoškodzovacie chování
- úzkostné stavy spojené s vysokým krevním tlakem, svalovým napětím, třes, nevolností či bolestmi břicha
- halucinace
- nespavost (insomnie)
- extrémní změny nálad nebo nevysvětlitelné výbuchy
- panické záchvaty , které jsou doprovázeny nadměrným strachem, bolestí v hrudi, odloučením se od reality či problémy s dýcháním
- paranoia
- vzpomínky na traumatizující okolnosti , které mohou značit skrytou posttraumatickou stresovou poruchu
Lidé, kteří si procházejí nervovým zhroucením mohou také vykazovat příznaky odloučení od rodiny, přátel či spolupracovníků. Jedná se o symptomy, které se mohou u různých lidí projevovat odlišně. Mezi základní projevy tohoto charakteru patří několikadenní úmyslná absence v práci, sebaizolácia, slabá hygiena, narušené stravovací a spánkové návyky a vyhýbání se sociálním situacím.
Příčiny a rizikové faktory
Nervové zhroucení je opravdu velmi obecným pojmem, který je definován hrstkou různých psychických, fyzických či emocionálních příznaků. Nejdůležitější věcí je určení diagnózy a příčiny, která je za nervovým zhroucením. Obrovským spouštěčem nervového zhroucení je nadměrný a dlouhotrvající stres, který osoba již prostě neví zvládat. Ve většině případů je takový stres způsobený různými vnějšími vlivy, které jedinec neumí efektivně ovlivnit. Mezi takové negativní vlivy patří hlavně přetrvávající stres v práci, nedávná traumatizující okolnost, vážné finanční problémy, obrovská životní změna, nedostatek spánku, neschopnost regenerace a relaxu či chronické zdravotní problémy.
Úkolem lékaře je najít jednotlivé příčiny a začít s nimi efektivně bojovat. Jedině tímto způsobem může jedinec z nervového zhroucení, resp. z jeho příznaků, vyléčit. Nervové zhroucení je charakteristické i tím, že některé osoby jsou na jeho výskyt náchylnější než jiné. V takovém případě mluvíme o tzv. rizikových faktorech, které zvyšují pravděpodobnost projevu symptomů nervového zhroucení. Mezi nejtypičtější rizikové faktory řadíme:
- osobní historii úzkostných poruch
- genetické predispozice (například úzkostné poruchy vyskytující se v rodině)
- nedávné zranění či onemocnění, které způsobuje velké obtíže v každodenním životě
Nervové zhroucení – léčba a prevence
Pokud si uvědomujete, že něco není v pořádku a vykazujete výše uvedené příznaky nervového zhroucení, v žádném případě nepodceňujte návštěvu lékaře. Jedině lékař dokáže najít příčiny vašeho momentálního stavu a zahájit efektivní léčbu. Samozřejmostí léčby je i důraz samotného pacienta na prevenci, eliminaci příznaků a změnu životního stylu.
V první řadě léčba nervového zhroucení je léčbou jeho příčin a příznaků a ne samotného stavu nervového zhroucení. Léčba může být velmi obsáhlá a rozsáhlá, přičemž lékař může zvolit i různé kombinace řešení. Existují tedy různé způsoby řešení vašeho nervového zhroucení:
- kognitivně-behaviorální terapie
- užívání antidepresiv, anxiolytik či antipsychotik – léky zaměřené na léčbu symptomů různých psychických onemocnění
- redukce nebo řešení zdrojů dlouhodobého stresu, kterému čelíte (například konflikt v soukromí nebo nadměrné nároky v práci)
- různá cvičení podporující mentální a fyzickou regeneraci a relaxaci (například hluboké dýchání a meditace)
- cvičení jako jóga či tai chi, které jsou kombinací pohybu a kontrolovaného dýchání
- alespoň 20 minut středně náročných fyzických aktivit denně a 10 minut náročných fyzických aktivit denně
- provádění oblíbených volnočasových aktivit a dostatek času stráveného na čerstvém vzduchu
- zdôverenie se se svými pocity blízkým osobám
- udržování zdravé spánkové hygieny a správných stravovacích návyků (vyvážená strava na důležité živiny)
- vytvoření nerušivé prostředí podporujícího kvalitu spánku
- vyhýbání se nadměrnému požívání alkoholických nápojů, užívání kofeinu či nikotinu z tabákových výrobků
- eliminace návykových látek a drog
Kromě výše uvedených způsobů řešení, které vám může váš ošetřující lékař doporučit, byste si měly zavést vlastní preventivní způsoby potenciálního nervového zhroucení. Příkladem mohou být stejné časy usínání a probouzení, krátké přestávky mezi pracovními aktivitami, správná organizace času a vašich aktivit a vymezení dostatečného času na relaxaci vaší psychiky a podobně. Není proto žádoucí spoléhat pouze na terapie, léky či jinou léčbu stanovenou lékařem. Měli byste nakopnout vaši psychiku na tu správnou cestu i vaší iniciativou.
Často kladené otázky
Co je to nervové zhroucení?
Nervové zhroucení je mentální stav, který je charakteristický fyzickým nebo emocionálním stresem, který brání člověku efektivně fungovat v každodenním životě.
Jak se projevuje a jaké jsou příznaky?
Nervové zhroucení se projevuje souborem příznaků, které mohou mít původ v externím prostředí nebo v různých onemocněních psychického původu. Mezi základní příznaky patří depresivní a úzkostné stavy.
Jak léčit nervové zhroucení?
Nervové zhroucení lze léčit léky (antidepresiva, anxiolytika a antipsychotika), terapiemi (zejména kognitivně behaviorální terapie) a prevntívnymi opatřeními, které vedou k psychické rovnováze (principy zdravé životosprávy).
Vybrané zdroje: