Pokud pociťujeme stres a jsme nervózní, je to velmi nepříjemné. Stres se umí dostavit z různých důvodů, může být krátkodobý, například před nepříjemnou zkouškou nebo prezentací, zkouškou nebo důležitým pohovorem či utkáním ve sportu nebo známe i dlouhodobý stres, který většinou pociťujeme ve vypjatém období, který může být způsoben různými faktory. Pokud se s obdobím stresu spojuje i točení hlavy ze stresu, je to ještě horší. Stres může mít totiž několik průvodních jevů a točení hlavy je jedním z nich.
Stává se vám to, ale ještě jste se nikdy nezamýšleli nad tím, jak točení hlavy a stres spolu souvisí? A dá se tomto stavu předejít nebo se z něj dostat? V našem článku si odpovíme na otázky, jak stres ovlivňuje točení hlavy a jak se z něj dostat.
Obsah článku
Co je to stres
Pokud se dostaneme do nepříjemné až krajní situace, naše tělo reaguje různými fyziologickými nebo chemickými projevy. Stres je pak obranná reakce našeho organismu, která právě na tyto projevy reaguje. Stres je vlastně psychický stav a má vyprovokovat člověka, aby danou situaci zvládl co nejlépe.
V praxi se však neznáme pouze negativní formy stresu. Také i zmíněné točení hlavy může vyplývat z pozitivního stresu nebo ze stresu, který je vyvolán něčím specifickým, například adrenalinovým sportem. V závislosti na závažnosti stresu má stres i různé projevy. Tyto projevy mohou být:
Emocionální – například změna nálad – pláč, strach, napětí či podrážděnost;
Změny chování – nespavost, omezení kominikácie, agresivita;
Fyziologické – nejčastěji je to pocení, ale i červenání se, silné bušení srdce, třes a i zmíněné točení hlavy.
Pojďme si nyní blíže rozebrat točení hlavy způsobené stresem.
Točení hlavy ze stresu
Točení hlavy není příjemný stav, ačkoli mu mnohokrát hodně pozornosti nevěnujeme. Tento pocit se vyskytuje i bez se vůbec nehýbeme. Tento pocit je iniciován smysly, které upozorňují mozek, že něco není v pořádku a tělo nedokáže zůstat v rovnováze. Můžete se dostavit, když člověk stojí na nohou nebo i vleže. V každém případě, točení hlavy není samotná diagnóza, ale je to symptomů něčeho, například i stresu.
Točení hlavy přitom bývá někdy pouze chvilková záležitost a diagnóza může být pouze něco méně závažné, například, nedostatek tekutin, ale může jít io opakovaný a dlouhodobý stav, který je třeba řešit. Pokud točení hlavy nebo vertigo doprovází vaše stresové období, není to úplně normální. Navíc po točení hlavy se mohou dostavit i další nepříjemné stavy jako například hučení v uších, bolest hlavy nebo nevolnost. Než připíšete pravdedobnosť točení hlavy stresu, zamyslete se nad tím, zda to může mít i teoreticky jinou příčinu – tou může být i dehydratace, nadměrná konzumace kávy, a podobně. V každém případě, vaše tělo v tomto případě vysílá signál, který je třeba řešit a ne podceňovat.
Točení hlavy ze stresu může být první fáze, která se nazývá i poplachová fáze. Organismus v tomto případě mobilizuje svou obrany a připravuje se jakoby na „útěk“. Jak jsme zmínili, stres je psychický stav, čili signály jsou vysílány do mozku, který pak reaguje dále i tímto točením hlavy.
Jak s točením hlavy ze stresu zatočit?
Jak jsme již psali, pokud se člověku točí hlava, něco není v pořádku. Organismus dává najevo, že není v rovnováze. Zejména pokud tento stav trvá déle, je třeba jej řešit, případně navštívit lékaře. Existuje však několik účinných způsobů, které by mohly tento stav odvrátit.
1. Cvičení
Správné cvičení je lékem na mnoho problémů. Tento jednoduchý cvik, který vám popíšeme se dá cvičit i doma, bez dozoru lékaře:
Sedněte si na rovný povrch tak, aby se vaše nohy nedotýkaly země. Hlavu točte pomalu směrem doleva a ramena s trupem doprava, zbytek těla se snažte nehýbat. V této poloze zůstaňte alespoň 30 sekund a opakujte několikrát na každou stranu podle potřeby.
2. Výživové doplňky a potraviny
Proti stresu a točení hlavy mají blahodárné účinky i některé potraviny. Alfa a omega je samozřejmě kvalitní strava bohatá na všechny výživové složky. Pokud však pociťujete stav točení hlavy, nezapomeňte si svůj den doplnit o bylinné čaje, čistou vodu s citronem na osvěžení, hydrataci a doplnění vitamínu C. Skvělé účinky má však i ginko biloba, který můžete koupit jako extrakt dále kurkuma, skořice či zázvor. Pro zamezení bolesti hlavy je mimořádně důležitý i vitamín D – doplňte ho do stravy ve formě mléka, žloutku, rybí olej či avokádo.
3. Dopřejte si kvalitní spánek
Spánek je lékem na mnoho problémů včetně točení hlavy. Pokud je i váš případ, že nespíte dost, může to být i příčinou točení hlavy. Ať se děje cokoliv, zkuste si dopřát stejně dlouhý spánek každou noc a snažte se chodit spát ve stejnou dobu. Nedobiehajte spánkové deficity víkendu příliš dlouhým spánkem.
4. Udržujte balanc
Nic není dobré přehánět – práci, lenošení, příliš mnoho jídla nebo naopak příliš málo. Snažte se udržovat balanc ve vašem životě. I v období větší zátěže si aktivity rozplánujte tak, aby vás práce nepoložila. Když se dostaví točení hlavy, berte to jako varovný signál a odpočiňte si. Stres může mít i určité pozitiva, ale ve většině případů není tent stav výhrou, čili je mu lépe vyhýbat se mu.
Otázky na závěr:
Co je stres?
Stres je psychický stav, který má za úkol vyprovovať člověka, aby zvládl situaci, kterou před sebou má, co nejlépe. Je to obranná reakce organismu na některé fyziologické nebo psychické změny, které nás strevádzajú. Stres může být dlouhodobý nebo krátkodobý a způsobený různými faktory.
Jak stres ovlivňuje točení hlavy?
Samotné točení hlavy není diagnóza, ale je to symptomů. Stres má různé projevy, ať fyziologické nebo emocionální a jedním z nich je i točení hlavy. Točení hlavy ze stresu je závažné, protože organismus dává najevo, že není v rovnováze az dlouhodobého hlediska by takový stav mohl mít následky.
Jak se zbavit stresu?
Ze stresem jakož i s točením hlavy ze stresu se dá bojovat různými způsoby. Samozřejmě, závisí také, jaký intenzivní tento stres je. Někdy si stačí i zacvičit, ale udělat pár nádechů a výdechů, jindy, zejména v případech, kdy je stres dlouhodobější, třeba zakročit rázněji.
Vybrané zdroje: