Deprese je psychický stav, který je podobný pocitu sklíčenosti, hněvu, smutku. Častokrát se spojuje s pocitem vnitřního napětí. Deprese je stav, který může být krátkodobý i dlouhodobý. Mnohokrát je spouštěčem jiná událost nebo aktivita, která způsobí stav deprese, v jiných případech může jít io psychickou poruchu. Pokud právě čtete tento článek, je možné, že už jste stav deprese zažili nebo podobný stav právě pociťujete. Vězte, že is tímto ačkoli těžkým stavem lze bojovat a porazit ho tak, abyste byli sám se sebou a se svým okolím spokojen.
Obsah článku
Kde pramení vaše deprese?
Než se vůbec začneme zabývat tím, jak se dá zbavit deprese, máme pro vás jednu důležitou roli. Zkuste se podívat hluboko do svého nitra a odpovězte si na otázku, co je důvodem vašeho nepříznivého stavu. Někdy se stává, že člověk ani nenajde konkrétní důvod k tomu, proč depresí trpí. Tento stav je chronický. Na druhé straně, za stavem deprese může být může být i jiný stav nebo situace, která mu předcházela.
V každém případě, snažte se na tuto otázku odpovědět. Je to první krok k tomu, jak svou depresi pochopit a dostat se z ní. Pokud přijdete na počátek své deprese, víte z tohoto základu vycházet a snadněji se z ní dostat. K tomu vám dále pomůže i tyto účinné rady, jak se deprese zbavit.
TOP způsoby, jak se zbavit deprese dle nás
1. Najděte si záliba nebo aktivitu
Během dne nebo týdne určitě každý z nás najde množství věcí, na které se právě netěšíte. Možná nemáte rádi svou práci, těžko se vám usíná, máte aktuálně extrémní stres. Právě proto je vhodné mít během dne aktivitu, a to alespoň jednu, na kterou se budete těšit.
Co vás baví? Kreslení nebo malování – můžete se věnovat vymalovávání mandalu, baví vás sport nebo tanec? Ať se líbí – možností je nepočítaně. Najděte si svou zálibu, investujte do ní čas, rozvíjejte ji a stanovte si cíle. Ačkoli by to měl být váš jediný světlý bod během dne, pravděpodobně vás později vyvede z tunelu.
2. Neuzavírejte se do sebe
Jedním z častých důvodů, proč lidé zažívají stav deprese je, že se nechtějí o něm mluvit. Nespravte tutéž chybu. Mluvte o své depresi s rodinou, blízkým přátelům nebo vyhledejte odbornou pomoc. Překonejte tuto bariéru a buďte otevřený radám.
Trpět depresí není hanba, ba právě naopak, je to stav, který může pociťovat čas od času každý člověk. Pokud nemáte u sebe člověka, kterému byste se chtěli svěřit, pište si deník. Je vhodné, když všechny pocity dostanete ze sebe ven alespoň tak, že o nich budete psát.
3. Buďte k sobě dobrý
Když trpíte depresí, nenechte se sebou zmiať, že nejste dost dobrý. Tak to není – jen máte momentálně náročné období, které musíte překonat. Nebuďte k sobě lhostejný, dopřejte si blahodárný lázeň, uvařte si oblíbené jídlo nebo se podívejte oblíbený film. Pokud je to možné, kupte si něco hezkého. Jsou to všechno maličkosti, které mohou postupně změnit vaše rozpoložení a bojují proti depresi.)
4. Slunce, cvičení a spánek
Tyto 3 pojmy a jejich realizace by vám měly být dobře známo, pokud chcete zatočit s depresí. Slunce vám evokuje radost dodá vitamín D, cvičení vyplavuje hormony štěstí a spánek je prospěšný celkově. Pozor – neznamená to, že vaší depresi prospěje, když prospíte celý den. Avšak zdržujte se určitě na slunci, zacvičte si každý den několik kardio cviků a zdravě se vyspěte.
5. Meditace
Nenapíšeme nic nového, pokud vám poradíme, že k léčbě deprese pomáhá i meditace. Meditace vám může pomoci dodat hledanou rovnováhu , uklidní celkové bytí a přináší zasloužený relax pro unavenou mysl. Pokud na začátek nevíte, jak na to, pusťte si příjemnou relaxační hudbu, posaďte se s překříženýma nohama a několik minut nevnímejte nic a nikoho, jen své nitro.
5. Čaje a bylinky
V případě stavu deprese netřeba automaticky vyhledávat pomoc. Svou funkci mohou splnit i kvalitní bylinky, které mají uklidňující účinek a dokáží zrelaxovat tělo i mysl. Můžete je konzumovat ve formě čajů nebo si můžete v lékárně koupit různé bylinné volně prodejné doplňky. Zajímá vás, které bylinky mají právě zklidňující účinky? Vyzkoušejte například mateřídoušku, meduňku lékařskou, lipový květ či šalvěj. Na začátek úplně postačí, když si v oblíbených potravinách koupíte čaje, které obsahují některou z těchto bylinek.
6. Aromaterapie
Ano, i taková maličkost jako správná vůně vám může pomoci bojovat s depresí. Určitě znáte pojem éterické oleje. Tyto éterické oleje jsou silné koncentrace, které vám dokáží navodit určitou emoci. Vůně citrusů nebo máty má povzbudivý účinek naopak zklidňující účinek vám dodá levandulový olej, vanilka či skořice. Spojte aromaterapii s poslechem příjemné hudby nebo s meditací a hned se budete cítit lépe.
7. Zdravá výživa
Se stavem deprese je mnohdy spojena i bolest hlavy, malátnost, pociťování slabosti a závratě. Fyzické zhoršení vašeho stavu léčí zdravá výživa a správné stravování. Nezapomeňte na příjem dostatečného množství tekutin, dopřejte si dostatek čerstvého sezónního ovoce a zeleniny. Raději se vyhýbejte nezdravým pochutinám, protože ty vám vaši depresi nezaženou. Spíše vám naopak uškodí. Vědci z některých studií dokonce tvrdí, že Středozemní kuchyně, která se skládá z množství ovoce a zeleniny, lehkého masa a barev, pomáhá i proti depresi.
8. Odborná pomoc
Pokud si se svým stavem už nevíte rady a nepomáhají ani naše doporučení, respektive je váš stav doprovázen i něčím dalším, například, nespavostí, je na místě vyhledat odbornou pomoc. Nebojte se navštívit vašeho praktického lékaře, poraďte se s ním, vysvětlete mu svůj problém. Hlavně se toho nebojte. Jak jsme již psali, stav deprese není nic, za co je třeba skrývat. Třeba se s ním poprat a překonat ho. Stavy, které cítíme většinou začínají v hlavě. A vy jistě také chcete žít s radostí a ne depresí.
Ještě vás zajímá
Co je to deprese?
Je to onemocnění celého organismu po psychické stránce, které vede k smutku, nelibosti a pocitu bezcennosti. Je to nemoc, která obvykle trvá dlouho, a základním znakem je výrazná a dlouhodobá změna nálady.
Jak ji léčit?
Léčba deprese závisí na vašeho stavu a závažnosti nemoci. Někdy je postačující změna životního stylu či dodržování předepsaných cvičení nebo spánek. V jiných případech je třeba navštívit praktického lékaře nebo i specialistu.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc?
Zcela pochopitelně je důležité vyhledat odborníka, pokud si se stavem deprese neumíme dlouhodobě poradit. Pokud stav naší deprese trvá několik týdnů až měsíců, i přesto, že jsme se ho pokoušeli svépomocí vyřešit, je jednoznačně třeba vyhledat lékařskou pomoc. Nejdříve obvodní lékař který vás následně odešle špecialistovy – psychiatrovy.
Vybrané zdroje: