Trpíte depresemi a nevíte si rady? Deprese je onemocnění psychického charakteru, které se dá léčit, avšak největším krokem je vyhledat odbornou pomoc, protože velké množství pacientů bojuje s depresemi zcela bez pomoci. Kvalita vašeho života se rapidně zvýší, když do vašeho života aplikujete preventivní zásady, které dokáží odbourat jisté příznaky deprese. Avšak na úspěšnou léčbu je nutné zajít k lékaři, který vám může předepsat léky nebo nasadit různé terapie. Jakou vyžaduje deprese pomoc? Čtěte dál!
Obsah článku
Deprese – je možné ji léčit
Deprese je porucha psychického charakteru, která se projevuje nadměrnou mírou smutku, nízkou motivací či ztrátou zájmu do běžně pro člověka zábavných a zajímavých věcí. Je možné ji vyléčit? Odpověď zní jednoznačně ano. Velkým krokem je už jen to, že jste si vyhledali článek, který vás má nasměrovat na správnou cestu. Existuje několik způsobů léčby, které můžete podstoupit. Nejdůležitější je však začít.
Pokud trpíte depresivními epizodami, jde o velmi těžké období života, které vás táhne k zemi a během kterého můžete provést i věci, které byste za normálních okolností neudělali. I nejhorší stadium deprese lze léčit. Pokud vás tedy vaše deprese trápí natolik, že vám snižuje kvalitu života, neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Kromě tradičních způsobů léčby pod dohledem odborníků je však nutné bojovat s depresí i některými změnami životního stylu.
Depresivní stavy se mohou projevovat u různých lidí různým způsobem, a právě proto ani neexistuje univerzální léčba pro všechny pacienty s depresemi. Důležité je uvědomit si a pochopit význam jednotlivých způsobů léčby, protože i správné nastavení mysli může podpořit úspěšnost samotné léčby.
Deprese pomoc – užitečné tipy a rady
V následujících řádcích se dozvíte o užitečných zásadách a radách, které byste měli co nejdříve aplikovat do vašeho života.
- Snažte se naučit o vaší depresi co nejvíce – jde o velmi důležitou zásadu, neboť vaše depresivní epizody, resp. jejich symptomy mohou být důsledkem skrytého zdravotního problému. Pozorujte proto pozorně příznaky, které váš organismus vykazuje. Sledujte i závažnost vašich depresivních stavů, protože čím závažnější depresí trpíte, tím intenzivnější léčbu budete potřebovat.
- Buďte trpěliví, protože může trvat nějaký čas najít pro vás správnou léčbu. Nebojte se toho, že určité způsoby léčby nebudou ve vašem případě fungovat. Nemusí vám sednout terapeut nebo berete určitý druh antidepresiv, které u vás nejsou účinné. Buďte otevření jisté míře pokusy.
- Podpora od blízkých – neobávejte se svěřit se s vaším problémem blízkým nebo přátelům. Komunikace je základem řešení vašeho problému. Vyhledání pomoci není znakem slabosti a neznamená to ani to, že budete pro druhé pouze zátěží.
- Léčba vyžaduje čas a úsilí – ve většině případů léčba depresí trvá jistý čas. Po čase může být samotná léčba pro vás dokonce i frustrující. Jde však o běžný jev a vše má svá pozitiva i negativa.
Deprese pomoc – změny životního stylu
Možná byste neuvěřili, ale jednoduché změny životního stylu mohou být velmi efektivními nástroji v léčbě vašich depresivních epizod. V některých případech budou dokonce takové změny a zásady úplně stačit. Je však důležité kromě změn v životním stylu podstupovat i jiné způsoby léčby, neboť takové změny pomáhají efektivitě léčby a jsou výbornou prevencí před opětovným nástupem depresivních stavů.
- Dostatek pohybu – pravidelná fyzická aktivita může být stejným efektivním způsobem léčby depresí jako léky. Fyzická aktivita ,, nakopává „serotonin (neurotransmiter), endorfiny a jiné chemické látky v mozku. Kromě toho je dostatečný pohyb spouštěčem růstu nových buněk v mozku a jejich propojení, tedy tento přírodní způsob funguje na podobné bázi jako antidepresiva. Nemusí jít vysloveně ani o náročnou fyzickou aktivitu. Doporučuje se 30-60 minut denně.
- Kvalitní a dostatečný spánek – spánek je základem všeho, co se projevuje i na naší náladě. Pokud si nedopřejete dostatek spánku, příznaky deprese budou jen horší. Spánková deprivace způsobuje podrážděnost, náladovost, únavu či smutek. Doporučuje se dopřát si alespoň 7 hodin spánku denně.
- Snížení stresu – velké množství stresu ve vašem životě pouze zhoršuje příznaky deprese a přináší velké riziko opětovného výskytu tohoto psychického onemocnění. Snažte se proto minimalizovat stresující okolnosti ve vašem životě.
- Výživa – správné stravovací návyky jsou velmi důležité nejen pro vaše fyzické, ale i psychické zdraví. Malé a pravidelné porce dokážou vždy udržet vaši hladinu energie vysoko a minimalizovat výkyvy nálad. Vyhýbejte se přeslazeným a sladkým jídlům a dopřejte si raději stravu s komplexními sacharidy.
- Neizolujte se – v žádném případě se neizolujte od rodiny či přátel, protože vám to ve vašich depresivních stavech nepomůže. Pravidelně se zdôverujte o vašich pocitech případně o úspěších v léčbě.
Psychoterapie – efektivní pomoc při depresi
V případě, že není vaše deprese způsobena skrytým zdravotním problémům, výborným způsobem léčby může být psychoterapie. Psychoterapie vám může výrazným způsobem pomoci pochopit váš stav a jeho příčiny a dodat vám potřebné dovednosti a přehled o tom, jak se cítit opět lépe a jakým způsobem je možné se depresi do budoucna vyvarovat. Existuje několik typů terapií, které můžete podstoupit. Jaké jsou nejznámější druhy terapií v rámci léčby depresí?
- kognitivně-behaviorální terapie
- interpersonální terapie
- psychodynamická terapie
Psychoterapie vám může pomoci naučit se praktické techniky na to, abyste mohli změnit negativní myšlení a implementovat do vašeho života změny chování, které budou efektivně bojovat s vaší depresí. Psychoterapie jsou výborným způsobem, jak se dostat k podstatě vašich depresí, přičemž vám mohou pomoci pochopit, proč se v určitých situacích cítíte určitým způsobem. V neposlední řadě psychoterapie pomáhá pacientům přijít na spouštěče depresivních epizod a dokáže naučit jedince na to, jak si udržet zdravého ducha.
Deprese pomoc – antidepresiva
Antidepresiva představují Medikamentózní způsob léčby depresí. Jinak řečeno, jde o léky na depresi, které bojují s depresemi na chemické úrovni. Antidepresiva však nemusí být nejefektivnějším způsobem léčby. Deprese totiž není pouze o chemické nerovnováze v mozku. Léky vám však mohou pomoci snížit některé příznaky středně závažné či těžké deprese, ale neléčí jiný skrytý problém. Ve většině případů nejsou antidepresiva dlouhodobým řešením problému. Kromě toho přinášejí s sebou různé vedlejší účinky či abstinenční příznaky, a tedy i samotné užívání podléhá striktním zásadám.
V případě antidepresiv je obecně důležité dbát na postupné vysazování dávek. Pokud vám však lékař předepsal antidepresiva (jsou vázány výhradně na lékařský předpis), neměli byste ignorovat další způsoby léčby. Apelujeme na zdravý životní styl a psychoterapii. Tyto způsoby vám mohou pomoci vyléčit vaši depresi mnohem rychleji a také vás naučí o preventivních zásadách do budoucna.
Jaké jsou nejznámější antidepresiva?
Další způsoby léčby
K léčbě vašich depresivních epizod se využívají i jiné potenciálně efektivní způsoby:
- dostatečný přísun vitaminů a minerálních látek – vitamin B12 a B6 dokáží snižovat příznaky depresivních stavů, pomoci může i užívání tzv. B-komplexu; vitamín D je důležitý pro správnou funkci mozku, srdce a využívá se i jako prevence před problémy s kostmi; nezapomínejte ani na přísun hořčíku
- výživové doplňky založené na přírodní bázi – Deprim, Magne B6
- výtažky z různých léčivých rostlin – například třezalka tečkovaná, meduňka lékařská, heřmánek, kozlík lékařský
- akupunktura
- relaxační techniky (jóga, meditace nebo tai chi)
Nejčastější otázky
Na koho se obrátit a požádat o pomoc?
V první řadě je důležité se se svým problémem svěřit blízkým, ať už je to rodina nebo přátelé. Už to je prvním krokem k léčbě deprese. Odbornou pomoc vám může poskytnout specialista v dané oblasti, kterým je psycholog nebo psychiatr.
Jak léčit depresi?
Léčit depresi je možné několika způsoby. Jedním z nich je i léčba pomocí psychoterapie, tedy formou dialogu s odborníkem. V nejtěžších případech se nasadí pacientovi antidepresiva, tedy léky na depresi.
Jak ji léčit bez léků?
Léčit depresi bez léků je možné změnami životního stylu, různými preventivními zásadami, relaxačními aktivitami, výživovými doplňky ať už zmíněnou psychoterapií.
Vybrané zdroje: