Život přináší člověku mnohé neočekávané problémy a různé situace. Občas si s tím, co člověku život nadělí neumíme dát rady, případně víme, ale je to velmi namáhavé a potřebuje to delší dobu. Takové životní situace, které člověk musí řešit mohou být psychického, ale i fyzického charakteru. Slyšeli jste už o pojmu hypnóza, resp. hypnoterapie? To je to, co nám má pomoci tehdy, když všechny ostatní klasické metody už nezabírají.
Obsah článku
Co je to hypnóza?
Možná byste tento stav věděli definovat, nakolik jste mohli být jejím účastníkem. Pro ty, kteří ještě neměli možnost vyzkoušet metodu, která se používá i k léčebným účelům, máme připravenou výstižnou definici. Hypnózu bychom mohli charakterizovat tak, že jde o umělý spánek, přičemž jedinec, který je v něm, je vnímavější a soustředěnější. Hypnotizovaný ztratí svou osobnost a řídí se pokyny hypnotizéra.
Abyste lépe pochopili specifický stav, kdy je člověk hypnotizovaný, resp. v hypnóze, tak bychom vám rádi ukázali srovnání pojmu hypnóza s pojmy bdělý a spící. To, když jsme bdělí je běžný stav během dne. To vám asi vysvětlovat nemusíme. Když spíte, jde o specifický stav, kdy vědomí bdělé mysli jakoby odchází, přičemž se noříme do snů. Můžeme tedy říci, že nevnímáme okolí a jsme jakoby odloučení od našeho okolí. Hypnóza je ve srovnání se spánkem stav, kdy si hypnotizovaný pamatuje to, co se dělo. To znamená, hypnotizér dává pokyny hypnotizér, který je veden k jakoby spánku, ale o spánek se nejedná, protože člověk vnímá vše, co mu je řečeno.
Mohu být i já zhypnotizován?
V tomto případě bychom rádi uvedli to, že každý člověk je jiný, a tedy má různé schopnosti reakce a vnímání. Slyšeli jste už o pojmu médium? Možná jste jím i vy. Médium je to, resp. ten člověk, který se může dostat snadněji do hypnózy. Hypnotizér s ním tedy nemá plné ruce práce. Pravděpodobnější je však to, že patříte do střední skupiny, která je typická tím, že se občas snadněji dostane do hypnózy. Opět však vše záleží na konkrétním jedinci. Třetí skupinou jsou ti lidé, které do hypnózy nedostane nic a nikdo.
Neobávejte se toho, že by vás hypnotizér zmanipuloval, on vám chce hlavně pomoci s vašimi problémy. Musíte se dostat k řešení a jádru svého problému ak tomu vlastně slouží hypnóza.
Hypnóza a její historie
Pokud si myslíte, že hypnóza je pouze výdobytkem moderní doby, tak bychom vás rádi vyvedli z omylu. Už od nepaměti byla tato metoda využívána. Stačí se podívat na staré kmeny lidí a jejich typické tance, které byly založeny na bázi tancování do rytmického zvuku bubnů. Takovým tancem se lidé dostávali do transu. Stav transu jim pomohl k získání nových schopností a energie, které využily zejména při situacích jako:
- lov
- boje
- prehupnutie se do dospělosti mladých jedinců
Hypnoterapie – postup
To, že jste se dostali do transu ještě nic neznamená. Jde jen o začátek celého procesu hypnoterapie. Pokud se cítíte ,,pod psa“, nemáte motivaci, cítíte jen frustraci, tak je určitě vhodné zajít za hypnotizérem, se kterým můžete podstoupit tzv. hypnoterapii nebo jinak řečeno hypnózu. Částka, kterou v průměru zaplatíte je 75 € za individuální poradenství v trvání 60 minut. Hypnoterapie vás má zbavit určitých vzorců chování či stereotypů, resp. má tyto vzorce a stereotypy změnit k pozitivnímu. Musíte však s hypnotizérem spolupracovat a vložit do terapie celého ducha.
- V první řadě musíte být rozhodnutí a přesvědčeni o tom, že hypnózu chcete podstoupit.
- Dále si musíte být jisti, že dosáhnete žádoucí výsledek pomocí hypnózy.
- Hypnoterapie nebo hypnóza je založena i na vzájemné spolupráci. Aniž to nemůže fungovat.
- Během hypnoterapie musíte být uvolnění, abyste dosáhli požadovaného výsledku.
- Hypnotizér se vás bude ptát konkrétní otázky – proč jste přišli, kdo vás navedl, což je váš zásadní problém. Celou hypnoterapii vás bude ústně hypnotizér vést. Samozřejmě, hypnoterapie určitě není náhradou lékařské péče zejména při vážném klinickém stavu.
Autohypnóza – odstraňte bolest hlavy
Náš život se skládá z určitých vzorců a zvyků, na které jsme se naučili reagovat. Vše je o zvycích. Podstatou je dostat naše podvědomí na tu správnou vlnu. Máme kolem sebe velmi mnoho negativních věcí a lidí, kteří nám vysávají energii a možná nám také způsobují silné bolesti hlavy. Autohypnóza je skvělým způsobem, jak se zbavit našich problémů, přičemž jedním z nich může být i bolest hlavy. Jiné problémy, které tato metoda léčí jsou:
- různé fobie
- závislosti
- žaludeční problémy
- stres
- napětí
- problémy se spánkem
- deprese
- problémy s učením
Možná neuvěříte, ale hypnóza, případně autohypnóza, může být i velmi dobrým prostředkem k posílení vaší imunity. Jak však na autohypnózu?
- Udělejte si pohodlí tak, že se posadíte nebo si lehnete.
- Pomalu dýchejte a soustřeďte se na uši, oči, tvář, nos a ústa. Cítíte v těchto částech napětí? Uvolněte ho. Uvolňujte postupně celé vaše tělo. Soustřeďte se na váš nynější uvolněný stav.
- Nyní se musíte zaměřit na svůj dech. Zhluboka dýchejte. Počítejte od 1 do 10, abyste prohloubili uvolnění a navodili hypnotický stav. Plynule dýchejte a dbejte na hlubší výdech. Soustřeďte se na světlemodré světlo a shromažďujte ho v oblasti vaší hlavy.
- Tyto sugesce by měly pomoci zredukovat nebo odstranit bolest vaší hlavy. Jedna autohypnóza určitě nebude stačit a musíte si tyto sugesce pravidelně trénovat a posilovat. Důraz tedy klaďte na hluboké dýchání a opakované uvolňování.
- Pokud budete cítit, že vás prošla bolest hlavy, tak začněte načerpávat dodatečnou energii. Buďte ještě v tomto uvolněném režimu a začněte si představovat, že se kolem vašeho těla vznáší zářivé bílé světlo. Kolem vašeho těla je energetická bublina a vaše nádechy načerpávají novou energii.
- Když si už myslíte, že máte dostatek energie, pojďte zpět do reality. Opět dýchejte hluboce a počítejte od 10 do 1. Vsugerujte si, že vnímáte své okolí a když skončíte s počítáním, otevřete své oči. Počítejte nahlas a rázným způsobem.
Zkušenosti s hypnózou
Hypnoterapii vyzkoušelo už množství lidí, ať už ve formě autohypnózy nebo hypnoterapie. Zkušenosti se různí i na základě typů lidí, protože ne každý může hypnózu vnímat pozitivně. Jsou i takoví lidé, na kterých hypnóza a hypnotický stav neúčinkuje. Co se týče autohypnózy, tak existují i takové zkušenosti, které velmi pozitivním způsobem vyzdvihují tuto terapii zejména v souvislosti s bolestmi hlavy.
Recenzenti vyzdvihují a zdůrazňují hlavně to, aby si člověk podstupující autohypnózu uvědomil to, že ji třeba provést důkladně. Je nutné uvolnit celé své tělo, zhluboka dýchat a vsugerovat si určité pocity, které jsme již popsali výše. Hypnóza, ze zkušeností některých lidí, je velmi účinnou metodou, jak načerpat důležitou energii. Tak či onak, žádné zkušenosti lidí, kteří již podstoupili hypnoterapii nemohou nahradit váš autentický pocit z absolvování této terapie. Určitě ji zkuste a uvidíte, zda ve vašem konkrétním případě bude fungovat.
Zajímá vás
Co to je hypnóza?
Hypnóza představuje stav, který vám má pomoci zejména s vašimi psychickými problémy. Jedná se o situaci, kdy je člověk ve specifickém stavu. Není bdělý, ale zároveň ani nespí. Je v jakémsi transu, kdy jeho mysl vnímá to, co mu je řečeno a koná podle pokynů hypnotizéra. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Co je to hypnóza?“.
Jak funguje?
Hlavním pilířem, o který se hypnóza opírá jsou sugesce, které hypnotizér (nebo vy sami) vkládá do mysli hynotizovaného člověka, který je ve stavu hypnózy.
Jak na hypnózu? (Jak ji provést?)
Hypnózu můžete provádět buď prostřednictvím hypnotizéra nebo také existuje možnost autohypnózy, na kterou je třeba jen přesvědčení a soustředění. Podrobné postupy, jak hypnózu provést, najdete pod nadpisy ,,Hypnoterapie – postup“ a ,,Autohypnóza – odstraňte bolest hlavy“.
Je hypnóza skutečná?
To, zda je hypnóza skutečná, posoudí až konkrétní jedinec během hypnoterapie, jelikož v této souvislosti existují 3 typy lidí , z nichž jedni jsou snadno zhypnotizovateľní, druzí jen zčásti a třetími nepohne žádný hypnotizér. I z tohoto důvodu mnoho lidí na skutečnost hypnózy nevěří. Vyzkoušejte ji a uvidíte na vlastní kůži.
Vybrané zdroje: