Mnoho lidí se v 21. století setkává s různými onemocněními, či jinými zdravotními problémy, které jim výrazně komplikují život. Některé zdravotní potíže jsou poměrně běžnou záležitostí a po čase se vytratí. Je však nutné znát příčiny takových zdravotních potíží a řešení, jak se jich co nejefektivněji zbavit. Jednou z takových zdravotních potíží je i nevolnost. Jde o pocit, který potrápil už mnoha lidí. Patříte k nim i vy?
Obsah článku
Co je to nevolnost?
Nevolnost, jinak řečeno nausea, představuje neobvyklý nepříjemný pocit v žaludku (někdy i v hlavě), který je doprovázen nucením na zvracení. Nevolnost je pouze reakcí organismu na nějaký zdravotní problém. Zvracení, na druhé straně, je reflexem organismu za účelem zbavení se toxických látek. Je důležité si uvědomit, že nevolnost není onemocněním. V případě nevolnosti mluvíme pouze o příznaků toho, že se s naším tělem něco děje.
Nevolnost je zajímavá z toho hlediska, že může jít o reakci v podstatě na jakoukoli příčinu. Příkladem může být stres, menstruace nebo migréna.
Příznaky nevolnosti
Jak jsme již zmínili v úvodu tohoto článku, nevolnost je jen reakcí organismu na určitý nežádoucí stav, který je ve většině případů doprovázen i nucením na zvracení či samotným zvracením. Možná se ptáte, jaké jsou nejčastější příznaky nevolnosti. Mezi nejčastější příznaky nevolnosti patří:
- závratě
- pocení
- třes
- nechutenství
- bolest břicha
- bolest hlavy
Nevolnost a její příčiny
I když nemluvíme vysloveně, v případě nevolnosti, o onemocnění, medicína zná určité příčiny, jejichž symptomem je právě nevolnost. Možná jste nevěděli, ale nevolnost může být dokonce i nežádoucím účinkem mnoha léků, například léků obsahujících opioidy. Určitě bude pro vás novinkou to, že pokud si rádi dopřáváte velké množství sladkostí, tak právě nevolnost může být i vedlejším efektem takové nadměrné konzumace.
Tento symptom se ve většině případů objevuje i během léčby některých onemocnění, například při chemoterapii či celkové anestezii. Dokonce se v těhotenství tento symptom označuje nesprávně jako ranní nevolnost. Ve většině případů se však nemáte proč obávat a tento projev organismu třeba brát s nadhledem.
Nejčastější příčiny
Jak jsme již zmínili, v případě následujících příčin se nemáte čeho obávat. Chce to čas a nevolnost by měla postupně zmizet v závislosti na intenzitě léčby dané příčiny. Mezi takové běžné příčiny patří:
- požívání alkoholických nápojů – situace tzv. opice po nadměrném požití alkoholu
- jízda autem, lodí či letadlem – tzv. cestovní nevolnost
- mdloby
- menstruace
- migréna
- nervozita
- vedlejší účinky léků
- nízký krevní tlak
- otrava potravou
- nadměrná konzumace jídla (přejídání)
- začátky těhotenství
- spánková deprivace
- nechutenství
- strach
- stres
- úzkost
- závratě
Nevolnost jako průvodní jev onemocnění
Samozřejmě netřeba hned zpanikařit a po každé nevolnosti myslet hned na onemocnění. Pravidlem bývá, že pokud tento symptom u vás přetrvává více než 3 dny, je více než pravděpodobné, že jde o průvodní jev určitého onemocnění – může jít io běžné onemocnění, jako angínu či chřipku, ale zde však tento seznam nekončí. O jakých onemocněních se tedy povídáme?
- Addisonova choroba
- akutní radiační syndrom
- deprese
- apendicitida
- Crohnova choroba
- diabetes mellitus (cukrovka)
- gastritida
- infarkt myokardu
- chronický únavový syndrom
- ledvinové kameny
- nádor v mozku
- meningitida (zánět mozkových blan)
- rakovina
- norovirus
- otřes mozku
- žaludeční vřed
- plané neštovice
- pneumonie (zápal plic)
- selhání ledvin
- střevní chřipka
- virová hepatitida
Léčba – což je důležité vědět o nevolnosti?
Nausea vás může, zvláště pokud je doprovázena dlouhodobým zvracením, dovést až k dehydrataci pokud nerovnováze elektrolytů v organismu. Jak nejlépe potlačovat tento nepříjemný problém?
- Léčba by se měla zaměřit na podávání menších dávek tuhé potravy, což není vždy snadné, protože při nevolnosti často člověk nemá chuť k jídlu.
- Pokud jste dehydratovaní, je nutné opět rehydratovat organismus roztoky elektrolytů perorálně nebo infuzí.
- Pokud jste po operaci a trpíte tímto syndromem, nejlepšími léčivy na zbavení se této nepříjemné komplikace jsou dexamethasonu, ondancetron, Promethazini, dimenhydrinátem a droperidol.
- Nevolnost v období těhotenství se většinou řeší pouze přírodními prostředky, např. máta, zázvor či lehce stravitelná potrava.
- Možná jste nevěděli, ale i antidepresiva s látkou mirtazapin mají tzv. antiemetické účinky, tedy pomáhají v boji proti nevolnosti a zvracení.
- Mezi nejúčinnější z přírodních léků patří zázvor nebo máta peprná.
Nevolnost v těhotenství a ranní nevolnost
Těhotenství je typické i tím, že krásné období je doprovázeno i nepříjemnými symptomy, ke kterým určitě patří i nevolnost. Lidé občas pojmenovávají tento symptom těhotenství i ranní nevolnost, což není zcela korektní. Je pravdou, že některé ženy pociťují příznaky nevolnosti v největší intenzitě právě ráno, ale lékaři většinou pojem ranní nevolnost nepoužívají. Pokud bychom se měli bavit o ranní nevolnosti, tato trápí přibližně tři čtvrtiny těhotných žen v prvním trimestru těhotenství.
Příznaky nevolnosti během těhotenství jsou v mnoha případech doprovázeny i zvracením. První příznaky přicházejí zhruba kolem šestého týdne těhotenství, ale mohou se objevit již po čtyřech týdnech.
Jaké jsou příčiny?
Za tímto nepříjemným stavem stojí fyzické změny, které se dějí v tomto období v ženském těle. Ve velké míře jsou za tento problém odpovědné hormony, ale existují i jiné příčiny. Podívejme se na to:
- humánní choriový gonadotropin – hCG – jde o hormon, jehož hladina se v počátcích těhotenství zvyšuje, jde o jakýsi první ukazatel toho, že je žena těhotná
- estrogen
- čich ženy, který se zlepšuje a vyšší citlivost na pachy – totiž pachy některých jídel zapříčiňují během těhotenství nutkání na zvracení
- stres – nejnovější výzkumy říkají, že za zvracení a nevolnost může být odpovědný i stres
Faktory, které zvyšují riziko výskytu nevolnosti v těhotenství
Tyto faktory jsou jen jakýmsi vodítkem a potenciálním rizikem výskytu tohoto symptomu, nemusí jít nutně o jistotu, že se vyskytne.
- pokud čekáte dvojčata nebo více dětí najednou
- pokud jste již ranní nevolnost v těhotenství zažili
- pokud jste již pociťovali tento symptom jako nežádoucí efekt antikoncepčních pilulek
- genetické predispozice
- pokud čekáte holčičku
Nevolnost během menstruace
Nevolnost během menstruačního cyklu je poměrně běžným jevem, protože podobně jako během těhotenství dochází v těle ženy k různým změnám. Tento symptom se nejčastěji vyskytuje během tzv. migrenózní menstruace, která je doprovázena silnými křečovitými bolestmi v podbřišku, bolestí hlavy, nevolností či průjmem. Tato bolest často vyráží až do chrbta.Väčšina žen si s těmito symptomy umí hravě poradit léky proti bolesti, a tudíž nevyhledávají lékařskou pomoc, protože tyto symptomy trvají maximálně 3 dny.
Za tuto bolestivou menstruaci mohou hormonální změny, resp. nerovnováha ve vegetativním nervovém systému. Určitě navštivte lékaře pokud vás tyto symptomy trápí delší dobu.
Zajímá vás
Co je nevolnost?
Nevolnost představuje nepříjemný pocit v žaludku nebo jiné části trávicího traktu, což nám častokrát navozuje i pocit na zvracení nebo samotné zvracení. Často je doprovázena symptomy, jako jsou třes, bolest břicha, nechuť k jídlu či pocení.
Jaké jsou příčiny nevolnosti od žaludku?
Nejčastěji se jedná o zkažený žaludek, tzn. nadměrná konzumace jídla, konzumace nevhodného jídla nebo nadměrné požití alkoholu. Avšak za projev nevolnosti mohou být zodpovědné také různé závažnější onemocnění, které najdete pod nadpisem ,, Nevolnost jako průvodní jev onemocnění „.
Jak se projevuje nevolnost v těhotenství?
Nevolnost v těhotenství se u většiny žen projevuje nucením na zvracení a nepříjemným pocitem v žaludku zejména v ranních hodinách. Tento jev se běžně vyskytuje zejména v prvním trimestru období těhotenství.
Jak se zbavit nevolnosti?
Účinnou volbou v boji proti nevolnosti je jednoznačně zázvor. Výhodou zázvoru je i to, že jeho konzumace nemá žádné vedlejší účinky a lze ho konzumovat v různých formách – čaj, kandovaný zázvor nebo požvýkáním kousku čerstvého zázvoru. Nevolnost by měla v krátké době ustoupit. Dalším řešením může být odvar z heřmánku heřmánkového, který má příznivé účinky na trávení a působí uklidňujícím dojmem.
Vybrané zdroje: