Rohypnol, známý také slangově jako erko, roháč či rohlík, je obchodní název pro účinné léčivo flunitrazepam ze skupiny benzodiazepinů. Působí jako hypnotikum se silnými znemožňujícími účinky (až 10krát silnějšími než diazepam). Rychle uvádí do hlubokého spánku, snižuje úzkost a svalové napětí. Používá se ke krátkodobé léčbě silné nespavosti, ale i jako sedativum či anestetikum při lékařských zásazích do organismu. Patří mezi nejsilnější a nejúčinnější hypnotika.
Flunitrazepam byl poprvé izolován na počátku 60. let 20. století v laboratořích Roche týmem pod vedením Lea Sternbacha. Do velkovýroby se dostal v roce 1974 pod patentem Roche. Do roku 1998 se Rohypnol prodával ve formě bílých tablet s vyšším obsahem léčiva, z důvodů zneužívání na rekreaci a trestnou činnost firma modifikovala lék snížením obsahu účinné látky a také se změnila i barva tablety. Bylo přimíchané barvivo, které ji zabarvuje zeleně a její rozpuštění ve vodě zabarví nápoj do modré barvy, což může oběť upozornit na otravu.
Obsah článku
Účinky Rohypnolu
Flunitrazepam má vysokou afinitu k benzodiazepinovým receptorům v mozku a míše a zvyšuje aktivitu neurotransmiteru GABA v centrálních neuronech. GABA je inhibiční neurotransmiter a tím pádem jsou zajištěny jeho anxiolytické, myorelaxační a antikonvulzivní účinky. Rohypnol může být podáván ve formě tablet užívaných orálně. Nástup účinků je během 15-30 minut po požití v případě polknutí celé tablety, v případě tablety rozpuštěné v ústech účinky pozorujeme téměř okamžitě. Silné uklidňující a sedativní účinky trvají 8-12 hodin, slabší až 16-24 hodin po požití. Pacienti se mohou proto i následující den po užití drogy cítit ospale a nevládní nebo pociťovat problémy se správným přemýšlením či udržováním rovnováhy. Po svalovém zda žilním podání postupně navozuje hluboký spánek.
Ovlivňuje schopnost koncentrace a vedení vozidel!
Schopnost uživatele řídit či řádně obsluhovat stroje může být omezena až na 26 hodin po použití flunitrazepamu. Tento účinek drogy je jedním z nejrizikovějších faktorů léčby Rohypnolu – pozornost řidiče je pod vlivem tohoto hypnotika rapidně snížena, což může vést k vážným problémům s vedením vozidla. Řízení proto pacientům během prvních dní po zahájení léčby nedoporučuje, i v následném období léčby je nutné této oblasti věnovat maximální opatrnost.
Může způsobit vážnou závislost!
Silné účinky Rohypnolu jsou, jako u všech benzodiazepinů, také podnětem pro vznik psychické a fyzické závislosti. Závislost na Rohypnolu vzniká poměrně rychle, proto se nedoporučuje jeho používání po dobu více než 4 týdnů. Rovněž jsou známé abstinenční příznaky při vysazení drogy, třeba proto vyvarovat náhlému omezení užívání a změny v dávkování konzultovat s lékařem.
Dalším důležitým faktorem při užívání Rohypnolu je dodržování dávkování. Dlouhodobé mírně zvýšené dávkování může snížit terapeutické účinky léčiva. Silné předávkování Rohypnolu může vést k vážným zdravotním potížím – dlouhodobá hypnóza, snížená schopnost udržovat rovnováhu, poruchy řeči, problémy s dýcháním, kóma. Vysoké dávky Rohypnolu mohou vést k smrti z důvodu zástavy srdce či udušení, což je příčinou mnoha případů sebevražd využitím tohoto léku.
Terapeutické indikace Rohypnolu
- premedikace v anesteziologii
- úvod do anestézie
- udržování anestézie (v kombinaci s analgetiky)
- léčba nespavosti
Nežádoucí vedlejší účinky
Flunitrazepam patří mezi benzodiazepiny, skupinu léčiv známou kromě svých silných terapeutických účinků i pro širokou škálu nežádoucích vedlejších účinků. Mezi běžně se vyskytující vedlejší účinky Rohypnolu patří:
- snížení krevního tlaku
- problémy s dýcháním
- zvýšená únava, ospalost
- bolesti hlavy
- noční můry
- trávicí potíže
- prodloužení postoperační sedace
- neklid, agitovanost, agresivita, halucinace, nevhodné chování, psychóza
- alergické reakce – raš, angioedém
Kromě běžných vedlejších účinků dlouhodobější užívání Rohypnolu může způsobovat:
- problémy se spánkem – Rohypnol je využíván jako krátkodobý lék proti nespavosti, jeho používání má však negativní vliv na kvalitu spánku. Účinky Rohypnolu mohou poškodit ovlivňovány spánkové centrum, přesněji aktivitu delta vln, což vede k problémům s kvalitou spánku či přehnané únavě.
- vážná závislost – užívání Rohypnolu může způsobovat silnou fyzickou závislost na tomto přípravku. Náhle omezení v užívání vede k potížím v podobě závratí, psychózy a úzkostí. Proto vysazování tohoto přípravku musí být postupné, aby se předešlo komplikacím. Reakce těla na vysazení mohou být nepředvídatelné.
- amnézie – flunitrazepam po vypršení svých účinků může způsobovat krátkodobé částečné až úplné ztráty paměti. Pacienti tak netuší, co se dělo během období, kdy jim lék účinkoval, což může vést k mnoha problémům. Tento účinek Rohypnolu byl v mnoha případech zneužit při znásilnění či únosech.
Interakce s jinými léčivy
Silné účinky Rohypnolu jsou pro tělo náročné na zpracování. V kombinaci s jinými léčivy proto mohou přinést organismu potíže, zda znásobení účinků jednotlivých drog. Jde hlavně o léčiva, která mají také tlumivý účinek na CNS, včetně alkoholu. Užívání Rohypnolu se proto nedoporučuje v kombinaci s:
- alkoholem – alkohol zvyšuje účinky flunitrazepamu, což může vést k závratím, ztrátě vědomí až smrti.
- opiáty a narkotiky
- antidepresivy, antiepileptika
- barbituráty
- kofeinem
Rohypnol v těhotenství a při kojení?
Rohypnol by se v těhotenství neměl podávat a stejně ani při kojení, protože přechází do mateřského mléka. Pokud ze závažných důvodů podává v pozdním těhotenství nebo při porodu, je třeba zvážit přínos terapie s rizikem poškození plodu, které se může projevit jako arytmie, pokles krevního tlaku, poruchou sacího reflexu či podchlazením.
Rohypnol ve společnosti – klubová droga
Rohypnol je drogou často využívanou pro rekreační použití. Studie z roku 1989 zjistila, že až 52% případů padělání lékařských předpisů bylo pro léky ze skupiny benzodiazepinů. Flunitrazepam, podobně jako jiné hypnotika, jsou ve velké míře zastoupeny v případech nelegálního prodeje a užívání – například v mnoha případů řidičů podezřelých z jízdy pod vlivem omamných látek byly v jejich tělech nalezeny právě zmíněné látky. Rohypnol si také našel své příznivce mezi uživateli tvrdých drog – užívání flunitrazepamu ve spojení s kokainem či heroinem má podle svědectví příznivý vliv při omezování negativních vedlejších účinků (zejména nervozity a úzkostí) těchto drog.
Předávkování Rohypnolu?
V řadě případů je Rohypnol využíván jako účinná látka pro sebevraždy. Až 16% případů sebevražd ve Švédsku v roce 2000 byly v tělech sebevrahů nalezeny zvýšené koncentrace flunitrazepamu. V některých z těchto případů bylo samotné předávkování se příčinou smrti.
Terapeutická dávka u dospělého člověka je maximálně 2 mg. Smrtelná dávka je už při 4 mg, ale už i při dávkách několik mg může nastat stav vedoucí k smrti obzvláště při kombinaci s alkoholem nebo opiáty. U dětí a mladistvých může být smrtelná dávka už mnohem nižší. Má tlumivé účinky na dýchací centrum a kromě toho má i relaxační účinek na svalstvo, čili i na bránici, což je hlavní dýchací sval a silný sedativní účinek. Příčinou smrti tedy je útlum dýchacího centra.
Často dochází ke kombinaci benzodiazepinů, kam Rohypnol patří, s alkoholem nebo jinými drogami ať už s úmyslem sebevraždy nebo jde o nechtěné potencování účinku a předávkování. Uživatelé tabletky obvykle rozdrtí na prášek, který potom šňupe nebo mísí s marihuanou, případně jej rozpustí v nápoji. Možná je i aplikace injekční stříkačkou.
Rohypnol a trestná činnost
Pro své účinky vyvolávající hypnózu a následnou amnézii je Rohypnol využívanou látkou při množství trestných činů. Při dostatečné dávce flunitrazepamu je oběť vystavena hlubokému spánku, což snižuje její schopnost bránit se znásilnění, krádeži či únosu. Následný efekt amnézie také ztěžuje vyšetřování zločinu, nakolik oběť si jen velmi slabě nebo vůbec nepamatuje, co se událo.Nedokáže tak identifikovat místo činu či potenciálních pachatelů. Existuje množství případů, kde byl takto podán Rohypnol nic netušícím ženám během klubových diskoték (například rozpuštěním tablety do nápoje) a následně byly omámené oběti okradené, znásilnění či unesené pachateli.
Uživatelé Rohypnolu jeho účinky často popisují jako paralyzující, člověk nedokáže ovládat své tělo, nemůže se hýbat, má otevřené oči, je schopen vnímat dění kolem sebe, ale nedokáže nic udělat. Účinky se začnou projevovat po 20 – 30 min, přičemž vrchol účinku dosahují do 2 hodin, maximum do 6 hod a ospalost může přetrvávat ještě déle. Následně je poškozena paměť a poškozený si nic z toho, co se dělo nepamatuje. Vzniká něj silná fyzická i psychická závislost.
Nástup drogy je tedy velmi rychlý, avšak i jeho vyloučení z těla, proto je jeho účinek v této oblasti tak populární. Avšak v drogových testech je prokazatelný i po 72 hodinách od užití.
Pro své vedlejší účinky, ale zejména kvůli zneužívání na trestnou činnost byly výroba a používání Rohypnolu v množství zemí (např. USA, Velká Británie, Španělsko, Francie, Německo) zakázáno. V některých zemích se předepisuje jako tabletky na spaní. V současnosti již tento lék není registrován ani na Slovensku, přestože v minulosti jistý čas byl.
Rohypnol v Česku – kde ho koupit?
V Česku ho vyráběla a distribuovala společnost Zentiva, avšak postupně byl stažen z trhu a přestal se vyrábět, protože jim to přikázal Antimonopolní úřad a nakonec i samotná Zentiva zvažovala utlumení jeho výroby vzhledem k jeho časté zneužívání narkomany. V roce 1999 v tomto shovívavém přístupu k hypnotika a trankvilizéry v Česku nás kritizoval i Mezinárodní výbor pro kontrolu drog. Česko bylo zmiňované mezi zeměmi, kde se hypnotika a sedativa, zejména Rohypnol, vysoce zneužívají. V současnosti toto léčivo není v Česku registrovány a není možné se k němu dostat ani na lékařský předpis.
Zajímá vás
Co je to Rohypnol?
Je to benzodiazepiny s účinnou látkou flunitrazepam. Jde o velmi silné hypnotikum a předepisuje se pouze ve výjimečných případech.
Načež se používá?
Na úzkost a vážné problémy se spánkem. Je až 10x silnější než diazepam.
Jak se dávkuje?
Dávka začíná na 1/2 tabletě a končí na maximální dávce 2 tablety. Dávkování posuzuje jedině způsobilí lékař.
Může vzniknout závislost na Rohypnolu?
Ano samozřejmě. Rohypnol je velmi silné hypnotik a vznik závislosti na něm se blíží k hranici 100% pravděpodobnosti. Abstinenční příznaky jsou silné a rovnají se těžkým drogám.
Jak ho vysadit?
Vysazujte podle pokynů lékaře. Pravděpodobně se na to půjde postupně, a v krátké době hlavně kvůli možnosti vzniku závislosti. Jak je Rohypnol dostupný? Je dostupný pouze na lékařský předpis od psychiatra.
Vybrané zdroje:
- https://www.liekinfo.sk/liek-rohypnol-inj-sol-inj-5×1-ml-2-mg-5×1-ml-solv-25353-pil
- https://www.drugs.com/illicit/rohypnol.html
- https://www.drugfreeworld.org/drugfacts/prescription/rohypnol.html
- https://www.slovenskobezdrog.sk/pdf/SLK-20841-13-RXBooklet_Updated_Web.pdf
- https://www.slovenskypacient.sk/klubove-drogy-druhy-ghb-extaza-mdma-lsd-ketamin-rohypnol-pervitin/