Často se nám stává, že náš organismus nedokáže během noci dostatečně zregenerovat. Důvodů může být mnoho – rušivé externí faktory, psychické onemocnění nebo momentální duševní stav. V takovém případě se uchylujeme k zdřímnutí během dne, které může mít nejen svá pozitiva, ale i negativa. Jaký je rozdíl mezi spánkem a zdřímnutím a jaké jsou jeho benefity a negativa. Pokud i vy patříte k lidem, kteří si rádi dopřejí zdřímnutí během dne, tak následující řádky budou pro vás prospěšné.
Obsah článku
Zdřímnutí versus spánek
Spánek představuje déle trvající proces celkové fyzické a psychické regenerace organismu, který zpravidla probíhá během nočních hodin. Pokud náš organismus není schopen dostatečně se zregenerovat, tak hledáme způsoby, jak mu s tímto stavem pomoci během běžného dne. Nejlepším způsobem, jak tak učinit je dopřát si krátkodobé zdřímnutí ve volnočasových chvilkách.
Důležitým rozdílem mezi zdřímnutím a spánkem jsou i jednotlivé spánkové fáze a cykly. Pokud dopřejeme našemu tělu dostatečný a kvalitní spánek, náš organismus si může projít všemi fázemi spánkového cyklu několikrát, který se opakuje u zdravých jedinců přibližně každých 90-110 minut.Pokud prostě potřebujeme ,, šlofík „během dne v trvání přibližně od 10 do 20 minut, vstupujeme ve většině případů do první, případně druhé fáze spánku. Možná jste ani netušili, že i takový vstup do těchto úplně prvních spánkových fází vám může pomoci osvěžit svůj organismus a získat výhody, které jsou spojovány se zdřímnutím.
Jaké má zdřímnutí výhody?
Běžné zdřímnutí během dne má několik výhod, které jsou patrné zejména na duševním stavu člověka. Odborníci přišli se seznamem několika nejdůležitějších výhod, které jsou asociované s zdřímnutím. Avšak všeho moc škodí, a proto byste měli dbát i na správnou délku denního pospávání, neboť nadměrné denní vyspávanie sebou může přinést i negativa, resp. vedlejší účinky, které nám mohou zkomplikovat nejen den, ale v některých případech i náš život.
Slyšeli jste už o následujících pozitivních účincích denního zdřímnutí?
- zlepšená výkonnost – různé vědecké studie prokázaly, že denní zdřímnutí, jehož délka trvání se pohybuje od 10 do 30 minut, nám může zvýšit výkonnost a produktivitu v práci. Vědci dokázali, že denní vyspávanie v zmiňované délce zlepšuje psychomotorické, reakční čas a ostražitost, resp. čilost.
- pomoc při učení – možná jste ani netušili, ale zdřímnutí ovlivňuje pozitivně i na vaši schopnost učení. Je to zapříčiněno zlepšenou koncentrací a paměťovými funkcemi, které nám pomáhají s učením a uchováváním informací. Některé studie se dokonce shodují i na tom, že naše schopnost přijímat nové informace je ještě více zlepšená okamžitě po zdřímnutí. Takový šlofík nám může pomoci například i s lepším učením nových slov v případě cizích jazyků.
- lepší nálada – denní krátký spánek může mimo jiné zlepšit naši náladu. Krátké šlofíka zvyšují energetické hladiny a pomáhají nám i s naším pozitivním naladěním, což se příznivě podepíše i na produktivitě při práci. Kromě toho jsme méně náchylní na frustraci, špatnou náladu a depresivní příznaky. Pokud jste si během noci dostatečně neoddýchli, dopřejte si rychlé zdřímnutí, po kterém se budete cítit méně unavení a méně podráždění.
- snižování krevního tlaku – mnohé výzkumy přišli s tvrzením, že odpolední zdřímnutí může být ve snižování krevního tlaku stejně efektivně jako jiné změny v životním stylu. Takové zdřímnutí v konečném důsledku snižuje i riziko výskytu srdečního infarktu.
Má i negativa?
Je nevyvratitelné, že denní zdřímnutí přináší množství pozitivních vlivů na naše zdraví. Nemůžeme však zapomenout ani na negativa, které se bohužel mohou vyskytnout v případě, kdy je délka Podřimování nepřiměřená nebo pokud trpíte určitými zdravotními problémy. Denní zdřímnutí by neměly převyšovat 20 minut, jelikož po tomto čase se můžete cítit dezorientovaně a poměrně slabě. Tento stav nastává, když se vzbudíte z hlubokého spánku. Pokud však trpíte spánkovou deprivací, zmíněné negativní příznaky mohou být ještě intenzivnější a déle přítomny.
Velký pozor byste si měli dávat i na to, kdy se během dne ,,uložíte“ na krátký spánek. Pokud si dopřejete zdřímnutí příliš pozdě, můžete očekávat různé problémy s usínáním as kvalitou nočního spánku. Prohloubení problémů se může vyskytnout u pacientů trpících nespavostí, tedy insomnií. Delší vyspávanie během dne je také spojováno se značně vyšším rizikem výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Neměli byste proto přesáhnout 60-minutové zdřímnutí, což je horní hranice. Také byste neměli dřímat po třetí hodině odpoledne, protože si tím zvyšujete riziko problémů s kvalitou nočního spánku.
Často kladené otázky
Co je zdřímnutí?
Zdřímnutí je krátkodobá regenerace a osvěžení organismu během dne. Má různé prospěšné účinky, ale i negativa.
Je tělu prospěšné?
Ano, krátkodobé zdřímnutí během dne v trvání 10-20 minut má pozitivní účinky na naše duševní zdraví. Více se dočtete pod nadpisem ,,Jaké má zdřímnutí výhody?“.
Má zdřímnutí i nějaké negativa?
Zdřímnutí může mít i svá negativa, hlavně pokud člověk dřímá příliš dlouhou dobu nebo v nesprávný čas. Bližší informace naleznete pod nadpisem ,,Má i negativa?“.
Jak dlouho bychom měli dřímat?
Zdravý dospělý jedinec si nepotřebuje dopřát Podřimování, avšak může mít výhody ze šlofíka v trvání od 10 do 20 minut. Pokud trpíte spánkovou deprivací, doporučuje se 90-120 minut denního spánku. Samozřejmě, u dětí se tyto časy liší, protože čas denního spánku klesá s narůstajícím věkem.
Vybrané zdroje: