Vyčerpanost se v dnešní době projevuje stále častěji. Podepisuje se pod fyzické a i psychické zdraví člověka. Vyčerpanost, opotřebení, nedostatek energie, ztráta entuziasmu,… pokud i vy něco z tohoto cítíte jste na nejlepší cestě k vyčerpanosti.
Obsah článku
Vyčerpanost versus únava
Únava se často projeví různými bolestmi, svalovou slabostí, špatným spánkem, nižší úrovní vědomí (jste duchem mimo, nevnímáte okolí). Na její překonání většinou stačí dopřát si pořádný odpočinek, relax a kvalitní stravu. Extrémní únava je v podstatě fyzické vyčerpání.
Pokud ale pro zbavení se únavy nic neuděláte může přerůst do vyčerpanosti. Nikdy nekončící fyzická únava vás může vyčerpat i psychicky. Vyčerpanost už má vliv na všechny aspekty vašeho života. Zasahuje a negativně ovlivňuje vás po fyzické i psychické stránce. Emocionální (duševní) vyčerpání je důsledkem nahromaděného stresu. Je to jeden z příznaků vyhoření.
Vyčerpanost versus stres
Stres zažíváme občas všichni. Jde o přirozenou reakci organismu na neočekávané situace (pozitivní, negativní, vzrušující, děsivé,…). Při stresu se do těla začnou vyplavovat stresové hormony – zejména adrenalin a kortizol. Když stres pomine, tělo se zas dostane do normálu. Hladina stresových hormonů klesne. Emoční (psychické) vyčerpání je obvykle způsobeno dlouhodobým stresem. Při dlouhodobém stresu je hladina kortizolu a adrenalinu stále vysoká což způsobuje nespavost, problémy s trávením a oslabení imunity.
Psychické a fyzické vyčerpání spolu souvisejí.
Fyzické vyčerpání je stav extrémní únavy. Tato únava může vést k psychickému vyčerpání. Pokud ale fyzickou únavu necítíte ale jste vyčerpaní po psychické stránce může to mít vliv na váš fyzický výkon. I jednoduché úkoly a fyzicky nenáročné cvičení bude pro vás náročnější než běžně.
Fyzické vyčerpání
K fyzickému vyčerpání dochází při svalové únavě, nejčastěji při cvičení, nebo vysoké fyzické námaze. Svalová únava může nastat i v důsledku zdravotních problémů
- Anémie
- Botulismus
- Mozková obrna
- Addisonova choroba
- Hepatitida C
- HIV
- Chřipka
- Úzkost, úzkostné poruchy
- Nespavost
- Těhotenství
- Nedostatek minerálů
Onemocnění, které mohou být příčinou svalové únavy a následného vyčerpání je mnohem více.
Symptomy svalové únavy
Svalová únava se může objevit kdekoliv na těle. Prvním příznakem je svalová slabost. Dalšími příznaky jsou
- Lokalizovaná bolest
- Dušnost
- Záškuby svalů
- Křeče svalů
- Chvění, třes
- Slabé uchopení
Příznaky vyčerpání
Čas od času cítíme únavu a i vyčerpanost všichni. Je to běžný stav, kterým nám organismus dává najevo, že má dost. Pokud toto volání po odpočinku a načerpání nových sil ignorujeme může přerůst do vážnějších zdravotních komplikací. Příznaky vyčerpání jsou různé.
Psychické příznaky vyčerpání
- Nedostatečná motivace
- Popudlivost, nervozita, roztržitost, zapomnětlivost, neopodstatněný hněv
- Pocit beznaděje, strachu, apatie (cítíte se špatně, nepříjemně)
- Deprese, problémy se soustředěním a koncentrací
- Zvýšený cynismus nebo pesimismus
Fyzické příznaky vyčerpání
- Bolesti hlavy
- Žaludeční problémy (bolest žaludku, podrážděný žaludek)
- Bolest celého těla (svaly, klouby, páteř)
- Nespavost
- Změna chuti k jídlu (vyšší, nižší)
- Změna tělesné hmotnosti (přírůstek, úbytek)
- Chronická únava
- Častěji onemocnění (nachlazení, chřipka, …)
Lidé, kteří jsou vyčerpaní často mají pocit, že nemají žádnou kontrolu ani moc řídit svůj život, cítí se zachycení v jisté situaci. Zdá se jim, že všechno je stejné, každý den je o témže (ráno vstát, jít do práce, ukroutit si 8 hodin a jít domů – stále dokola). Pokud si k tomu přidáte špatný spánek, nedostatek odpočinku, stále se snižující motivaci, postupnou ztrátu zájmu o aktivity, které vás dříve bavily a rozveselovali máte vydělané na trvalé poškození psychického i fyzického zdraví.
Vyčerpanost v zaměstnání
Vyčerpanost nebo vyhoření se často spojují s prací. Přepracování, stálý stres na pracovišti mohou tento stav vyvolat. Nejčastějším důvodem k propuknutí vyčerpanosti je sice práce, ale může to být cokoliv jiného, co vyvolává dlouhodobý stres (finance, vztahy, nemoc). Ať už je vyčerpání způsobené čímkoliv podepíše se na vaší práci. Propracovanost a vyčerpanost si zaměstnavatelé na zaměstnancích mohou všimnout poměrně jednoduše.
- Změna pracovního výkonu – nižší výkon
- Změna morálky zaměstnance – nesplnění termínů, pracovních závazků
- Zvýšená absence
- Snaha nevázat se vůči zaměstnavateli (zaměstnanec neochotně přijímá další úkoly, snaží se jim vyhnout)
- Zaměstnanci jsou častější nemocní
Příčiny vzniku vyčerpání
Spouštěče vyčerpání mohou být různé, někdo se emočně vyčerpá při nevhodném partnerském vztahu, někdo se do tohoto stavu dostane díky špatné finanční situaci, … Nejběžnějšími a nejčastějšími spouštěči jsou
- povolání, kde jsou zaměstnanci pod tlakem (učitelé, lékaři, …)
- dlouhá pracovní doba
- nedostatečná sociální podpora
- nespokojenost s prací
- starání se (hlídání) těžce nemocného, nebo stárnoucího rodinného příslušníka (blízkého přítele, partnera,…)
- finanční problémy, chudoba
- péče o dítě
- špatné vyvážení pracovního a osobního života.
- vážné onemocnění
Vyčerpání z tepla
Vysoké teploty v letních měsících a zvýšená fyzická námaha mohou vést k vyčerpání z tepla. Setkávají se s tím hlavně sportovci, kteří i v vedrech podávají vysoký fyzický výkon. Náchylní, i bez fyzické námahy jsou na tento typ vyčerpání i starší nebo obézní lidé, malé děti a lidé, kteří v teple pracují v těsném, těžkém. Nebo ochranném pracovním oděvu (silničáři, hasiči, …). K tomuto stavu se můžete dopracovat i když máte problémy se spánkem, nebo užíváte některé léky (diuretika, betablokátory a antihistaminika).
Příznaky vyčerpání z tepla
- snížení tlaku krve jakmile se ze sedu postavíte. Projevuje se závratí.
- nevolnost, závrať
- pocit slabosti
- zvýšené pocení
- studená pokožka i přes extrémním vnějším vedrům, může se objevit i husí kůže
- bolest hlavy
- svalové křeče
Příznaky se mohou objevovat postupně, ale mohou se objevit i náhle, bez varování. vyčerpání z tepla není tak nebezpečné jako úpal, ale může vést k úpalu. jednou z příčin tohoto stavu může být dehydratace. Během veder k ní může dojít velmi rychle. Pokud dojde k vyčerpání z tepla může dojít hned i k dehydrataci. Proto je důležité dodržovat pitný režim.
U dospělých a dětí se dehydratace projevuje rozdílné. U malých dětí může jít o dehydrataci pokud
- tři a více hodin nemočili
- pláčou bez slz
- jsou mrzuté
- jsou apatické
V případě pokud dojde k tomuto druhu vyčerpání hned začněte s léčbou
- Zchladit se (jděte do stínu, ochlaďte své tělo), dopřejte si odpočinek pár hodin
- Dejte si tekutiny s elektrolyty (nápoje pro sportovce)
- Pokud máte ochranný nebo těsný oděv svlékněte si ho
- Na tělo, čelo, zadní část krku nebo zápěstí si dejte mokrý ručník.
Jestliže se příznaky do pár hodin neztratí vyhledejte lékaře nebo zavolejte rychlou lékařskou pomoc.
Léčba vyčerpání
Ať už je důvodem vyčerpání fyzická únava, špatné pracovní podmínky, stres, nebo cokoliv jiného je důležité se ho co nejrychleji zbavit.
Léčba fyzického vyčerpání
- Nejrychleji se ho zbavíte pořádným odpočinkem. Žádná fyzická námaha, žádné cvičení, jen odpočinek a relax. Pokud je příčinou vyčerpání fyzická námaha potřebujete se zotavit. Pijte dostatek tekutin, dopřejte si zdravou stravu (vyhněte se sacharidům a tukům) plnou živin.
- Pokud dojde k svalové únavě bez fyzické námahy je třeba vyhledat lékaře. Za tímto stavem může být vážnější onemocnění, které vyžaduje odbornou léčbu.
Léčba psychického vyčerpání
Prvním krokem, který k uzdravení můžete udělat já změna životního stylu. Mnohdy stačí najít si koníčka, vyjít si ven s přáteli. Větší či menší změna běžném životě vám může vrátit elán a vitalitu.
Zbavte se stresu
Není to vždy jednoduché, ale aspoň se o to pokuste. Pokud máte v práci hodně povinností požádejte o pomoc nebo o přeložení na jiné oddělení. Pokud jste doma zatížen domácími pracemi klidně si zavolejte profesionály na úklid, nebo pečovatelku k dětem. Oprostěte se od problémů alespoň na nějaký čas.
Dopřejte si čas pro sebe
Jděte ke kadeřnici, do kina, nebo ven s přáteli. Vzdálíte se od svých problémů a přijdete na jiné myšlenky. Vaše nálada se zlepší a s ní přijde i ztracená energie.
Cvičení
Všude se mluví a píše o prospěšnosti cvičení. A je to pravda. Cvičení vás nakopne. Díky pravidelnému pohybu se zvýší tvorba endorfinů, které jsou známé i pod názvem hormon štěstí a serotoninu (hormon dobré nálady). Kromě toho má příznivý vliv i na další aspekty psychiky. Nemusíte navštěvovat posilovnu, stačí když si dopřejete delší procházku, nebo si zacvičíte pár minut denně doma.
- Snižuje stres, depresi a pocit úzkosti
- Zlepšuje náladu
- Posiluje imunitní systém
Cvičení se vyhněte pokud je vaše vyčerpanost fyzická a je způsobena nadměrným fyzickým výkonem.
Zdravý spánek
Kvalitní spánek je nezbytný pro udržení si dobrého duševního i fyzického zdraví. Během spánku se náš organismus regeneruje a léčí. Snažte se aby váš spánek byl nerušený alespoň 8 hodin. Pokud nemůžete v noci spát, nebo máte problém s usínáním vyhněte se spaní přes den, jděte spát a vstávejte v stejnou hodinu, atd.
Rozhovor
Promluvte si s přátelům, vyprávějte se ze svých problémů. Nechcete se svými problémy zatěžovat přátel můžete vyhledat odbornou pomoc. Kognitivně-behaviorální terapie vám mohou pomoci.
Pozitivní myšlení
Naučte se myslet pozitivně. Negativní myšlenky spouštějí negativní pocity a ty vedou k vyčerpání. Každý večer si zapište což pozitivně jste během dne zažili. Viděli jste východ slunce? Přiběhlo k vám malé štěňátko, které prosilo o pohlazení? … dobrých věcí během dne zažijete mnoho, jen si je stačí uvědomit a zaměřit se na ně.
Strava
Zdravá strava plná vitamínů, živin a stopových prvků vám pomohou s problémy. Zaměřte se hlavně na suroviny, které obsahují vitamíny, hořčík a vápník
Vitamíny
- Vitamin B6 – zabraňuje poruchám spánku, zmírňuje pocit úzkosti, podporuje tvorbu serotoninu, noradrenalinu a melatoninu.
- Vitamín C – zvyšuje imunitu, chrání organismus před infekcemi. Podporuje produkci noradrenalinu a serotoninu.
- Vitamín D – zlepšuje psychickou pohodu, snižuje riziko propuknutí duševních onemocnění.
Vápník – vápník je přírodní sedativum. Má relaxační a zklidňující účinky, zlepšuje náladu a tlumí bolest.
Hořčík – zvyšuje odolnost vůči stresu, pomáhá soustředit, podporuje tvorbu svalové energie (oceníte ho při fyzickém vyčerpání a svalové únavě) a působí uklidňujícím dojmem.
Léky
Pokud se vám nedaří potlačit vyčerpanost a vy se i navzdory všem snahám cítíte špatně může vám lékař předepsat tabletky. Podle toho co vám vyčerpanost způsobilo jde většinou o léky proti úzkosti, antidepresiva (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu – například Trittico ), nebo vám doporučí specialistu, který vám pomůže.
Nepodceňujte vyčerpanost. Zasáhněte proti ní už při jejím prvních projevech. Psychická i fyzická vyčerpanost se dají léčit. Dlouhodobý stres, který vede k vyčerpanosti může negativně ovlivnit važ zdravotní stav a přerůst do dalšího vážnějšího onemocnění.
- Vysoký krevní tlak a následné různá srdeční onemocnění
- Časté infekce, nachlazení jsou důsledkem snížené imunity
- nadváha a obezita jsou dalšími znaky stresu a vyčerpání, které způsobují mnoho dalších zdravotních problémů
- Problémy se spánkem
- Psychické onemocnění, hlavně deprese a pocit úzkosti.
I tyto otázky vás zajímají
Co je vyčerpanost?
Vyčerpanost představuje stav lidského organismu, který je zapříčiněn nadměrným zatížením, nedostatkem spánku či chorobou. Více informací naleznete v úvodu tohoto článku.
Jak se vyčerpanost projevuje?
Vyčerpanost bývá ve většině případů běžnou reakcí organismu na vysokou zátěž. Někdy vyčerpanost signalizuje zrod určité nemoci. Jak se však projevuje? Existují psychické ale i fyzické příznaky. Příkladem mohou být pocity baznádeje, bolesti hlavy, nespavost, častěji onemocnění jako nachlazení, chřipka či deprese. Více informací pod nadpisem ,,Příznaky vyčerpání“.
Co pomáhá proti vyčerpanosti?
Určitě je důležité přizpůsobit vaši stravu. Snažte se omezit těžké a mastné jídla a jednoduché cukry. Důležité je konzumovat hodně ovoce či zeleniny a ryby. Pokud vás trápí dlouhodobá vyčerpanost, sáhněte po výživových doplňcích s obsahem hořčíku, železa, vitamínu D, koenzymu Q10, ženšenu, guarany a vitamínů skupiny B.
Vybrané zdroje: