Náš život nemusí přinášet jen krásné chvíle, ale i negativní události, na které jen tak lehce nemusíme zapomenout. Přežili jste nějakou traumatizující událost, která byla pro vás extrémně stresující a nepříjemná? Pokud ano, tak vám rádi v tomto článku podáme pomocnou ruku. Trauma je událost, která v člověku zanechá obrovskou rýhu a stopu. Pokud se při pomyšlení na takové události ve vašem životě cítíte bezmocně nebo dokonce v důsledku toho trpíte i depresemi , nebojte se, protože i tento problém se dá léčit.
Obsah článku
Co je to trauma?
Trauma představuje určitý negativní zásah do mysli jedince jako důsledek velmi stresující události nebo okolnosti. Trauma dokážeme rozlišit na základě jejích příznaků projevujících se buď na psychické stránce člověka, tedy v mysli ,, nebo na fyzické stránce člověka. Na základě těchto rozlišovacích faktorů rozeznáváme trauma psychickou a trauma fyzickou. Trauma je obecně výsledkem nadměrného množství stresu, se kterým se náš organizmus nedokáže vypořádat. Tento skličující problém může tkvít z jediného stresového zážitku nebo přetrvávajících událostí, které mohou trvat týdny, měsíce či roky.
Trauma je velmi nebezpečný problém, který má původ v naší psychice, která může časem vést k závažným zdravotním problémům s dlouhodobým dopadem na náš organismus. Potenciální traumatizující okolnosti se mohou projevit na různých jedincích odlišně, tedy více lidé mohou reagovat na podobné traumatizující okolnosti odlišně. Jinak řečeno, ne všichni lidé, kteří přežijí určitou nadměrně stresující událost, budou psychologicky traumatizováni.
Nebezpečnou stránkou traumatu je i to, že existuje riziko rozvoje tzv. posttraumatické stresové poruchy poté, co byl člověk svědkem traumatizující události. Máme však pro vás dobrou zprávu, protože bolest, kterou cítíte, je možné organizovanými kroky postupně léčit a vypořádat se s ní ve vašem životě.
Psychická (emocionální) trauma
Jak jsme již zmínili, trauma víme rozlišovat na základě oblasti, ve které se příznaky objevují. Emocionální nebo psychická trauma je výsledkem nadměrně stresujících událostí, které způsobují osobě diskomfort nebo pocity nebezpečí, beznaděje či osamělosti. Psychická trauma převažuje nad fyzickou, protože traumatizující okolnosti se nejlépe dokáží projevit právě na naší psychice. Nepříjemné zážitky mohou způsobit dokonce i ohrožení života. Důležité je však to, že traumatizující okolnost způsobuje pocity bezmocnosti a izolace, přičemž nemusí jednat vůbec o fyzické ublížení.
Věděli jste o tom, že příčinou traumatu je subjektivní vnímání nadměrně stresujících událostí? Jinak řečeno, objektivní se může zdát určitá situace netraumatizujúco, avšak naše psychika ji může vnímat úplně jinak. To je jeden z důvodů, proč trauma vnímají lidé odlišně. Existuje zásada, že čím více se cítíte polekaně nebo bezmocně, tím je vyšší šance, že vás postihne trauma.
Příčiny
Jaké jsou hlavní příčiny emocionální nebo psychické trauma?
- jednorázové události – např. nehoda, násilný propad, zranění – zejména pokud jde o události, které byly neočekávané nebo které se objevily v dětství
- přetrvávající traumatizující události – např. život v oblasti s vysokou kriminalitou, boj se zákeřnou nemocí, šikana, domácí násilí nebo zanedbání výchovy dětí
- jiné události – náhlá smrt blízké osoby, operace (zejména během prvních tří let života), ponižování, rozchod důležitého vztahu
Vypořádat se s traumatem může být velmi náročné, ale můžete to dokázat i vy. Možná neuvěříte, ale pro váš nervový systém může být velmi traumatizující i přijímání různých katastrofických informací o jiných lidech na sociálních sítích nebo v jiných médiích. Dávejte si určitě proto na to pozor.
Příznaky
Úvodem je důležité říci, že jednotlivé příznaky traumatizujících okolností na našem organismu se projeví rozdílné. Může to záviset například od naší celkové psychické odolnosti. Pokud člověk trpí traumatem, projeví se to na psychice i těle. V žádném případě bychom neměli hodnotit jiných, pokud si myslíme, že neadekvátní reagovali nebo reagují na určité stresující události. Co jsou to tedy vlastně příznaky traumatu? Můžeme říci, že jde o normální reakce organismu na abnormální situace.
Emocionální nebo psychické příznaky traumatu:
- šok nebo údiv
- zmatenost
- problémy s koncentrací
- hněv nebo podrážděnost
- změny nálad
- úzkost
- strach
- pocity viny
- hanba
- sebeobviňování
- separace od jiných lidí
- pocity smutku nebo beznaděje
- pocity osamělosti
Fyzické příznaky traumatu vs. fyzická trauma
Slyšeli jste už o těchto pojmech? Nezaměňujete si je náhodou? Fyzická trauma a fyzické příznaky traumata nemusí mít stejný význam, i když se tyto dva pojmy zaměňují a mohou být myšleno stejně. Fyzické příznaky nebo symptomy traumata představují reakci organismu na nadměrnou stresující okolnost společně s psychickými příznaky. Fyzické projevy traumatu určitě není radno podceňovat a mohou být stejně velkým problémem jako psychické projevy. Měli byste dbát na snižování hladiny stresu po traumatizujících událostech a snižovat tím riziko výskytu fyzických symptomů.
Fyzická trauma nemusí být projevem traumatizující okolnosti. Jiný název je i zranění. Hovoříme tedy o běžném poškození našeho těla, které je způsobeno externími faktory. Může jít o různé dopravní nehody, údery pády či jiné důvody. V nejhorších případech může taková fyzická trauma způsobit i smrt. Samozřejmě, tento pojem velmi souvisí s pojmem trauma, protože původem psychické trauma mohou být traumatizující události jako různé pády z výšek, nehody či dokonce válka.
Jaké jsou fyzické příznaky traumatu?
- nespavost ( insomnie ) nebo noční můry
- únava
- nadměrné bušení srdce
- agitovanost
- bolesti
- svalové napětí
- projevy nervozity
- příznaky zděšení
Pamatujte na to, že psychické problémy se mohou časem projevit i na vašem těle. Není proto vhodná cesta potlačovat vaši trauma nebo psychickou bolest, protože může psychická bolest časem přerůst do fyzických zdravotních problémů. Může se jednat například o migrény, hučení v hlavě při vzpomínce na traumatizující okolnost. Je třeba zablokovanou energii z vaší hlavy dostat pryč, abyste mohli zbavit fyzické bolesti.
Trauma a její léčba
Je nutné začít váš psychický problém léčit. Prvním krokem je návštěva lékaře, přičemž hlavním cílem je léčba psychických příznaků traumatu. Pokud se vyskytnou i fyzické příznaky, tak se léčí i jinými způsoby, případně samoléčbou. Je důležité naučit se regulovat intenzivní emoce a vybudovat si opět důvěru k jiným lidem. Na léčbu traumatu se využívají různé tarapie.
- kognitivně-bahaviorálna terapie – jde o terapii zaměřenou na pomoc při zpracování a vyhodnocování vašich pocitů a myšlenek vyplývajících z traumatizujících okolností
- desenzitizácia a zpracování pomocí očních pohybů – je psychoterapeutická metoda, jejímž úkolem je léčba nezpracovaných traumatických zážitků a obtíží
- somatická terapie – tento druh terapie je zaměřen na vaše tělo a ne na myšlenky a vzpomínky na traumatizující události, zaměřujete se na příznaky traumatu na vašem těle, což vám může pomoci uvolnit psychickou energii vyplývající z traumatu pomocí pláče, zimnice nebo jiných forem fyzického uvolnění
Jak zvládnout trauma?
- Provádění fyzické aktivity alespoň 30 minut denně.
- Neizolujte se – požádejte o pomoc vaše blízké.
- Využívejte dýchací techniky – 60 dechů zaměřením na každý jeden dech.
- Kvalitní a dostatečný spánek – 7-9 hodin denně.
- Vyhýbejte se alkoholu a drogám.
- Vyvážená strava – vyhýbejte se sladkým a smaženým jídlům a dopřejte si potraviny s vysokým obsahem omega 3 mastných kyselin.
- Snižujte stres relaxačními aktivitami (meditace nebo jóga).
- Provádějte aktivity, které vám dělají radost – mohou vám pomoci nemyslet na traumatizující okolnosti.
Zajímá vás
Co je to trauma?
Trauma představuje přežití velmi stresující situace, které se na našem těle odráží různými fyzickými a psychickými příznaky.
Jak se projevuje?
Nejvýrazněji se trauma projeví na psychice člověka. Může vyústit do vystresovaný organismu, způsobuje úzkostné stavy, pocity viny a sklíčenosti.
Co je příčinou traumatu?
Trauma je vyvolána zejména nepříjemným zážitkem, který byl pro člověka psychicky velmi náročný až se mu zakořenil v mysli. Jedná se hlavně o nadměrně stresující situace, které člověka vystavují psychickému tlaku, což vyvolává vysokou míru stresu, kterému čelí organismus.
Jak se léčí trauma?
Léčbu je vhodné zahájit návštěvou psychologa, který začne různé terapie. Zpočátku se vás pokusí vyléčit kognitivně-behaviorální terapií a bude se snažit eliminovat příznaky traumatu. Následné směrování léčby určí psycholog, přičemž zohlední závisí dosud dosažené výsledky.
Vybrané zdroje:
- https://www.helpguide.org/articles/ptsd-trauma/coping-with-emotional-and-psychological-trauma.htm
- https://www.psychguides.com/trauma/
- https://thiswayup.org.au/how-do-you-feel/traumatised/
- https://en.wikipedia.org/wiki/Injury
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000644/1333207/Prezili-ste-psychicku-traumu-Telo-si-vsetko-pamata
- https://www.aktuality.sk/clanok/483270/zbavte-sa-traumy-pomocou-ocnych-pohybov-metoda-emdr-vam-v-tom-pomoze/