Tlak na hrudi ve většině z nás vzbuzuje hned pomyšlení na to nejhorší, a tedy zda nejde o infarkt myokardu. Avšak tento nepříjemný pocit může být způsoben obrovským množstvím příčin vycházejících nejen ze srdce, ale také z oblasti dýchacího systému, trávicí soustavy či dokonce na psychickém podkladě.
Některé z příčin jsou méně vážné, jiné více. Samozřejmě, pokud pociťujete tlak či bolest na hrudi, která je nevysvětlitelná nebo velmi intenzivní, určitě neváhejte vyhledat lékaře.
Obsah článku
Tlak na hrudi ze stresu a úzkosti?
Stalo se vám, že jste byli velmi nervózní např. před nějakou velkou zkouškou či pracovním pohovorem a najednou jste začali pociťovat tlak na hrudi, svírání v oblasti srdce, zrychlilo se vám dýchání, tep nebo se přidružil i pocit na zvracení? V záchvatu paniky, který může klidně trvat 10 – 20 minut, tyto pocity mohou postupně kulminovat. Vaše srdce však může být zcela zdravé a všechny tyto projevy způsobuje pouze psychika.
Jako takový tlak na hrudi může vypadat?
Lidé trpící těmito obtížemi to mohou prožívat i popisovat různé.
- Většinou je to jakoby pocit napětí, tlačení na hrudi, diskomfort až bolest.
- Může být lokalizován na jednom místě i více či v celém hrudníku.
- Může vyzařovat do ramen, rukou, krku, čelisti či do oblasti zad nebo žaludku.
- Může se objevovat zřídka, častější nebo přetrvávat delší období.
- Člověk ho může popisovat i jako bodavý, ostrý či naopak zda tupý pocit tlaku nebo bolesti.
- Může předcházet, doprovázet či následovat úzkostné stavy či velkou nervozitu.
- Stejně intenzita může být různá od pocitu nepohodlí po bolestivé svírání na hrudi.
Bolest srdce při stresu versus bolest při infarktu myokardu
Zde je pár tipů, které mohou trochu napovědět zda jde o typickou infarktové bolest nebo naopak svíravý pocit tlaku na hrudi nesouvisející s onemocněním srdce. Samozřejmě, žádnou bolest netřeba podceňovat a pokud si nejste jisti, zažíváte takový pocit poprvé, bolest či tlak jsou velmi intenzivní, raději třeba vyhledat lékařskou pomoc. I infarkt myokardu se totiž někdy může projevovat pouze mírnými obtížemi.
- bolest přichází po námaze – spíše typické pro infarkt myokardu
- bolest přichází v klidu – spíše typické pro bolest spojenou s psychickým stavem
- zvýšená srdeční frekvence – vyskytuje se u obou typů bolesti
- ostrá, bodavá bolest trvající 5 – 10 sekund – spíše typické pro bolest ze psychiky, infarktové bolest přetrvává
- pocit zkráceného dechu a bolest, která vyzařuje do ruky či čelisti – spíše provází bolest při infarktu myokardu
Proč pociťuji tlak na hrudi, když jsem nervózní jestli když mám záchvat úzkosti?
Úzkostné chování aktivuje stresovou odpověď těla. Stres způsobuje v těle řadu změn s cílem mobilizovat jeho síly a připravit organismus na možnou hrozbu. Jednou ze změn, kterou stres způsobuje, je i kontrakce svalů, tedy jejich stažení. Tímto chce ochránit tělo od poškození.
S tím, jak se úzkost či nervozita stupňují, tak i tyto změny a jejich intenzita. Čím úzkostnější, nervóznější jste, tím ztuhlejší vaše svaly jsou, až můžete pociťovat bolest na hrudi, stažené hrdlo či pocit těžkých končetin a mravenčení. Mnoho lidí se však hned lekne a věří, že jde o problémy se srdcem a infarkt, a to ještě zesiluje a zhoršuje stresovou odpověď, a tedy i dané projevy. Srdeční frekvence se zrychluje, i síla, jakou se srdce kontrahuje, což spolu se ztuhlými svaly hrudníku způsobuje nezvyklý bolestivý pocit.
Stejně i zažívací potíže či bolest žaludku může vyzařovat do hrudníku a způsobovat tlak či bolest v oblasti srdce a také právě pocit nevolnosti a problémy s trávením jsou často přítomny, když jsme ve stresu či nervózní.
Naše tělo je velmi složitý systém, kde vše je se vším propojeny. Tedy i psychické stavy, úzkost, nervozita, stresová situace, strach, které jsou velmi intenzivní nebo se naopak často opakují, mohou způsobovat tlak na hrudi.
Jak si sám poradit s tlakem na hrudi při nervozitě a úzkosti?
V první řadě naučit se zvládat zátěžové situace a schopnost ovládat svou vlastní mysl a negativní pocity. Toto není vůbec snadné, ale nabízíme vám pár tipů, které by mohly posloužit jako dobrý začátek:
- naučit se správnou techniku hlubokého dýchání – možná se to zdá jako klišé, ale dýchání ve stresových situacích je opravdu důležité, vždyť ne nadarmo se říká, abychom to rozdýchali. Soustředěny hluboké dýchání dokáže zklidnit tělo i mysl. Na internetu najdete množství videí a návodů, které vám mohou pomoci.
- zamyslete se nad příčinou vašich pocitů – prvním krokem je přijmout, jak se cítíte, dále je důležité rozpoznat o jaké pocity jde a zkusit si rozebrat zda to, co vás trápí, můžete nějak ovlivnit, změnit.
- představte si něco, co vás dělá šťastným nebo na co se těšíte, když tato situace skončí. Nic totiž netrvá věčně.
- pečujte o své tělo – ve zdravém těle, zdravý duch není jen pořekadlo. Staráte se o sebe? Stravujete se racionálně? Máte dostatek spánku a odpočinku? Možná toto všechno vyznívá jako zbytečné, ale právě toto je základ, aby se problémům s úzkostí a psychickým stresem předešlo.
- také můžete zkusit pomoc psychologa, který může s vámi rozebrat vaši situaci a pomoci vám najít řešení. V případě, že není jiná možnost, mohou na nějaký čas pomoci i léky (antidepresiva, anxiolytika). Je třeba si však uvědomit, že ty neřeší příčinu, pouze její důsledky. Navíc je zde riziko různých nežádoucích účinků, avšak v jistých situacích mohou pomoci překlenout fázi, která není jinak řešitelná. Toto může posoudit lékař, nejčastěji psychiatr, který vám je může předepsat.
Základem je identifikovat příčinu a pokusit se o její řešení
Pokud je tlak na hrudi způsobený stresovou odpovědí vyvolanou úzkostí či nervozitou, uklidnění se je nutné, aby tento stav skončil a tím i jeho projevy. Tlak na hrudi však nemusí pominout hned, může chvilku přetrvávat, jak se postupně ukončuje stresová odpověď a tělo dává do normálního režimu. Čím déle jsme v stresové situaci byly, tím déle může trvat, než se vše vrátí do normálu.
Základem je uvědomit si, že prožíváme stres, identifikovat jeho příčinu, v čem nám může pomoci i terapeut a buď se snažit situaci vyřešit nebo pokud to není možné, snažit se to alespoň za ten čas kompenzovat např. i na základě výše zmíněných tipů. Jako všude jinde, vždy třeba řešit příčinu, protože pokud není odstraněna, její důsledky se neustále mohou vracet a opakovat.
Jaké mohou být další příčiny tlaku na hrudi?
- problémy se srdcem (ischemická choroba srdeční, infarkt myokardu, myokarditida, perikarditida, kardiomyopatie, chlopenní vady)
- onemocnění plic (zánět pohrudnice, zápal plic, plicní embolie, astma)
- problémy v oblasti trávicí soustavy (gastroezofageální refluxní choroba, peptické vředy, hiatálna hernie, problémy se žlučníkem)
- problémy týkající se muskuloskeletálního a nervového systému (problémy s páteří, svalová ztuhlost mezižeberních svalů, pásový opar)
Příčin může být opravdu nespočet. Vždy je ale třeba posuzovat situaci, za jejíž tlak na hrudi vzniká, komplexně. Vzhledem k tomu, že může být spojen nejen s onemocněními týkajícími se orgánů a struktur hrudníku, může být spojen také s tlakem a bolestí mezi lopatkami např. při problémech s páteří nebo zápalu plic, můžete pociťovat tlak na hrudi av krku např. při úzkosti, můžete jej pociťovat uprostřed hrudníku, např. při gastroezofageální reflux, případně se může přidružit kašel nebo pocit tlaku na hrudi v noci, kdy v poloze vleže je gastroezofageální reflux výraznější. Někteří lidé mohou pociťovat tlak na hrudi i po vypití kávy či alkoholu a mohou mít palpitace, stejně se bušení srdce může vyskytnout u kuřáků či při nedostatku spánku.
Kdy při tlaku na hrudi vyhledat lékaře?
Vždy, pokud si nejste jisti tlakem či bolestí na hrudi, zvláště pokud přijde náhle, neustupuje, je vhodné vyhledat lékaře. Stejně při symptomech jako:
- pocit náhlého, neočekávaného tlaku, svírání za hrudní kostí
- bolest na hrudi, která se šíří do čelisti, levé ruky či zad
- náhlá ostrá bolest na hrudi se zkráceným dechem
- nevolnost, zrychlený tep i dýchání, zmatenost, bledost, nadměrné pocení
- velmi nízký tlak nebo puls
Časté otázky
Což způsobuje tlak na hrudi?
Tento problém může být způsoben mnoha obtížemi, nemusí jít výslovně o problémy se srdcem, v mnoha případech je totiž tlak na hrudi způsobený z negativního fenoménu dnešní doby, a to ze stresu. Pokud pociťujete tlak na hrudi, může jít o varovný signál toho, že trpíte chorobami srdce, plic, trávicí soustavy či muskuloskeletálního a nervového systému.
Jak se zbavit tlaku na hrudi?
Pokud se již u Vás vyskytne tento problém, je důležité znát způsoby, jakými si hravě poradíte s tímto problémem. Je důležité osvojit si techniku hlubokého dýchání či zamyšlení nad důvodem vašich pocitů. Nezanedbávejte zdravou životosprávu, to znamená dostatek spánku, odpočinku a vyváženou stravu. Více informací se dozvíte v tomto článku pod nadpisem ,, Jak si sám poradit s tlakem na hrudi při nervozitě a úzkosti? “.
Vybrané zdroje: