Co je to tetanie? Tetanie je určitý druh syndromu, který se projevuje zvýšenou nervově-svalovou dráždivostí. S tetanií je však naštěstí možné bojovat a my si v následujícím článku popíšeme, což pomáhá. Tento syndrom může vznikat v důsledku několika faktorů, mezi ně patří v první řadě změna koncentrace hladiny hořčíku a vápníku v těle, proto si uvedeme mimo jiné jaká kúra je prospěšná na pomoc proti tetanii.
Obsah článku
Tetanie – co pomáhá
Aktuálně tetanie postihuje zejména mladých lidí ve věku převážně od 20 až 30 let. Právě tato skupina mladých lidí bývá obvykle vystavena dlouhodobému stresu v důsledku kariéry či studia, mladí lidé také rádi a často omezují spánek a nedopřejí si dostatek odpočinku. Mladí nebo i starší, všichni častokrát míváme pocit, že tělo nepotřebuje odpočívat klademe na sebe víc, než je žádoucí. Právě stres, vytíženost, málo spánku a podobně jsou faktory, které mohou vést k tomuto onemocnění. Pojďme si tedy popsat nejdůležitější metody, kterými lze zmírnit nebo i tetanie zcela vyléčit.
TOP 3 rychlé rady
A. Magnézium
Už jsme zmínili, že jednou z možných příčin vzniku tetanie může být i změna koncentrace vitamínů a minerálů v našem těle. Ta se mimo jiné projevuje bolestivými křečemi a napětím ve svalech. Tetanie vzniká v důsledku nedostatku minerálů a vitamínů, mezi které patří i magnézium. Úbytek této minerální látky se může vyskytnout při nadměrném užívání alkoholu, cukrovce, pokud má člověk diagnostikováno zvýšenou činnost štítné žlázy. Nebo i tehdy, když zkrátka nepřijímáme dostatečné množství magnézia.
Magnézium nebo hořčík je pro tělo mimořádně důležitý, proto je často nazýván i „prvkem života“ a potřebuje ho každá buňka v našem těle. Absence v jeho těle způsobuje vážné zdravotní problémy včetně zmiňované tetanie.
Proč tedy tak bezprostředně souvisí se syndromem tetanie? Hořčík nebo magnézium je odpovědný za:
- svalové stahy srdce;
- zároveň je zodpovědný i za usměrňování informací mezi jednotlivými nervovými buňkami;
- dokáže organismu pomáhat i při nadměrné fyzické či psychické zátěži;
- podílí se na více než 300 enzymech v lidském těle.
Jeho nedostatek způsobuje v první řadě svalové křeče, které jsou prvním typickým znakem nedostatku hořčíku, proto pokud se u vás projeví tento znak, mějte se okamžitě na pozoru. Rovněž se může projevit i deprese a úzkost av neposlední řadě může být narušena fyzická energie a psychické zdraví.
Podle výzkumů se odhaduje, že až 10% populace trpí příznaky tetanie. Přitom je nedostatek hořčíku v těle první problém, pro který vzniká tzv. tetanický syndrom. Tetanický záchvat, který se může v této souvislosti dostavit, se projevuje obvykle nečekaným pocitem úzkosti, ale i nevolnosti. Typickým znakem je i to, že pacient pociťuje mravenčení, brnění a brnění v rukou, na nohou, na obličeji, ale i na rtech. Nejsilnějším a nejnepříjemnějším stádiem jsou křeče v rukou a na nohou a jejich vykrucování.
Jak sami vidíme, magnézium je nezbytné přijímat ve stravě nebo ve formě výživových doplňků. Magnézium najdete především v těchto potravinách:
- maso – kuřecí, krůtí maso;
- luštěniny – artyčoky, čočka, sojové boby, brokolice, fazole a hrách;
- ovoce – banány, datle, ostružiny, maliny, meruňky;
- ořechy – arašídy, kešu oříšky;
- dále hnědá neloupaná rýže, celozrnná mouka, ovesné otruby, lněné semínko či quinoa.
B. Zdravý životní styl
O tom, jak je zdravý životní styl důležitý pro celkové zdravé bytí, energii a zdraví se toho napsalo a řeklo už velmi mnoho. Věděli jste však, že sport, strava a zdravý spánek pomáhá i jako prevence vůči tetanii? Abychom však ještě uvedli na pravou míru některé pojmy – tetanie a tetanus není totéž. Tetanus je životu nebezpečná choroba, proti níž je většina lidí očkovaných. Tetanie je, jak jsme zmiňovali, syndrom, vůči němuž existuje prevence i léčba.
Tím, že tetanie je výsledkem zvýšené nervosvalové dráždivosti, její spouštěčem může být i velké vypětí a dlouhodobý stres. Proto se nazývá také nemocí mladých. Lidé v produktivním věku častokrát pracují nad hranici své únosnosti, mají velké množství stresu, nedopřejí si dostatek spánku. A to může být základní problém, pro který dojde ke změně v nervovém systému. Tetanie může mít přitom znaky, které jsou zaměnitelné s jinými lehčími diagnostiky, proto ji častokrát pacienti přehlíženy. V každém případě prevence je nesmírně důležitá. V některých případech se postižený dokáže z tetanie dostat i sám právě i zdravou životosprávou.
Známé jsou studie, ve kterých odborníci vysvětlují, že sport několikrát týdně jako prevence vůči chorobám a zároveň na udržení zdraví nestačí. Místo toho zkuste upřednostňovat aktivní životní styl, více kráčejte, hejbejte se během dne. To udrží i vaše svaly zdravé.
Druhý důležitý bod v rámci zdravého životního stylu je dostatečný spánek, pod kterým se myslí 7 až 8 hodin spánku v noci. Psychická únava způsobuje i svalovou únavu, tělo je slabé a nervový systém vypjatý. Pokud máme tuto životosprávu dlouhodobě, je to už jen krok ke spuštění tetanie.
V neposlední řadě se zdravým životním stylem bezprostředně souvisí i zdravá strava. Jako prevenci a také na případné léčení tetanie tělu dopřejte dostatek zdravých vitamínů a minerálů, zejména hořčík, vápník a vitamín D.
C. Podpůrná psychiatrická a psychologická léčba
V určitých stádiích tetanie již není dostačující spoléhat se pouze na předchozí body, ale je třeba udělat důraznějšímu krok v podobě psychiatrické a psychologické léčby. Proč právě tyto léčby? Jak jsme uváděli, tetanie bohužel ovlivňuje nejen naše fungování po fyzické stránce, ale i po psychické stránce. M ohou se dostavit stavy úzkosti a napětí, které mohou vyústit do stavu deprese. A právě tehdy je třeba vyhledat odbornou pomoc.
Pokud opravdu během této nemoci trpíte stavy deprese nebo úzkosti, je lepší vyhledat psycholog nebo i psychiatra. Nebojte se a neciťte hanbu, protože jde o vaše zdraví. Tetanický syndrom se totiž může projevovat různými extrémními stavby, jako jsou i záchvaty, zuřivost, nespavost, úzkost a deprese. Všechno vzniká v důsledku zvýšené nervosvalové dráždivosti, která proniká až do mozku.
Neciťte se ze sebe zklamaný a vysvětlete svůj stav rodině a přátelům, kteří by vás měli pochopit. Stejně jako správný odborník – lékař. Řešení této těžké nemoci se totiž neobejde v horších případech bez neurologa nebo bez zmíněného psychologa a psychiatra. Nemějte však obavy z takového vyšetření nebo léčby, tetanie je dnes již běžná nemoc, ale naštěstí dá se vyléčit.
Vybrané zdroje: