Pojmy propracovanost, zaneprázdněnost a neustálý shon jsou v uspěchané době 21. století často skloňovaná slova. K rychlému tempu se přidává chronický stres, vyčerpanost, hořící termíny, což může vyústit do různých psychických problémů. Je někdy velmi těžké nepoddat době, která nás zcela přemáhá. Lidé se musí přizpůsobovat nastolenému tempu a zvyšovat své obrátky. Syndrom vyhoření je moderní problém, který trápí stále více lidí. Patříte mezi ně i vy? Čtěte dál a zjistíte.
Obsah článku
Co je to syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření je problémem psychického charakteru, který je reakcí našeho těla na chronické stresující faktory, ve většině případů nadměrnou zátěž v práci, což vyúsťuje do celkového vyčerpání těla, pocitů cynismu a odloučení od práce. Člověk trpící syndromem vyhoření má pocit, že je neefektivní, nemá motivaci a myslí si, že ho v životě přemohl neúspěch.
Zaneprázdněnost, stres a nadměrná zátěž nás pohlcují stále častěji. Nedostatek času a neustálá práce – to je to, co by nás mohlo nejlépe vystihnout. Takové dlouhodobé fungování na plné obrátky však s sebou přináší obrovské rizika na zdraví. Čím více pracujeme a necháváme se strhnout pocity tlaku, tím větší je riziko mentální zátěže, stresu a povinností na sebe klademe. V jednom momentě však přijde bod v životě člověka, kdy už prostě všechno kolem nezvládáme. Nezvládáme tlak, nezvládáme stres, nezvládáme práci, nestíháme, povinnosti se kupí a neubývá. Právě toto je zrod syndromu vyhoření.
Syndrom vyhoření je moderním problémem, který je nebezpečný z toho důvodu, že má obrovské závažné důsledky na náš fyzický a psychický stav. Kromě toho může časem vést k:
- problémům s pamětí
- potížím s koncentrací a pozorností
- problémem emocionálního charakteru
Možná se ptáte, jestli i vy musíte trpět syndromem vyhoření? Otázka je zcela korektní. Máme na ni však odpověď, kterou je ne. Na to, aby vás nepohltil syndrom vyhoření potřebujete nastavit adekvátně vaše životní směřování. Neexistuje jednoznačná odpověď na to, jakým způsobem zvládat syndrom vyhoření. Známe však základní spouštěče a techniky, které nám mohou pomoci se z něj dostat.
Syndrom vyhoření – pocit celkového vyčerpání
V první řadě je nutné si uvědomit rozdíl mezi běžnou únavou, kterou pociťujeme po kvalitně provedené a smyslné práci, a dlouho trvajícími celkovými pocity únavy z důvodu komplexního vyhoření organismu. Syndrom vyhoření také není vhodné si spojovat se zvýšenou hladinou stresu. Běžně můžeme být podráždění, unavení z nadměrné práce, kterou již delší dobu provádíme. No pokud vás postihne vyhoření, tak to pocítíte na vaší energii a celkové výdrži, jelikož jste neustále vyčerpaní. Tento závažný problém psychického charakteru se projevuje i pesimistickými myšlenkami postiženého nejen o sobě, ale io svém okolí či životě.
Byl proveden průzkum, jehož závěrem bylo to, že až 28% pracujících lidí v dnešní době se vypořádává se syndromem vyhoření. U některých specifických povolání je toto procento ještě vyšší vzhledem k vyšší psychický tlak, který je na takových lidí kladen (např. Lékaři). Pokud bereme v úvahu lidi, kteří nejsou v nejhorším stádiu syndromu vyhoření, ale vykazují některé jeho příznaky, tak se dostáváme až k přibližně 62% lidí. Jde o osoby, které trpí stresem, ztrátou kontroly či nadměrným vyčerpáním.
Bez ohledu na čísla a statistiky můžeme s přehledem říci, že syndrom vyhoření je opravdu rozšířeným problémem v naší společnosti.
Proč vzniká syndrom vyhoření?
Pokud si myslíte, že tento problém zcela přemohl i vás, tak je nejdůležitější hledat odpověď na otázku: ,,Z jakého důvodu mě syndrom vyhoření přemohl?“. Z hlediska příčin víme syndrom vyhoření rozdělit do tří specifických kategorií.
- individuální syndrom vyhoření – tento druh je spojován s faktory, které se vážou na jednotlivce (např. podceňování se, pesimismus, negativní komunikace)
- medzivzťahový syndrom vyhoření – tento druh se objevuje jako následek problémů ve vztazích s jinými osobami (např. s šéfem nebo s kolegy)
- organizační syndrom vyhoření – vzniká jako důsledek individuálních faktorů a práce
Z praktického hlediska jsou výše uvedené druhy zcela irelevantní, neboť syndrom vyhoření ani nezlepší a ani jej neodstraní ze života člověka. Z hlediska řešení tohoto syndromu jde o výbornou pomůcku jak najít příčiny a začít je okamžitě řešit. Potřebujeme najít naše nejzávažnější stresory, které jsou v našem životě.
Perfekcionismus nebo vyvíjen tlak na sebe sama či sebekritičnost jsou faktory, které mohou v konečném důsledku vést k individuálnímu syndromu vyhoření. Zatímco agresivní a neempatický či nepatřičný šéf může zapříčinit medzivzťahové či organizační vyhoření. Je proto naší základní úlohou eliminovat stresory a rizikové faktory, které mohou z našeho života udělat peklo v podobě syndromu vyhoření. Zamysleme se proto nad příčinami a uvědomme si, co s naším životem ,,vyvádíte“.
Příznaky
Někdy je velmi těžké vyhýbat se vnějším vlivům a filtrovat je. Práce, okolí a naladěná společnost nám mohou dát pocítit v jaké uspěchané době žijeme. Stres je to, co nechceme, ale přitom je stále zakořeněn v našem podvědomí, ani o tom nemusíme vědět. Jaké jsou příznaky syndromu vyhoření? Jak zjistím, že mě přemohl a že nejde pouze o dočasnou záležitost? Kdy bych se měl (a) opravdu zastavit? To vše se dozvíte v následujících řádcích.
Velkou pravdou je, že lidé neradi mluví o svých každodenních problémech spojených s jejich prací nebo profesním výkonem. Je to z toho důvodu, že chtějí potlačovat stresující faktory, které jim ,,diktují“, jaký výkon mají podat. Nechceme vypadat před jinými, že nevydáváme ze sebe maximum. Nechceme být označováni jako slabí jedinci. Myslíte si, že trpíte tímto syndromem?
- chronická únava organismu a fyzická a psychická vyčerpanost
- cynismus a apatie
- pocity neefektivity, slabé výkonnosti a žádného úspěchu
Výše uvedené symptomy jsou základními příznaky toho, že se potřebujete zastavit a přehodnotit vaše další směřování v životě.
1) Chronická únava a fyzické a psychické vyčerpání
Syndrom vyhoření může v mnoha aspektech podobat i depresivním stavům, protože mají mnohé společné příznaky. Nejhorší na tom je, že pokud tento moderní problém nebudete řešit, snadno se může stát, že přeroste do chronické deprese a negativně ovlivní každý aspekt vašeho života. Jeden z úplně prvních příznaků syndromu vyhoření a deprese je vyčerpání, které neustává. Zdůrazňujeme, že musí jít o neustále celkové vyčerpání, které vás omezuje a snižuje kvalitu vašeho života po všech stránkách.
Najděte odpovědi na tyto otázky:
- Probudím se unavený / á, i když jdu brzy spát?
- Trvá mi déle nachystat se a přijít do práce?
- Potřebuji vynaložit mnohem větší množství energie i při jednoduchých úkolech?
- Bojím se toho, co bude se mnou as mým životem v dohledné době?
Pokud jste si na většinu z těchto otázek odpověděli kladně, neměli byste rozhodně podceňovat vaše vyčerpání a měli byste vyhledat pomoc. Takový typ dlouhodobého psychického vyčerpání se může projevit i po fyzické stránce (vyšší náchylnost na migrény, rýmy, chřipky či pocity nevolnosti). Samozřejmě je nutné navštívit lékaře, ale třeba si uvědomit, že takové fyzické symptomy mohou být důsledkem něčeho většího než jen obyčejná infekce či bakterie.
2) Cynismus a apatie
Je přirozené, že v práci se ne vždy musíme cítit příjemně s pocity nadšení a radosti. No pokud cynismus nebo apatie dorazí i do vašeho soukromého života, to jest v čase tráveném s přáteli nebo rodinou, tak to začíná být velký problém. Pravděpodobně trpíte syndromem vyhoření. Kromě toho může tento negativní jev vést i k:
- zvýšené pesimistické náladě
- větší nedůvěryhodnosti
- izolaci
- antisociálnímu chování
- pocitem odloučení a separace
- nižší míře trpělivosti
- vyšší míře vznětlivostí impulzivity, podrážděnosti či k hněvu vůči svému okolí, blízkým, přátelům nebo kolegům
3) Pocitl neefektivity, neúspěchu a beznaděje
Syndrom vyhoření může mít přirozeně i jiné zdravotní problémy, určité stadia. Pokud dosáhneme určitý bod v průběhu tohoto našeho problému, můžeme pociťovat pocity neefektivity, neúspěchu a beznaděje. Tyto faktory ovlivní naši pracovní výkonnost, naši sebeúctu a to, jak vnímáme naši cennost ve společnosti. Přemáhají nás pocity apatie, bezmoci a beznaděje a sami sebe se začínáme ptát, jaký je smysl všeho, co děláme. Z dlouhodobého hlediska je tento stav neudržitelný. Jak víme zhodnotit to, zda jsme efektivní nebo zbyteční na tomto světě?
Pokud si myslíte, že jdete na plné obrátky, snažíte se jak to jen jde, však stále máte pocit, že to k ničemu nevede, zastavte se a začněte seriózní řešit syndrom vyhoření.
Syndrom vyhoření – práce jako stresující faktor
Ve většině případů je syndrom vyhoření spojován s pracovním životem jedince. Jednou z nejčastějších příčin vzniku tohoto závažného problému je pracovní kolektiv či nadměrná zátěž v práci. Množství pracovních kolektivů je nepříliš přívětivými pro naše psychické zdraví vzhledem k obrovské pracovní zátěž a toxický kolektiv s poškozena vztahy. Proč byste měli trávit čas v pracovním kolektivu, který vám nepřináší nic jiného než stres? Nedovolte, aby vás takovýto kolektiv a nadměrná zátěž v práci strhli. Není vaší vinou to, že máte syndrom vyhoření. Jsou za ním jiné faktory.
To, že začnete obviňovat svou nedostatečnou výkonnost a obecně svou osobu, vám k ničemu nepomůže. Vyhýbejte se proto pracovištím, které jsou charakteristické následujícími znaky:
- neempatickí, arogantní nebo drzí vůdci případně spolupracovníci (tento fakt může vést k pesimismu, apatii a naprosté lhostejnosti vůči vaší práci)
- neférové zacházení – Zažíváte to, že jsou veřejně oceňování ti, kteří si to absolutně nezaslouží? (takové prostředí pouze zvyšuje vaši míru apatie, opovržení, pesimismu, beznaděje a lhostejnosti)
Faktorů může být nepočítaně, avšak hlavní myšlenkou nebo poselstvím tohoto článku je to, abyste přestali obviňovat za něco, co neovlivníte. Syndrom vyhoření není vaší odpovědností, ale odpovědností nepřiměřeného okolí nebo pracovního kolektivu, ve kterém se nacházíte. Zkuste uvolnit stres tím, že budete klást vašemu okolí stejnou míru viny, jakou kladete na sebe. Není důvod dusit realitu ve svém nitru.
Jak se chránit před syndromem vyhoření?
Syndrom vyhoření je problém, který není radno podceňovat, protože nám může z dlouhodobého hlediska způsobit úplný kolaps. Je možné se nějakým způsobem chránit před tímto závažným problémem? Potěšíme vás, nakolik je to možné. Je však třeba si říci, že potřebujete ve vašem životě radikální změnu. Je důležité odstranit z vašeho života stres a rizikové faktory syndromu vyhoření.
Nabídneme vám tipy jak předcházet syndromu nebo se chránit před syndromem vyhoření.
1. Snižujte stresující faktory ve vašem životě
V této souvislosti bychom rádi podotkli to, že člověk potřebuje odlišit krátkodobý nebo občasný stres od chronického nebo dlouhodobého. Naším hlavním úkolem je potlačovat dlouhodobé stresující faktory. Varovným prstem je moment, kdy se stresující okolnosti stávají běžnou součástí našeho každodenního života. Z biologického hlediska není naše tělo přizpůsobené k tomu, abychom byli pod vysokým tlakem dlouhodobě. Stáváme se otroky myšlenky neustálé produktivity a výkonnosti.
Snažte se se vyhýbat následujícím zatěžujícím faktorem, které pouze přispívají k zrodu syndromu vyhoření:
- nerealistická očekávání nebo nesplnitelné termíny
- neproveditelné program
- časový harmonogram, který vám neumožňuje odpočívat
Nadměrné povinnosti, které jdou nad míru vaší základní pracovní náplně a přitom nejsou adekvátně ohodnoceny, či zatěžující požadavky, mezi které patří například práce v kolektivu nepříjemných spolupracovníků či řešení nespokojených hašteřivý zákazníků.
Zkuste identifikovat tyto problémy co nejdříve a odstraňte je z vašeho života.
2. Digitální minimalismus
Pojem digitální minimalismus znamená trávení co nejmenšího množství času před obrazovkami jakéhokoli typu. Jsme stále častěji pohlceni otevřenými okny internetových prohlížečů. Jsme zaplaveni technologiemi a digitálními soubory. Přicházejí nám kvanta mailů, které musíme vyřešit do určitého času. Digitální minimalismus znamená odstranění stresu vyplývajícího z digitální doby pomocí omezování využívání digitálních zařízení a využívání pouze zařízení, která jsou nám opravdu prospěšné a na kterých opravdu záleží.
Možná to zní komplikovaně, ale jedno je jisté, snažte se redukovat stres vyplývající z digitální doby.
3. Vytvořte si rozumný časový harmonogram
To, že každému řeknete ano není správné řešení. Někteří lidé by si mohli snadno zvyknout na to, že jste neustále k dispozici. Takové dlouhodobé nastavení nevede k ničemu jinému než k syndromu vyhoření. Nesnažte se zakomponovat do svého časového harmonogramu nerealizovatelné povinnosti. Tímto způsobem si na sebe zbytečně vyvíjíte tlak, který by nemusel být.
- určitě si čas během dne, který budete věnovat pouze práci
- vyčleňte si čas, kdy budete dostupní ostatním lidem
- najděte si čas jen na sebe a na relaxační aktivity
Pokud něco nestihnete, svět se nezhroutí. Dáno povinnosti provedete později. Důležitější je přece vaše zdraví.
4. Produktivní prokrastinace – zničte syndrom vyhoření
Moderním pojmem je i produktivní prokrastinace. Jde o efektivní a prospěšné využívání volného času, resp. času stráveného mimo práce. Určitě si najděte čas na své zájmy či rodinu. V takovém případě nejde o prokrastinace v pravém slova smyslu, ale o jakousi duševní očistu nebo hygienu, která vám následně pomůže iv dalších povinnostech v práci.
5. Syndrom vyhoření – co ještě může pomoci?
Kromě již zmíněných rad bychom vám rádi doporučili ještě pár dalších, které vám mohou pomoci zvýšit kvalitu vašeho života a zbavit se syndromu vyhoření:
- vybudujte si rituály, které vám pomohou lépe zvládat stresové situace – např. 5 minutová procházka či hluboké dýchání před náročnou událostí
- nesnažte se hledět příliš na výsledek, zvyšte pouze svou snahu – nevyvýjajte na sebe tlak výsledkem, který máte dosáhnout, k výsledku se dostanete pouze svou snahou; mějte na paměti i to, že některé okolnosti nemůžete ovlivnit
- dávejte si pauzy mezi jednotlivými úkoly
- věřte ve své vlastní schopnosti
- dopřejte si více odpočinku
Nejčastější otázky
Co je to syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření představuje zlomový okamžik v životě, kdy člověka přemůže pocit beznaděje, zoufalství, vyčerpání, apatie či bezmocnosti.
Jak se projevuje?
Hlavním projevem syndromu vyhoření je celková vyčerpanost, někdy deprese, cynismus, pesimismus, apatie, podrážděnost, pocity neúspěchu a lhostejnosti.
Jak překonat a zvládnout syndrom vyhoření?
Existuje několik rad jak zvládnout a předejít syndromu vyhoření, některé z nich najdete i v tomto článku pod nadpisem ,,Jak se chránit před syndromem vyhoření?“.
Jak se léčí?
V první řadě je třeba najít příčinu tohoto problému a odstranit ji ze života. Samotný syndrom vyhoření se dá vyléčit prehodonotením životního stylu, případně specifickou léčbou konkrétních fyzických či psychických příznaků syndromu vyhoření. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Jak se chránit před syndromem vyhoření?“.
Jak předejít syndromu vyhoření?
Hlavním krokem k prevenci výskytu syndromu vyhoření je správný časový harmonogram, který by měl obsahovat i dostatek času pro regeneraci a duševní hygienu.
Vybrané zdroje: