V dnešní společnosti se slovo stres skloňuje stále častěji a výjimkou není ani pracovní oblast. Právě nadměrný stres v práci bývá často příčinou mnoha problémů, které lidi trápí as kterými vyhledávají lékaře. Může jít o příznaky psychické, emocionální, změny v chování či až fyzické problémy, které stres často doprovázejí. Důsledkem dlouhodobého nezvládnutého pracovního stresu je někdy až syndrom vyhoření, který se oficiálně stal psychiatrickou diagnózou a Světová zdravotnická organizace (WHO) ho zařadila mezi duševní poruchy.
Obsah článku
Kdy je již stresu v práci příliš?
Trochu stresu v životě včetně práce je potřebného, pomáhá nám zůstat soustředěnými a schopnými překonávat překážky a poprat se s novými situacemi a výzvami. Avšak v dnešním hektickém světě, kdy stále se zvyšující pracovní požadavky, dlouhé hodiny v práci a množství povinností, které se jednoduše nedají splnit v rámci pracovní doby a nutí člověka zůstávat v práci do večerních hodin, mají efekt spíše opačný. Člověk se cítí vyčerpaný, bez energie a v postoji ke své práci převládají negativní pocity. Navíc dochází ke snižování pracovního výkonu, ztrátě motivace, což ještě zhoršuje danou situaci.
Pokud stres v práci negativně ovlivňuje váš pracovní výkon, psychické i fyzické zdraví, osobní život či mezilidské vztahy, je nejvyšší čas s tím začít něco dělat.
Časté příčiny pracovního stresu
- strach z propuštění z práce
- množství přesčasů v důsledku nedostatku personálu
- tlak z narůstajících očekávání bez dostatečného ocenění
- tlak z očekávání, že budete stále podávat stejný optimální výkon každý den
Jak se projevuje?
Příznaky jsou poměrně variabilní, ztráta sebedůvěry, hněv, podrážděnost, uzavření do sebe:
- pocity úzkosti, podráždění, depresivní nálady
- apatie, ztráta zájmu o práci
- problémy se spánkem
- nadměrná únava
- problémy se soustředěním
- bolesti svalů a hlavy
- žaludeční problémy
- uzavření se do sebe a vzdálení se od rodiny, přátel
- problémy v sexuálním životě
- abúzus alkoholu a drog
Jak zvládnout stres v práci?
Každý pracovní den přináší pro zaměstnance nelehké výzvy a úkoly, které musí zvládnout na 100%, aby splnily očekávání firmy a svého šéfa. Jistá studie přišla s faktem, který hovoří o tom, že přibližně 60% zaměstnanců prožívá stresové situace během tří, případně více dní každý týden v práci. Cílem zaměstnance je vydělat co nejvíce peněžních prostředků a zároveň pociťovat méně stresu a přitom být šťastný a spokojený. Velmi velké množství zaměstnanců se v dané studii shodlo, že v případě, kdyby cítili méně stresu, byl by jejich pracovní život mnohem kvalitnější a do práce by chodili raději.
Dá se vůbec zvládnout stres v práci, kterému pravidelně čelíte? Ano, je to možné, avšak z vaší strany je nutné aplikovat pár nápomocných zásad. Odborníci se shodují na sedmi efektivních tipech, které vám pomohou snížit stres v práci a tím se cítit ve vaší práci šťastnější, uvolněnější a klidnější.
7 tipů – co dělat, pokud vás trápí stres v práci?
Přinášíme vám 7 nejlepších rad, jak zvládnout stres v práci.
- Hudba – hromadí se vám nové zakázky? Nevíte, kterou spíše vybavit? Nestresujte a nepanikařte, ba naopak, dopřejte si odpočinek a regeneraci na pár minut s šálkem dobré kávy nebo čaje a přitom si pusťte svou oblíbenou hudbu. Uvidíte, jak se vám vyplaví endorfiny nebo hormony štěstí, které vás nakopnou do další práce.
- Dýchání – velmi mnoho lidí zapomíná na jednu z nejdůležitějších aktivit, které pomáhají člověku lépe zvládat stres, ať už je to v práci nebo v soukromém životě. A víte co je na tom nejlepší? Jde o to, že tím, že dýcháte zhluboka vdechujete klid a zároveň vydechujete skličující pocity stresu a úzkosti. V práci se tedy zastavte alespoň na chvilku a dýchejte pomalu a zhluboka.
- Dopřejte si přestávku – nepracujte nonstop, nemá to absolutní smysl. Po neustálé práci bez menších přestávek váš mozek nebude dosahovat takovou výkonnost, jakou byste si představovali, av podstatě bude vaše práce kontraproduktivní. Myslete na krátké přestávky, které můžete vyplnit například oblíbenými aktivitami.
- Stanovte si limity – vaše práce, zejména pokud jste na volné noze, může být velmi časově náročná, pokud ji chcete vykonávat dobře. Nezapomínejte však ani na váš osobní čas, který je nesmírně důležitý z hlediska odpočinku a regenerace. Stanovte si tedy například zásadu, že po 20:00 už neděláte.
- Provádějte fyzickou aktivitu – fyzická aktivita nemusí být vůbec intenzivní. Stačí se jakýmkoliv způsobem hýbat. Fyzická aktivita mezi jednotlivými pracovními aktivitami vám pomůže najít duševní rovnováhu a uklidnit svou mysl.
- Dopřejte si dovolenou – možnost čerpání dovolené je na to, abyste si zcela odpočinuli a zapomněli na svůj stres v práci. Proč tedy nevyčerpal své dovolenkové dny úplně? Myslete i na to.
- Buďte pozitivně naladěni – určitě si umíte vzpomenout na věci, za které každý den děkujete. Vytvořte si každý jeden den ve své hlavě seznam všeho, za co jste ve svém životě vděční. Zaměřujte se ve svém životě pouze na to pozitivní a odstraňte stres a pocity úzkosti.
Často kladené otázky
Jak se projevuje stres v práci?
Stres v práci může se může projevit různými příznaky, mezi které patří zejména nadměrná únava, nervozita, úzkost, bolesti hlavy a problémy se spánkem.
Jak ho zvládnout?
Existuje několik tipů, jak zvládnout stres v práci a můžete si o nich přečíst pod nadpisem ,,7 tipů – co dělat, pokud vás trápí stres v práci?“.
Jak se zbavit stresu v práci?
Základem na to, abyste předešli stresu v práci je definovat si limity, jak daleko jste v konkrétních věcech ochotni zajít. Je také důležité práci věnovat rozumný čas, přičemž nelze zapomínat na krátké přestávky a volnočasové aktivity.
Vybrané zdroje:
- https://www.verywellmind.com/how-to-deal-with-stress-at-work-3145273
- https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-in-the-workplace.htm
- https://www.who.int/occupational_health/topics/stressatwp/en/
- https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Syndrom_vyhorenia.aspx?did=1&sdid=49&tuid=0&
- https://www.forbes.sk/bojujte-stresom-v-praci-tychto-10-rad-ako-na-vam-ulahci-zivot/