Dnešní doba přináší mnohé problémy psychického charakteru, které mohou vyúsťovat až do problémů se spánkem. Takové problémy jsou v některých případech velmi závažné, protože mohou vyústit do ještě větších a nepríjemnejších komplikací. Slyšeli jste už o závažném zdravotním problému, který se nazývá spánková paralýza? Pokud jí trpíte, tak určitě a pokud ne, tak bychom vám chtěli tento pojem v následujících řádcích přiblížit a objasnit, protože příznaky spánkové paralýzy se mohou vyskytovat iu vás.
Obsah článku
Co je to spánková paralýza?
Možná neuvěříte, ale tento nepříjemný stav se řadí mezi nejhorší zážitky, jaké mohou lidé zažít. Budeme se vám snažit co nejlépe vysvětlit tento pojem, protože jde o komplexní psychický problém, který je doprovázen různými symptomy a zdravotními problémy. Spánkovou paralýzu si můžete představit jako stav, kdy tělo a naše mysl napůl spí a napůl bdí. Možná bude pro vás novinkou i to, že spánková paralýza se objevuje tehdy, když se člověk probudí ze spánku, přičemž náš mozek není schopen probudit všechny své složky.
Jde o velmi nepříjemný psychický stav mezi spánkem a bděním. Nejhorší na tomto psychickém stavu je to, že naše hlava si částečně realitu uvědomuje, ale není schopna ji úplně diferencovat od snění. Základním charakteristickým rysem spánkové paralýzy je naše neschopnost ovládat svalstvo naší vůlí. Tedy nedokážeme se pohnout z místa.
Problém spánkové paralýzy je tedy esenciální spojován s paralýzou svalstva, a tedy i našeho pohybu. Právě z tohoto stavu vznikl i pojem spánková paralýza. Za naši neschopnost pohybu je zodpovědné tzv. příčně pruhované svalstvo, které za normálních okolností dokážeme ovládat. Zajímavostí je, že například i naše hlasivky jsou vybudovány na bázi příčně pruhovaných svalů, a proto během spánkové paralýzy neumíme říct souvislou větu, slovo, ba dokonce ani vydat jeden hlásek. Tedy jde o velmi nepříjemný problém, který v podstatě znemožňuje člověku cokoli udělat.
Spánková paralýza a její příznaky
Pojďme si tedy společně zrekapitulovat základní příznaky, které charakterizují spánkovou paralýzu. Pokud je dokážete přiřadit k vašemu konkrétnímu stavu, tak půjde pravděpodobně o tento závažný problém, který je nutné vyřešit různými kroky. Mezi hlavní příznaky spánkové paralýzy patří:
- částečné uvědomění si reality, ale neschopnost odlišit ji od snů
- nemožnost ovládat během spánkové paralýzy naše svalstvo, které dokážeme ovládat vlastní vůlí (za normálních okolností)
- možné objevení se halucinací a přeludů (zrakové i zvukové halucinace)
- pocit zápachu či doteků
- problémy s nadechnutím se
Takové nepříjemné faktory vám mohou výrazným způsobem zkomplikovat váš život. Pokud se vyskytnou zrakové či zvukové halucinace, mohou vám způsobit velmi intenzivní akutní strach. Náš pud sebezáchovy je typický v rámci spánkové paralýzy i tím, že je zodpovědný za ztuhnutí našeho těla, což je následkem nečekaného ohrožení. Takové ohrožení je typické i v případě zvířat, predátoři loví svou kořist. Neméně často se u pacientů trpících spánkovou paralýzou může vyskytnout i pocit zápachu nebo dotyků.
Dotyky mohou jedinci pociťovat od různých bytostí, ať už mužského nebo ženského charakteru. V takovém případě má jedinec i opravdu velký problém i s nadechnutím se. Po chvíli však spánková paralýza ustane a všechno funguje nadále v pořádku.
Co říkají statistiky a výzkumy?
Zamýšlíte se nyní nad tím, jaké nejsilnější emoce převažují u lidí během spánkové paralýzy? Podle průzkumů je nejintenzivnější emocí strach. Ze statistického hlediska jde o 82-96% případů. Spánková paralýza není charakteristická pouze emocí strachu, ale i jinými pocity, ke kterým patří například pocity hněvu, smutku, štěstí či, neuvěříte – i erotické pocity. Je předpokladem, že to, jakou máme osobnost se podepisuje pod tím, co bude předmětem naší spánkové paralýzy.
Halucinace a spánková paralýza
Jak jsme již zmínili, spánková paralýza je velmi často spojena i s halucinacemi, které víme dokonce i kategorizovat.
- vetřelec – V takovém případě se vám zobrazuje cizí osoba, se kterou nemáte nic společného. Takové halucinace se mohou projevovat vizuálně i sluchově, což určitě není příjemným zážitkem.
- stvoření, které připomíná upíra – Jedna z nejnepříjemnějších halucinací, která se může vyskytnout i během vaší spánkové paralýzy, představuje postavu sedící na vaší hrudi, což způsobuje to, že máte potíže s dýcháním, pocity tlaku na hrudi, případně strach ze smrti. Trpící většinou takové postavy popisují jako velmi neurčité stíny.
- proprioceptivní a vestibulární halucinace – V takovém případě se jedná o pocity pádu, létání či v některých případech můžete vidět i sebe sama.
Výskyt konkrétních druhů halucinací v případě spánkové paralýzy víme vyjádřit i procentuálně. 70% případů svědčí ve prospěch halucinace o někom či něčem. 60% zase přísluší zvukovým halucinacím, 56% vizuálním a 41% taktilní. Co se týče zvukových halucinací, tak v 51% případech se objevují hlasy, v 46% případech jde o neurčité zvuky a na závěr v 29% mluvíme o krocích, které trpící slyší. Možná bude pro vás novinkou i to, že to, jakým způsobem se budou halucinace projevovat v našem konkrétním případě závisí také na kultury, v jaké se nacházíme. Příkladem mohou být:
- démon Kanashibari v Japonsku
- na karibském Ostrově svaté Lucie je to stvoření Kokma (duch mrtvého dítěte)
- bosorka Old Hag v kanadské provincii Newfoundland
- bosorka Pandafeche, která je typická pro Itálii
Příčiny spánkové paralýzy
Mnoho lidí se ptá, proč vůbec nastává takový až neuvěřitelný stav. Možná i vy patříte k těm lidem, kteří by před čtením tohoto článku nevěřili stavu, který může vyvolávat spánková paralýza. Různí démoni, tajuplné bytosti či smrt sama, všechny tyto zjevení jsou součástí spánkové paralýzy, které běžně pociťují pacienti ní trpící.
Z fyziologického hlediska musíme hledat původ tohoto nepříjemného psychického problému v mozku, konkrétně se jedná o Varolův most. Jedná se o část zadního mozku v dolní části, přičemž tento most navazuje na prodlouženou míchu. Víte proč jde o Varolův most? Z toho důvodu, že propojuje již zmíněnou prodlouženou míchu a střední mozek, přičemž dohromady tvoří mozkový kmen. V případě spánkové paralýzy dochází neúčinnost přenosu signálů prostřednictvím Varolovým mostu, čímž dochází k asynchronicite.
Fáze REM spánku je typická tím, že během ní dochází k uvolnění příčně pruhovaného svalstva ak jeho stavu vypnutí. To má za následek redukci svalového napětí v tomto svalstvu. Paralýza tedy vzniká v důsledku náhlého probuzení jedince, přičemž již zmíněné svalstvo nestíhá zapnout.
Faktory, které přispívají k jejímu vzniku
Na jedné straně můžeme říci, že spánková paralýza je přirozeným jevem během spánku. Zajímavostí je to, že jde o ochranný mechanismus našeho organismu před tím, abychom během živých snů nevykonávali pohyby. Náš organismus funguje také na principu uvolňování chemických látek blokujících pohyby během spánku. Na jaké faktory nebo příčiny bychom si měli dávat pozor?
- pokud máte během spánku více polštářů pod hlavou, čili ji máte v příliš vysoké pozici
- dlouhodobý stres a rychlý životní styl
- v případě lucidní snů, po kterých se může spánková paralýza vyskytnout
- nedostatek spánku a nespavost, případně nepravidelný spánkový režim
- uvažuje se i nad genetickými faktory ovlivňujícími vznik spánkové paralýzy
Léčba spánkové paralýzy
V první řadě je důležité říci, že v případě spánkové paralýzy nemůžeme hovořit o nemoci v pravém slova smyslu. Výhodou je, že taková paralýza se za život člověka vyskytuje velmi málo. Řešit ji třeba však až tehdy, když je dlouhodobého charakteru a trvá velmi dlouhou dobu. V takových případech byste měli přehodnotit některé zažité zvyky chování.
- usínejte na boku nebo na břiše
- pokud je to možné, neužívejte umělé léky na spaní či farmaceutické prášky
- mějte vždy někoho u sebe během noci
- pokud se vyskytne spánková paralýza, uklidněte se a nepanikařte, protože to samotný stav pouze zhorší
- soustřeďte se na vaše pohyby nebo mimiku a zkuste s vašimi končetinami hýbat
Zajímá vás
Co znamená spánková paralýza?
Spánková paralýza představuje jakýsi stav mezi bdělostí a spánkem, který může být doprovázen i halucinacemi. Naše tělo jakoby napůl bdí a napůl spí, a proto nedokáže rozlišit v jakém stavu se nachází. Člověk v takovém případě nedokáže hýbat končetinami, někdy se neví nadechnout a také nedokáže vydat ani hlásek.
Z čeho a jak vzniká?
Jedná se situaci, kdy se jedinec náhle probudí během REM spánkové fáze, kdy je naše svalstvo ,, vypnuto „. Náhle probuzení způsobí to, že svalstvo se nestihne ,, zapnout „a jedinec se nedokáže pohnout, někdy i nadechnout. Za spánkovou paralýzu je odpovědný náš mozek, konkrétně jeho část, která se odborně nazývá Varolův most.
Vybrané zdroje: