Společnosti se jednoduše nevyhneme. Každý člověk je jiný, jeden může být více společenský, jiný uzavřenější či dokonce takový, který pociťuje vůči společnosti odpor. Jakýmkoliv člověkem jsme, jedno je však jisté, alespoň minimální začlenění do společnosti je vždy potřeba, ať už z důvodu školy, práce nebo podnikání. Pokud patříte k lidem, kteří trpí dokonce různými psychickými problémy v případě, že musí nějakým způsobem vyvíjet aktivitu ve společnosti, tak je možné, že se u vás vyskytuje problém zvaný sociální fobie nebo sociální úzkostná porucha.
Obsah článku
Co je to sociální fobie?
Sociální fobie patří do široké škály fobií, kterými mohou lidé po celém světě trpět. Sociální fobii můžete znát i pod jiným názvem, a to sociální úzkostná porucha. Na jakém základě je položena sociální fobie? Pokud patříte k lidem, kteří jsou nervózní nebo pociťují menší sebevědomí příležitostně, tedy pouze v určitých vymezených situacích, tak se nemusí hned jednat o sociální fobii. Sociální úzkostná porucha neznamená to, že trpíte pocity bázlivosti, plachosti či občasné nervozity ve společenských situacích.
Sociální fobie je tedy něco víc, než jen nervozita či bázlivost ve společnosti. Sociální úzkostná porucha představuje intenzivní strach z určitých společenských situací. Jedná se například o situace, ve kterých se jedinec obává toho, že bude souzen nebo hodnocen jinými. Osoba trpící tímto psychickým problémům považuje za hrůzostrašné už jen pomyšlení na to, že by musela čelit společenským situacím. Neuvědomuje si totiž, že se úmyslně vyhýbá takovým situacím, co jí může výrazně zkomplikovat život.
Obecná definice pro sociální fobii nebo sociální úzkostnou poruchu je strach z toho, že bude osoba ztrapnění, hodnocena a posuzována na veřejnosti. Pokud trpíte takovými pocity, že si druzí lidé budou myslet o vás negativní věci nebo že nesplníte jejich očekávání, tak může jít o sociální fobii. Možná si také uvědomujete to, že váš strach je neopodstatněný nebo zcela zbytečný, ale stále si nevíte pomoci. Nebojte se, sociální úzkostná porucha se dá vyléčit a vystupování na veřejnosti se dokážete ,, naučit ‚!
Sociální fobie a její příznaky
Určit správnou diagnózu na základě příznaků je nejdůležitější a klíčovou úlohou každého lékaře. Pokud pouze tušíte, že trpíte sociální fobií, měli byste znát klíčový seznam příznaků, které víte následně referovat vašemu ošetřujícímu lékaři, který zhodnotí a určí, zda opravdu trpíte tímto psychickým problémům. Jak jsme již v úvodu článku nastínili, to, že občas pociťujete návaly strachu, úzkost či nízké sebevědomí, nemusí se jednat hned o sociální úzkostnou poruchu. Na druhé straně, trpět tímto psychickým problémům lze v případě, pokud vás příznaky omezují v každodenním životě. Toto omezení je velmi zásadní v určení, zda se vás sociální fobie opravdu týká.
Sociální úzkostná porucha znamená i to, že se už předem obáváte toho, že budete muset vystoupit před více lidmi nebo velkým publikem. Jednotlivé příznaky tohoto psychického bloku můžeme rozdělit na základě toho, zda se odrážejí na naší psychice, těle nebo chování.
Emocionální příznaky
- nadměrná hamblivosť, nízké sebevědomí, rozpačitost a úzkost v běžných každodenních situacích ve společnosti
- silný strach ze společenské situace, která má přijít (měsíce, týdny či dny)
- obrovský strach z toho, že bude jedinec souzen jinými lidmi
- silný strach z toho, že jedinec provede něco, co jej pouze ztrapní nebo poníží
- velké obavy z toho, že jiní odhalí nervozitu či úzkost, kterou osoba pociťuje
Fyzické příznaky
- červenání se
- dušnost nebo lapání po dechu
- nevolnost a zkažený žaludek
- ,, motýlky v žaludku „
- třes a třesoucí se hlas
- bušení srdce
- pocit sklíčenosti
- pocení
- pocit na omdlení nebo závratě
Příznaky chování
- vyhýbání se společenským situacím a konvencím až v takové intenzitě, že vás to omezuje v běžném fungování
- skrývat se někde v pozadí a být ticho, aby mohla osoba uniknout pozornosti a ztrapnění se
- požívání alkoholu před společenskými akcemi a veřejným vystupováním (protože alkohol utlumí vaše nervy)
Spouštěče (příčiny) sociální fobie
Pokud jste se našli v výše uvedených příznacích a předpokládáte, že trpíte sociální fobií, určitě navštivte odborníka. Předtím však určitě zaměřte i pozornost na následující řádky, které budou věnovány spouštěčem i vašeho možného psychického problému.
Pokud si myslíte, že jste jediným člověkem trpícím tímto problémem, tak jste na omylu. Na světě existuje velké množství lidí, kteří trpí stejným problémem jako možná i vy. Úzkost, resp. úzkostné stavy, je základním příznakem, který pacienti pociťují ve většině sociálních situací např. vystoupení před publikem. Jaká jsou tedy spouštěče sociální úzkostné poruchy?
- setkávání nové lidi
- případy, kdy je jedinec středem pozornosti
- vystupování na pódiu
- projev před veřejností
- běžná komunikace
- pokud je jedinec sledován během nějaké činnosti
- pokud je osoba kritizována nebo popichování
- komunikace s důležitými osobnostmi nebo autoritami
- využívání veřejných toalet
- provádění zkoušek / testů
- stravování na veřejnosti – restaurace, bistra
- komunikace s lidmi prostřednictvím telefonu
- situace, kdy je osoba ve škole vyvolaná
Spouštěčů může být opravdu mnoho, a proto výše uvedený seznam berte určitě s rezervou, protože společenských situací může být na světě nepočítaně. Tedy jde jen o informativní seznam nejčastěji se vyskytujících situací.
Sociální fobie u dětí
Možná si řeknete, že strach, obavy, hamblivosť zda nervozita je běžná u dětí a tento fakt bychom i my rádi potvrdili. Ale na druhé straně je velmi důležité odlišit sociální fobii od běžných dětských pocitů, které je přivádějí do diskomfortu. Sociální úzkostná porucha u dětí znamená to, podobně jako u dospělých, že jejich omezuje v každodenní činnosti typické pro jiné děti, například hraní s jinými dětmi, čtení před třídou, komunikace s dospělými či zkoušení ve škole. Častým příznakem sociální fobie u dětí je i to, že nechtějí chodit do školy.
Proto, pokud pozorujete jakékoliv nepřirozené projevy chování vašeho dítěte, které se vymyká zpod běžného chování běžného dítěte, určitě je vhodné zvážit návštěvu lékaře, který vašemu dítěti může případně diagnostikovat sociální úzkostnou poruchu.
Jak se jí zbavit?
Problémy jsou tu na to, aby se řešily. A proto je důležité začít řešit problém sociální fobie v případě, pokud vás omezuje v běžném každodenním fungování. Na první pohled se vám možná zdá, že váš problém nedokáže nikdo a nic vyřešit, ale opak je pravdou. Prvním krokem k dosažení vaší zdravé mysli je čelit svým negativním myšlenkám, a to je základem odstranění vašeho dlouho trvajícího problému, resp. příznaků sociální fobie.
- čelte svým negativním myšlenkám
- Zjistěte, jaké jsou negativní myšlenky v konkrétních sociálních situacích, které vám přivádějí úzkost.
- Kontrolujte a vymyslete protiargumenty k těmto negativním myšlenkám.
- V žádném případě nezveličujte už předem, nepodceňujte se, nedělejte katastrofické scénáře, nepředpokládejte to nejhorší a nepředpokládejte to, co si druzí myslí.
- zaměřte se raději na druhých – nemyslete na sebe
- Soustřeďte se tedy na jiných – důležité je nezaměřovat se na jejich mysl nebo to, co si myslí. Jednoduše jim nemůžete vkládat do hlavy vaše vlastní negativní závěry, a proto se soustřeďte na to pozitivní, co můžete lidem přinést.
- Myslete také na to, že jste rovnocenným soupeřem ostatních lidí.
- Vaše úzkostné stavy nejsou tak zřetelné, jak si myslíte – lidé vás nemusí soudit za to, že jste nervózní, protože nikdy nevíte, v jaké situaci se nacházejí i oni.
- uvolněte se a naučte se kontrolovat váš dech
- Dýchejte pomalu.
- soupeřte se svým strachem
- Začněte praktikovat (alespoň ve své hlavě) situace, které vám nahánějí strach a měňte své myšlenky na pozitivní. (Nastavení své mysli)
- buďte společenštější
- Pracujte na svých komunikačních schopnostech, sebevědomí, ovládání a nastavení mysli.
- změňte svou životosprávu
- Omezte kofein a energetické nápoje.
- Provádějte fyzickou aktivitu.
- Přidejte do své stravy omega 3 mastné kyseliny.
- Mějte kvalitní spánek.
- Přestaňte kouřit.
- Pijte s rozumem.
Léky na sociální fobii
- antidepresiva
- betablokátory
- benzodiazepiny
Tyto léky mohou pomoci v těch nejhorších případech sociální úzkostné poruchy.
Zajímá vás
Co je to sociální fobie?
Sociální fobie představuje chorobný strach ze společenských aktivit, vystupování na veřejnosti, trávení času ve větší skupině lidí nebo ze seznamování se s novými lidmi a mnoha jiných podobných situací.
Jaké jsou příznaky?
Příznaky sociální fobie jsou zejména silné obavy z toho, co si myslí ostatní, strach z toho, že se člověk ztrapní, z toho, že ostatní pocítí jeho nervozitu. To jsou však jen emocionální příznaky. Pro více informací si přečtěte řádky pod nadpisem ,, Sociální fobie a její příznaky „.
Existuje test na sociální fobii?
Ano, na internetu najdete kopu testů určených na laickou diagnostiku sociální fobie. Testy jsou dělány formou dotazníku s výběrem odpovědí, avšak není dobré se spoléhat pouze na ně. Pokud máte pocit, že trpíte sociální fobii, třeba navštívit odborného lékaře.
Jak léčit sociální fobii?
Nejhorší případy sociální fobie se řeší silnými léky, které předepisuje lékař (antidepresiva a jiné). V lehčích případech existují mnohé rady a tipy co dělat, aby se člověk zbavil tohoto psychického bloku. Pokud vás zajímá více, určitě se podívejte na část článku s nadpisem ,, Jak se jí zbavit? „.
Vybrané zdroje: