Rychlý tep se v dnešní době vyskytuje u mnoha lidí. Nemusíte se bát, pokud se u Vás projeví v určitých situacích rychlý tep, nakolik nemusí jít vždy o kardiovaskulární problém. Zvýšený tep může souviset ve velké míře i s tím, jaké pocity prožíváme. Tedy můžeme říci, že tento ,,problém“ souvisí i s naší psychikou. V tomto článku se proto dozvíte něco víc o tomto zdravotním fenoménu, jakým způsobem vzniká, jak se projevuje a co je jeho příčinou.
Obsah článku
Rychlý tep – co se děje v našem těle?
Úvodem je nejdůležitější říct, že to, jak naše srdce za normálních okolností funguje a jak se projevuje v našem těle, jednoduše necítíme. Opačný případ nastává v situaci, kdy člověk sám registruje nadměrnou činnost srdce. To může být zapříčiněno fyzickými, tak i psychickými faktory. Jedná se o zvýšenou frekvenci našeho srdce, a tedy i zvýšený tep, který je pro člověka citelný. Je nutné ještě k tomuto dodat, že člověk by si měl na něj i tak dávat velký pozor, protože za ním mohou skrývat různé onemocnění.
Fyzická a psychická zátěž
Co se tedy skrývá za tímto zdravotním stavem? Ve většině případů se jedná o to, že v daném období procházíme zvýšenou fyzickou, ale i psychickou, čili emocionální zátěží. Nemusí se hned jednat o závažný chorobný stav, nebo o příznaky vyvíjející se nemoci v našem organismu, protože v případě, že procházíme složitějším obdobím, nebo je na náš organismus vyvíjen emocionální tlak, jde o přirozenou reakci na vzniklé okolnosti.
Takovými okolnostmi mohou být například:
- Fyzické:nadměrná fyzická zátěž (například rychlá chůze ale i pravidelný sport)
- Psychiatrické:stres, psychický tlak (tréma, hodně práce, důležitý moment v životě a podobně)
- Emocionální:hněv, podrážděnost, napětí
Jak můžete tedy vidět, někdy i hrozivě zpočátku vypadající jev jako rychlý tep může být důsledkem jiných okolností, které jsou většinou v naší hlavě. Musíme se tedy zbavit našich psychických a emocionálních ,,bloků“, abychom mohli úspěšně předejít rychlému tepu.
Co je to rychlý tep z odborného hlediska?
Pro lékaře normální pojem, pro laika možná něco, co neumí přesně definovat. Rychlý tep nebo jinak řečeno, tachykardie, je typickým stavem, kdy naše srdce vykazuje zrychlenou činnost, a tedy nastává zvýšená tepová frekvence. Ale kdy mluvíme o zvýšené tepové frekvenci?
- Běžným jevem v případě naší tepové frekvence je skutečnost, že za minutu naše srdce bije 60-90-krát.Tedy i systola i diastola je provedena 60-90-krát. Pro ty, co neznají tyto pojmy – systola představuje odborný pojem ,, stažení „srdečních svalových, na druhé straně diastola znamená jejich uvolnění.
- V případě, že jste aktivním sportovcem, nelekněte se, když zjistíte, že máte nižší tep.U sportovců je to běžným jevem. Jde o to, že tělo sportovce je zvyklé na nadměrnou fyzickou aktivitu, tedy můžeme říci, že u každého jedince je tepová frekvence odlišná. Co se týče sportovců, ideální tepovou frekvencí za minutu je 50 úderů srdce.
- Pokud se jedná o tepovou frekvenci, která je vyšší než 100 úderůza minutu, v tomto případě člověk začíná více registrovat činnost srdce. Za těchto okolností můžeme mluvit z odborného hlediska, že se jedná o palpitace, tedy bušení srdce.
Na závěr bychom ještě rádi dodali, že rychlý tep nemusí být hned příznakem určitého onemocnění, je důležité znát průměrné přirozené tepové frekvence za minutu. Pokud je budete znát, můžete vyloučit případné další onemocnění, resp. se nemusíte obávat toho, že se Váš zdravotní stav zhoršil.
Příčiny rychlého tepu
Abychom si to zrekapitulovali, rychlý tep nebo odborně tachykardie představuje určitou poruchu našeho srdce, která se projevuje jako frekvence úderů našeho srdce vyšší než 100. Nejčastěji hodnoty v období tachykardie se pohybují v rozmezí 140-250 úderů za minutu. Ve většině případů, kdy se jedná o tachykardii, odborníci obvykle hovoří o výskytu onemocnění. Tedy tachykardiepředstavuje i samostatné onemocnění. Nevylučuje se však i možnost, že pokud člověk trpí tachykardií nebo rychlým tepem, jde o projevy jiných již vyvinutých onemocnění u jedince. O jaké jiné onemocnění tedy může v případě tachykardie jít?
- Hypertyreóza – Představuje nadměrné uvolňování hormonů štítné žlázy.
- Anémie – Můžeme se setkat i s jejím jiným názvem, a to chudokrevnost
- Plicní komplikace – Pokud trpíte tachykardií mohou se za ní skrývat i různé problémy týkající se dýchací soustavy, například zápal plic, krevní sraženina nacházející se v jedné z tepen vedoucí do plic.
- Běžná reakce organismu – Možná jste také netušili, ale za tachykardií se mohou skrývat i běžné stavy v našem organismu jako horečka, úzkost nebo náhlá ztráta krve.
- Vedlejší účinek kofeinu – V tomto případě je velmi důležité poznamenat, že rychlý tep může být i důsledkem aktivit, které běžně provádíme. Kávičkári nám určitě dají za pravdu. Kofein je látka, která může ovlivnit i na tepovou frekvenci našeho srdce. Avšak zcela nejnovější výzkumy neprokázaly, že by kofein měl mít velký vliv na výskyt onemocnění srdce. Avšak na druhé straně, s kávou to určitě netřeba přehání, protože bylo prokázáno, že jedinci pijící více než 9 šálků kávy denně mohou čekat dvojnásobnou šanci výskytu tachykardie.
- Jiné příčiny vznikutachykardie – V případě rychlého tepu můžeme také hovořit o vedlejších účincích některých léků, užívání drog, nadměrná konzumace alkoholu a kouření.
Příznaky tachykardie
V předchozím nadpisu jsme se věnovali příčinám této ,,poruchy“, které mohou být opravdu různorodé, a nemusí jít za každých okolností vysloveně o výskyt nějakého onemocnění. Může se jednat pouze o důsledek určité běžné aktivity nebo stavu. Co se týče příznaků, je nutné je znát, abychom mohli následně případně vyhledat kardiologa.
- Hodnota tepu je vyšší než 100 úderů za minutu.
- Citelné bušení srdce – palpitace.
- Neklid a třes – například třes rukou.
- Rychlejší frekvencedýchání.
- Pocit podrážděnostižaludku.
- Nadměrný pocitvyčerpání.
- Točení
Druhy rychlého tepu
Možná jste nevěděli, ale samotnou tachykardii můžeme dělit do 3 základních skupin.
- Sinusová tachykardie – Tento typ tachykardie se dělí na fyziologickou a nefyziologické, přičemž fyziologická je pouze krátkodobého charakteru, tzn. jde o přirozenou reakci organismu na fyzickou zátěž, vyčerpanost nebo horečku. Pokud se jedná o nefyziologických tachykardii, mluvíme o dlouhodobějším zvýšeném tepu (24 hodin), jehož příčinou může být onemocnění, jako je anémie, problémy se štítnou žlázou nebo nízký krevní tlak.
- Předsíňová tachykardie – Charakteristickým znakem tohoto druhu rychlého tepu je to, že vzniká v samotné předsíni
- Komorová tachykardie – V tomto případě se jedná o život ohrožující druh tachykardie, jehož počátkem je srdeční komora.
I na základě poznání druhů rychlého tepu můžeme i dokonce my zpozorovat, že něco v našem těle není pořádku. Pokud již navštívíme lékaře, budeme mu umět říci bližší informace o našich konkrétních příznacích a problémech s tepovou frekvencí našeho srdce.
Rychlý tep v těhotenství
Těhotenství představuje období ženy, kdy prožívá různé emoce, ať už pozitivní nebo negativní. Pokud již mají nastat ty negativní, je třeba se jich snažit v co největší míře redukovat, aby se nevyskytly případné zdravotní problémy u dítěte.
Pokud čekáte miminko a berete určité léky na eliminaci určitých problémů, ať už fyzického nebo psychického charakteru, a tedy i například tachykardie, může se to projevit nejen na samotné matce, ale i na plodu.
Pokud tedy trpíte rychlým tepem během těhotenství, je nutné začít hledat řešení tohoto problému, kterými mohou být i následující:
- vagový manévry – Jedná se o metodu určenou ke snížení elektrických impulsů srdeční stimulací 10. hlavového nervu (nervus vagus). Tímto se sníží nadměrná aktivita srdce, a tedy i tepová
- adenosin – Víte, co je adenosin? Adenosin představuje v našem těle hormon, který nám signalizuje, že jsme unavení. Pokud tedy trpíte tachykardií v těhotenství, lékaři Vám podají tzv. syntetickou verzi tohoto hormonu, čímž Vám jej do těla doplní.
- kardioverze – Pokud jsou pro Vás neúčinné námi zmíněno metody řešení problémů s rychlým tepem během těhotenství, je nutné začít řešit tento problém prostřednictvím kardioverze, což je léčba elektrickým proudem. V podstatě jde o elektrošoky. Tato metoda je velmi jednoduchou a efektivní metodou řešení tohoto nepříjemného zdravotního problému.
Samozřejmě, pokud uvažujete nad eliminací Vašich problémů s rychlým tepem, je velmi důležité zvážit v první řadě vhodnou metodu léčby a zadruhé nastudovat si kontraindikace, a to z toho důvodu, aby se předešlo nepříznivým účinkům.
Tachykardie a její léčba
Pokud již víte, že trpíte tachykardií, je důležité začít řešit tento problém, protože jeho ignorace se Vám do budoucna může vymstít. Váš ošetřující lékař, čili kardiolog, nasadí vhodnou léčbu v závislosti od příčin, které váš problém s rychlým tepem zapříčinily.
- V první řadě je důležité říci, že lékař musí pečlivě zvážit příčinu výskytu tachykardie, protože v závislosti na tomto zjištění se nasazuje léčba.
- Pokud lékař diagnostikoval jiná onemocnění,jejichž projevem je právě rychlý tep, v takovém případě je klíčové začít léčit příslušné onemocnění, protože jejich důkladné přeléčení má ve většině případů za následek zmizení tachykardie.
- V případě, že Váš ošetřující lékař nebyl diagnostikován jiná onemocnění,které by byly příčinami vzniku tachykardie, tak v tomto případě se nasazuje léčba určená ke snížení pulsu.
- Možností zvýšeného pulsu je několik.V první řadě se může napravit sám, ale pokud se tak nestane, lékař zvolí vhodnou alternativu léčby z následujících: léky, různé speciální manévry, elektrošoky nebo operace.
Jak jste se mohli dočíst, důležité je začít hledat řešení pro eliminaci Vašeho problému. Ignorace může vést z dlouhodobého hlediska ke vzniku zdravotních potíží, proto doporučujeme vyhledat odborníka, který Vám určitě pomůže.
Prevence rychlého tepu
Prevence je často opakovaným a oblíbeným pojmem lékař, protože právě ona může již předem eliminovat určité potíže. Je v první řadě na nás, abychom se snažili v co největší míře problém s tachykardií redukovat. Jakým způsobem si tedy můžeme svépomocí zajistit to, že nebudeme mít v dlouhodobém horizontu problémy s rychlým tepem?
- Pokud si uvědomujete, že nevedete právě nejzdravější životní styl, tak je čas na změnu. Touto změnou můžete přispět k omezení zdravotních problémů nejen týkajících se srdce.
- Lékaři doporučují omezit kouřenía konzumaci alkoholu či jiných návykových látek.
- Pokud vedete život, ve kterém jste vystaveni často stresu a napětí, tak tyto faktory rovněž neovlivňují příliš pozitivně na vznik tachykardie, respektive rychlého tepu.Doporučujeme proto také redukovat stres v co největší míře.
- Pokud jste také zanedbávali pravidelné preventivní prohlídky u Vašeho praktického lékaře, možná je také čas učinit změnu, neboť právě návštěvy lékaře odhalí zdravotní problémy, čili potenciálně i tachykardii.
Jak vidíte, prevence je základem všeho a hlavním faktorem, který je zodpovědný za to, že se u nás neprojeví v budoucnosti zdravotní potíže. Pomoci si můžeme jedině my sami dodržováním zdravého životního stylu, respektive jeho pravidelným vedením.
Rychlý tep v noci
Možná jste se někdy zamýšleli nad důvodem toho, že během noci se u Vás projevilo zvýšené bušení srdce, respektive zvýšená tepová frekvence srdce. Jakým způsobem je vůbec možné poznat, že se v noci děje s naším tělem něco neobvyklého? Pokud Vás trápí zvýšená srdeční frekvence, která Vám znemožňuje ponořit se do klidného a ničím nerušeného spánku, nejste v tom sami.
Pocity a emoce
Důležitým faktorem, který ovlivňuje schopnost upadnout do spánku je naše psychika. Každý odborník Vám řekne, že do postele si třeba lehnout s prázdnou hlavou. Emoce nejsou zodpovědné jen za naše psychické problémy, ale také výrazným způsobem ovlivňují naše fyzické zdraví, neboť právě pocity jsou hlavním spouštěčem různých onemocnění. Plná hlava emocí nám může způsobit zrychlený tep i v klidné situaci, jakou je i ukládání se ke spánku. V případě nadměrné srdeční frekvence v noci se prokázalo, že lidi nejvíce trápí:
- Strach o někoho nebo něco – člověka přepadnou obavy, ať už se jedná o osobu blízkou nebo nějakou povinnost, která ho čeká, toto může přerůst do stresu, který vyvolá zrychlený tep.
- Stres – Jedná se o psychický tlak, ať už týkající se práce nebo osobního života, který nám také může narušovat klidný spánek právě zrychleným pulsem.
- Pozitivní emoce – Zajímavostí je, že i pocity jako je radost či euforie mohou zapříčinit nadměrnou frekvenci srdce, jedná se zejména o děti, které čeká např. nějaký zážitek, na který se již dlouho těšili, ale vhodným příkladem může být i teenagerská láska, která způsobuje přímo ,,ohňostroj emocí“ v naší hlavě.
Z tohoto důvodu je vhodné si před spaním vyprázdnit hlavu, abychom zabránili zrychlenému tepu, který nám znemožní klidně usnout.
Alkohol
Věděli jste o tom, že i alkohol může být příčinou našeho rychlého tepu? Proč alkohol také působí negativně na naši srdeční frekvenci? Důvodem je to, že metabolismus alkoholu je náročný proces, a může zapříčiňovat i rozličné arytmie. Pokud si myslíte, že je vhodné si dát sklenici alkoholu před spánkem na ,,lepší usínání“, tak právě odborníci se shodli na tom, že to není až tak dobrý nápad. Tedy v tomto případě se náš metabolismus opět nastartuje, a tedy i naše srdeční frekvence se v důsledku toho zvyšuje.
Pokud si tedy někteří myslí, že různé problémy člověk může vyřešit alkoholem před spaním, opak je pravdou. Možná jste dříve ani netušili, že alkoholem vlastně zapříčinil pravý opak, a to zvýšenou frekvenci ze psychických problémů. Tato frekvence srdce se ještě zvyšuje v důsledku požití alkoholu z důvodu zvýšení metabolismu.
Sacharidy
Pokud patříte mezi ty lidi, kteří si občas dopřejí před spánkem potraviny bohaté na sacharidy, tak byste měli zbystřit pozornost. Možná jste ani netušili, že tímto Vaším zlozvykem způsobujete to, že frekvence Vašeho srdce se zvýší, a to má také za následek méně kvalitní spánek. V této souvislosti je nutno říci, že příjem potravin s vysokým glykemickým indexem, zejména před spaním, spouští řetězec reakcí, které vyústí do nadměrné srdeční frekvence, což nám znemožní ponořit se do klidného spánku.
Je vhodnější tedy, pokud už si velmi chcete dopřát sladké potraviny, tyto potraviny kombinovat s jinými bohatšími na tuky či bílkoviny. Tyto nutrimenty již zmíněný řetězec reakcí zmírňují.
Na závěr je třeba dodat, že rychlý tep v noci nepředstavuje závažný problém, pokud se u Vás nevyskytuje opakovaně. V případě jeho častého výskytu Vám doporučujeme navštívit odborného lékaře, který už bude vědět, co konkrétně je nutné podniknout.
Rychlý tep a nízký tlak
Možná jste se již mnozí z Vás s tímto problémem setkali. Pokud se u Vás takový problém vyskytne, určitě byste měli navštívit lékaře. Existují určité situace, které zapříčiňují nízký krevní tlak a vysokou srdeční frekvenci. Jednou z příčin může být i případ, kdy nervová zakončení mezi mozkem a srdcem přestávají fungovat. Diagnostiku příčiny tohoto problému je vhodné přenechat na lékaře, který se této problematice rozumí víc.
Příčiny této problematické kombinace
Lidské tělo se spoléhá na vyváženou hladinu krevního tlaku a srdeční frekvence. Je nutné aby naše srdce dokázalo transportovat do našeho těla krev, a to při frekvenci 80 úderů za minutu. Je to z toho důvodu, aby se dostalo potřebné množství krve do každého orgánu v lidském těle. Tepová frekvence se dokáže přizpůsobit situaci, kdy v některých orgánech našeho těla není dostatek krve. V takovém případě začíná zrychlovat náš tep a to je jednou z příčin tachykardie. Toto však není ničím neobvyklým. V některých situacích však může být tento jev důsledkem nějaké chronické poruchy působící na srdce a mozek.
Příčinami vzniku těchto dvou problémů současně mohou být následující onemocnění:
- Vazovagální synkopa – V tomto případně nastává pokles krevního tlaku, což následně vede k rychlejší a potom k slabší tepové frekvenci. Jelikož tento jev je zodpovědný za nízký krevní a kyslíkový přísun do mozku, u pacienta se někdy může objevit dočasná ztráta vědomí.
- Fibrilace síní– Tento jev by se dal nejlépe charakterizovat neobvyklými kontrakcemi srdečních síní, což má za následek rychlou srdeční frekvenci v porovnání s frekvencí dolních komor. Protože komory nemají dostatek času, aby se doplnily běžným způsobem, a tedy množství krve, které je srdce schopné dostat do celého těla je sníženo.
Jiné příčiny mohou být:
- onemocnění srdce
- oslabení myokardu
- perikarditida
- ateroskleróza
- cukrovka
- náhlé snížení teploty těla
- dehydratace
- velká ztráta krve
- těhotenství
- požití alkoholu nebo nikotinu
- traumatický šok
Symptomy
Jakým způsobem dokážu rozpoznat, že se jedná o problém tachykardie a nízkého krevního tlaku zároveň? Nejčastějšími symptomy tohoto zdravotního problému jsou následující:
- omdlévání
- slabost
- nevolnost
- bolest hlavy
- pocit nepohodlí
- ztmavnutí oblasti pod očima
- pocit úzkosti a strachu
Diagnóza
Následujícími způsoby může lékař přijít na to, že se jedná o výše uvedený problém nízkého krevního tlaku spojeného s tachykardií.
- Krevní testy
- Elektrokardiogram – EKG
- Echokardiogram
- Srdeční stresový test
Nejčastěji kladené otázky
Co je to rychlý tep?
Rychlý tep nebo jinak tachykardie představuje nadměrnou frekvenci úderů našeho srdce, respektive můžeme říci, že jde o nadměrnou činnost srdce. V některých případech může být tento stav projevem určitých onemocnění, o kterých ještě nevíme. Doporučujeme přečíst si pasáž pod nadpisem ,,Rychlý tep – co se děje v našem těle?“.
Jak snížit rychlý tep?
Detailně se tomu věnujeme v článku Jak zpomalit tep.
Jak zjistím, že trpím tachykardií?
V první řadě je důležité znát její příznaky. V této souvislosti bychom Vás rádi odkázali na text v tomto článku pod nadpisem ,,Příznaky tachykardie“.
Co způsobuje tachykardii nebo rychlý tep?
Příčin je poměrně dost. Je důležité říci, že příčiny mohou být tkvít v určitém onemocnění, nebo si můžeme dokonce přivést tachykardii vlastní aktivitou, resp. životosprávou. Více informací naleznete v tomto článku pod nadpisem ,,Příčiny rychlého tepu“.
Cítím, že v noci mám rychlý tep, jak bojovat s tímto problémem?
Jde o problematiku, jejíž původem jsou zejména emoce a náš psychický stav. No netřeba opomenout i skutečnost, že i potraviny, které do svého těla přijímáme před spaním, mohou mít na tachykardii vliv. Více informací v tomto článku pod nadpisem ,,Rychlý tep v noci“.
Jak léčit tachykardii nebo rychlý tep?
Možností je více, protože lékař musí zjistit příčinu tohoto Vašeho zdravotního problému. Příčin může být poměrně hodně, a proto lékař nasadí léčbu na základě diagnostiky. Příčiny mohou tkvít iv jiných onemocněních. Důležité je navštívit v první řadě lékaře. Více informací zjistíte v tomto článku pod nadpisem ,,Tachykardie a její léčba“.
Tachykardie v těhotenství, jak ji mohu řešit?
Tak jako i za normálních okolností, tak i během těhotenství se mohou vyskytnout problémy směřující právě k výskytu rychlého tepu nebo tachykardie u maminky. Je důležité vyhledat v tomto případě lékaře, nakolik se tento problém může negativně podepsat i pod samotný plod. Více informací v tomto článku pod nadpisem ,,Rychlý tep v těhotenství“.
Vybrané zdroje: