Základem zdravého a dlouhého života je jednoznačně kvalitní spánek. Kvalita a délka spánku jsou velmi důležité faktory, které přispívají k rozvoji různých fyzických či psychických onemocnění. K životnímu stylu, který je charakteristický nedostatkem spánku, se dostáváme buď vlastní vinou nebo kvůli okolnostem, které v našem životě přetrvávají. Podceňovat určitě netřeba ani přerušovaný spánek, který je podle nejnovějších průzkumů větším ,,požíračem dobré nálady“ jako nedostatek spánku.
Obsah článku
Přerušovaný spánek – obrovský problém
Noční hodiny jsou tu na to, abychom dopřáli našemu organismu zasloužený odpočinek po náročném dni. Naše tělo potřebuje zregenerovat a přijmout dostatečné množství energie, aby mohlo naplno fungovat i následující den. V ideálním případě bychom měli strávit v posteli přibližně 7-9 hodin denně. Takový odpočinek by měl být samozřejmě nepřerušovaný. Přerušovaný spánek nám věru nepomůže k tomu, abychom si dostatečně a kvalitně oddechli, ba naopak, přerušovaný spánek je zodpovědný za vyčerpávání organismu ještě více než jeho nedostatek.
Přerušovaný spánek je jakýsi spánkový vzorec, který je založen na dělení nebo rozdělení spánku do určitých period . Možná neuvěříte, ale přerušovaný spánek byl poměrně běžnou součástí života našich předků. Historici tvrdí, že existují důkazy o tom, že předchozí generace chodili spát mnohem dříve než my, přičemž jejich spánek byl přerušovaného charakteru. To znamená, že první periodu spánku měli po setmění, přičemž se probudili na jednu až dvě hodiny. Následně nastupovala druhá epizoda spánku, která trvala až do rána.
Přerušovaný spánek není kvalitní spánek
Podle odborníků zdravý spánek znamená pro každého jednotlivce něco jiného, avšak obecně dospělí jedinci potřebují v průměru 8 hodin spánku denně. Neustále slyšíme od odborníků staré známé ,,dostatečný a kvalitní spánek“. Dostatečný spánek znamená průměrný čas, který by měl člověk strávit ve stavu spánku, aby si organismus dostatečně odpočinul. Co ale znamená kvalitní spánek? Možná bude pro vás novinkou, ale kvalitní spánek je spojován s kontinualitou, resp. s jeho neprerušovanosťou.
Na to, abychom si zachovali zdravou spánkovou hygienu potřebujeme jednak dostatečně dlouho trvající a kontinuální odpočinek. Nejideálnějším stavem je to, abychom se v noci nevzbudily. Důvodů proč se můžeme v noci probouzet může být mnoho. Narodilo se vám do rodiny první děťátko a jednoduše vám nedovolí spát? Nebo máte hlučných sousedů, kteří si pořádají různé noční oslavy? Za přerušovaným spánkem mohou být psychické problémy, jako například deprese, úzkostné stavy či insomnie.
Tak či onak, jedno je jisté, nekvalita spánku se podepíše pod naší náladou následující den.
Následky
Probouzíte se jednou či vícekrát v noci už nějaký čas? Víte jakým rizikům se vystavujete, pokud je váš organismus vystavován nesprávné spánkové hygieně? Jde o výrazné ovlivnění našeho fyzického a psychického zdraví.
- snížená pozornost – přerušovaný spánek zapříčiňuje to, že jsme následující den unavení. Věděli jste však i to, že prerušovanosť spánku způsobí to, že se sníží naše schopnost rychlého uvažování? Jde o stejný efekt jako ten, pokud bychom nespali dostatečně dlouho. V žádném případě nesedejte za volant, pokud jste unavení, ať už po deficitu spánku nebo pokud jste se v noci často budili.
- snížena paměťová funkce – pokud nemáme kontinuální spánek, i když může být z hlediska délky trvání dostatečný, může se to projevit na naší zhoršené schopnosti učit se novým věcem či dovednostem. Jde o velký problém i z toho důvodu, že snížená paměťová schopnost souvisí is naučenými informacemi den předtím. Jednoduše náš mozek potřebuje kontinuální spánek, aby zpracoval to, co jste se stihli do zahájení spánku naučit. Je proto důležité mít kontinuální spánek, protože v některých případech jde o důležitější faktor než je jeho nedostatek.
- nebezpečné proteiny nemizí – slyšeli jste už o amyloid nebo amyloidní proteinech, které se spojují hlavně s Alzheimerovou chorobou? Cílem organismu je zbavovat se těchto škodlivých amyloid z mozku po kvalitním spánku. Pokud je však náš spánek přerušovaný, těchto proteinů se tělo nezbavuje, což může vést k různým závažným onemocněním.
- špatná nálada, vyčerpanost a nedostatek energie – jde snad o nejviditelnější následky nekontinuální spánku. Tyto negativní dopady na naše tělo snižují nejen náš fyzický, ale i psychický výkon následující den, nemluvě o tom, že dlouhodobě mohou tyto následky vést například k sníženému imunitnímu systému, stresu ze sníženého výkonu či depresím.
Jak léčit přerušovaný spánek?
Léčba přerušovaného spánku by měla být založena hlavně na přírodních způsobech, které zakomponujete do vašeho životního stylu. Následující metody jsou velmi obecné, a proto pokud může být důvodem vašeho dlouhodobého přerušovaného spánku i psychické onemocnění, doporučujeme navštívit lékaře, který nasadí léčbu v závislosti na konkrétním primárního problému.
- vytvořte si pravidelný spánkový režim
- vyhýbejte se kofeinovým nápojem
- nezatěžujte se prací těsně před spánkem
- relaxujte své tělo i duši
- snažte se vyhýbat jiným aktivitám jako spánku ve vaší posteli
- vyhýbejte se kouření
- provádějte pravidelnou fyzickou aktivitu
- snažte se vyhýbat dennímu spánku
- vstávejte v stejných časech
- vyhýbejte se alkoholickým nápojům
Často kladené otázky
Proč máme přerušovaný spánek?
Stav přerušovaného spánku může vzniknout jako projev onemocnění psychického charakteru, případně jako důsledek vnějších rušivých vlivů či vlastního jednání osoby. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Přerušovaný spánek není kvalitní spánek“.
Jak zlepšit kvalitu spánku?
Zlepšit kvalitu spánku je možné hlavně zdravým životním stylem. Příkladem je pravidelný spánkový režim, pravidelná fyzická aktivita či omezování kofeinových či alkoholických nápojů. Více pod nadpisem ,,Jak léčit přerušovaný spánek?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/insomnia/expert-answers/insomnia/faq-20057824
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Amyloid
- https://www.everydayhealth.com/sleep/what-is-segmented-sleep-and-is-it-healthy.aspx
- http://www.pluska.sk/izdravie/zivotny-styl/kolkokrat-zobudite-pocas-noci-prerusovany-spanok.html
- https://www.sleepfoundation.org/articles/improving-sleep-quality-what-interrupted-sleep
- https://www.practicalpainmanagement.com/pain/other/co-morbidities/disturbed-sleep-causes-treatments
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/301879.php
- https://www.sleep.org/articles/interrupted-sleep-what-happens-to-your-body/