Navenek se poruchy příjmu potravy mohou zdát jako módní výstřelek, nebo životní styl. Nedávno bylo v módě vegetariánství, po něm přišlo RAW stravování, před pár desetiletími se maso mělo jíst každý den a dnes jsou v popředí celozrnné pečivo, nízkotučné výrobky a ovoce a zelenina.
Kdo má vědět co je porucha příjmu potravy, což je životní styl, což je zdravé, v módě a co už ohrožuje zdraví?
Obsah článku
Poruchy příjmu potravy – duševní porucha
Porucha příjmu potravy je abnormální, nebo narušené stravování. Lidé, kteří mají problém se stravováním jsou obvykle posedlí svou postavou, tělesnou hmotností a rysy těla. I když jde o problém s jídlem a jedením jde o psychické onemocnění, jehož následky mohou vést k tragickému konci. osoby s poruchou stravování často krát trpí depresemi, úzkostmi, mají nízké sebevědomí, mohou mít sklon k alkoholismu nebo užívají drogy.
Tato porucha může postihnout kohokoliv a kdykoliv, bez rozdílu věku, pohlaví, náboženské či etnické příslušnosti .. Nejčastěji postihuje mladé, dospívající dívky. Odhaduje se, že 13% mladých lidí trpí alespoň jedním typem poruchy příjmu potravy.
Příčiny vzniku poruchy
Na propuknutí onemocnění má vliv několik faktorů. Klidně ale postačí i jeden a onemocnění se rychle v člověku rozvine. Neví se přesně co nemoc spouští, existuje ale několik faktorů, které mají výrazný vliv na její propuknutí.
- Genetika – pozorování prokázaly možné genetické propojení. Pokud se porucha projeví u jednoho z dvojčat je 50% šance, že se objeví i u druhého. Přitom nehraje žádnou roli zda jsou vychovávány v jedné rodině spolu, nebo si každé adoptovala jiná rodina.
- Osobnostní rysy – touha být perfektní, dokonalá, impulzivnost a neurotismus jsou hlavními charakteristikami osob, které trpí touto poruchou
- Společenské ideály – štíhlé modelky, herečky, … v médiích se klade velký důraz na štíhlost což může u běžných lidí vést k problémům se stravováním. Společnosti (národy), které nejsou tak často vystavována ideálem krásy vyspělé civilizace nemají téměř žádné problémy s poruchou příjmu potravy.
- Biologie – nedávno se objevila souvislost mezi poruchou stravování a hormony serotoninem a dopaminem. Na potvrzení těchto předpokladů jsou ale nutné další výzkumy.
Typy poruch příjmu potravy
Mentální anorexie
Nejznámější onemocnění poruchy příjmu potravy je právě anorexie. Vyznačuje se velkou ztrátou hmotnosti. lidé s anorexií mají strach z protučnělosti, obezity, počítají kalorie, nadměrně cvičí, omezují se v stravování a mohou dospět do stadia, kdy nemají pocit hladu. Jejich postava je štíhlá, tenká, podvyživená a přesto se snaží stále shodit z hmotnosti. Trpí pocity úzkosti a depresemi ale jsou šťastní, když se jim podaří shodit pár kil.
U osob s mentální anorexií v začátku onemocnění se může projevit
- Anémie (chudokrevnost)
- Tenká, do žluta zbarvená pokožka
- Vynechání menstruace
- Pocit chladu (v důsledku snížení tělesné teploty)
- Jemné ochlupení po celém těle
- Častá únava
- Nízký tlak krve, pomalý puls a dýchání
Pokud zůstane onemocnění neléčené může vést k vážnému ohrožení zdraví
- Osteoporóza
- Poškození mozku nebo srdce
- Selhání orgánů – smrt.
Bulimie
Druhým nejznámějším onemocněním poruchy příjmu potravy je bulimie . Typickým znakem této poruchy je záchvat přejídání. Osoby s bulimii mají pocit, že nemají kontrolu nad jedením. Během záchvatu snědí velké množství jídla (i několik tisíc kalorií). Následně se u nich projeví pocit viny a začnou nadměrně cvičit, vracet, hladovět, nebo užívat léky na přehánění. Tyto osoby, na rozdíl od lidí s anorexií, mohou mít i mírnou nadváhu. Většinou jsou až posedlí hubnutím, jsou nešťastní, smutní a mívají deprese.
U lidí s bulímoiu se mohou projevit tyto nežádoucí příznaky onemocnění
- Opakovaná bolest v krku, častý zánět hrdla – může vést do chronického stadia
- dehydratace z nadměrného zvracení a užívání močopudných léků a léků na přehánění.
- Problémy se žaludkem a trávením
- Nerovnováha elektrolytů – vysoké, nebo nízké hodnoty sodíku, vápníku, draslíku, …
- Rozpadající se zubní sklovina, citlivá ústní dutina – důsledek častého zvracení
Přejídání – Binge eating disorder
Třetí poruchou příjmu potravy je přejídání. Jde o nejrozšířenější poruchu tohoto typu. Objevuje se častěji než anorexie či bulimie. Nadváha a obezita jsou populační epidemií posledních let. Zatímco předchozí dvě poruchy nejčastěji postihují dospívající mládež (od 14 do 20 let), přejídání propukne kolem 25 – tého roku života. Lidé trpící tímto typem onemocnění jedí i když nejsou hladoví, často krát jedí i když už jsou sytí. Nemají kontrolu nad množstvím snědeného jídla. Cítí pocit studu za to jak se chovají, kolik toho snědí, ale nemají tendenci následně přijaté kalorie dostat z těla pryč – necvičí, nevracejí, neužívají léky na přehánění.
Přejídání a následná nadváha může způsobit srdečně cévní problémy, zvýšit riziko mrtvice a diabetu typu 2.
Dalšími méně známými poruchami příjmu potravy jsou
Pica (pika) – touha jíst jídlo, které vlastně potravinou není. Jde o vlasy, tkaniny, papír, prací prášky, křída, … Nejčastěji jí trpí těhotné ženy (po porodu se chutě žen zas vrátí do normálu), děti a psychicky narušené osoby. Při této poruše je zvýšené riziko infekce trávicího traktu, otravy, poranění střev ale i smrti (podle toho co osoba snědla).
Ortorexia – posedlost zdravím stravováním. Zdravá životospráva, zdravá jídla, zdravé stravování, .. je to všude kolem nás. Mezi zdravým stravováním a poruchou příjmu potravy je tenká čára. Určit co je a což není zdravé je dost velký problém. Vegetariáni nejedí maso, vegani nesní ani jen produkty ze zvířat (mléko, máslo, vajíčka, …). Vyloučení tuků, sacharidů, nebo potravin, které obsahují umělé přísady či pesticidy může být zdravé a nic špatného na tom není, pokud …
– pokud nedojde k výrazné ztrátě hmotnosti, k vytvoření emocionální závislosti, odloučením od přátel, … Vyloučením různých druhů potravy z jídelníčku může způsobit nedostatek živin v lidském organismu. Může dojít k chudokrevnosti (anémii), poruchám srdečního rytmu, problémům se zažíváním, trávicím systémem. O ortorexii se ještě mnoho neví, je poměrně nová a ne dostatečně prozkoumána. Rozlišit zdravé stravování od posedlosti zdravou stravou je někdy problém i pro lékaře.
Poruchy příjmu potravy jsou typické pro dospívající mládež, hlavně dívky, které se snaží vypadat dobře, mít perfektní postavu a touží být dokonalé. Právě během dospívání jsou mladí lidé citliví, emocionální, příliš si berou osobně jakékoli poznámky na jejich osobu, postavu, … Stačí jedna nevinná poznámka, neustále podsouvání společenského ideálu krásy z médií a porucha se u nich začne rozvíjet. Pokud již pubertu máte za sebou a myslíte si, že vás se tento článek netýká čtěte dále. Poruchy příjmu potravy se mohou objevit i ve starším věku a klidně se mohou týkat i vás.
Ohrožena je i starší generace
Anorexie, bulimie, nebo přejídání nejsou jen diagnózy mladých. Stále více se tento problém objevuje i u žen po 35 – tom roce života, nebo v období menopauzy. většina z nich trpěla poruchou příjmu potravy už během puberty, a i když se z toho dostali, po letech se u nich projevila znovu. Pracovní tlak, budování kariéry, péče o rodinu, finanční problémy, … cokoli z toho můžespustit poruchu příjmu potravy i u lidí, kteří se stravováním neměli nikdy problém. Ať už se snažíte udržet si štíhlou postavu, protože to vyžaduje vaše kariéra (modelky, herečky, ..), nebo se nestíháte najíst, protože nemáte vedle všech povinnostech na to čas může vést k rozvoji špatného stravování.
Ortorexia je jednou z nástrah, které číhají na starší ženy. V snaze udržet si postavu, vypadat mladě a oddálit projevy stárnutí se omezí jen na „moderní zdravou stravu“ a vyloučí z jídelníčku množství surovin. Nedostatek životně důležitých živin, vitamínů a stopových prvků se tak může stát velkým problémem. Od ortorexie je jen krůček k anorexii.
Léčba poruchy příjmu potravy
Léčba poruchy stravování závisí na mnoha faktorech, které lékař vezme v úvahu a stanoví vám nejvhodnější léčbu pro vás. Jejím cílem je zastavit a zvrátit fyzické poškození organismu a psychické problémy způsobené poruchou příjmu potravy. Nejčastěji vám lékař doporučí kombinovanou léčbu léky a psychoterapie (psychiatr, psycholog). Tyto poruchy jsou onemocněním mysli, začínají se v hlavě a tam je třeba začít i léčbu. Není žádná ostuda přiznat si, že máte problém se stravováním. V první řadě se ale musíte chtít vyléčit. Jinak bude jakákoliv pomoc ze strany lékařů marná.
Kognitivně – behaviorální terapie, společné, rodinné či individuální terapie vám pomohou změnit vlastní postoj k stravování se. Díky nim zjistíte kde je problém, co spustilo ve vás toto onemocnění a jak se ho zbavit. Lékař vám může předepsat i antiddepresíva, jelikož u většiny poruch příjmu potravy jsou lidé nervózní, náladoví, podléhají depresím, cítí úzkost, mají obavy.
Dietolog vám poradí jak změnit stravu abyste dodali tělu všechny potřebné látky a aby se upravila vaše hmotnost.
Alternativní léčba
Alternativní léčba může pomoci více než si myslíte. Existuje pár způsobů, které vás zbaví depresí, naučí vás mít rádi vlastní tělo a pomohou vám v boji se stravováním. Jóga, akupunktura, relaxační terapie zvýší produkci serotoninu a dopaminu ve vašem těle, sníží stres a úzkost, potlačí deprese a zvýší vaše sebevědomí.
Dopřejte si odpočinek
Dobrý spánek prospěje vašemu fyzickému i psychickému zdraví. V neposlední řadě má kvalita spánku vliv i na stravování. Nedostatečný, nekvalitní, nebo špatný spánek ovlivňuje tvorbu hormonů leptinu (hormon, který potlačuje hlad, vysílá mozku signál, že jsme sytí) a ghrelinu (hormon, který spouští pocit hladu). Nedostatek dobrého spánku naruší rovnováhu těchto hormonů a způsobit tak poruchu příjmu potravy.
Stanovte si reálné cíle, které víte dodržet (např. shodit 2 kg za měsíc, sníst každý den minimálně 3 – 5 výživných a nutričně hodnotných jídel, …) a zařaďte mezi ně vybudovat si návyk na zdravý životní styl. Pravidelně a pestře se stravujte, dodejte tělu všechny potřebné živiny, hejbejte se, naučte se jak si udržet zdraví a zařaďte to do svého životního stylu.
Možná se poruchy příjmu potravy týkají i vás a ani si to neuvědomujete. Pokud máte starosti a problémy sáhnete po jídle? Každou špatnou náladu se snažíte zlepšit jídlem? Možná máte problém s přejídáním. Pokud přitom cítíte vinu a hned se snažíte přijatých kalorií zbavit můžete mít sklon k bulimii.
Otázky
Co je porucha příjmu potravy?
Porucha příjmu potravy je duševní chorobou, o čem jste možná nevěděli. Konkrétně jde o abnormální, resp. narušené, stravovací návyky. Lidé trpící touto poruchou obvykle až příliš dbají o svou postavu a tělesnou hmotnost. Taková porucha je v mnoha případech spojena s depresemi, úzkostí nebo sklony k alkoholismu. Více informací se dozvíte pod nadpisem ,,Poruchy příjmu potravy – duševní porucha“.
Jak se léčí?
Při léčbě této poruchy je důležité minimalizovat fyzické poškození těla a psychické problémy jedince. Nejčastěji vám váš ošetřující lékař naordinuje tzv. kombinovanou léčbu (léky a psychoterapie). Sáhnout můžete i po alternativní léčbě, jako je jóga, akupunktura či relaxační terapie. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Léčba poruchy příjmu potravy“.
Vybrané zdroje:
- https://www.slovenskypacient.sk/ortorexia-priznaky-test-posadnutost/
- https://www.healthline.com/nutrition/common-eating-disorders#section1