Pláč je přirozeným projevem emocí našeho organizmu. Bez tohoto fenoménu bychom si v podstatě ani neuměli představit život, protože po narození dítěte by měl být prvním reflexem právě pláč. Pokud novorozeně nezačne plakat, signalizuje to určitý problém. Pláč je projevem emocí, který lidem pomáhá překonat určité okolnosti. Možná jste nevěděli, ale tento jev je velmi zajímavý i z biologického hlediska, ale o tom se dozvíte něco víc v následujících řádcích.
Obsah článku
Pláč – co to je?
Můžeme říci, že jde o určitý doprovodný jev související s projevením některých pocitů, zejména smutku. Kromě smutku je jedním z dalších důvodů výskytu pláče u člověka i přežívání fyzické bolesti, hněvu, radosti či beznaděje.
Tento emocionální fenomén se ve velké míře projevuje i tehdy, pokud jedinec trpí psychickými potížemi, zejména depresí či úzkostí. Tento problém je doprovázen zejména již zmíněnými emocemi, které ve velké míře vyvolávají pláč. Jakým způsobem se projevuje pláč u člověka?
- typická mimika
- proudění slz
Možná jste netušili, ale všechny savci mají slzy, které slouží k zvlhčování povrchu oka, ale pouze člověk je schopen plakat. Proto můžeme v podstatě říci, že pláč je v první řadě charakteristický pouze pro člověka v takové podobě, jak ho známe.
Pláč z biologického hlediska
V případě výskytu pláče u člověka mluvíme o jakési reakci našeho organismu na určitý emocionální stav nebo fyzickou bolest. Stav pláče je mnohými odborníky definován jako fenomén, který je doprovázen ronením slz, které jsou vylučovány našim slzným aparátem. Ale co je zajímavé, je to, že když pláčeme, naše oči nepociťují žádné podráždění. Možná jste nevěděli, ale odborný medicínský pojem pro pláč je slovo slzení. Známe různé druhy pláče, které jsou doprovázeny různými symtómami, z nichž nejobecnější jsou následující:
- nepravidelné dýchání
- v některých případechzadržování dechu
- někdy svalová třes
Možná to slyšíte poprvé, ale vzhledem k různé druhy pláče víme kategorizovat i samotné slzy do různých skupin. Jako příklad můžeme uvést emocionální pláč, jehož slzy mají jinou chemickou strukturu jako slzy, které jsou vylučovány z jiného důvodu. Slzy emocionálního pláče jsou zajímavé z hlediska množství hormonů v nich obsažených. Jedná se zejména o následující hormony:
- prolaktin
- kortikotropin
- leu-enkefaliny
Mimo jiné najdeme v slzách emocionálního pláče i jiné chemické prvky, jako jsou draslík a mangan.
Jaký pláč známe?
Velké množství odborníků se již dlouhá léta snaží přijít na to, jaké druhy pláče existují a jaký je jejich význam. Pro zajímavost, tuto otázku si kladl už i řecký filozof Aristoteles. Odborníci se shodli na tom, že existuje minimálně 7 druhů pláče a tvrdí, že tento seznam ještě ani zdaleka není finální. Jedná se zejména o posuzování pláče ze psychologického hlediska a psychologové se shodují na tom, že každý jeden druh pláče má svůj specifický význam.
Pláč z důvodu změny
Už samotný Aristoteles se vyjádřil k tomuto typu pláče a řekl, že je to nejhlubší pláč, který může člověk zažít. Tento druh pláče přivádí člověka většinou do stavu katarze a v tom nejhorším možném scénáři je zodpovědný i za změnu osobnosti člověka. Víte v jakých běžných životních situacích člověk zažívá tento pláč? Jedná se zejména o důležité životní okolnosti, které přinášejí do života člověka významnou změnu. Zemřel Vám milovaný blízký nebo jste byli v kině na filmu s tragickým koncem?
Všechny tyto okolnosti nejsou v životě člověka běžné, a tedy reakcí organismu na nové životní skutečnosti je hluboký pláč, který v mnoha případech člověk dokonce ani neví kontrolovat.
Možná jste nevěděli, ale tento druh pláče je charakteristický tím, že má delší dobu trvání. Po odeznění tohoto pláče přichází na řadu fáze vzpomínání na minulost, přehodnocování života či nabírání nových myšlenek týkajících se pohledu na život. Zajímavostí je, že i psychoterapie může být jedním z důvodů, který má za následek právě takový pláč.
Pláč z důvodu radosti
Tento druh pláče se může projevovat u jedince z mnoha důvodů. Od radosti můžete například plakat, pokud jste již dlouho nezažili emoci, se kterou máte dobré zkušenosti a náhle byla u Vás vyvolána nějakým podnětem. Za tímto pláčem stojí právě pociťována radost, která podnítí nastartování vašich emocí, které následně vyvolají pláč.
Dalším důvodem projevu pláče z radosti u lidí je situace, kdy zažíváte pocit štěstí a zároveň jste smutný z toho, že jste tento pocit nezažili už dříve. V tomto případě dochází k míšení emocí radost a smutku, což má za následek vyvolání tohoto pláče.
Pláč z hněvu
- Určitě jste už zažili situaci, kdy malé dítě nechtělo přestat plakat dokud nedosáhlo to, co chtělo.
- Tento typ pláče je charakteristický zejména pro malé děti, protože dospělí jedinci nejsou schopni vyvinout takový silný pláč z důvodu hněvu, i když i u nich se tento druh pláče vyskytuje, ale ne až v tak velké míře.
- V žádném případě se nesnažte udělat vše pro to, abyste dítě utišili, protože odborníci se shodli na tom, že to má za následek tzv. syndrom třaslavým dítěte.
Pláč od bolesti
Věděli jste o tom, že plakat od bolesti lze až ze dvou různých příčin? A přitom se vůbec nejedná o běžnou drobnou bolest. Lidé většinou pláčí z důvodu intenzivní a dlouhodobé bolesti. Možná jste už i vy zažili silnou migrénu či křeče, ze kterých se Vám tlačili slzy do očí. Plakat od bolesti nemusí pouze ženy, ale i nejsilnější muži. Jde totiž o psychologický reflex, tedy o jakousi reakci organismu, na pociťovanou intenzivní bolest. Někteří jedinci však využívají pláč i na to, aby u jiných vyvolaly pocit soucitu.
Manipulační pláč
Tento druh pláče možná znáte i pod názvem krokodýlí slzy. Takový pláč je typický zejména u dětí v případě, kdy chtějí emocemi zmanipulovat své rodiče a dosáhnout svého vytouženého cíle. Dalším příkladem může být situace, kdy jeden z manželů nesnese rodičů toho druhého a ten druhý se ho snaží přesvědčit pláčem. Tento druh pláče je jakousi hrou na city, respektive nakloněním psychiky jiného jedince na naši stranu.
Pláč na odbourávání stresu
Odborníci se shodují na tom, že takový druh pláče postihuje zejména ženskou populaci, která je vnímána jako citlivější pohlaví. Tento druh pláče je založen na tom, že jeho spouštěčem je právě nahromaděný stres v našem nitru, který se potřebuje dostat ven. Pokud jsme přežili různé stresové situace, může se stát, že emoce z nich vzniklé přetrvávají v našem nitru nějaký čas a tato ,,časovaná bomba“ může vybuchnout kdykoli. Stačí k tomu skutečně málo, třeba jen bezvýznamná kousavá poznámka od kohokoliv z našeho okolí.
Sebaľútostný pláč
Mohou nastat situace, kdy lidé mají důvod k pláč ze situace, kterou nečekali. V takových případech se může u člověka dojít sebelítost i v situacích, kdy by se měl za normálních okolností radovat. Jako příklad bychom mohli uvést situaci, kdy Vám známa poví o velkém štěstí, které ji potkalo a Vy myslíte neustále pouze na to, že Vás to štěstí nějak stále obchází. Tento druh pláče je charakteristický i tím, že při něm dochází nejen k uvolnění napětí u plačící osoby, ale i k jakémusi volání po soucitu.
Pláč ze smíchu
Určitě to znáte. Někdo Vám řekl zábavný vtip, na kterém se dokážete smát tak dlouho, dokud se neobjeví slzy. V tomto případě jde také o reakci organismu na pozitivní emoce, neboť tento pláč je doprovázen smíchem. Na rozdíl od jiných druhů pláče, tento je typický tím, že se jedná o krátkodobé ronení slz, které jsou průvodním jevem právě pociťovaných pozitivních emocí.
Novinkou pro Vás možná bude i to, že německé průzkumy zabývající se zkoumáním pláče zjistili, že ženská populace pláče mnohem více, a to v průměru 30-64-krát za rok. Zatímco u mužů se pláč vyskytuje průměrně 6-17-krát za rok. Co se týče délky trvání pláče, tak u žen trvá tento fenomén v průměru 6 minut, přičemž u mužů je to 2-4 minuty.
Slzy
Z biologického hlediska můžeme říci, že slzy jsou produktem slzných žláz, a to nejen v očích lidí, ale iu některých jiných savců. Co ještě víme o slzách?
- Důležité je zmínit zejména jejich ochrannou funkci, která se projevuje vyplavováním nečistot z oka.
- Slzy také brání vstupu různých mikrobů do prostředí lidského oka.
- Ale z čeho se vlastně skládají slzy?Možná jste netušili, ale z 99% jejich tvoří voda a zbývající 1% je rozděleno na bílkoviny a organické sloučeniny, k nimž patří zejména glukóza, aminokyseliny a různé fermenty.
- Velmi důležitou součástí je i sůl, a právě proto jste již možná cítili jejich slanou chuť.
- Hlavním důvodem našich slz jsou emoce, ať už pozitivní nebo negativní – hněv, zoufalství, smích, radost nebo vyčerpání.
- Neméně častým důvodem výskytu slz u člověka je chemická iritace slzných žláz určitou látkou. Podráždění našich očí může způsobit například známý slzný plyn, cibule nebo pikantní potraviny.
Proč novorozenci pláčou?
Možná máte stále za to, že pláč u novorozence zní stále stejně a je monotónní, ale opak je pravdou. Z odborného hlediska u novorozenců rozlišujeme 3 druhy pláče a to následující:
- Základní pláč – Tento druh pláče u novorozence vyznačuje střídavými fázemi pláče a ticha. Možná jste už zažili situaci, kdy Vaše dítě začalo náhle plakat přičemž Vám snažilo naznačit, že něco potřebuje. Tento pláč vystřídalo ticho, ale když dítě zjistilo, že nepřicházíte, začalo opět plakat. Chceme Vám nyní říci jednu základní informaci, která se Vám v budoucnu určitě sejde. Takové máchání u dítěte signalizuje to, že je hladové.
- Pláč z hněvu – Takový pláč můžeme charakterizovat tím, že se do hlasivek dítěte dostává mnohem více přebytečného vzduchu, což zapříčiňuje to, že tento pláč je mnohem hlasitější. Podobně jako při základním pláči, iv tomto případě můžeme mluvit o tom, že se střídají fáze Máchání a ticha. Rozdíl je však v délce trvání av intenzitě těchto fází.
- Pláč od bolesti – Určitě jste zažili situaci, kdy jste zaslechli velmi silný a hlasitý pláč dítěte. Dalším důvodem může být bolest, která skličuje dítě. Co je důležité si všimnout u tohoto typu máchání je to, že se střídají fáze pláče a zadržení dechu dítěte.
Zajímavosti
- Věděli jste o tom, že průzkumy prokázaly, že rodiče mají mnohem lepší schopnost rozpoznat o jaký pláč jde.
- Dokonce dokáží rozeznat pláč svého dítěte od pláče jiných dětí.
- Možná byste nevěřili, ale bylo zjištěno, že pláč francouzských novorozenců poznáte podle stoupavé melodie.
- Naopak, u německých dětí, je melodie pláče klesavých.
- Jistý odborník přišel na to, že existuje určitý vztah mezi intenzitou dětského pláče a intenzitou bolesti, která se u daného dítěte vyskytuje.
- Další odbornice, na druhé straně, dokázala přijít na to, že pokud matka během těhotenství měla velmi mnoho stresu, odrazí se to na četnosti pláče jejího dítěte.
- Přišlo se také na to, že ženy, které během porodu pociťovali mnohem větší pocit vyčerpání, porodily dítě, které plakávali častěji.
- Další studie potvrzují skutečnost, že matkám se nedoporučuje okamžitě tišit dítě když pláče, ale právě naopak, je lepší když se dítě vypláče až dokud ho to neprojde.
- Jestliže byl Váš porod komplikovanější, může to zapříčinit vyšší výskyt pláče u Vašeho dítěte.
- Jiné studie přišli zas na to, že je vhodné dítě utišit když pláče, protože to pro něj může být dobrou alternativou odbourání stresu.
Pláčete ze snu?
Určitě jste se i Vy setkali s pláčem ze snu, ať už z vyprávění ostatních nebo z vlastního zážitku. Odborníci se shodují na tom, že se není čeho obávat. Nejedná se totiž o žádné náznaky onemocnění psychického charakteru ani žádné jiné. Takový pláč se vyskytuje zejména u jedinců, kteří prožívají ve svých snech velmi intenzivní emoce až se to projeví skutečným pláčem. V takovém případě se nemusí jednat výlučně o negativní emoce, ale také se může takový pláč objevit jako důsledek pozitivních emocí prožívaných v snu. Mimo jiné Vás takový pláč ze snu může také vzbudit.
Pláč ze snu může být i důsledkem emocí, většinou negativních, které jste určitou dobu potlačovali a tyto se hromadily v těle a museli vyjít najevo. Sen tedy představuje alternativu, jejímž prostřednictvím můžeme dostat ze sebe negativní emoce ven. Ať už sníte o pláči nebo pláčete ze snu, jedno je však jisté, ato, že jste v nedávné době zažili nějaký zážitek, který u Vás vyvolal negativní emoce. Pokud si pamatujete Váš sen, ve kterém jste plakali, měli byste se zamyslet nad tím, zda Vám nechce Vaše podvědomí něco naznačit.
Vaše podvědomí je v tomto případě jakýmsi pomocníkem v uvolňování vnitřního stresu, napětí a negativních emocí. Každopádně pláč ze snu není náhoda. Jde o problém Vašeho podvědomí a tedy io jistý psychický problém Vašeho organismu.
Dalším důvodem pláče ze snu mohou být Vaše obavy z reálného života, které se právě ve snu mohou odrazit.
Nadměrné máchání ze snu je typické i pro období těhotenství, kdy ženy procházejí zvýšeným stresem, emocionálním napětím a negativními zážitky. Proto není neobvyklé pokud muž zpozoruje, že jeho těhotná manželka pláče ze snu.
Pláčete během těhotenství?
Těhotenství představuje velmi složité období každé ženy, které má své světlejší i tmavší chvilky. Je prokázáno, že ženy jsou v tomto období mnohem více citlivější, a tedy i více pláčou. Určitě jste to už zažili jestliže při Vás byla těhotná žena, která začala plakat i při méně citlivějších televizních programech. Ale proč je žena během těhotenství taková přecitlivělá? Za vším hledejte hormony. Takové stavy zvýšeného pláče během těhotenství zejména tehdy, když žena prochází největšími hormonálními změnami.
Pokud jste těhotná a trpíte depresemi, tak právě pláč je projevem tohoto psychického problému. V takovém případě doporučujeme ihned vyhledat pomoc odborného lékaře, protože to může mít nepříznivý dopad nejen na Vás, ale i na Vaše budoucí děťátko.
Hormony
V různých stádiích Vašeho těhotenství se projevují zejména tyto ženské hormony:
- estrogen
- progesteron
- gonadotropin
Hormonální změny po dobu těhotenství jsou zodpovědné za změny v neurotransmiterů (přenašeče informací v mozku), které jsou zodpovědné i za Vaši náladu. Zajímavostí pro Vás bude to, že v roce 1999 se uskutečnil výzkum, který přišel se závěrem, že pokud žena měla během posledních dvou měsíců těhotenství vysokou hladinu progesteronu v těle, tak mohla očekávat častější změny nálad.
Spouštěče pláče během těhotenství
- Stres – Žena zažívá během těhotenství období, kdy se v jejím těle vyskytuje zvýšená hladina hormonů, což má za následek vyšší přecitlivělost, a tedy i pláč. (pláč je jen reakcí těla na vzniklou situaci)
- Deprese – Bylo dokázáno, že 10-15% těhotných žen trpí psychickými problémy – zejména depresí. Tato deprese může být spouštěčem různých onemocnění u budoucího děťátka. Pokud tedy u Vás deprese přetrvává déle než dva týdny, měli byste vyhledat lékařskou pomoc.
- Fyzické příčiny – Neméně častým spouštěčem pláče jsou i fyzické důvody, protože tělo ženy také prochází jistými změnami v období těhotenství. Postupně se zvětšující plod v těle matky může způsobit nevolnost či silné křeče, které mohou být důvodem k nechtěný pláč. Ve spojení s hormonálními změnami mohou fyzické komplikace ještě navýšit možné riziko výskytu pláče během těhotenství.
SHRNUTÍ
Pláč je nedílnou součástí lidského života, protože člověk se s ním už narodí. V období dětství je pláč asi nejfrekventovanější, protože děti umí být velmi citlivé, ale nedejte se vždy nachytat, protože jejich pláč může být někdy záměrný a dítě se snaží jen hrát na city, aby dosáhlo svých cílů.
Pláč je však za normálních okolností přirozenou reakcí našeho organismu na emoce, ať už pozitivní nebo negativní, na bolest nebo na různé jiné situace, které nás v životě setkají. Jeho hlavním charakteristickým rysem je nadměrné vylučování slz, které za normálních okolností slouží k hydrataci a ochranu našeho zrakového orgánu.
Existuje několik druhů pláče, které kategorizujeme zejména z hlediska důvodu jejich vzniku.
U některých lidí se může vyskytnout pláč ze snu, který ale není ničím, čeho byste se měli obávat. Jedná se jen o ,,vyventilovanie“ Vašeho organismu od nahromaděného stresu, který se ve Vašem těle jen kupil a Vy jste mu nedali příležitost dostat se ven. Proto pokud se u Vás takový problém vyskytne, neváhejte a zamyslete se nad Vaším podvědomím, které hraje ve zdraví člověka významnou roli, protože se Vám tímto způsobem asi snaží dát něco najevo.
Pláč u těhotných žen není žádnou výjimkou, neboť právě období těhotenství zvyšuje citlivost ženy. Důvodem jsou zejména výrazné hormonální změny, ale i změny fyzického charakteru, které mohou v některých případech způsobit nadměrný výskyt pláče u budoucích maminek.
Časté otázky
Proč pláčeme?
Pláč představuje průvodní jev některých našich pocitů, zejména smutku. Nejen smutek je spouštěčem pláče, ale i jiné emoce jako radost, beznaděj či hněv. Kromě toho se pláč projevuje i pokud jedinec trpí psychickými problémy. Pláč jako reakce organismu na negativnější emoce je charakteristický i Ronen slz. Více informací naleznete i pod nadpisem ,, Pláč – co to je? “.
Je pláč zdravý? Působí jako lék?
Ano, pláč je zdravý. Bylo prokázáno, že osoba, která často pláče, se z dlouhodobého hlediska stává psychicky odolnější. Kromě toho pláč redukuje i stres.
Jak zastavit a zabránit pláče?
Pláč v některých situacích vůbec není snadné zastavit nebo mu zabránit. Nicméně existuje několik rad, které by měly být nápomocné v potlačování pláče:
- soustřeďte se na svůj pravidelný dech
- rychle pohybujte očima
- fyzické pohyby jako mačkání dlaní vás od pláče rozptýlí
- je vhodné nemít napjaté svalstvo obličeje
- sklenicí vody uklidníte své nervy
Vybrané zdroje:
- https://blogs.psychcentral.com/psychoanalysis-now/2018/05/7-kinds-of-crying-and-what-they-mean/
- https://www.livestrong.com/article/515035-crying-when-pregnant/
- https://mydreamsymbolism.com/crying-in-sleep-and-dreams-about-crying-meaning-and-interpretation/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Slzy
- https://en.wikipedia.org/wiki/Crying
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Pláč