Poruchami spánku trpí stále více a více lidí po celém světě. Jde o velmi nepříjemné zdravotní problémy, jejichž původ je ve většině případů zakotven v naší psychice. Za mnohé může náš životní styl, který nás nutí narušovat naše spánkové návyky. Trpíte i vy spánkovými problémy, které se mohou projevovat i nočními můrami či poruchou REM fáze spánku. Pojďme se společně podívat na poruchu spánku zvanou parasomnie, její příznaky, příčiny a možnou léčbu.
Obsah článku
Co je to parasomnie?
Parasomnie je spánková porucha, která je charakteristická nežádoucím fyzickým nebo slovním chováním, případně různými nepříjemnými zážitky. Jinak řečeno, parasomnie je pojem, který je spojen s abnormálními jevy, které se mohou přihodit lidem během spánku. Parasomnia můžeme rozdělit do několika skupin:
- primárně parasomnie – představují poruchy spánkového stavu, které jsou následně klasifikovány podle stádia spánku, ve kterém se projevují – vznikají buď v REM fázi nebo v non-REM fázi
- sekundární parasomnie – jsou poruchy jiných orgánů těla, které se projevují během spánku – např. záchvaty, respirační diskenéze, arytmie a gastroezofageální reflux
V následujících řádcích se budeme hovořit o čtyřech druzích parasomnie:
- porucha nočních můr
- porucha spánkového teroru
- náměsíčnost nebo náměsíčnost
- porucha REM fáze
Druhy parasomnie
Porucha nočních můr
Jiný název pro toto onemocnění je záchvat úzkostných stavů během snu. Většina pacientů, kteří trpí touto poruchou, jsou děti, avšak může se projevit u dospělých jako následek traumatu. Noční můry jsou hrůzostrašné sny objevující se během REM fáze spánku a jsou spojovány se zrychleným tepem a zvýšenou frekvencí dýchání, k těmto příznakům se přidává i pocení a rozruch. Ve většině případů si pacient pamatuje dopodrobna celou noční můru.
Porucha spánkového teroru
Charakteristickými znaky této poruchy jsou náhle hlasité vystrašené výkřiky během spánku a intenzivní panika. Následně může pacient tlouci do různých předmětů či vycházet nebo přicházet do místnosti. Pacienti se mohou dokonce i poranit. Tato porucha se vyskytuje zejména během non-REM fáze spánku. Pacient si ve většině případů nepamatuje, co se dělo. Technicky je postižená osoba stále ve stavu spánku.
Náměsíčnost (somnambulismus)
Pacienti s náměsíčností vykazují znaky automatického chování jako bezdůvodné nošení předmětů, vycházka ven nebo bezdůvodná procházka po domě. Zajímavostí této poruchy je to, že osoba má otevřené oči a může i nesrozumitelně mluvit – komunikace s ní je však na bodu mrazu. Tato porucha se objevuje ve fázi non-REM spánku. Zajistěte bezpečné prostředí pro pacienta.
Porucha REM fáze
Pacienti trpící touto poruchou prakticky imitují sny, které jsou jasné, intenzivní, akční či brutální. Poruchy chování během REM fáze spánku můžete zpozorovat mluvením, křikem, kopáním, údery, skákáním z postele či sezením. Akutní forma této poruchy se může projevit během abstinenčních příznaků alkoholu či sedativně-hypnotických léků.
Mezi jiné poruchy zařazující se mezi poruchy pohybu během spánku patří:
- syndrom neklidných nohou
- periodická porucha pohybu končetin
Jde o běžné poruchy, které se mohou objevit i paralelně. Hlavním příznakem syndromu neklidných nohou je nespavost (insomnie) zatímco periodická porucha pohybu končetin souvisí s nadměrnou ospalostí během dne.
Parasomnia a její příčiny
Porucha nočních můr – mohou za ni poruchy osobnosti, problémy ve vztazích, různé léky, např. levodopa, jiné faktory
Porucha spánkové teroru – zapříčinit ji může nedostatek spánku nebo tzv. spánková deprivace nebo užívání antidepresiv
Náměsíčnost nebo náměsíčnost – odpovědné za tento problém mohou být následující problémy:
- genetické predispozice
- horečka
- léky – např. thioridazin, lithium, flufenazin, perfenazin, desipramin
- obstrukční spánkové apnoe
- spánková deprivace – nedostatek spánku
- plný močový měchýř
- externí faktory – hluk
- jiné poruchy
Porucha REM fáze – přesná příčina není známa, ale je dokázáno, že ve většině případů se objevuje u mužova nad 50 let s jinými nervovými poruchami, bývá také spojována s tzv. neurodegenerativními onemocněními jako Parkinsonova choroba, narkolepsie, demence, roztroušená skleróza nebo tumor
Syndrom neklidných nohou a periodická porucha pohybu končetin – přesná příčina není známa, ale u žen se může jednat o anémii, těhotenství, menstruaci, případně menopauzu, dále za ni mohou být zodpovědné i následující problémy:
- chronické selhání ledvin
- osteoartritida
- léky – např. tricyklická antidepresiva nebo SSRI
- léky obsahující dopamin či kofein
- neurologická onemocnění
- různé příčiny myelitida
- onemocnění míchy
- onemocnění bederní oblasti
Jak se projevuje parasomnie?
Porucha nočních můr může být charakteristická například strašidelnými sny, buzením se ze spánku či výskytem snu. Právě výskyt snu představuje faktor, který tuto poruchu odlišuje od poruchy nočních můr a poruchy spánkového teroru.
Poruchu spánkové teroru provázejí nejčastěji náhle buzení se, během kterých pacient může křičet (nebo křičí po probuzení). Jelikož se jedná o náhle buzení se, tělo je v šoku, což nám dává pocítit i na zvýšeném tepe a frekvenci dechu. Průvodním příznakem jsou i pocení, zmatenost, dezorientace či neschopnost jedince zapamatovat si události, které se udály. Snad najnepríjemnejšími příznaky, které doprovázejí tento problém, jsou nesrozumitelné chování a únik moči při výskytu této poruchy.
Náměsíčnost nebo náměsíčnost je typický zejména bezdůvodným neobvyklým chováním pacienta během spánku – např. sezení v posteli, chůze nebo jedení. Co se týče psychické stránky jedince, často bývá zmatený a nedokáže si pamatovat, že se porucha u něj vyskytla. Co se týče ukončení epizody poruchy, tak nastává spontánně. Osoba se může sama vrátit do postele nebo si někam lehnout a pokračovat ve spánku.
Porucha REM fáze je typická zejména prováděním aktivit ze spánku, což se vyskytuje zejména během REM fáze spánku, přičemž pacient je schopen pamatovat si jednotlivé události. Trvání epizody může být krátké i dlouhé. Dále mezi nejčastější projevy tohoto problému patří:
- kopání, skákání nebo vyběhnutí z postele
- rychlé probuzení se ze spánku do stavu čilosti s dobrou orientací
- po probuzení je pacientovo chování opět normálně
- pacienti většinou nevykazují nadměrnou denní ospalost
Syndrom neklidných nohou a periodická porucha pohybu končetin – pacienti se syndromem neklidných nohou vykazují pocit nepohodlí v oblasti nohou, nespavost, depresivní stavy či sebevraždě. Co se týče pacientů ss periodickou poruchou pohybu končetin, tak vykazují hlavně nadměrnou denní ospalost i během pasivních aktivit, jako např. sledování televize a neřízené napínání svalstva v oblasti končetin – zejména dolních. Tyto poruchy se mohou objevit i během dětství, v těhotenství, během menstruace a menopauzy.
Léčba
Následující zásady spánkové hygieny vám pomohou se všemi druhy parasomnie.
- pravidelný spánek ve stejných časech
- využívejte postel pouze ke spánku a intimní záležitosti – vyhýbejte se denním zdřímnutí
- snažte se odstranit stres, vyčerpanost a spánkovou deprivaci
- vyhýbejte se fyzické aktivitě před spánkem (aerobik 4 hodiny před spánkem může pomoci)
- vyhýbejte se cigaretám, alkoholickým nápojům a nadměrnému množství kofeinu
Léky
Nejčastěji využívanými léky pro léčbu parasomnie jsou benzodiazepiny (alprazolam – Xanax, klonazepam – Klonopin, diazepam – Valium) a antikonvulziva, které zabraňují probuzení se.
Nejčastější otázky
Co je to parasomnie?
Parasomnia představuje soubor spánkových poruch, které vykazují různé příznaky. Jedná se hlavně o netypické projevy chování během spánku, které se za běžných okolností nevyskytují. Více informací naleznete pod nadpisem ,,Co je to parasomnie?“.
Proč vzniká a jaké má příznaky?
Původ jednotlivých druhů parasomnie může tkvít v různých fyzických či psychických příčinách. Na vině mohou být i genetické predispozice. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Parasomnia a její příčiny“.
Jak se léčí parasomnie?
Léčba parasomnie může být medikamentózní, tedy pomocí léků, nebo prostřednictvím určitých zásad tzv. spánkové hygieny. Více užitečných informací naleznete pod nadpisem ,,Léčba“.
Vybrané zdroje: