Odborníci nám neustále připomínají to, že spánek je základem dobrého nejen fyzického, ale i psychického zdraví. Spánek je v drtivé většině případů spojován s nočními hodinami, které jsou určeny pro člověka k tomu, aby si odpočinul od těžkého dne, po fyzické i psychické stránce. Co však znamená pro naše tělo odpolední spánek? Je užitečný nebo nám přináší spíše samy negativa? O tomto jevu se budeme povídat v následujících řádcích, které vám pomohou pochopit podstatu spánku, který je možná i pro vás znám.
Obsah článku
Odpolední spánek – typický nejen u dětí
Odpolední spánek se výrazným způsobem odlišuje od regenerace organismu během nočních hodin. Za tento fakt jsou zodpovědné různé rušivé vlivy vnějšího prostředí, kterým v mnoha případech neumíme zabránit. Nicméně odpolední spánek nemá být prioritně zaměřen na úplnou a dlouhou regeneraci organismu (i když ani toto nelze podle vědeckých výzkumů vyloučit). Může pomoci našemu tělu během dne a pozitivně přispět k určitým funkcím organismu. I vy si dopřejete ,,odpolední šlofíka“? Pokud ano, tak čtěte pozorně, protože se dozvíte o mnoha jeho vlivech, o kterých jste možná ani nevěděli.
Odpolední spánek může být charakteristický i tím, že v závislosti na různých faktorech může přinést jedinci i kompletní regeneraci, resp. osvěžení těla. Podstatou je mít dostatečný klid, abyste mohli pocítit jeho benefity. Není vůbec třeba zdřímnout si na delší dobu. Postačí pouze kratší odpočinek. Bez ohledu na vědecké studie a fakta o prospěšnosti či negativitě odpolední spánku se můžeme shodnout na tom, že tento stav přináší samé pozitivní účinky:
- vyšší nebo další produktivita
- více energie nebo její doplnění
- ostřejší smysly (což může ovlivnit například i řízení auta)
Protože život není černobílý, tak iv případě odpolední spánku se mnohé vědecké studie rozcházejí. Většina však tvrdí, že odpolední spánek nám přináší velké benefity.
Účinky odpolední spánku
Pojďme se společně podívat na pozitivní účinky Podřimování v odpoledních hodinách, které vás přesvědčí o tom, že pokud jste zcela zdraví, tento jev vám určitě neuškodí. Pozor však na psychické problémy, o kterých si řeknu více o chvíli.
Jednotlivé příznivé účinky odpolední spánku se projevují hlavně na psychické výkonnosti a psychických funkcích:
- posilování paměti – 20-30 minut spánku odpoledne (ostřejší paměť, ostražitost, okamžité posílení paměti)
- snižování hladiny krevního tlaku
- zlepšování kreativity – posilování funkce kreativního myšlení
- uklidňování nervů – doporučuje se 90-minutové zdřímnutí
- zlepšování pozornosti a čilosti – doporučuje se 40-minutový spánek, který může zlepšit vaši psychickou výkonnost až o 34% a vaši ostražitost o 100%
Jak můžete vidět, na otázku, zda je pro nás odpolední spánek pozitivní, můžeme odpovědět jednoznačně. Ano, takový spánek nám přináší mnoho pozitivního, avšak jeho nadměrné množství může způsobit problémy s usínáním v nočních hodinách a také se nedoporučuje pacientům, kteří trpí psychickými problémy.
Vliv na noční spánek
Pozitivní efekty nočního spánku jsou degradovány zejména v tom aspektu, že odpolední spánek může snižovat kvalitu toho nočního. Jde o velmi logický jev, protože dostatečný spánek v odpoledních hodinách, který nám dodá pocity energie a svěžesti, se prostě musí projevit na problematičtější usínání a nočním odpočinku. Určitě nám dáte za pravdu, že člověk, který celý den nespal, usne lépe a rychleji než ten, který si nějaký ten odpolední odpočinek dopřál.
Odpolední spánek je však velmi prospěšný pro lidi, kteří z nějakého důvodu nedokázali mít kvalitní a dostatečný spánek v nočních hodinách. Pokud je váš spánek kvalitní a dostatečný, tj minimálně 7-8 hodin denně, tak prostě nemáte potřebu dopřát si odpolední spánek. Nicméně mnoho lidí si zvykne dopřát spánek v odpoledních hodinách ne z důvodu nedostatečné regenerace a odpočinku, ale z důvodů jako například absence práce nebo jednoduše pocit komfortu a pohodlí z takového spánku.
Pozor na psychické a spánkové poruchy
Odpolední spánek má svá pozitiva i negativa, ale za normálních okolností tento jev nepředstavuje závažnější riziko pro člověka. Problém však nastává až v případě, že trpíte psychickými a spánkovými poruchami. Pokud jste pacientem, kterému byla diagnostikována insomnie nebo nespavost nebo trpíte těžkými depresemi, doporučujeme se polednímu spánku zcela vyhnout. Následky by mohly být opravdu závažné av mnoha případech mohou dokonce i prohloubit příznaky již existujícího nepříjemného problému.
Pokud jste pacientem s nespavostí a vašim ,,kamenem úrazu“ jsou problémy s usínáním během nočních hodin, představte si, že si dopřejete odpočinek v odpoledních hodinách, který vás nakopne a dodá vám energii. Zregenerovaný organismus vám věru z vašeho ocherenia neubere. Pokud trpíte depresivními stavy nebo jste frustrovaní ze života, spánek v nočních hodinách může být ještě větším problémem v důsledku regenerace vašeho těla odpoledne. Doporučujeme proto zcela vyhýbat takovým ,,šlofíkem“ v průběhu dne, pokud trpíte duševními poruchami.
V případě, že Vás trápí mírné příznaky duševních poruch, jakými jsou například deprese či úzkostné stavy, doporučujeme sáhnout po výživovém doplňku Stressfix, který se může pochlubit unikátním přírodním složením a množstvím příznivých účinků na duševní zdraví. Příkladem může být snižování příznaků deprese či úzkosti.
Často kladené otázky
Je odpolední spánek prospěšný?
Ano , jeho pozitivní vliv nelze vyvrátit. Je nutné si však dávat velký pozor i na jeho negativa, ke kterým patří například problémy s usínáním v nočních hodinách.
Dokdy a kolik by měl trvat?
Podle lékařů by odpolední spánek neměl trvat déle než dvacet utratit, dětem byste měli v odpoledních hodinách dopřát alespoň 1-2 hodiny odpočinku (děti v předškolním věku).
Vybrané zdroje:
- https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000644/1749139/Lekar-prezradil-ako-dlho-by-mal-trvat-poobedny-spanok-Bezne-CHYBY-rozhadzu-cely-vas-biorytmus-
- https://www.inlifehealthcare.com/2016/07/21/afternoon-sleep-good-bad-habit-health/
- https://eduworld.sk/cd/zuzana-granska/364/popoludnajsi-spanok-deti-preco-by-ste-na-nom-mali-bezpodmienecne-trvat