Stres je jedním z nejzávažnějších moderních problémů, které jsou zakořeněny v naší psychice. Jde o obrovský negativní fenomén, který se v konečném důsledku může podepsat nejen pod naší fyzickou, ale i psychickou stránkou. Každý z nás jistě ví vysvětlit, jaké pocity prožíváme, když nás pohltí stres. Můžeme se chvět, potit či pociťovat nervozitu nebo úzkost. Víte však, co probíhá uvnitř našeho těla? Náš organismus vylučuje stresové hormony zvané adrenalin, kortizol a noradrenalin. Právě o noradrenalinu bude řeč v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to noradrenalin?
Norepinefrin nebo noradrenalin je známý nejen svou funkcí stresového hormonu, ale i tím, že splňuje funkci neurotransmiteru, tedy chemické látky, která je zodpovědná za přenos nervových vzruchů (signálů) mezi jednotlivými buňkami v mozku. Hlavním úkolem noradrenalinu je připravit naše tělo a mozek na rychlou reakci nebo odezvu, a proto mluvíme o tomto hormonu v souvislosti se stresovou aktivitou organismu.
Pojem noradrenalin je odvozen z latiny a znamená při nebo podél ledvin, přičemž jeho druhý název norepinefrin v překladu znamená totéž s tím, že je odvozen z řečtiny.
Hladina norepinefrinu, resp. jeho uvolňování, je nejníže během spánku, přičemž se zvyšuje ve stavu bdělosti. Tento stresový hormon se uvolňuje v nejvyšší míře v situacích, kdy náš organismus pociťuje stres nebo je v nebezpečí. V souvislosti s noradrenalinem je také vhodné zmínit i tzv. reakci bojuj nebo uteč. Jde o stav, kdy je naše tělo v pohotovosti v důsledku ohrožující, výjimečné nebo nečekané okolnosti.
Za co je noradrenalin zodpovědný v našem mozku?
- zvyšování čilosti nebo ostražitosti
- navozování stavu bdělosti
- zlepšování tvorby a nápravy paměti
- podpora stavu neklidu, netrpělivosti či nervozity
- přispívání k výskytu úzkostných stavů
- zvyšování krevního tlaku a tepu
- zahájení uvolňování glukózy z energetických zásob
- zvyšování krevního toku do kostních svalů
- snižování toku krve do gastrointestinálního systému
- potlačování vyprazdňování močového měchýře
- omezování pohybu střev
Co je to stres?
Stres představuje reakci našeho těla na jakoukoliv změnu, kterou organismus vyhodnotí jako hrozbu. Jednoduše řečeno, naše tělo reaguje na vzniklé změny s úmyslem chránit se, respektive vyvolat ,,protiútok“. Náš organismus reaguje na vzniklé stresující okolnosti fyzickými, psychickými a emocionálními příznaky. Stres je normální součástí našeho života, a tedy ho můžete pociťovat poměrně často. Důležité je však to, aby tento problém psychického charakteru nepřerostl do dlouhodobého stavu.
Vznikat může z různých důvodů, přičemž jedním z nejčastějších je vliv vnějšího prostředí, které klade na naše tělo i psychiku značný tlak. Na jedné straně je stres spojován pouze s negativními emocemi, ale na druhé straně nás může přemoci i během pozitivních či radostných chvil, které se neopakují často nebo se opakují pouze jednou za život. Příkladem může být narození vysněného dítěte, svatba, povýšení v zaměstnání, úspěch ve škole či promoce.
Samozřejmě, pro naše tělo stresové situace poznáme nejjednodušší prostřednictvím souboru fyzických či mentálních příznaků. Zamýšleli jste se však někdy nad tím, jaké procesy probíhají v našem organismu, kdy nás sužuje stres? V této souvislosti je důležité dát do popředí důležité stresové hormony adrenalin, noradrenalin (norepinefrin) a kortizol, které jsou odpovědné za reakci organismu ,,bojuj nebo uteč“, která je odezvou na vzniklou stresující a zatěžující situaci.
Se stresem můžeme zatočit různými způsoby, z nichž nejdůležitějším je zdravá a správná životospráva . Výbornou doporučenou prevencí je však i pravidelný přísun důležitých minerálních látek a vitamínů, které najdeme jednak v potravinách nebo ve volné přírodě (léčivé rostliny). Výborným způsobem, jak přijmout všechny důležité látky do našeho těla v denní dávce je výživový doplněk Stressfix, který obsahuje všechny důležité látky, z nichž mnohé jsou v podobě výtažků z nejléčivějších rostlin na světě. Ideálním univerzálním lékem proti stresu je doplněk Stressfix, se kterým se stresem rozhodně zatočíte.
Noradrenalin a ADHD
Noradrenalin je tedy nejen stresovým hormonem, který naše tělo vylučuje během nouzového stavu, ale i neurotransmiterem, tedy přenašečem signálů mezi nervovými buňkami. Norepinefrin společně se známým ,,hormonem štěstí“ dopaminem nám dokáže pomáhat udržet si pozornost a ostražitost během našich běžných každodenních rutinních aktivit. Důležité je tedy, že jde o chemickou látku odpovědnou za posilování našeho stavu bdělosti.
Negativním dopadem nedostatku této látky mohou být problémy se soustředěním, což v konečném důsledku může zapříčinit i výskyt příznaků onemocnění zvaného ADHD (attention deficit Hyperactivity disorder). ADHD je hyperkinetická porucha nebo, jinak řečeno, porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Objevuje se zejména u dětí ve školním věku. Toto mentální onemocnění může přetrvávat až do dospělosti. Mezi jeho znatelné příznaky řadíme:
- pocity vnitřního neklidu
- impulzivita
- zhoršená pozornost (porucha pozornosti)
Z hlediska našeho zdraví je tedy žádoucí, aby naše tělo vylučovalo samé zdravé množství noradrenalinu. Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou (ADHD) je velmi nepříjemným zdravotním problémem, který může ovlivnit ty oblasti našeho mozku, které jsou zodpovědné za naši schopnost řešení problémů, budoucího plánování, chápání řízení jiných osob a ovládání impulzů.
Na to, abychom úspěšně snížili riziko rozvoje ADHD je nutné podstoupit několik kroků, které nám pomohou zvýšit nebo nakopnout uvolňování norepinefrinu. Jednou z možností je užívání léků. Jde hlavně o antidepresiva ze skupiny SNRI. Tyto antidepresiva jsou inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu. Mezi takové léčiva patří například lék Duoxetín. Dalšími způsoby, které mohou být nápomocné v rámci prevence ADHD, jsou změny životosprávy, resp. dodržování určitých kroků, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.
Jak zvýšit hladinu noradrenalinu?
Noradrenalin nebo norepinefrin je přirozeně uvolňován do naší krve jako stresový hormon během situací, které náš mozek vyhodnotí, resp. vnímá jako mimořádné, ohrožující, nebezpečné nebo škodlivé. To však neznamená, že jeho uvolňování nedokážeme ovlivnit i našimi různými aktivitami nebo dostupnými léky.
Na nakopnutí hladiny noradrenalinu se však využívají i amfetaminy, ke kterým patří látky:
- dextroamfetamín
- methylfenidát
Doporučujeme však vyhýbat se silným antidepresivům v co největší míře pokud je to možné. Existují i přirozené způsoby podpory uvolňování noradrenalinu v organismu:
- spánek
- fyzická aktivita
- láska
- splnění vytyčených cílů (úspěch)
- agresivita
- alkohol
Pozor však i na přirozené způsoby ,,nakopáváním“ noradrenalinu, protože ne všechny jsou samozřejmě žádoucí ve všech situacích.
Deprese
Deprese je závažný zdravotní stav, který negativně ovlivňuje to, jak se člověk cítí, jakou má náladu, jako uvažuje a jak jedná. Noradrenalin je výrazně spojen i s tímto závažným zdravotním problémům. Jeho tvorbu podporují i látky obsažené v lécích proti depresi, tedy antidepresiv ze skupiny zvané selektivní inhibitory serotoninu a norepinefrinu (noradrenalinu). Tyto léky zvyšují hladinu norepinefrinu a serotoninu, dvou neurotransmiterů odpovědných za správnou funkci přenosu nervových signálů mezi buňkami v mozku. Z toho vyplývá, že noradrenalin, resp. jeho zdravá hladina, bojuje i proti depresivním stavům.
K často předepisovanými antidepresivy ze skupiny SNRI patří léky s účinnými látkami:
- venlafaxin
- duoxetín
Další skupinou léků, které pomáhají zvyšovat aktivitu norepinefrinu v mozku jsou tricyklická antidepresiva. Nevýhodou těchto druhů léků je však to, že mohou způsobovat různé nežádoucí účinky jako:
- sucho v ústech
- zácpa
- rozmazané vidění
- nárůst hmotnosti
- sedaci
Jak tedy můžete vidět, noradrenalin je z medicínského hlediska velmi důležitou látkou i v rámci léčby těžkých depresí, protože antidepresiva zajišťují jeho optimální hladinu v organismu.
Nejčastější otázky
Co je to noradrenalin?
Noradrenalin představuje stresový hormon, který je vylučován naším organismem během stresových situací. Zároveň v našem těle hraje roli neurotransmiteru, tedy přenáší mozkové impulzy mezi nervovými buňkami.
Jak funguje?
Tento hormon a zároveň neurotransmiter je přenašečem nervových vzruchů v mozku, a tudíž je zodpovědný za pohyb elektrických impulsů mezi neurony.
Jak noradrenalin ovlivňuje tělo a psychiku?
Vysoká hladina noradrenalinu se projevuje příznaky stresu, ať už fyzickými nebo emocionálními. Může se jednat o nadměrné pocení, zimnice, nervozitu či neklid.
Jak si ho snížit?
Na potlačení uvolňování noradrenalinu mohou být nápomocné tzv. betablokery, které omezují nepříznivé účinky noradrenalinu nebo norepinefrinu. Podobný účinek mají například i léky na krevní tlak. Zajímavostí je i to, že i antidepresiva SSRI umí být v tomto případě efektivním řešením.
Vybrané zdroje:
- http://www.psychiatry.sk/informacie-pre-pacientov
- https://cs.wikipedia.org/wiki/ADHD
- https://en.wikipedia.org/wiki/Norepinephrine
- https://my.clevelandclinic.org/health/articles/11874-stress
- https://www.everydayhealth.com/norepinephrine/guide/
- https://www.verywellhealth.com/norepinephrine-what-does-or-doesnt-it-do-for-you-3967568