Mnozí z vás to jistě znají. Problémy v realitě, které se mohou odrážet i na vašich snech, které ve vás mohou zanechat obrovskou stopu. Noční můry jsou velmi nepříjemným zážitkem, který nikdo z nás určitě nechce zažít. Pokud již však takové noční můry pravidelně prožíváme, nemusí však zůstat v našem životě věčně. S nočními můrami můžeme také efektivně bojovat, jen musíme vědět jak. A právě to se vám budeme snažit vysvětlit v následujících řádcích.
Obsah článku
Noční můry – silné negativní sny
Je těžké exaktně popsat, co to vlastně noční můry jsou, protože noční můra může znamenat pro každého člověka trošku něco jiného. Obecně můžeme říci, že jde o negativní sny, které v nás vyvolávají pocity smutku, odporu, hněvu, ale i úzkosti. Mnohokrát je reakcí naší psychiky na takové negativní zážitky ze snů probuzení se. V takovém duchu popisuje noční můry vědecký ředitel výzkumu spánku na Ústředním ústavu pro duševní zdraví, která se nachází v Mannheimu. Kromě toho je Michael Schredl přesvědčen o tom, že osoba, která zažila tyto negativní emoce v snech, si může na danou noční můru výborně vzpomenout.
Kdy ale můžeme očekávat výskyt nočních můr v průběhu noci? Ve většině případech se špatné sny vyskytnou v druhé polovině noci. Kromě toho, že se postižený může pamatovat na své negativní pocity z nočních můr, to tak docela nemusí být občas pravda. Z negativních snů se člověk nemusí ani probudit, přitom jejich velmi silně prožívá, nakolik mu mohou přinášet velmi velké utrpení.
Možná jste netušili, ale je namístě rozlišovat noční můru a jiné sny, na které si člověk nepamatuje, přitom ale jedinec může od nich i hrůzou křičet. Tento druhý typ snů, který bychom měli odlišovat od klasických nočních můr se v medicíně nazývá pavor nocturnus (noční úlek).
Mají noční můry vliv i na náš den?
Na tuto otázku existují dvě odpovědi. Negativní emoce ze snů mohou, ale i nemusí ovlivnit naše běžné fungování během dne. Podle pracovnice z ústavu psychologie na Univerzitě Bonn jsou špatné sny problémem tehdy, pokud vzniká silná tíseň. To znamená pokud člověk trpící pravidelně silnými negativními emocemi ze snů pociťuje i přes den strach, případně má strach z toho, že ho budou opět Suzie noční můry i následující noc, a tudíž odmítá jít spát. Proto, pokud i vás trápí stejné či podobné problémy, určitě byste s nimi měli zajít k lékaři.
O nočních můrách jste možná ještě nevěděli:
- Problémem následující den může být i vaše špatná nálada nebo snížená koncentrace, což může být negativním důsledkem vašich nočních můr. Proto takové zlé sny určitě netřeba podceňovat.
- Noční můry mohou být za určitých okolností spojené s tzv. poruchou úzkostných snů, a to zejména tehdy, pokud vás trápí vícekrát než jednou za týden. Z odborného hlediska je tato porucha zařazována k spánkovým poruchám. Pro zajímavost, touto poruchou trpí přibližně 5% dospělých jedinců v Německu.
Jaké pocity mohou vyvolat zlé sny?
Opět je to otázka, na kterou je velmi obtížné najít jednoznačnou odpověď, protože lidská psychika je soubor milionů procesů a vzpomínek, které se navzájem prolínají. Michael Schredl z Ústředního ústavu pro duševní zdraví v Mannheimu, který se zabývá tématem nočních můr, došel k závěru, že mezi nejčastější pocity, se kterými se postižení lidé setkávají ve svých špatných snech patří:
- neustálý pocit, že je postižený pronásledován
- pocit ochromující, když člověk nedokáže zabránit nějaké skutečnosti nebo se neví pohnout (příkladem může být i neustále padání, přičemž mu jedinec neví zabránit)
- pocity, že na člověka číhají pasti
- obavy z toho, že jedinec přijde někam pozdě
- strach ze smrti nebo ze zmizení blízké osoby
Toto je 5 nejčastějších scénářů, resp. negativních emocí, které v lidech vyvolávají noční můry. Jde hlavně o témata, která jsou spojovány se špatnými sny u dospělých lidí. Možná si myslíte, že noční můry jsou stále o tomtéž, to znamená o stejných negativních pocitech a snech, ale není to pravda. Pokud byste si vedli deník snů, tak byste zjistili, že dané sny se stále objevují, ale v jiném pořadí nebo v jiných souvislostech.
Zajímavostí je to, že zlé sny se později mohou objevovat ještě i v silnější intenzitě av delším trvání. Je to z toho důvodu, že stávající negativní emoce nebo vzpomínky postupně můžeme doplňovat. Rádi bychom ještě dodali to, že noční můry dokážeme hodnotit nejrealističtější okamžitě po probuzení. Později je již zapomínáme, případně jsou v naší mysli mlhavé.
Noční můry a jejich příčiny
Vědci se se 100% jistotou nevědí shodnout na obecných přesných příčinách špatných snů. Ze zkušeností však přišli k mnoha závěry, které jsou odpovědné za to, že lidé trpí špatnými pocity v jejich snech. Obecně tedy můžeme říci, že hlavní faktory přispívající k výskytu nočních můr jsou následující:
- Mnohem častěji jsou postihováni lidé trpící tzv. posttraumatickou zátěžovou poruchou.
- Pokud užíváte antihypertenziva (léky na snížení krevního tlaku) případně antidepresiva, tak i tyto léky mohou být jednou z příčin, proč vás sužují nepříjemné noční můry.
- Pokud máte rádi pravidelné požívání alkoholických nápojů, tak to může být také jedním z důvodů vašich špatných snů. Doporučujeme proto takové nápoje v co největší míře redukovat.
- V neposlední řadě mohou být za negativními sny i predispozice či případně negativní fenomén dnešní doby, kterým je stres.
Je možné je léčit?
Máme pro vás výbornou zprávu, nakolik noční můry jsou léčitelné. Avšak léčbu si nepředstavujte klasicky pomocí léků. Zlé sny se dají omezit specializovanými technikami, které můžete podstoupit sami nebo s odborníky. Mezi takové léčebné techniky řadíme:
- konfrontace – Pokud si pamatujete vaši noční můru, určitě si ji zapište a přečtěte si ji párkrát za sebou. Takovým způsobem budete opět prožívat hrůzostrašný sen, což vám pomůže si na něj zvyknout. Váš den bude tedy mnohem příjemnější, neboť takové opakování daného snu vás zbaví hrůzy z něj.
- lucidní (bdělé) snění – K pojmu lucidní snění jste už určitě slyšeli. Jde o snění, které si naše psychika uvědomuje, jinak řečeno, tato technika je určena k tomu, abychom si uvědomili, jakou noční můru prožíváme. Měli bychom se sami sebe ptát na důvody dané noční můry. Doporučujeme si vést deník snů a sepisovat si dané sny. Pokud se totiž ještě v budoucnu objeví, budete alespoň vědět, že pouze sníte a není důvod na strach.
- Imagery Reheasal Therapy – Tato terapie je velmi zajímavá v tom ohledu, že si postižený jedinec zapíše noční můry, které si pamatuje a následně hledá nebo si vymyslí pozitivní závěr svého zlého snu. Jde o to, že člověk by měl sám začít měnit principy, na jakých fungují noční můry. Jednoduše si musíme tyto pozitivní záměry neustále připomínat (alespoň jednou za den během 2 týdnů). Pokud se v budoucnu tyto noční můry objeví, naší psychikou můžeme na ně reagovat podobou pozitivních konců. Takto by měla noční můra definitivně ustát.
Noční můry – postihují batolata i malé děti
Noční můry, které jsou doprovázeny hrůzostrašnými zážitky, které mohou mít původ i v realitě, jsou mnohem častějším jevem u dětí než u dospělých jedinců. Odborníci se shodují na tom, že jsou u dětí přirozeným jevem, který nemá vliv na vývoj dítěte a pouze v malém množství případů jde o dlouhodobou záležitost.
Noční můry se mohou vyskytnout iu batolat, ale běžnějším jevem je spíše to, že začínají postihovat děti mezi 3. až 6. rokem. Statisticky se předpokládá, že až polovina dětí v tomto roce jimi trpí. Nejčastější výskyt těchto špatných snů je mezi 7. až 10. rokem. Následně by měly noční můry zmizet.
Zajímavostí je i to, že postihují zejména dívky a významným faktorem je i to, jaké negativní události už děti museli ve svém životě podstoupit. Jednotlivé zlé sny se u dětí liší, což může souviset i s negativním obsahem na internetu. Emocionální takové nežádoucí informace ještě nedokážou zpracovat. V zásadě nejsou nebezpečné až do doby, dokud nezačnou ovlivňovat i zdravotní stav dětí. Jako příklad můžeme uvést:
- výskyt úzkostných stavů
- zvýšená ospalost nebo ospalost během běžného dne
- zhoršené soustředění či zhoršená paměť
Jak však dokážeme svým dětem efektivně pomoci? Nikdo totiž nemá rád pohled na to, jaké jsou jejich děti vyděšené. Nejdůležitější prevencí je to, aby děti před spánkem nedívali strašidelné programy nebo aby neposlouchali hrůzostrašné příběhy. Dbejte také na to, aby měly vaše děti dostatek spánku a aby byl kvalitní. Jelikož, čím méně spánku děti mají, tím je větší riziko vzniku nočních můr.
Zajímá vás
Co jsou noční můry?
Noční můry představují zlé sny, které jsou typické svými negativními emocím i a pocity. Nejčastěji postihují děti a vyvolávají zejména pocity strachu či hrůzy. Mohou se vyskytnout i u batolat, které se často budí s pláčem. Více informací naleznete pod nadpisem ,, Noční můry – silné negativní sny „.
Co je způsobuje a proč máme noční můry?
Tyto zlé sny jsou ve většině případů způsobeny psychickými problémy, resp. léky, jako jsou antidepresiva či léky na snížení krevního tlaku. Kromě toho je významným faktorem i požívání alkoholu a výskyt stresu u jedince. Buďte ostražitý iv případě, pokud trpíte tzv. posttraumatickou zátěžovou poruchou.
Jak vznikají?
Noční můry se vyskytují zejména v druhé polovině noci a jsou následkem zejména různých špatných a negativních zážitků, například překonáním traumata, užíváním léků či požíváním alkoholických nápojů. Noční můry jsou ve velké míře propojeny hlavně s naší psychikou, která denně čelí mnoha situacím.
Jak zastavit noční můry?
Existuje několik způsobů, jak se zbavit nočních můr. Jde o specializované techniky, o kterých se dočtete pod nadpisem ,,Je možné je léčit?“.
Vybrané zdroje: