Těhotenství je speciálním obdobím v životě ženy, které má svá specifika v pozitivním i negativněji smyslu slova. Není na světě asi nic zázračněji, jak dát život novému človíčkovi, jehož nosíte pod srdcem 9 měsíců. Je to však i období často plné smíšených pocitů od radosti a vzrušení z příchodu potomka po strach a očekávání z porodu iz toho, co nastane po něm. Určitě jste už od několika známých a přátel slyšeli, že si máte užívat odpočinek a spánek, dokud se dá, protože když se miminko narodí, bude všechno jinak. Méně se ale hovoří o tom, že už během těhotenství množství žen trpí problémy se spánkem. Dokonce podle průzkumu National Sleep Foundation až 78% žen v těhotenství trpí nespavostí. Je nespavost v těhotenství normální, co ji způsobuje a co se s ní dá dělat?
Obsah článku
Spánek náš každodenní
Nespavost je problém, kdy máte buď problém s usínáním nebo i usnete, často se budíte, případně může jít o kombinaci obou. Ovlivněna tedy může být kvalita i kvantita spánku. Nespavost v těhotenství se může projevovat kdykoliv, avšak častěji se týká právě prvního a třetího trimestru. Stejně v prvním a třetím trimestru ženy často pociťují větší únavu a potřebu zdřímnout si i přes den.
Příčin, proč během těhotenství nastávají problémy se spánkem, je několik. Zda jsou to hormonální změny, časté návštěvy toalety, pocit nepohodlí ve vyšších stádiích těhotenství nebo mnohé jiné, nespavost v těhotenství je normální, to však neznamená, že by se měla pouze nechat tak. Dobrý spánek je důležitý v každém životním období. Obzvlášť pro ženu, kterou čeká něco takového náročné jako porod a 24 – hodinová péče o dítě poté následující. Je důležitý pro regeneraci těla i mysli a také nezbytný pro naše normální fungování.
Co způsobuje nespavost v těhotenství?
Jak již bylo zmíněno, těhotenství ovlivňuje spánek z několika příčin a týká se jak jeho kvantity, tak i kvality. Samozřejmě ty ženy, které měly problémy se spánkem už před otěhotněním, mohou pozorovat ještě zhoršení jejich příznaků. Ačkoli tyto potíže mohou začít již krátce po otěhotnění, častěji se objevují se stoupajícím měsícem těhotenství. Téměř všechny ženy zažili časté noční buzení, obzvláště během třetího trimestru. Tělesné nepohodlí, k tomu se přidává psychika a hormonální změny, to vše přispívá ke zhoršení spánku a vede k nadměrné únavě během dne.
Za všechno mohou hormony?
Výrazné hormonální změny jsou nezbytnou součástí těhotenství a ty ovlivňují nejen náladu, fyzický vzhled, metabolismus, ale i architekturu spánku.
Progesteron má relaxační vliv na hladkou svalovinu a může tak přispívat k častějšímu močení, pálení žáhy a nasální kongesci (plný nos), přičemž toto vše narušuje klidný spánek. Zároveň však snižuje časté noční buzení a také redukuje množství REM fáze spánku, která je typická pro sny. Zkracuje také čas potřebný na usnutí.
Dalším hormonem důležitým v těhotenství je estrogen, který má vasodilatační vliv na cévy, zvětšuje tedy průměr cév, roztahuje je a to může vést k otokům nohou a také k plnění nosu a narušovat tak dýchání během spánku. Také zmenšuje množství REM fáze spánku.
I další hladiny hormonů mohou být během těhotenství ovlivněny. Studie například poukazují na vyšší hladiny melatoninu během těhotenství, také zvýšené hladiny prolaktinu, které mohou vést k nárůstu fáze pomalých vln non – REM spánku. Během noci se našly i vyšší hladiny oxytocinu, který může způsobovat kontrakce, což opět ovlivní spánek. Tato zvýšená hladina během noci se diskutuje i jako příčina většího počtu porodů v nočních hodinách.
Mění se spánek během těhotenství?
Studie poukazují na změny spánkové vzoru během těhotenství. Obecně platí, že množství času stráveného v posteli spánkem či jeho efektivita se s postupujícím těhotenstvím zmenšuje. Většinou je to kvůli častému buzení během noci. Avšak možná méně se ví, že své důvody a příčiny má i nespavost v raném těhotenství, která se stejně vyskytuje.
- První trimestr (prvních 12 týdnů) – kolem 10. týdne těhotenství se celkový čas strávený spaním zvyšuje s delším spánkem během noci a častějšími šlofíka během dne. Nicméně spánek se stává méně efektivním kvůli častějšímu buzení a změně architektury spánku, kdy ubývá fáze hlubokého spánku. Množství žen si stěžuje na nekvalitní spánek, ačkoliv mohou spát více než mimo těhotenství, necítí se po spánku dostatečně odpočaté.
- Druhý trimestr (13. – 28. týden) – je to období, kdy se spánek zlepšuje v kvalitě i kvantitě, tedy po usnutí dochází menj často k nějakému probuzení. Avšak ke konci druhého trimestru opět narůstá počet probuzení během noci.
- Třetí trimestr (29. týden až porod) – časté noční buzení, častěji šlofíka během dne, účinnost spánku je v tomto období tedy opět snížena. Spánek je lehký a tudíž není těžké se z něj probudit.
Co způsobuje nespavost v těhotenství?
Kromě změněné architektury spánku, k nespavosti v těhotenství přispívají i jiné důležité příznaky a projevy:
První trimestr
Velmi výrazná je únava a potřeba spánku i přes den. Studie ukazují, že hlavně mladší ženy a ty, které měly nízkou hladinu železa před těhotenstvím, pociťují nadměrnou únavu. Až 37,5% žen si stěžuje mezi 6. – 7. týdnem na ospalost. Připisuje se to zvýšeným hladinám progesteronu a fragmentaci, tedy jakoby rozkouskovaný spánku. Samozřejmě mnohé další změny přispívají k potížím se spánkem v prvním trimestru: nevolnosti a zvracení, zvýšená četnost močení, bolesti zad, citlivost prsů, zvýšený apetit, úzkost.
Vše ve vašem těle se vyrovnává s novou situací, která nastala. Nejen fyzické změny, kterými vaše tělo prochází, ale i psychické přispívají k celkovému průběhu a vnímání těhotenství. Obzvlášť, pokud těhotenství bylo neplánované, nechtěné či nedostatek podpory a porozumění ze strany nejbližších. Nespavost v těhotenství v prvním trimestru tedy má širokou škálu příčin, které ji mohou způsobovat.
Druhý trimestr
Dobrou zprávou je, že druhý trimestr bývá obdobím těhotenství, kdy se spánek i jiné méně příjemné projevy zlepšují. Obvykle ustupují nevolnosti, klesá i častá potřeba močení, stoupá energie a klesá ospalost. Ke konci druhého trimestru ženy mohou pociťovat nepravidelné kontrakce nebo bolesti žaludku, které mohou narušovat spánek. Navíc časté bývá pálení žáhy, které se zhoršuje právě v poloze vleže a určitě to nejkrásnější, žena už cítí pohyby miminka, které však také mohou způsobovat problém při usínání nebo probudí ze spánku.
Vyskytnout se může i chrápání, které opět narušuje spánkový cyklus. Druhý trimestr se však považuje za nejkrásnější období těhotenství po fyzické i psychické stránce. Nejen kvůli tomu, že většina obtíží spojených s prvním trimestrem se upraví, včetně zlepšení kvality spánku a přívalu energie, ale těhotenství je již evidentní, žena už nic nemusí tajit, prošel nějaký čas na vyrovnání se možná zpočátku se smíšenými emocemi a zároveň bříško ještě není natolik velké, aby překáželo při běžných činnostech ani porod natolik blízko, aby žena pociťovala obavy.
Třetí trimestr
Blížíme se do finále a tudíž je logické, že všechny projevy se opět zintenzivňují. Spánek se opět stává velmi neefektivním, přichází opět častá nadměrná únava během dne a ospalost. S rostoucím bříškem může být problém najít si pohodlnou polohu na spaní, zvýrazňují se bolesti křížů a zad, častěji se vyskytuje chrápání a syndrom neklidných nohou, pálení žáhy a podobně:
- časté močení
- křeče v nohách
- krátkost dechu
- pálení žáhy
- vynucená poloha ve spánku
- bolesti zad
- bolesti kloubů
- zvýšená citlivost prsů
- živé sny až noční můry
- úzkost, strach
Co proti nespavosti v těhotenství?
Rozdělme si to podle příčin, které mohou k nespavosti v těhotenství přispívat:
Časté močení
Kdy? Obvykle je to nejvíce patrné v prvním a třetím trimestru.
Proč? Připisuje se to vlivu vyšších hladin těhotenského hormonu hCG, také, že vaše ledviny již vlastně pracují za dvou a ve třetím trimestru jednoznačně hraje roli i tlak dělohy na měchýř, což opět signalizuje častější potřebu močení.
Co se s tím dá dělat? Určitě třeba dodržovat pitný režim, lze pouze zkuste omezit pití většího množství vody večer před spaním.
Celkové nepohodlí
Kdy? Týká se to hlavně vyšších stádií těhotenství, tedy druhý a zvláště třetí trimestr (ale samozřejmě můžete ho pociťovat i během prvního trimestru)
Proč? Jednoduše s rostoucím bříškem se už nespí tak pohodlně, obzvláště těžké to mají ženy, které rády usínají na břiše. Avšak ani spánek na zádech již není tak pohodlný. dokonce se po třetím trimestru ani nedoporučuje spát na zádech, protože v této poloze děloha nejvíce tlačí na hlavní žílu přivádějící krev z dolní části těla zpět do srdce, což může ovlivňovat cirkulaci.
Co se s tím dá dělat? Doporučuje se spát na levém boku, kdy je lepší průtok do dělohy a tím je to i bezpečnější pro miminko. Tato poloha také může pomoci při zmírnění otoků nohou, protože pozitivně působí i na fungování ledvin. Pro ženy, které nejsou zvyklé usínat v této poloze to může být těžší, proto výborným pomocníkem je polštář, který si můžete vložit mezi kolena, pod bříško, za záda jako oporu. Na trhu jsou již dokonce speciálně vyvinuté těhotenské polštáře.
Pálení žáhy
Kdy? Kdykoliv.
Proč? Pálení žáhy se zhoršuje hlavě v poloze vleže. Opět k tomu přispívají těhotenské hormony, které relaxují svalovinu svěrače, který za normálních okolností udržuje žaludeční kyselinu tam, kde patří – tedy v žaludku. Přirozeně v ležící poloze se při relaxování svěrači kyselina ze žaludku snadněji dostane do jícnu a způsobuje nepříjemný pocit pálení žáhy. Také v posledním trimestru k tomu může dopomoci i rostoucí miminko, když pořádně zatlačí na váš žaludek.
Co se s tím dá dělat? Vyhýbejte se štiplavým, mastným a kyselým jídlům, jezte v menších porcích, Večeřte alespoň 2 hodiny před tím, než si lehnete do postele, zkuste žvýkání žvýkačky (nejlépe bez cukru, v případě, že máte problém s mentolovou žvýkačkou, zkuste jinou příchuť) po dobu alespoň půlhodinu po jídle. Žvýkání zvyšuje produkci slin, které neutralizují kyselinu ze žaludku.Doporučují se i mandle po jídle, protože také mají neutralizující účinek na kyselinu, ale v rozumných množstvích, tyto oříšky totiž ve vysokých dávkách mohou způsobit potíže trávicího charakteru až po ty vážnější toxické, nakolik mandle obsahují kyselinu kyanovodíkovou. Některým ženám pomáhá i sklenici mléka po jídle či papája. Samozřejmě, pomoci mohou i léky – antacida, např.Tums pastilky spolu s inhibitory protonové pumpy, o tomto se však třeba poradit s lékařem.
Křeče v nohách
Kdy? Obvykle od poloviny těhotenství.
Proč? Není zcela jisté, což způsobuje tyto bolestivé spasmy v lýtkách, přispívat k tomu jistě mohou i kila navíc, které budoucí maminka na svých nohách s postupujícím těhotenstvím nese. Zvyšuje se i tlak dítěte v děloze na žíly v nohách, zvětšuje se krevní objem, mění se i napětí cévních stěn. Křeče se mohou objevit i přes den, častěji a výraznější jsou však v noci.
Co se s tím dá dělat? Jedna teorie říká io nedostatku vápníku a magnézia, což může způsobovat křeče. Takže zvýšení příjmu těchto minerálů by mohlo být prospěšné při řešení tohoto problému. Výborným zdrojem vápníku mohou být jogurty nebo sója, zatímco například fazole je výborným zdrojem hořčíku. O tomto může být dobré se is lékařem, který vám z krve ví zjistit zda máte nízké hladiny těchto minerálů a doporučit i nějaký magnesiový doplněk před spaním. Samozřejmý je dostatečný pitný režim. Pomoci může i nošení kompresivních punčoch, hlavně, pokud jste nucena být déle na nohách a nemáte možnost si nohy chvíli natáhnout. Když dostanete křeč, zkuste nohu natáhnout a jemně ohnout chodidlo v kotníku směrem k nosu (ale neohýbejte prsty). Pokud je všakbolest velmi silná a nepřestává, určitě se neváhejte obrátit na lékaře. Je to sice vzácné, může jít však io projevy krevní sraženiny a ucpání cévy. Těhotenství totiž mění i koagulační stav a zvyšuje riziko vzniku trombózy.
Syndrom neklidných nohou
Kdy? Obvykle třetí trimestr.
Proč? Opět příčina není zcela jasná, ale udává se, že až 15% žen trpí tímto problém v třetím trimestru těhotenství. Jde o pocit nepohodlí v nohách, popisuje se štípání, pálení, svědění, píchání, pocit napětí, člověk má potřebu s nohama hýbat.
Co se s tím dá dělat? I když tedy přesná příčina není známa, roli hraje i genetická predispozice, spojuje se is nedostatkem železa a anémií. Takže určitě je třeba se obrátit na lékaře, který vám umí z krve zjistit hladiny jednotlivých minerálů a vitamínů a doporučit příslušné výživové doplňky. Může jít io nedostatek hořčíku či vitaminu D. Stejně může pomáhat denní cvičení, jóga, meditace, další relaxační techniky. Vyhýbat se třeba i hodně kofeinu. Případně můžete zkusit i aplikaci teplých a studených zábalů na vaše nohy před spaním.
Nasální kongesce
Kdy? Nezáleží na trimestru.
Proč? Vyšší estrogen a progesteron podporují prokrvení všude, včetně nosu. Toto způsobuje otok a zvýšenou produkci hlenu, což vede k častému pocitu plného nosu.
Co se s tím dá dělat? Nějaké solné spreje do nosu jsou bezpečné a mohou zmenšit nepříjemnosti v této souvislosti. Nejlepší, pokud se poradíte s lékařem, případně lékárníkem o sprejích do nosu, které jsou použitelné i během těhotenství.
Chrápání a spánkové apnoe
Kdy? Nezáleží na trimestru.
Proč? V podstatě k tomu přispívá i plný nos, avšak problém je i zvyšování hmotnosti během těhotenství, které je přirozené. Chrápání však není pouze problém, který brání vašemu partnerovi usnout. Může vést k spánkovému apnoe, kdy se během spánku v malých intervalech zastavuje dýchání. To způsobuje časté noční probouzení a zvýšenou únavu během dne. Problémem je i souvislost spánkové apnoe s rozvojem vysokého krevního tlaku. Pokud tedy máte takový problém, zkuste to prodiskutovat s lékařem.
Co se s tím dá dělat? Můžete zkusit dávat si v noci polštář pod hlavou výše, případně jsou dostupné i náplasti proti chrápání nebo nápomocný by mohl být i zvlhčovač vzduchu, pozor také na přetopené místnost.
Psychické příčiny
Kdy? Kdykoliv během těhotenství.
Proč? Jak již bylo zmíněno, těhotenství je novým obdobím v životě ženy, které způsobuje množství pozitivních pocitů, ale bohužel patří k tomu i ty negativní. Oba druhy mohou vést k nespavosti. V těle ženy se dějí obrovské změny a kolísající hladiny hormonů pouze podporují tu emoční stránku. Je to zcela přirozené. Důležité ale je pro vaše zdraví i zdraví vašeho děťátka, snažit se udržet se v té nejlepší psychické pohodě, v jaké se dá.
Co se s tím dá dělat? Řešení je velmi jednoduché a náročné zároveň. Opět jde o režim. To znamená, nastavit si nějaký harmonogram, kdy budete vstávat, kdy chodit spát, zaměřovat se na racionální stravu a pravidelný pohyb, dodržovat pitný režim, najít si čas na sebe a své blízké, nyní totiž děláte všechny tyto věci nejen pro sebe, ale pro dva. A hlavně se netrapte a nestresujte! Miminku to nepomůže a vám také ne, pokud se záležitost, která vás trápí nedá vyřešit hned, nemá smysl nad ní celý den a noc přemýšlet.
Léky na nespavost v těhotenství
Co se týče léků na spaní v těhotenství, většina léčiv na podporu spánku a usínání má jako kontraindikaci těhotenství. To znamená, nejsou vhodné pro použití v tomto životním období. Avšak v případě výrazných potíží, hlavně psychického charakteru, které nelze řešit jinak, jsou léky na lékařský předpis, jejichž použití je možné i v těhotenství, pokud lékař určí, že benefit převáží riziko. Mnohdy jde io nedostatek klinických údajů v souvislosti s touto skupinou obyvatelstva, proto v mnoha příbalových letácích najdete, že se nedoporučuje užívání během těhotenství z tohoto důvodu. Určitě tedy nezačínejte léčbu nespavosti sama bez porady s lékařem. Obzvláště pozor v prvním trimestru. Navíc důležité je uvědomit si, co je příčina vaší nespavosti a pokusit se odstranit nejdříve tu.
Přírodní léky na nespavost v těhotenství
Opět platí, neznamená, že, co je přírodní, to je neškodné. Také mnoho bylin a látek z přírody může být v těhotenství pro vyvíjející se plod škodlivých, proto vždy se raději poraďte s lékařem nebo lékárníkem o používání i takových doplňků v těhotenství. Za bezpečné v přiměřených dávkách se považují např. čaje z polníčku lékařské, heřmánkový čaj či šálek mátového čaje, která by si mohla poradit is ranními nevolnostmi. Nápomocné by mohlo být i magenézium (hořčík), které má myorelaxační účinek (působí na svalové uvolnění) a doporučuje se i proti předčasným kontrakcím dělohy.
Rady na závěr – je nespavost v těhotenství nebezpečná?
Nebojte se, nespavost v těhotenství není nebezpečná pro vaše miminko. Takže se netrapte. Někdy právě to trápení způsobuje nespavost a právě ujištění, že vše je v pořádku a jste úplně normální, velmi pomáhá. Psychika ovládá naše tělo možná více než si myslíte.
- vyhýbejte se kofeinu, včetně čokolády, hlavně odpoledne a večer
- zkuste omezit příjem cukrů v pozdějších hodinách
- dodržujte pitný režim, ale zkuste omezit pití velkého množství vody večer před spaním
- pravidelně se hýbejte, necvičte však večer před spaním
- může pomoci nějaký lehký snack (hlavně proteiny a komplexní cukry, např. sýr nebo celozrnný chléb) před spaním a pár doušků teplého mléka nebo bezkofeinová čaje (např. heřmánkový)
- horká lázeň může také pomoci zrelaxovat
- nechte si pootevřené okno v noci, pokud je to možné, čerstvý a chladnější vzduch je pro spánek lepší
- nestráňte se intimních chvil s partnerem ani během těhotenství, pokud máte chuť, nemusí jít hned o sex, ale i příjemná masáž či hlazení mohou být velmi příjemné a relaxující
- zkuste nějaké relaxační cvičení – např. jóga, techniky hlubokého dýchání, meditace
- nedívejte se v noci na hodiny, pokud nemůžete usnout, raději si pusťte hudbu nebo něco přečtěte, dokud se nebudete cítit ospalá
- nestresujte se
- zkuste užívání vitamínů pro těhotné, dnes jsou na trhu dostupné přípravky speciálně navrženy pro potřeby budoucích maminek a jejich mrňousky
Časté otázky
Co způsobuje nespavost v těhotenství?
Nespavost v těhotenství způsobují zejména tři faktory, a to psychika, hormonální změny a tělesné nepohodlí, k čemuž se přidává i stres. Více se dozvíte pod nadpisem ,,Co způsobuje nespavost v těhotenství“.
Co dělat na nespavost v těhotenství?
Dodržování pravidelného pitného režimu, spánek na levém boku, omezení štiplavých či mastných jídel, zvýšení přísunu vápníku či hořčíku, dostatečný přísun železa. Více se dozvíte pod nadpisem ,,Co proti nespavosti v těhotenství“.
Je nespavost nebezpečná?
Nespavost v těhotenství v žádném případě není nebezpečná. Je zodpovědná jen za diskomfort budoucí maminky, která prochází obdobím gravidity. Více informací se dočtete pod nadpisem ,,Rady na závěr – je nespavost v těhotenství nebezpečná?“.
Vybrané zdroje: