V dnešní době stále více lidí začíná trpět množstvím onemocnění, které zapříčiňuje největší negativní fenomén 21. století, a to stres. Možná i vy patříte k lidem, kteří například mají problémy s chutí do jídla. Existuje totiž jev, který se jmenuje nechuť k jídlu resp. nechutenství. Tento fenomén může být příznakem různých zdravotních problémů a určitě ho nelze podceňovat. Podrobněji si nechuť k jídlu rozebereme v následujících řádcích.
Obsah článku
Co je to nechuť k jídlu?
Nechuť k jídlu je stav, kdy člověk neprojevuje zájem o přijímání potravy do svého těla. Může se jednat také o ztrátu chuti k jídlu, kdy člověk postupně snižuje dávky a tím ztrácí zájem o jídlo, co se podepíše i pod zdravotní stav do budoucna. Jak ale nechuť k jídlu vzniká? Za tímto negativním jevem mohou stát různé příčiny psychického, ale i fyzického charakteru. Tedy mezi velmi častá příčiny nechuti k jídlu patří bulimie či anorexie. Nemůžeme však tento zdravotní problém omezovat pouze na tyto dvě onemocnění, protože ztráta chuti k jídlu může být projevem jakéhokoliv onemocnění.
Tento zdravotní problém však nemusí být dlouhodobý. Může se jednat také o krátkodobý stav. Je to přirozené, protože například v případě běžné nevolnosti můžeme pociťovat i ztrátu chuti k jídlu. Dokonce, naše nechutenství ve většině případech nedokážeme ani ovlivnit. Příkladem může být již zmíněná nevolnost, jejíž příznakem je i zvracení, co se vylučuje s jakýmkoliv přísunem potravy. Také možná znáte běžnou zácpu, když cítíte plný žaludek, který není schopen se vyprázdnit. Opět vám nechutná jíst.
Bulimie a anorexie – nejčastější příčiny ztráty chuti k jídlu
Anorexie a bulimie představují tzv. poruchy příjmu potravy. V první řadě anorexie i bulimie patří mezi problémy psychického charakteru. Je třeba je proto systematicky léčit návštěvami psychiatrů a psychologů.
Anorexie
Anorektik se snaží co nejvíce zredukovat svou tělesnou hmotnost. Má neustálý pocit strachu z toho, že přibere. Tedy člověk trpící anorexií se snaží omezovat každodenní příjem potravy jak nejvíce to jde. Redukovat hmotnost se snaží i neustálým a extrémním přetěžováním organismu v podobě fyzické aktivity. Ale jako člověk pozná, že trpí anorexií? Mezi nejčastější symptomy patří:
- extrémně hubnutí
- nervozita
- neklid
- deprese
- napětí
- úzkost
- vyčerpanost
- nepravidelná menstruace
- jiné projevy týkající se nedostatku živin v organismu – např. vypadávání vlasů, lámavé nehty, suchá pokožka
Bulimie
Nechuť k jídlu jako velmi závažný problém může nastat iv případě bulimie. Na rozdíl od anorexie je toto onemocnění charakteristické extrémním přejídáním a následným vyvrácením požitého jídla. Osoby trpící bulimií mají nutkání vyvrátit všechnu požitou stravu z pocitu viny, že přiberou. Opět jde o psychický problém, nakolik se tyto myšlenky rodí v naší hlavě, ne v našem těle. V jakém bodě se nechuť k jídlu projevuje nejvíce během bulimie? Jde zejména o fázi po vyvrácení jídla. Bulimie je typickým onemocněním pro lidi ve věku 16-20 let. Jaké jsou její příznaky?
- nespokojenost se svou hmotností
- přílišné dbáno o svou stravu, hmotnost a vnější vzhled
- ve většině případů je dokonce hmotnost mnohem nižší než je doporučená
- zčervenání zubů – frekventované zvracení výrazně poškozuje zubní sklovinu
- bolest v krku
- bolesti svalstva, žaludku
- nepravidelná menstruace
- nervové vyčerpání
Občas se dokonce zvykne anorexie s bulimií i prolínat. Tedy pacienti mohou dokonce pociťovat příznaky obou těchto psychických onemocnění.
Nechuť k jídlu a psychika
Možná jste nevěděli, ale naše psychika hraje velmi důležitou roli v tom, zda nám bude chutnat jídlo. Psychika je velmi široký pojem. Dnešní doba přináší velké množství psychických problémů, které mají velmi mnoho projevů. Jedním z takových projevů může být i nechutenství. Mezi nejčastější psychické příčiny v dnešní době patří různé depresivní a úzkostné stavy, které se projevují zejména u žen v pokročilejším věku. Starší pacienti mohou mít s tímto nechutenstvím ještě větší problém, protože přichází na řadu tzv. stařecká demence, která také výrazným způsobem ke ztrátě chuti přispívá.
Ženy a zejména mladé dívky pociťují nechuť k jídlu zejména v případech tzv. mentální anorexie. Na první pohled se možná toto onemocnění nezdá až tak závažné, ale zkušený odborník vám jistě řekne, že jde o velmi nebezpečný jev, který může člověka také usmrtit.
Může i stres za nechuť k jídlu?
Dostáváme se k negativnímu fenoménu, kterým je stres. Je všeobecně známo, že stres může být spouštěčem v podstatě jakéhokoliv onemocnění. Stres vzniká například v obdobích se zvýšenou pracovní zátěží, během zkouškového období a podobně. Ve stresu můžeme být dokonce i v domácnosti, kdy musíme i po práci stihnout každodenní domácí práce. Všechny tyto okolnosti mohou kromě samotného stresu zapříčinit i ztrátu chuti k jídlu. Nejednou se totiž stává, že dokonce pracující lidé během dne zapomenou jíst. Pokud se stresem přichází i deprese, určitě nepodceňujte depresi i nechuť k jídlu a zajděte za odborníkem, který vám může systematicky nasadit léčbu zaměřenou na odstranění příznaků stresu, nechuti k jídlu a deprese.
Nechuť k jídlu u dětí
U dětí se spíše problém se ztrátou chuti k jídlu spojuje s fyzickými bolestmi, jako jsou bolesti břicha, bolesti zubů, různé záněty a problémy v ústní dutině. Mimo jiné se za takovým problémům může skrývat onemocnění dýchací soustavy, například i angína, při níž dochází k nepříjemným bolestem hrdla a krku a příjem potravy by v takovém případě mohl způsobit ještě větší a intenzivnější bolest. Jelikož dětský organismus je na změny v organismu během nemocí ještě citlivější, ztráta chuti k jídlu se může projevit i při zvýšené tělesné teplotě.
Co je ale důležité když se u vašeho dítěte vyskytne takový problém? Třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, aby se předešlo dehydrataci, která by mohla nepříznivě přispět k vyskytujícím se nemocem. Někdy může být opravdu obtížné zjistit příčinu nechuti k jídlu u dětí, a to zejména u těch nejmenších, protože ještě nevědí žádným způsobem popsat, co je bolí resp. kde je problém. V takovém případě je nejlepším řešením návštěva obvodního lékaře, který zjistí příčinu problému a navrhne optimální léčbu.
Nechutenství v těhotenství
Těhotenství je obdobím života ženy, kdy ženské tělo reaguje mnohem citlivější na různé okolnosti. S těhotenstvím přicházejí i mnohé zdravotní problémy, ať už psychického nebo fyzického charakteru. Jedním z takových problémů je i nechuť k jídlu, resp. ztráta chuti, jejíž příčinou mohou být deprese, úzkost, napětí či stres. Co je nejvhodnější pokud jste těhotná, je:
- úprava vašeho jídelníčku
- snaha o vedení zdravého životního stylu
- zbavit se stresu
- dbát na dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek
Nechuť k jídlu patří mezi hlavní prvotní příznaky těhotenství . Je důležité si uvědomit jednotlivé příčiny a začít s nimi bojovat. Návštěva gynekologa či praktického lékaře, pokud se u vás nechutenství během těhotenství objeví, určitě prospěje. A co by vás mohlo tohoto negativního jevu během těhotenství zbavit? Určitě pravidelná strava v menších porcích.
Nechutenství a její příčiny
Kromě hlavních příčin ztráty chuti k jídlu, kterými jsou anorexie, bulimie, stres a psychické problémy, známe i jiné příčiny, které se mohou také frekventovaně vyskytovat patří
- chronické záněty a infekce
- septické stavy
- různé bolesti
- nádory
- choroby trávicího systému
- zvýšená tělesná teplota
- selhávání jater
- choroby týkající se ledvin
- kardiovaskulární onemocnění
- autoimunitní onemocnění
- onemocnění týkající se nervové soustavy
- vyšší věk
- stavy po operacích
- nesprávné stravovací návyky
- alkoholismus
- užívání léků – polypragmázia (přílišné užívání léků)
Nechuť k jídlu a její diagnostika
Zdravotní problém, jakým je nechuť k jídlu, nepatří určitě mezi ty nejlehčí na diagnostiku. Největším problémem je to, že při diagnostice je velmi obtížné najít přesnou příčinu, protože je může být velmi mnoho. Důležité je podstoupit tzv. anamnézu, čili rozhovor s lékařem. Během tohoto rozhovoru pacient odpovídá na otázky lékaře a vypráví o svých zdravotních problémech. Anamnéza je kompletní rozhovor, při kterém by se měl lékař dozvědět zdravotní stav, resp. život od narození. Dokonce dobrý a zkušený lékař dostane z pacienta údaje týkající se zdravotního stavu jeho příbuzných. Anamnéza je velmi důležitá a může výrazným způsobem ovlivnit kvalitu a úspěch léčby. Anamnéza se využívá zejména v případech pokud jde o podezření, že pacient trpí psychickými problémy. Využívá se tedy zejména na nalezení příčiny psychického onemocnění.
V případě nechutenství by měl lékař najít i hlavní problém, který je základem pro rozvinutí nebo výskytu nechuti do jídla. Pro tento účel se provádějí různé ledvinové či jaterní testy. V nemalých případech vás lékař pošle na RTG plic či ultrazvuk břicha. Rovněž v ojedinělých případech budete posláni i na kardiovaskulární vyšetření či vyšetření zaměřené na diagnostiku poruch trávicího traktu zvané gatroskopia a kolonoskopie. Všechny tyto vyšetření jsou všeobecné a až po jejich absolvování může lékař určit další směřování léčby.
Nechuť k jídlu můžete mít, i když jste nemocní
Není nic neobvyklého, že nás občas potrápí nemoc, která nikdy není příjemná. Určitě to znáte – horečky, zimnice, chřipka, angína, virové či zánětlivé onemocnění. Každý člověk je jiný, a proto i jiným způsobem bojuje s takovými obtížemi. Mnoho lidí v dnešní době trápí i nechuť k jídlu během nemoci. Co dělat v případě nechuti do jídla, pokud jste nemocní? Máme se poddat tomuto pocitu či začít ,,násilím“ jíst?
Odborníci jsou toho názoru, že pokud vás už zastihne nějaká běžná nemoc, není vhodné příliš se poddávat pocitu nechuti do jídla. V tomto období potřebujeme velmi mnoho energie, abychom zabránili rozšiřování bakterií v našem těle. To znamená, že jídlo nám dodává energii, a proto bychom se občas během nemoci měli přemoci a přijmout nějaké ty kalorie do organismu. Tedy nové průzkumy ukazují, že dostatek energie během nemoci (běžného) zabraňuje šíření bakterií do dalších orgánů prostřednictvím střev. A co je nejdůležitější, toto potvrdily nejnovější průzkumy, bakterie jsou právě příčinami toho, že během nemoci nemáte chuť do jídla. Blokují vaši chuť k jídlu z toho důvodu, aby se mohly šířit všude ve vašem těle.
Na co přišli vědci
To, že bakterie blokují naši chuť k jídlu vědci prokázali na příkladu salmonely. Bakterie vyvolávající salmonelu prostě musí najít živiny i mimo střev, to znamená aby byla více virulentní. Tento fakt byl testován zejména na myších. Pokud myš nakažena salmonelou přijímala mnohem více potravy, zjistilo se, že přežila s infekcí mnohem delší dobu. Odborníci přišli dokonce i na zajímavý fakt, že virové onemocnění salmonela je zodpovědné za produkci molekul zvaných Sirpa, které jsou zodpovědné za blokaci imunitních bílkovin ve střevě a které jinak mohou za vysílání informace do mozku, že jsme ztratili chuť do jídla.
Co pomáhá proti nechuti k jídlu?
Existuje více způsobů, jakým docílíme navrácení chuti k jídlu, resp. postupné navrácení. Vyjmenujeme pár zaručených způsobů, jak se i vy můžete bránit proti tomuto negativnímu jevu.
- výživové doplňky
- vyvážená strava, tj dostatek živin a minerálních látek
- zdravý životní styl
- redukce stresu
- pomalá konzumace potravy
- malé a častěji porce
- konzumace potravy kdykoliv, dokonce i pozdě večer
- příjem potravin s vysokým obsahem bílkovin
- dostaňte do svého jídelníčku i své oblíbené jídla
- vyvarujte se pokrmům s nízkou kalorickou hodnotou, tzn. výrobky s nálepkou ,, light „nebo ,, 0% tuku“
- pokud nemáte chuť na maso, zkuste jej nahradit jinými zdroji bílkovin, jako jsou mléko, sýry, jogurty, vejce či tvaroh
- k hlavnímu jídlu si dopřejte i ovoce, nakolik je dobře stravitelné a zvyšuje chuť na jiné pokrmy
- konzumujte raději studená jídla či saláty a vyvarujte se teplým jídlům
- pomoci může i pohár alkoholu, avšak v žádném případě nekombinujte alkohol s léky
- během jídla určitě nepijte , protože to vede k pocitu najedení bez odpovídající energie
- zkuste si během jídla dopřát chvilku poslechem své oblíbené hudby, vzhledem k pokrmu, zda zkrášlením prostředí
- co tak dopřát si krátkou procházku na čerstvém vzduchu
- vyvětrejte místnost od pachů
- zkuste nové recepty
- duševní i fyzická aktivita během dne přispěje k lepší chuti
Pokud vám ani tyto tipy nepomohou zmírnit nechuť k jídlu, doporučujeme navštívit odborníka. Ještě jedna drobná rada na závěr, mohou vám ještě pomoci i přípravky enterální klinické výživy, které si pořídíte v lékárně. Jsou určeny k pití, mají různé příchutě a co je nejdůležitější, svým obsahem pomáhají obnovit příjem živin a energie.
Výživové doplňky
Nejčastějším způsobem pomoci při nechuti k jídlu jsou různé výživové doplňky s různým obsahem od různých výrobců, které napomáhají trávení, posilují obranyschopnost organismu a pomáhají při obnově střevní miktoflóry.
• Spirulina – Biotech USA
Spirulina představuje zázračnou sladkovodní řasu, která pomáhá našemu organismu v různých oblastech zdraví. Je důležitá při detoxikaci organismu, a tedy i při problémech se zácpou. Spirulina představuje probiotikum, které je zodpovědné za podporu tvorby laktobacilů a bifidobakterií, což je skvělým prostředkem k léčbě podvýživy a hypovitaminózy. Spirulina – Biotech USA je oblíbeným prostředkem podpory zdraví člověka. Není tedy dobrý pouze pro zvýšení chuti k jídlu, ale projeví se iv jiných oblastiach.Čím je charakteristický tento produkt?
- Může se pochlubit obsahem vitamínů, bílkovin, minerálních solí či jiných látek.
- Také obsahuje vysoký podíl betakarotenu a chlorofylu.
- Spirulina je známá i obsahem mastné kyseliny gamalinolenové (GLA).
- Tento produkt zahrnuje 18 aminokyselin, přičemž 8 z nich je esenciálních.
- Balení obsahuje 100 tablet, přičemž v jedné tabletě najdete 450 mg spiruliny.
- Zajímavostí je, že 1 g spiruliny = 1 kg zeleniny.
- Na své si přijdou i vegetariáni, protože tento produkt neobsahuje žádné živočišné složky.
- Co se týče dávkování, tak je vhodné užívat 1-8 tablet denně.
K čemu je spirulina ještě dobrá? Kromě privodzovania chuti k jídlu, podporuje obranyschopnost organismu, detoxikuje játra a ledviny, zvyšuje hladiny hemoglobinu, chrání proti nádorovým onemocněním, využívá se i v dětské výživě, vrámci léčby kardiovaskulárních onemocnění, podporuje kožní metabolismus či hojení vředů a ran. V obchodech si ji můžete pořídit od 5,70 €.
• Glucovit – Yamamoto
Glucovit představuje přírodní doplněk založený na přírodních výtažcích. Kromě zvýšení chuti k jídlu, pomáhá i při zlepšování fungování kardiovaskulárního systému. Glucovit je zodpovědný i za:
- podporu metabolismu tuků
- udržování hladiny glukózy pod kontrolou – její vysoké hladiny způsobují zvýšení tělesné hmotnosti
- stimulaci metabolismu mastných kyselin v mitochondriích
- snižování hladiny cirkulujících lipidů, triglyceridů a cholesterolu
- boj proti cukrovce 2. typu – díky příznivým hypoglykemickým a inzulínovým vlastnostem
- udržování správného tlaku
Co se týče jeho dávkování, tak je vhodné užívat dvě tobolky denně během jídla nebo před jídlem. Samotné balení obsahuje 30 kapslí. A cena? V lékárnách najdete tento doplněk stravy již od 15,99 €.
• Probiodom – Kompava
Tento výživový doplněk byste si měli pořídit v případech, kdy vás trápí nechuť k jídlu způsobena různými příčinami. Jaké příznivé účinky má tento produkt na vaše zdraví?
- zlepšuje stravitelnost potravy
- odstraňuje trávicí potíže
- posiluje imunitní systém
- obnovuje střevní mikroflóru
- detoxikuje organismus
- zvyšuje odolnost proti stresu
Jedno balení obsahuje 60 kapslí, přičemž v 1 g se nachází přibližně 8 probiotických kmenů, což představuje více než 2,5 miliardy velmi nápomocných probiotických bakterií. Důležité je vědět, že pokud máte dítě do 3 let, určitě byste mu tento výživový doplněk neměli podávat. Určitě vás zajímá dávkování, které ve velké míře ponecháno na vaší volbě. Obecně se však doporučuje pro dospělé 1-3 g denně, což představuje 2-6 kapslí. Děti od 3 let by měli užívat 1 – 3 kapsle, což je 0,5-1,5 g. Nezapomínejte tobolky zapít dostatečným množstvím vody. Tento výživový doplněk pořídíte přibližně od 9,90 €.
Časté otázky
Co je to nechuť k jídlu?
Nechuť k jídlu představuje stav, kdy člověku nechutná jíst, tedy nejeví žádný zájem o příjem potravy. Častokrát je tento problém zapříčiněn psychickými problémy, například stresem či depresí. U dětí je tento problém zapříčiněn zejména fyzickými onemocněními a bolestmi, které je trápí.
Co způsobuje nechuť k jídlu?
Nechuť k jídlu je způsobena mnoha faktory, mezi které patří ve většině případů různé psychické problémy. Příkladem mohou být poruchy příjmu potravy, ke kterým patří anorexie nebo bulimie. Nechuť k jídlu však mohou způsobovat i běžné onemocnění, se kterými musí člověk bojovat, a to zejména u dětí. Více informací se dozvíte pod nadpisy ,, Bulimie a anorexie – nejčastější příčiny ztráty chuti k jídlu „a ,, Ztráta chuti k jídlu a její příčiny“.
Jaké je řešení problému ztráty chuti k jídlu?
V první řadě je třeba najít příčinu tohoto problému, kterou je třeba eliminovat. Pokud však netušíte, co by mohlo být příčinou tohoto problému, který se u vás vyskytuje, existují mnohé jiné řešení, kterými se dá tento problém odstranit. Jedním z nich jsou i výživové doplňky, které zvyšují chuť k jídlu, jako např. Spirulina. Chcete-li se dozvědět více přečtěte si řádky pod nadpisy ,,Výživové doplňky“ a ,,Co pomáhá proti nechuti k jídlu?“.
Jak řešit problém nechuti k jídlu u dětí?
Protože dětský organismus je ve vývoji, je nutné aby přijímal dostatek živin, vitamínů a dalších látek, které slouží k jeho stavbu. Nechuť u dětí je většinou průvodním jevem běžných onemocnění, jako je angína, zvýšená teplota, bolesti břicha nebo různé záněty, a tedy v první řadě je třeba vyléčit tyto nemoci. Pokud nechuť u vašeho dítěte přetrvává i po odeznění nemoci, měli byste zajít za odborníkem, který vám v daném problému poradí, co dělat dál. Více se dočtete pod nadpisem ,,Nechuť k jídlu u dětí“.
Vybrané zdroje:
- https://vyliec.sk/priznaky/nechutenstvo/
- https://www.protein.sk/glucovit-yamamoto
- https://www.protein.sk/spirulina-biotech-usa-produkt
- http://www.vyzivavchorobe.sk/vyziva-dospelych/nadorove-ochorenia/nechutenstvo/
- https://zdravoteka.sk/priznaky/nechutenstvo-do-jedla/
- https://sk.wikipedia.org/wiki/Anamnéza_(medic%C3%ADna)
- https://www.zdravie.sk/choroba/29605/anorexia-bulimia-a-poruchy-prijmov-potravy
- http://www.pluska.sk/izdravie/liecba/jedlom-proti-chorobam-nachladnutie-lahsie-zazeniete-kaloriami-ako-dietou.html