Meditace se dnes opět stala velmi populární technikou jak se vyrovnat s náročnými životními situacemi ve všech oblastech života. Prostřednictvím ní lze navždy do svého života navrátit pozitivní změny.
Obsah článku
Definice
Neexistuje jednotná definice meditace. Meditace je zkrátka duchovní technika, jejímž prostřednictvím se učí člověk poznávat sama sebe tak, že se ponoří do svého hlubokého nitra, kde sleduje a vnímá procesy svého těla zde a nyní ve vztahu k prostoru. Jejím cílem je dosáhnout tzv. probuzení nebo osvícení, vidět věci skutečné, takové jaké jsou. Lze hovořit o ní i jako o prostředku jak se cítit lépe, než vnímat každodenní život a situace spojené s ním, zdravým způsobem.
Člověk v dnešní době žije neustále pod stresem. Nejde však o stres jakému čelili naši předkové. Jde o psychický stres, který se podepisuje na našem zdraví. Výzkumy ukázaly, že člověk v běžný den zažívá tolik stresu jako kdysi lovci při boji.
Mysl a tělo
Určitě jste si všimli, že mysl a tělo jsou v úzkém propojení. Pomyslete si na něco co vás naštvalo, zranilo a tělo na to automaticky reaguje negativními způsoby (bolest břicha, tíseň na prsou či na srdci). Hlavním cílem nebo úkolem meditace je uzdravení člověka ve všech úrovních, tedy úrovně těla a také ducha, přestat myslet, uklidnit svou mysl a tělo, uvolněný se, naučit říct mysli stop.
Nejen klid
Avšak díky meditaci lze nejen hravě zvládat stres a ovládat svou mysl, ale může být použita i na redukci hmotnosti (jak o tom hovoří Susanne Huhne v knize Meditace k ideální váze) a jako způsob pro zdravější stravování. S pravidelnou realizací meditace lze získat nejen dlouhodobou odolnost vůči stresu, ale i mnohem větší výhody.
Minulost nechte minulostí
Nezabývejte se minulostí. Tu už nezměníte. Nechte věci plynout a Neanalyzujte to, co už nelze změnit. Rovněž se nezabývejte budoucností. Často se stává, že v první moment vás něco, co vás teprve čeká, potěší a následně začnete pochybovat. Ve vaší mysli se vynořují negativní otázky. Bude to dobré? Podaří se mi to? Bojíte se a ještě ani nevíte čeho. Nemějte strach, danou situaci vyřešíte na místě tak jak nejlépe budete vědět.
Přirovnejme si to k fyzickým reakcím. Dotknete se horké vody, nečekáte, nepřemýšlíte co máte udělat, ale automaticky, kromě toho, že si ponadávate, odsunete prst. Přesně takto vyřešíte i každou situaci, která se vám přihodí. Jednejte spontánně. Nepřemýšlejte dopředu.
Odkud však tato zázračná technika pochází?
Slovo meditace pochází z latinského slova meditatum, což v překladu znamená přemýšlet.
Není přesně objasněny, kdy přesně a za jakých okolností vznikla tato léčiva technika. Avšak na základě archeologických nálezů a dešifrování hieroglyfů se předpokládá, že začátky meditace sahají až do počátku lidské civilizace. Do té doby, kdy se lovci a sběratelé snažili přežít a do dob šamanů, jejichž podstatou bylo ochránit svůj rod, kmen.
Meditace na východě
Do roku 1500 před naším letopočtem, byla nedílnou součástí života hlavně v hinduistických školách v Indii. Později se praktikovala v čínských taoistických indických a buddhistických tradicích. Mezi nejstarší významné osobnosti užívání meditace patřil Philo z Alexandrie a svatý Augustin.
Nejblíže k dnešnímu chápání meditace, tedy jako způsob duchovního poznávání se, lze považovat meditaci na východě a souvisí s buddhismem. Jejím hlavním iniciátorem byl Buddha, který před 2600 lety, tento způsob duchovní cesty vyučoval v jihovýchodní Asii. Buddha inspiroval mnoho svých žáků a jeho sedací forma meditace je populární dodnes. Podle Buddhy však osvícení nenastane jen díky meditaci. Ta je pouze jedním ze tří pilířů, které vedou k osvícení. Dalšími důležitými pilíři jsou mravní chování a schopnost vidět skutečnost..
Meditace na západě
Od 19 století se traduje meditace na západě. Spojuje se především s asijskými duchovními tradicemi. V tomto období nastává kolonizace a to je důvod proč se meditace rozvinula hlavně mezi učenci a misionáři. Mistři z východu přicházeli na západ aby šířili své učení mezi studenty. Mnoho studentů kvůli hledání duchovní pravdy cestovalo za velkými mistry do tisíce mil vzdálených asijských zemí. Z tohoto století pochází i významná osobnost Doktor John Kabat-Zinn.
Dr. John Kabat-Zinn se věnuje oblasti vnímání a v roce 1979 založil Centrum pro porozumění a všímavost na snížení stresu na univerzitě v Massachusetts. Při svých léčebných technikách vychází z propojení starobylé moudrosti meditace s moderní znalostí západní psychologie a medicíny. Svůj život zasvětil zkoumání interakci mezi tělem a myslí v léčení a klinické aplikace všímavosti a školením pro lidi s chronickou bolestí a poruchami souvisejících se stresem.
V jednoduchosti ze znamená, že zkoumal jaký vliv má míra všímavosti resp. vnímání našeho okolí na náš mozek, emoce a prožívání. Na základě svých výzkumech napsal množství knih a dodnes se pořádají školení a kurzy, kde se učí Zinnova metoda odbourání stresu pod názvem Snižování stresu založené na vnímání (z anglického Mindfulness-based stress reduction).
Od těch dob až po současnost se realizuje dodnes a to různými formami.
10 důvodů proč meditovat
Při meditaci nastávají uvnitř člověka několik změny:
- zpomalí se dýchání a srdeční frekvence,
- normalizuje se krevní tlak,
- okysličí se organismus,
- posiluje se imunitní systém,
- nadledviny vylučují méně kortizolu – hormon stresu,
- tělo a mysl stárne pomaleji,
- zvyšuje se pozornost, paměť a vnímání,
- odbourává stres,
- zvyšuje se logický úsudek,
- rozvíjí se sebeúcta, kreativita,
- mění se hodnotový žebříček,
- pomáhá zbavit se negativních a škodlivých zvyků (kouření, drogy, alkohol).
Plusy a mínusy
Plusy:
- je zdarma,
- vždy k dispozici,
- snižuje stres,
- zlepšuje celkový stav člověka.
Minusy:
- vyžaduje vytrvalost,
- ochotu učit se,
- tiché, nerušené prostředí,
- soustředění se.
Jak meditovat
Existuje velké množství druhů a technik jak meditovat. Tou nejznámější technikou je sezení v uvolněném tureckém sedu, soustředění mysli na jeden podnět zde a nyní, např. na zvuk „ooommm“ nebo na vlastní dýchání, mantru nebo nic. Důležité je si najít si dostatek času. Ze začátku stačí tak 5 až 20 minut. Přestože déle meditace mají lepší účinky, pro začátečníky se nedoporučují, aby vytrvali a našli pro sebe tu správnou techniku. Protože jako vše, i meditování je třeba se naučit. Mnoho lidí vyzkouší meditaci jednou a nikdy se k ní nevrátí. Dejte jí šanci, učte se od svého těla a duše. Je velmi důležité vytvořit si správný zvyk a neustále pracovat na jeho lepší verzi. Nejdůležitější je zajistit si soukromí a ticho, abyste ničím nebyli rušeni.
Druhy
Není meditace jako meditace. Existuje množství forem a metod meditování. Závisí jen na vás co vám nejlépe vyhovuje a co vás nejvíce uspokojuje. Možná vám pomůžeme letmým náhledem na různé relaxační cvičení.
Aromaterapie
Aromaterapie je meditační metoda prostřednictvím vůní. Jako každá meditace i tato má za cíl uzdravit člověka. Existuje množství druhů vůní, a dokonce jsou i specifické vůně na konkrétní zdravotní problémy, nebo vůně na rozproudění či uklidnění. Jednou z nejznámějších vůní na stres je vůně levandule.
Meditace prostřednictvím pohybu
Tanec je také forma uvolnění. Už od dávných věků používali šamani v kmenech tanec jako způsob meditace na uklidnění své mysli před bojem. V současnosti je tento druh meditace velmi populární. Tanečních technik, jako prostředek uklidnění se, je nespočet, ale mi jen pro zajímavost vzpomeneme některé:
Mandala – relaxační pohybové cvičení, které trvá jednu hodinu v doprovodu hudby. Dělí se na 4 části po 15 minut. Každá čtvrthodinka je něčím specifická. První tři fáze jsou zaměřeny na získání energie a závěrečný část je věnována relaxaci.
Kundalini – cvičení, které je nejvhodnější praktikovat při západu slunce. Pomáhá odbourat negativní energie nahromaděné v těle, uvolněný ducha a tělo. Cvičení se provádí v doprovodu hudby k tomu určené a trvá hodinu. Je rozděleno na 4 části po 15 minut. Během celého cvičení jsou oči zavřené. V první části se provádí třesoucí pohyb těla. Ve druhé se provádí uvolňující tanec podle vasltných pocitv. Ve třetí části nastává uklidnění a pozorování co se odehrává uvnitř v těle. Provádí se v sedě nebo ve stoje av závěrečné části se relaxuje vleže.
Nataraja – meditace, při které principem je na hudbu tančit tak, abyste zapomněli, že tančíte tanec a přistihli se při tom, že vy jste tanec. Cílem je zapomenout na starosti a uvolnit se, zrelaxovat se. Cvičení má 3 části, trvá 65 minut. V první části (40 min.) Se se zavřenýma očima provádí uvolněný tanec. Ve druhé části (20 min.) Se klidně a tiše leží. V poslední, třetí části (5 min.) Se znovu tančí.
Nadabrahma – meditační cvičení v doprovodu hudby, při kterém se vydávají bzučící zvuky. Cílem je získat klid, ticho a blaženost. Trvá hodinu a sestává ze tří částí. Během první části (30 min.) Se se zavřenýma očima sedí v uvolněné pozici. V této pozici začínáte vydávat bzučící zvuky tak hlasitě aby to všichni slyšeli, postupně přestáváte bzučet a bzučí účastníci kolem vás a vy se stáváte pozorovatelem. Druhá fáze (15 min.) Se dělí na dvě hlavy. První je charakterizována pomalým pohybem rukou, dlaněmi vzhůru, kruhovým pohybem směrem ven. Ve druhé se dělá totéž, ledaže dlaně směřují na dol a změní se i směr kroužení opačným směrem. Ve třetí fázi (15 min.) Nastává uklidnění ve formě uvolněného sezení.
Vířivá meditace – provádí se na lačný žaludek, na boso, ve volném oblečení as otevřenýma očima na hudbu. Podstata spočívá v kroucení se kolem své osy. Trvá jednu hodinu a má 2 části. První (45 min.) Se vyznačuje kroucením se dokola v protisměru hodinových ručiček, pravá ruka je vzpažení a dlaň směřuje nahoru, levá ruka je volně při těle, dlaň směřuje směrem dolů. Začněte se kroutit pomalu a pomalu tempo zvyšujte. V závěru této fázi byste volně (následkem kroucení) měkce měly dopadnout na zem nebo podložku pupkem k zemi a tehdy se pro vás začíná druhá fáze. Druhá fáze (15 min.) Se odehrává na zemi, pupkem k zemi, se zavřenýma očima. Cílem této fáze je vcítit své tělo se zemí.
Jóga – cvičení, které existuje již více než 5000 let a není jen na uklidnění duše, ale také prostředek jako zpevnit tělo a zbavit se nadbytečných kilogramů. Definice jógy zní: umění ovládat tělo a mysl. Jde o celkové cvičení mysli, těla v souladu se správným dýcháním. Proto se pokládá i za meditační metodu. Existuje množství forem a druhů jógy. Závisí jen na vás čemu dáváte přednost, zda rychlé nebo pomalejší, skupinové nebo individuální či jemné nebo klidové.
Některé formy jógy:
- Hatha – nazývá se také duální jóga, protože z jejího hinduistického názvu vyplývá dualita mezi sluncem (ha) a měsícem (tha). Jde o specifické štruktúroavné pózy spojené se správným dýcháním. Pomáhá při čištění těla a mysli. Použije principy ASANA (postojů) a pranayam (jemné energetické kontroly).
- Vinyasa – jde o druh jógy, která je intenzivnější a pružnější, působí jako tanec. Obsahuje prvky postojů ze všech druhocv jógy. Je to druh vhodný pro začátečníky. Poskytuje způsob naučit se správně dýchat a provádět pohyby z každého druhu.
- Ashtanga – metoda jógy, která je synchronizací dechu se sérií progresivních postojů. Během ní se provádí tzv. 8 duchovních praktik, jejichž cílem je očistit tělo a mysl, detoxikovat svaly a orgány.
- Bikram – představuje sérii 26 postojů určených pro dosažení okysličení krve v každém orgánu, natiehnutie svalů, vazů, šlach a pocitu pohody. Mezi tyto polohy patří např. poloha kobra, korytnčaka atd.
- Iyengar – jóga, která nese název podle svého autora, který jako teenager touto metodou porazil tuberkulózu. Je to cvičení, které je zaměřeno hlavně na fyzickou vyrovnanost těla v póze. Znamená to, zůstat co nejdéle v dané póze, což zvyšuje flexibilitu a sílu. Jde o klidnější typ jógy. Jako pomoc při provádění postojů se používají rekvizity jako je např. blok.
- Metoda Pranayama – jde o druh jógy, jejíž princip je založen na dýchání. Je to celý soubor technik jak správně dýchat, např. pokud si toužíte udělat detoxikaci těla nebo zvýšit energii zvolíte specifické pohyby z tďchto druhu jógy, a samozřejmě, že se tak zbavujete i stresu. Nazývá se také dech-synchronizované hnutí. Při inhalaci a vydechování se pohybujete z jedné pózy do druhje. Důležité je při tom dýchat přes břicho a ne přes hrudník protože dýchání z hrudníku je mělké co pro mozek signalizuje stres. Na druhé straně, dýchání přes břicho se stává hlubokým dýcháním, což zabezpečuje vysokou dávku kyslíku do mozku co uvolňuje tělo.
Meditační knihy
Problematikou meditace se zabývá množství publikaci a knih. Meditovat lze prostřednictvím čtení, např. motivačních knih, ale existují i knihy, kde jsou popsány různé způsoby meditace, různé cvičení a knihy, ve kterých je rozpracovaná téma meditace.
Mezi nejpopulárnější knihy patří:
- Síla přítomného okamžiku – Eckhart Tolle
- Řeč ticha – Eckhart Tolle
- Meditace pro nervózní skeptiků – Dan Harris
- Vše o meditaci – Marián Řepka
- Cesta ke zklidnění mysli – Osho, Eugenika
- 8 minut meditace – Victor Davich
- Meditace pro začátečníky – Jack Kornfield
- Meditace pro tvůj život – Robert Butera, PhD
- Tajemství meditace pro ženy – Camille Maurine a Lorin Roche
- Joga Namaslay – Candace Moore
- 108 meditaci – Eduard Tomáš
- Omalovánky pro meditaci – Omega
- Mandaly pro meditaci a vnitřní rovnováhu – Alpress
- Meditace dalajlámovo kočky – David Michie
- Kouzlo meditace – Jasmuheen
- Meditace podle znamení zvěrokruhu – Margit Dahlke a Ruediger Dahlke
- Meditací k ideální váze – Susanne Huhne
Meditace a hudba
Jedna polovina meditaci se realizuje v absolutním tichu a druhá polovina v doprovodu příjemné hudby. Jak si vybrat vhodnou hudbu? To při čem se cítíte dobře a co ve vás evokuje příjemné pocity či klid víte nejlépe vy sami. Někdo má rád zvuky přírody, někdo zvuky klavíru a instrumentálních nástrojů. Na meditaci se často používá hra na bubny nebo hra na tibetské misky.
Tibetské misky – pocházejí z dávných dob a původně jejich používal Buddha při vyučování Šambala (mýtické království). Pokládali se za nástroj, který zajišťuje transformaci do vyšší říše Buddhy. Je to série kovových misek, přesněji je jejich 7, z nichž každá symbolizuje nějakou planetu a každá vydává zvuk v jiné tónině s vysokými vibracemi. Jejich zvuk je výjimečný, příjemný av meditaci se používá k obnovení harmonického toku energie. Léčí tělo, duši a očišťují čakry.
Hudba
Meditace a kreslení
Další zajímavou formou osvobození se od své mysli je meditační technika Automatické kreslení. Jde o jednoduchý postup. Pustíte si příjemnou hudbu a kreslíte nebo malujete aniž byste se zamýšleli nad tím co děláte. Používejte spontánní výběr barev a dělejte spontánní malbu. Tato technika nemá žádná pravidla, je hotová, když vy sami si myslíte, že jste skončili. Osvobozuje tělo a ducha od mysli, naplňuje vnitřek klidem.
Meditovat můžete kdekoliv a kdykoliv
Přinášíme meditační cvičení, které můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv. Stačí vám zastavit se na pár minut.
Přítomný okamžik
Jednou z metod, která vás okamžitě uklidní zda jste na pracovišti nebo v pohodlí domova je uvědomit si přítomný okamžik. To znamená, že pokud jste pod stresem a nervózní, máte z něco strach, zastavte se. Uvědomte si přítomný okamžik ve smyslu tady a teď a zamyslete se nad tím zda vám něco hrozí v tomto jedinečném okamžiku, ne o 5 minut, ale tady a teď. Tato metoda je tak jednoduchá a rychlá, že v okamžiku změníte pohled na věc, zastavíte tok tekoucích negativních myšlenek a začnete vnímat přítomnost.
Meditace dýchání
Zavřete oči a zhluboka dýchejte. Vnímejte jen svůj dech a nevšímejte si realitu kolem vás. Dýchejte pomalu a zhluboka. Každý následující dech prociťte hlouběji a hlouběji, vnímejte svůj hrudník a následně se zaměřte na své břicho, které se vlivem vašeho dechu pohybuje směrem nahoru a dolů. Dýchejte přes břišní svaly.
Metoda pohybujících se palců
Na uklidnění pozitivně ovlivňuje i metoda pohybujících se palců. Ruce si volně položte na břicho, sepněte prsty tak aby se vám propletly a palce postavte proti sobě. Začněte nimi kroužit, dbejte na to aby se navzájem nedotkly nebo se dotýkaly jen letmo. Po jistém okamžiku změňte směr kroužení. Pozorujte je, soustřeďte se pouze na provedení tohoto Meditační-relaxačního cviku,nenechte se vyrušit podněty z vnějšku. Činnost dělejte tak dlouho jak můžete resp. jak potřebujete.
Vizualizace
Velmi lehký a rychlý způsob meditace je i vizualizace. Podstatou je zobrazit ve své mysli idylickou bytost, prostředí nebo touhu. Představte si to jako obrázek a dozdobujte ho, dokud potřebujete.
Pozorovatel
Staňte se pozorovatelem. Nepozorujte svět kolem vás, ale pozorujte svou mysl. Zavřete si oči, soustřeďte se na místo v oblasti čakry třetího oka (uprostřed nad obočím) a pozorujte na co myslíte, co děláte a cítíte. Uvědomte si sama sebe v tomto okamžiku, zeptejte se zda vám v daném okamžiku něco hrozí a zda vás vaše mysl ovládá negativními myšlenkami.
Mantra
Jde o jednoslovné nebo víceslovné fráze, které vás uklidní, jejich význam pronikne hluboko do vašeho nitra. Můžete si vytvořit vlastní nebo si vyberte ze starodávných mantru. Zde jsou některé z nich s jejich významem:
- OM – je to zvuk univerza, jehož zpíváním dosahujete harmonickou rezonanci vesmíru. Jde také o původní vibraci, která v sobě zahrnuje neustálý proces narození a smrti.
- Om námahu Shivaya – Shivaya nejvyšší božstvo transformace, nejvěrněji a nejvyšší já. Mantra, kterou lze nahradit slovenský slovy „ctím božství uvnitř sebe“. Touto mantrou člověk dosahuje víru v sebe a buduje si sebevědomí.
- Lokah Samastah Sukhino Bhavantu – používá se k dosažení štěstí a osvobození mysli od špatného. Kromě toho podporuje spolupráci, soucit a život ve spojení s přírodou a se vším živým i s blízkými osobami.
Meditační slovník
V meditaci se používají mnohé výrazy, jejichž význam znají jen někteří. My vám nabízíme slovník základních výrazů s jejich významem.
Mantra – slovo odvozené ze sanskrtského slova “ Manana“, což znamená myslet a „TRAN“ duchovní probuzení . Jde o soubor slov, jejichž prostřednictvím se lze léčit, dosáhnout to co chceme, zbavit se strachu a podobně. Často jde o slova, které vznikly v posvátných jazycích. Každá čakra má svou mantru.
Prána – v meditaci se často používá slovo prána. Význam slova Prána je dech, je to energie z kosmu, která je součástí všeho. Znamená to, že energii na žití člověk nezískává z potravy, ale z prány. Prána se často vyskytuje v hinduismu, kde se popisuje jako energie ovlivňující psychologické a fyziologické procesy v těle. Hovoříme však o něčem neviditelném a neměřitelná, což není vědecky dokázáno.
Tattvy – časové intervaly, ve kterých se střídá síla působení kosmického záření na život člověka (partnerský život, práce, podnikání, zdraví). Celkem jich je 5 (zem, voda, vzduch, oheň, prostor) a každá z nich podporuje jinou činnost, avšak pro určitou činnost může být i nebezpečná. S tattva souvisí i orgánové hodiny.
Orgánové hodiny – každý orgán v lidském těle pracuje podle rytmu. Jednou spí a jindy bdí. Znamená to, že v průběhu dne (24 hodin) se činnosti orgánů střídají, avšak každý orgán má během dne jen dvě hodiny své vrcholové aktivity, n dub. v době od 7:00 do 9:00 je nejvýkonnější žaludek, což znamená, že v této době tělo nejlépe zpracovává potravu.
Lotos – květ, ale i symbol štěstí, čistoty a osvícení. Jeho význam je odvozen z jeho vzniku. Lotos je totiž krásný květ, který vyrůstá z bahna, z kalné vody, což symbolizuje vymanění se ze špatného a tedy zdolání všech negativních překážek, přeměna špatné energie ne dobrou.
Květ života – symbol, který se v mnoha kulturách a náboženstvích pokládá za posvátnou geometrii. Symbolizuje harmonizaci a nekonečný proces žití.
Strom života – symbol známí iz Bibli, přesněji z knih Genesis a Zjevení. Je životodárný strom, který posiluje a udržuje fyzický život lidstva.
Čakra – v meditaci a podle hinduismu znamená energetické místo nebo centrum v těle člověka. Čakry jsou tzv. transformátory prány. Na těle člověka je množství čaker, ale za nejdůležitější se pokládá právě těchto 7:
- 1. čakra je kořenová – označuje se červeně a nachází se pod kostrčí.
- 2. čakra je sakrální – označuje se oranžovou barvou a nachází se mezi pupkem a dolním koncem páteře.
- 3. čakra je solární – označuje se žlutou barvou a nachází se v oblasti kříži.
- 4. čakra je srdeční – označuje se modrou barvou a podle jejího názvu lze správně usoudit, kde se nachází – v oblasti hrudi.
- 5. čakra je krční – označuje se modrofialové barvou a nachází se v oblasti hrtanu.
- 6. čakra je čelová nazývaná také čakra třetí oko – označuje se tmavomodrou barvou a nachází se na čele, přesněji mezi obočím.
- 7. čakra je temenní nebo i korunní – označuje se fialovou barvou a nachází se na temeni hlavy.
Každá čakra má kromě své barvy a specifického umístění i svůj sanskrtský název, svou tattva, vlastnosti, počet lupínek v lotosovém květu, zvířecí symbol, pozitivní a negativní stránky a podobně.
Aplikace na meditování
Moderní svět přináší sebou i neustálý digitální a technický pokrok av meditaci to také nemůže být jinak. Dnes již existují mobilní a počítačové aplikace, které vás naučí správně meditovat. Takovou aplikací je i Mindworks.
Aplikace Mindworks
Aplikace, která vás naučí zkombinovat vnímání, zklidnění vaší mysli a zachování klidu. Aplikace nabízí řadu fukncií, jejichž podstatou je meditování a tedy postupné zlepšení celkové kvality života. Ačkoli je placená, tvůrci poskytují zkušební verzi na 14 dní zdarma.
Kam za meditací?
Pokud jste se již tedy pevně rozhodli zvolit tento alternativní ozdravojúci proces, můžete si zameditovať v pohodlí domova nebo v některých z center, kde se realizují skupinové i individuální meditace:
- Meditační centrum Samádhi – Bratislava,
- Tantra-Tara – Bratislava
- Aspira centrum – Nitra
- Tantra Sávitryí – Nitra
- Meditační centrum Užívej – Prešov
- Meditační-konzultační centrum Sova – Banská Bystrica
Zajímá vás
Jako meditace pomáhá?
Meditace je jakousi formou cvičení, při kterém se člověk ponoří do svého nejhlubšího nitra za účelem dosažení osvícení, uklidnění a pocit harmonie. Během meditace je člověk jen ,,sám se sebou“ a uvažuje nad svým vztahem k současnému časoprostoru. Je to tedy psychické cvičení, které nejen uvolňuje naše tělo a mysl, ale také odbourává stres a jiné psychické napětí a přináší nám nový pohled na život.
Jak začít s meditací?
V první řadě byste měli začít meditovat z vlastní vůle, protože i meditace je jen ve vaší hlavě a nejdůležitější je v ní psychika. Zajistěte si ničím nerušené prostředí, kde se na 100% psychicky uvolníte, protože právě o tom je meditace. Další postup najdete pod nadpisem ,,Jak meditovat“.
Jak se dělá meditace?
Nejznámější formou meditace je sezení v uvolněném tureckém sedu se zavřenýma očima. Důležité je zajistit si absolutní ticho, aby člověka nic nerozptylovalo. Svou mysl soustřeďte na jeden jediný podnět, například na své dýchání. Podrobnější informace naleznete pod nadpisem ,,Jak meditovat“.
Je meditace nebezpečná a je to hřích?
Meditace určitě s nebezpečností nemá nic společného. Právě naopak, slouží na psychické uvolnění, které by mělo přinést člověku psychickou pohodu a pocit klidu. Takové pocity se později pozitivně odrážet na našem chování a každodenním řízení, a tedy hříchem bychom ji určitě nenazvali.
Vybrané zdroje:
- https://mindworks.org/
- https://www.verywellmind.com/meditation-4157199
- https://www.moneo.sk/clanky/detail/mantry-a-symboly/
- http://www.vesti.sk/magicke-tattvy/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Čakra
- https://www.bohatstvo-prirody.sk/tianshi-tiens/organove-hodiny/
- https://melbournemeditationcentre.com.au/articles/the-5-best-books-on-meditation-mindfulness/
- https://www.fengshui-shop.sk/lotos-symbol-harmonie-a-stastia/
- http://auvita.sk/kvet-zivota/
- https://www.gotquestions.org/tree-of-life.html
- https://www.artofliving.org/us-en/yoga/breathing-techniques/yoga-and-pranayama
- https://www.osho.com/meditate/active-meditations/kundalini-meditation
- https://www.bikramyoga.com/about/26-postures/
- https://www.verywellfit.com/iyengar-yoga-3566886
- https://www.martinus.sk/?uMod=list&uTyp=search&c=%C4%8D%C5%A1%C5%A5%C4%8F&uQ=medit%C3%A1ci
- http://devpriya.sk/akcia/meditacia-tibetske-misky-tanec/
- https://musicalgrowth.com/tibetan-singing-bowls-history-the-purpose-revealed