Sny jsou běžnou součástí života každého člověka. Možná si myslíte, že nesní, ale opak je pravdou. Člověk za jednu noc zažije přibližně 8-9 snů, které si ani nemusí pamatovat. Některé sny mohou být krásné, jiné zase strašidelné či až hrůzostrašné. Zamýšleli jste se někdy nad tím, že byste si mohli vaše sny i uvědomovat? Slyšeli jste už o pojmu lucidní nebo vědomé snění? Ano, tento pojem je ten, který byste si měli zapamatovat, pokud chcete ,, živě snít „.
Obsah článku
Co je to lucidní snění?
Lucidní nebo vědomé snění je ekvivalentem živého snu. Co je to ale živý sen? Možná si řeknete, že každý sen může být živý, ale není to tak. Jelikož občas sníme a ani si to neuvědomujeme. Na druhé straně, lucidní snění je stav naší mysli během snu, kdy si uvědomujeme fakt, že se jedná pouze o sen nebo, že sníme. Chtěli byste i vy zažít takový pocit? Dá se to, protože i vy můžete své lucidní sny ovládnout.
Jaký je však rozdíl mezi lucidní snění a klasickými sny, které si neuvědomujeme?
- Lucidní sny působí barevnější, živější, realističtější a jasnější.
- Velkým rozdílem je, jak jsme již zmínili, i to, že lucidní sny dokážete i sami ovládnout, pokud samozřejmě znáte správné techniky.
Lucidní snění bychom mohli připodobnit astrálnímu cestování, čili stále jde pouze o sen. Možná jste se již někdy setkali is pojmem HyperReality, který se taktéž s lucidní snění spojuje. Lucidní snění může být pro vás fascinujícím duchovním zážitkem, který běžně nezažijete. Faktem zůstává i to, že lucidní sen si budete více pamatovat jako ten, který není vědom. Pokud se však ptáte, zda může lucidní sen zažít každý člověk, tak odpověď je ne, protože ne každý se ho dokáže naučit ovládat.
Co říkají výzkumy?
Lucidní sny nejsou pouze moderní otázkou nebo jakýmsi trendem, který by byl zaznamenán pouze v posledních letech. Již v 20. století byly provedeny různé vědecké experimenty a pokusy, které se snažily dokázat pravdivost lucidního snění, resp. jeho podstatu, z vědeckého hlediska. Rádi bychom vám zmínili průzkum z roku 1968, jehož závěr byl ten, že vědomé snění je spojeno s fází REM (jedna z fází spánku).
V roce 1959 však publikace Dreaming od filosofa Normana Malcolma byla toho názoru, že lucidní sen nelze ověřit prostřednictvím vědeckých studií nebo metod.
Zapamatujte si však rok 1975, kdy byl proveden experiment na univerzitě Hull v Anglii. Jde o historický moment, protože byl poprvé v historii prokázán signál lucidního snění prostřednictvím polygrafického záznamu pohybu očí. Tento záznam dokázal rozlišit lucidní sen od snu, který si nepamatujeme. V roce 1978, čili o 3 roky později byl tento objev potvrzen Stevenem LaBergeom. Steven LaBerge se zaměřoval na pohyb očí během REM fáze. Avšak stále lidstvo nebylo schopno dostatečně prozkoumat změny elektrické aktivitu frontálního kortexu. Tato aktivita je v průběhu našeho běžného spánku zmírněna.
Lucidní sen a jeho charakteristické znaky
Úvodem je důležité zdůraznit to, že počátkem lucidního snu je běžný sen, který zažíváte. Hlavním předpokladem toho, abyste vůbec mohli uvažovat o lucidní snění je dobrý a kvalitní spánek. Tedy na to, abychom mohli zažít lucidní snění, musíme přejít z běžného snu, který si neuvědomujeme, do lucidního snu, který si začneme uvědomovat. Tento proces nastává během REM fáze, která je charakteristická mělčí spánkem. Hlavními znaky lucidního snu jsou:
- jasnost
- realističnost
- živost
- větší barevnost
- intenzivnější emoce
Kromě toho bychom o lucidním snech mohli říci ještě toto:
- Vědom sen je typický tím, že během něj nepociťujete fyzické pocity. (nebudete cítit například bolest)
- Samotný ,, příběh „lucidního snu je rychlý, přičemž můžete očekávat i to, že se vystřídají různé situace.
- Zajímavostí je i to, že jakékoli objekty, zvířata či lidé se mohou v průběhu takového snu měnit, resp. měnit svou podobu, přičemž tento fakt si člověk uvědomuje.
- V takových snech můžete setkat i lidi, kteří jsou již například mrtví, případně jsou v mladším věku než v realitě.
- Vědomé sny jsou typické i tím, že po probuzení v člověku zanechávají silnou emoci i po delší dobu, nemluvě o tom, že si situace reálnější uvědomujeme.
Jak dosáhnu lucidní snění?
Jak jsme již v tomto článku zmiňovali, lucidní snění nemůže dosáhnout kdokoliv a kdykoliv. Na to, abyste si mohli užít lucidní sen v plné kráse potřebujete dodržet určité zásady a přitom mít splněny určité předpoklady. Hlavním předpokladem je pravidelný, kvalitní a dostatečný spánek. Doporučuje se v co nejmenší míře užívat pilulky na spanie. Na druhé straně, čaj na spaní vám určitě neublíží.
Jaké zásady byste měli dodržovat?
- dostatečný a kvalitní spánek – Nekvalitní a nedostatečný spánek je zodpovědný za fyziologické a neurologické změny v našem organismu, což způsobuje jeho nestabilitu. V takovém případě se lucidních snů určitě nedočkáte.
- klid, pohoda a klid – Doporučuje se necvičit večer, nedívat žádnou televizi, nevyužívat počítač či neprovádět žádnou fyzickou nebo psychickou zátěž před spaním.
- odpočinek během dne – Doporučuje se odpočinek 1-2 krát za den po dobu 15-20 minut. Tímto způsobem snížíte stres a bude se vám snadněji usínat.
- zdravý životní styl – Redukujte alkoholické a kofeinové nápoje, omezte přeslazené jídla a dopřejte si lehkou večeři.
Naučte se lucidní snění ovládat
Pokud se vám už podaří dosáhnout lucidní sen, tak to ve většině případů ve vás vyvolá vzrušení, energii a radost. Takový postoj však není tak docela správný, protože tím jen způsobíte ztrátu stability vašeho vědomého snu, což má za následek probuzení. Základem pro dosažení vědomého snění je ovládnutí vašich emocí.
- Po uvědomění si lucidního snu se zkuste zaměřit na jednu konkrétní snadnější věc (zkuste se dívat pouze na jeden bod).
- Další zásadou je to, abyste se soustředili více na své vlastní vědomí jako na aktivity, které probíhají ve vašem snu.
- Určitě je vhodné se aktivně do vašeho snu zapojovat s tím, že nezapomenete na to, že jde pouze o sen. Zkuste si tedy uvědomit to, že jste například v posteli a že jen sníte.
Zajímá vás
Co je lucidní snění?
Lucidní snění představuje druh snění, kdy je člověk schopen uvědomit si, že jde jen o sen, a tedy dokáže průběh takového vědomého snu i ovlivňovat.
Jak se dá vědomě snít?
Na to, abyste dosáhli lucidní snění je třeba dodržovat některé zásady, jako je zdravý životní styl, relaxační aktivity před spánkem, tedy žádný počítač ani televize, a také je důležitá psychická pohoda. Více se dočtete pod nadpisem ,, Jak dosáhnu lucidní snění? „.
Je to nebezpečné?
Ne, lucidní snění nepředstavuje žádné nebezpečí. Jedná se prostě jen o vědomé snění.
Vybrané zdroje: