Stres je všude kolem nás. Často se nám může zdát, že tak to má být, že s tím nic nedokážeme udělat. Nepozastavuje se nad tím – vždyť nač? To, že se nám dnes nedaří, nepřinutí našich nadřízených posunout termín předávky, tak se ani nepokoušíme honit čas – den přece delší nebude, ať se jakkoliv snažíme.
Tento přístup náš však ubíjí, stále více a více, a vlastně vůbec nepomáhá řešit podstatu problému – stres zde byl, je i bude, což však můžeme udělat pro to, aby to bylo lepší? I když to na první pohled nemusí být jasné, pro zvládání stresu dokážeme udělat mnohem více, než si myslíme.
Obsah článku
Krátce o stresu
Stresem rozumíme psychický stav člověka, který je v dané situaci přímo ohrožován nebo ohrožení očekává a není přesvědčen, že jeho obranná reakce bude správná nebo dostatečně silná. Stresová odpověď organismu slouží k řešení situace všemi možnými prostředky, čímž dochází k mobilizaci sil těla.
Na přesné definici stresu se psychologové neshodují, což za stres považovat a co není tedy často diskutabilní. Obecně stres vnímáme jako nepříznivý, nepříjemný psychický stav, který v náš vyvolává nejistotu, strach či paniku. Netřeba ale zapomínat, že stres je pro správný vývoj potřebný a při nižším množství v určitých formách představuje žádanou a příjemnou zkušenost, která nás posouvá vpřed. Přebytek stresu je však pro člověka nebezpečný – představuje zvýšené riziko infarktu, srdečních onemocnění, vzniku vředů či psychických chorob. Je proto důležité stres omezovat na zdravé normy a správně ho zvládat.
Proč je důležité ovládat svůj stres?
Hladiny stresu mají velký vliv na psychické zdraví člověka. Dlouhodobé vystavení organismu vysokým dávkám stresu s sebou přináší řadu komplikací psychického i fyzického charakteru. Efektivní kontrolování stresu pomáhá člověku být šťastnější, produktivnější a přispívá k celkovému zdraví člověka.
Jak na stres?
Existuje množství technik, které pomáhají při snižování stresu. Ať už hledáte úlevu v stresujícím období nebo prevenci před stresem, následující techniky vám mohou pomoci:
- vemte si přestávku – stres je často nástrojem těla, který nám dává na vědomí, že organismus nedokáže a potřebuje odpočinek. Využijte chvilku klidu na relaxaci, procházku v přírodě, meditaci či věnování se zálibám. Všechny tyto aktivity pomáhají tělu přejít na jiné myšlenky a tím i odbourat stres.
- snižte příjem alkoholu a kofeinu – tyto společensky uznávané drogy mnozí z nás využívají k boji se stresem. Pravda je však úplně jinde – alkohol i kofein aktivují receptory mozku, které zvyšují pocity úzkosti, což může vést k ještě zvýšené nervozitě a stresu. V náročných a stresujících situacích se proto doporučuje vyhnout se příjmu těchto drog.
- dopřejte si dostatek spánku – během prožívání zvýšeného stresu naše tělo potřebuje více spánku než v běžných situacích. Pokud se cítíte být pod větším stresem, dejte svému tělu více času na odpočinek.
- začněte cvičit – fyzická aktivita je velmi účinná při odbourávání stresu. Zároveň zvyšuje pocit pohody a napomáhá celkovému zdraví organismu.
- mluvte o svých problémech – tělo se stresem přirozeně brání v situacích, které nezvládáme. Blízcí lidé, jako jsou přátelé či rodina, nám mohou v těžkých chvílích poradit a pomoci. V případě dlouhodobých problémů je vhodné konzultovat své pocity s lékařem či terapeutem.
- vyzkoušejte přípravky na odbourání stresu – příroda nabízí mnohé řešení pro snižování hladin stresu v našem těle. Stres ovlivňuje například hladina hořčíku v těle – pro boj se stresem je vhodné přijmout vyšší množství hořčíku. Proti stresu pomáhají i extrakty bylin – meduňka, třezalka, levandule či máta obsahují vitamíny skupiny B, C a antioxidanty, které pomáhají tělu bojovat se zvýšenými hladinami stresu. Na dlouhodobé používání jsou vhodné i přípravky s tryptofanem a fenylalaninem, které jsou dostupné v lékárnách (přípravky Modin, Vetrisol „happy pills“, Persen forte aj)
Cvičení na odbourávání stresu
Proti stresu dobře funguje fyzická aktivita. Mezi formy cvičení prokazatelně snižují hladiny stresu patří například:
- meditace a relaxační cvičení – po náročném, stresujícím dni může pomoci k úlevě i pár minut relaxační aktivity, jako je meditace či statický strečink. Jediné, co potřebujete, je měkká podložka a několik minut času.
- jóga a čikung – oba asijské pohybové cvičení v sobě spojují meditaci, koncentrační a dýchací cviky, které vysílají do mozku uvolňující impulzy. Studie prokázaly, že obě metody mají všestranně příznivý účinek při odbourávání stresu.
- dýchací cvičení – rovnoměrné dýchání příznivě ovlivňuje hladiny stresu. Různé techniky dýchání do břicha či alternativní dýchání přes nos pomáhají tělu dostat se do pohodlí a zbavují ho stresu. Provedení je jednoduché – začněte položením jedné dlaně na hrudník, druhou položte na žaludek. Vdechujte vzduch nosem 6-10 sekund a pomalu vydechněte. Opakuje i několikrát.
5 rad jak omezit stres
- Zjistěte, co vám způsobuje stres – dobrým začátkem je identifikovat příčiny stresu – což v nás tedy vyvolává stres? Mohou za to mnohé faktory, mezi které patří vztahy s lidmi v okolí, informace, které přijímáme a zpracováváme, ale i různé situace a události v našich životech. Stres nám mohou přinášet i vlastní myšlenky, názory a pocity, které nám pomáhají vnímat svět. Kontrolovat tyto faktory a přistupovat k nich zodpovědně je klíčové při zvládání stresu.
- Poznejte sami sebe a své okolí – schopnost zvládat stres závisí na tom, jakou je daný člověk osobností. Sami dokážeme nejlépe předvídat reakce sebe a svého těla, což můžeme využít při zvládání stresu – vyhýbejme se prostorem, setkáním s lidmi či situacím, o kterých víme, že nám přinášejí stres. Neznamená to ale nechodit na hodiny k profesorovi, který vás „stresuje“ přednáškami či zanedbávat osobní hygieny, protože se na pracovních toaletách necítíte dobře. Některé situace jsou v životě nevyhnutelné, a i když pro nás mohou být stresující, můžeme je zvládnout správnou přípravou na ně.
- Předvídejte a plánujte předem – tělo je náchylnější na stres pokud je vystaveno neočekávaným situacím. Ještě předtím, než se vydáte řešit problémy a nástrahy každodenního života, popřemýšlejte nad tím, co všechno vás dnes čeká a nemine. Zamyslete se, jaké náročné situace a události vás čekají v nejbližším období a připravte se na ně. Dáte takto svému organismu informaci, že se nemusí ničeho bát – všechno jde podle plánu.
- Vyrovnejte se s neúspěchem – každému z nás se občas něco nevydaří. Následně zklamání je přirozené, ale nenechte se zbytečně vtáhnout do hluboké frustrace. Obtíže a neúspěchy patří k životu a je třeba na ně být připraven. Z chyb se poučte a snažte se jim v budoucnosti vyhnout. Takto tělu pomůžete správně reagovat na frustrující situace.
- Veďte zdravý životní styl – jako při všech onemocněních, zdravá životospráva nikdy nemůže být na škodu. I stres obecně zvládají lépe lidé, kteří mají dostatečný tělesný pohyb, odpočinek a zdravé stravovací návyky. Dopřejte svému tělu dostatečný odpočinek a fyzickou aktivitu – dobije vás to energií a optimismem. Vyhněte se nadměrné únavě, v případě potřeby si vezměte čas na odpočinek. Věnujte se svým zálibám, najděte si čas na aktivní regeneraci a dbejte na kvalitní spánek. Udržovat své tělo zdravé av dobré kondici je klíčové pro prevenci všech onemocnění.
Závěr
Stres je nepochybně součástí našich každodenních životů. Setkáváme se s ním doma, v zaměstnání či při běžné procházce po ulici. Je zainteresovaný v téměř všech našich problémech a jeho účinky jsou spojeny s množstvím onemocnění.
Moderní doba s sebou přináší více a více stresujících situaci, se kterými musíme denně bojovat. Správné zvládání stresu je proto nezbytné pro šťastný a produktivní život. Naučit se zvládat a ovládat svůj stres je pro každého individuální proces, čím dříve jej však zvládneme, tím jednodušší a hezčí naše životy budou.
Vybrané zdroje: