Srdeční tep, puls nebo srdeční frekvence jsou různé názvy pro jeden úkon – počet stahů srdečního svalu (konkrétně levé srdeční komory) za minutu. Vyšší i nižší frekvence tepu má vliv na naše zdraví.
Obsah článku
Klidová srdeční frekvence
V první řadě je důležité znát vlastní srdeční frekvenci v klidu. Nejlepší čas na její měření je z rána, jakmile se vzbudíte a dokud jste ještě v posteli (jste v horizontální poloze). Dva prsty (ukazováček a prostředníček) přiložte na zápěstí druhé ruky. Když ucítíte puls podívejte na hodinky a počítejte počet úderů za 15 sekund. Výsledek vynásobte čtyřmi. Zjistíte jaký je váš tep srdce za jednu minutu (můžete počítat počet úderů i 30 sekund, nebo celou minutu).
Pokud se vám nedaří najít puls na zápěstí můžete si jej změřit na krku. Přiložte dva prsty na jednu stranu krku, pod čelist – a počítejte.
Průměrně se klidová srdeční frekvence pohybuje okolo 70 – 80 úderů za minutu. Každý člověk má hodnotu jinou, proto je lepší když si ji změříte osobně. Za normální tep se považuje 60 až 100 úderů za minutu. Čím nižší hodnotu naměříte tím je to pro váš organismus lépe.
Tep si takto měřte několik dní po sobě. Pokud se naměřené hodnoty přibližně shodují jde o váš normální klidový tep.
Čím nižší hodnotu naměříte tím je to pro váš organismus lépe. Srdce může efektivně reagovat na zátěžové situace, s kterými se běžně setkáváte v životě.
Aktivní sportovci mohou mít klidový tep 40 – v jejich případě je to úplně normální. Lidé, kteří se sportu nevěnují téměř vůbec, vyvíjejí minimální fyzickou aktivitu mají klidový puls mnohem vyšší. Při fyzické zátěži se jim zvýší a může nejednou dosahovat maximální hodnoty což vede k bušení srdce, dušnosti atd.
Tep není stabilní
Tep srdce se v průběhu dne mění. Ovlivňuje ho téměř vše co děláme. Už jen vstaň z postele nám rozbuší srdce rychleji, ale rychle se vrátí do normálu. Rychlost pulzu záleží od informací, které dostává srdce z mozku. Mozek tuto informaci vyšle tehdy, když dostane signál z buněk, které potřebují více kyslíku. Více kyslíku může organismus potřebovat například fyzickou aktivitou. Pokud máte sedavý životní styl rozbušit srdce vám může i obyčejné rychleji postavení se ze židle.
Vysoký pulz / tep může vést k bolestem na hrudi, dušnosti, špatnému krevnímu oběhu, slabosti, mdlobám… Pokud pociťujete vysoký tep z emočního stresu, psychické zátěži či úzkosti, tak StressFix vám může být pomocným řešením tohoto problému. Přečíst více o StressFixe→.
Na srdeční frekvenci ovlivňuje řada faktorů
- Věk – dokud novorozenci mají průměrný puls cca 140 lidé v starším věku jen cca 70 úderů.
- Fyzická aktivita – stačí když se někam spěcháte, pobíhal, nebo se věnujete cvičení a váš tep se zrychlí.
- Obezita – nedostatek pohybu vede k nárůstu hmotnosti. Srdce je při nadváze nucené bít rychleji a silnější aby zajistilo dostatečný přísun krve do celého těla.
- Počasí – vysoké teploty a vlhkost mohou zvýšit puls.
- Emoční stres, hněv, radost, úlek …
- Kolísání hormonů – hormonální změny – těhotenství, menopauza
Tep může být zvýšen i v důsledku různých onemocnění
- problémy se srdcem, možná o nich ani nevíte a zvýšený tep vás na ně upozorňuje
- problémy se štítnou žlázou, trávicím traktem, nebo dýchacími cestami
- otrava, tep se zvýší i po nikotinu, užití omamných
- horečka
- anémie
- nádory na mozku
Vliv vysokého pulsu na organismus
Příliš vysoká frekvence, která trvá delší dobu a není zapříčiněna např. cvičením může vést k zdravotním problémům – i závažným.
- Špatná fyzička
- Nedostatek energie
- Bolest na hrudi
- Dušnost, problémy s dýcháním
- Špatný krevní oběh – studené ruce a nohy
- Nízký krevní tlak
- Slabost, mdloby, závratě
- Zvyšuje se riziko tvorby krevních sraženin
- Infarkt myokardu, mrtvice, srdeční zástava
Za vysoký tep se považuje více než 100 úderů za minutu u dospělého člověka. Častý nebo stálý vyšší tep nepříznivě ovlivňuje lidský organismus. Zvýšit ho může téměř cokoliv. Pokud se tep dostane do normálu je vše v pořádku, pokud i přes pominutí důvodů, které puls zvýšily zůstává stále vyšší je dobré ho co nejrychleji snížit. Nejčastěji je příčinou zvýšeného tepu stres. Omezením stresujících událostí zmírníte tep. Zbavit se ale stresu může trvat delší dobu, proto se snažte udržet váš klidový tep vždy co nejnižší. Vysoká srdeční frekvence může totiž přerůst do chronického stadia a nadělat v těle množství komplikací.
Jak snížit tep
Jakmile se vám rozbuší srdce uklidněte se, zpomalte, otevřete okno a posaďte se nebo si lehněte.
- Pokud se vám tep zvýší cestou domů z práce nebo ze školy zpomalte chůzi, nebo si udělejte přestávku.
- Začněte s meditací nebo jógou. Také pomáhá pokud začnete zhluboka a pomaleji dýchat. Nádech by měl trvat 4 – 8 sekund, potom dech na 3 až 5 sekund zadržte a následující výdech by měl trvat 4 až 8 sekund.
- Stimulujte bloudivý nerv – tento nerv spojuje mozek se srdcem. Jeho stimulací můžete snížit tep.
- Zadržte dech a napněte svaly na břiše (jako když jste na velké potřebě).
- Kašlete nebo se zkuste vyvracet – spusťte dávicí reflex strčení dvou prstů do krku. Takto se napnou svaly na břiše
- Přiložte si na tvář na pár sekund studený vlhký ručník
- Opakujte slovíčko „om“. Vibrace stimulují bloudivý nerv.
- Elektrolyty – hlavně sodík, draslík, vápník a magnézium pomáhají přenášet elektrické signály v organismu, které jsou důležité při regulaci srdeční frekvence.
- Pitný režim – při dehydrataci musí srdce bít silněji, aby zajistilo přísun krve do celého organismu. Dostatečný příjem tekutin zabrání zvýšení tepu.
- Omezte příjem stimulantů, které vám zvyšují tep – nikotin, nápoje s obsahem kofeinu, nelegální látky
- Tep mohou zvyšovat i některé léky (proti kašli, na psychické poruchy, …) a některé přípravky na hubnutí (snižující chuť k jídlu). Pokud vám tep zvyšují léky, které vám lékař předepsal informujte ho o tom.
Snížení vysokého tepu z dlouhodobého hlediska
Výše zmíněné způsoby vám pomohou předcházet zvýšení pulsu, případně vám pomohou snížit ho v průběhu pár minut. To ale neznamená, že se vám tep nemusí zvýšit kdykoliv znovu. Následujícím způsobem si můžete snížit váš klidový tep.
Cvičení
Srdce je sval, který byste měli udržovat ve formě – posilovat ho. To můžete nejlépe udělat cvičením. Než začnete cvičit měli byste znát svůj maximální tep. Je na to jednoduchý vzorec. Od čísla 220 odečtěte svůj věk. Výsledek je vaše maximální srdeční frekvence. Při cvičení by měl tep pohybovat od 50 do 85% maximální srdeční frekvence. Záleží to od toho v jakém tempu chcete cvičit.
Kardio cvičení vaše srdce zesílí a sníží váš tep. jde o tzv. aerobní cviečenie kdy by se váš tep měl pohybovat kolem 60 až 85% maximální srdeční frekvence. Kromě posílení kardio-vaskulárního systému zapracujete i na své postavě a zbavíte se nadbytečné hmotnosti.
Během cvičení střídejte fáze s vysokou intenzitou s fázemi odpočinku. Např. 1 minutu běžte tak rychle jako svedete a další minutu jděte krokem. Čas jednotlivých fází si zvolte podle svých schopností.
Změřte si srdeční tep při maximální fyzické zátěži a následně si dopřejte jednu minutu odpočinku. Pokud po uplynutí minuty je váš tep o 12 úderů menší vaše srdce se po maximálním výkonu zotavuje normálně. Pokud je číslo ještě vyšší a je to díky cvičení (pokles tepu po 1 minutě odpočinku je 15 až 20) dostali jste své srdce do perfektní formy.
Psychická pohoda
Stres, deprese, emoční vypětí a další psychické problémy zvyšují tep. Emoce patří do běžného života, pokud je vaše srdce zdravé nic mu nehrozí. Občasný a krátkodobý zrychlený tep zvládne. Pokud ale trpíte depresemi a neustálým stresem vyhledejte odbornou pomoc. Psychická pohoda je velmi důležitá.
Doplněk stravy StressFix
StressFix❤️ je unikátní přípravek na podporu při léčbě psychických onemocnění jako je deprese, úzkost a také pomáhá při spánkových poruchách.
Přípravek je přírodního složení a obsahuje až 14 složek, což je v celoslovenském měřítku přímo rarita. Bylinné složky jsou také extrahované v poměru 10 ku 1, což znamená že ačkoliv se uvádí např. 250mg v jedné dávce, je to až 2500mg? sušené rostliny. Za cenu 48,9 eur dostanete až 60 kapsúl?. Denní maximální dávka při velké psychické zátěži jsou 4 kapsle.
Hlavní benefity:
- Snížení tepu v případě psychologických příčin
- Tlumení projevů úzkosti, nervozity
- Potlačování chorobného strachu a různých fobií
- Zlepšování kvality spánku a tím lepší psychická odolnost
- Přirozené zvyšování serotoninu a radosti
Pokud si objednáte hned, dáme vám aj? uvítací slevu 5% na celý nákup-tedy na jakýkoliv počet balení. Kupón dusevnezdravie zadejte do poznámky v objednávce.
Pitný režim
Dehydratace organismu způsobuje řadu problémů. Zvýšený tep je jen jedním z průvodních znaků. Sklenice vody vám může rychle pomoci uklidnit rychlý puls. Dodržováním pitného režimu (cca 2,5 l tekutin denně) pomůže udržet váš tep v normálních hodnotách. Příznaky dehydratace organismu poznáte celkem snadno
- tmavý moč
- sucho v ústech
- bolesti hlavy
- závratě, točení hlavy
- suchá, šupinatá pokožka
- vyšší puls
Strava
Dopřejte si stravu bohatou na antioxidanty, vitaminy a zdravé tuky – zaměřte se na zeleninu, ovoce, libové maso, ryby, ořechy, semena a luštěniny. Tyto potraviny udrží váš organismus zdravý. Zabráníte ucpávání cév a vaše srdce tak nebude nuceny pracovat silnější a rychleji.
Psychická pohoda
Stres, deprese, emoční vypětí a další psychické problémy zvyšují tep. Emoce patří do běžného života, pokud je vaše srdce zdravé nic mu nehrozí. Občasný a krátkodobý zrychlený tep zvládne. Pokud ale trpíte depresemi a neustálým stresem vyhledejte odbornou pomoc. Psychická pohoda je velmi důležitá.
Obezita
Pokud trpíte nadváhou snažte se pár kilo shodit. Čím více kilo máte tím rychleji musí vaše srdce bít aby zajistilo přísun krve do i těch nejtenčích cév. Udělat pár kroků s 20 – 30 kilové nadváhou je pro srdce dost velká zátěž .
Kdy navštívit lékaře
Pokud i přes změnu životního stylu se vám nedaří snížit klidový tep příčina bude někde jinde. Konzultujte svůj stav s lékařem, který na základě různých vyšetření zjistí příčinu zvýšeného tepu.
Dlouhodobě zvýšený tep nepodceňujte. Správnou životosprávou a péčí o své tělo prodloužíte svůj život a snížíte riziko propuknutí různých srdečních onemocnění.
Vybrané zdroje: