Problémy se spánkem trápí obrovské množství lidí, z nichž mnozí jejich podceňují. Slyšeli jste už o pojmu insomnie? Insomnia je jednou z poruch spánku a jde o stejné onemocnění jako jakékoliv jiné, a proto je důležité ho včas diagnostikovat a začít léčit. Pokud nespavostí , tedy insomnií, trpíte vy nebo někdo z vašeho okolí, určitě byste tento problém neměli podceňovat, protože takový problém výrazně zhoršuje kvalitu života. Odráží se nejen na kvalitě spánku, ale i na běžném fungování během dne.
Obsah článku
Co je to nespavost?
Insomnia je jedním z druhů poruch spánku. Pokud jste se s tímto pojmem ještě nesetkali, určitě jste už narazili na pojem nespavost. Jde tedy o nespavost, kterou se projevuje obtížemi s usínáním, udržením se v stavu spánku či oběma těmito problémy zároveň. Pokud i vy trpíte těmito problémy, nedoporučujeme jejich podceňovat. Insomnia zhoršuje kvalitu života i tím, že se jedinec necítí energičtí po probuzení. Nespavost jako porucha spánku může v konečném důsledku vést k dlouhodobým pocitům únavy nebo k jiným symptomům.
Příznaky nespavosti
Nespavost je podle studií nejčastější poruchou spánku. Průzkumy se shodují na tom, že přibližně jedna třetina všech dospělých jedinců vykazuje příznaky nespavosti. K tomu, aby vám mohla být diagnostikována insomnie jako porucha spánku, musíte splňovat několik kritérií, resp. příznaků. O jaké příznaky jde?
- problémy se spánkem, které se objevují v noci alespoň 3-krát týdně nejméně po dobu 3 měsíců
- problémy se spánkem, které způsobují jedinci výrazné problémy, resp. ho omezují v běžných aktivitách
Nemusíte se hned obávat, protože, i když trpíte problémy se spánkem, nemusí jít za každých okolností o poruchu spánku. Obecně pacienti přicházejí za svými lékaři minimálně s jedním z příznaků, které uvedeme.
- časné probouzení ráno
- nekvalitní spánek, resp. spánek, který dostatečně neregeneruje tělo
- velké potíže s usínáním nebo s udržením se ve stavu spánku
Výše uvedené příznaky nespavosti mohou být zodpovědné i za jiné symptomy, mezi které řadíme zejména:
- pocity únavy
- podrážděnost
- změny nálad
- problémy se soustředěním se během běžného dne
Následky insomnie
Následky dlouhodobé nespavosti jsou velmi závažné, protože ovlivňují celkovou kvalitu vašeho života. Chronická nespavost se odrazí nejen na vaší psychice, ale i na fyzické kondici. Určitě nespavost nepodceňujte, protože vám může nadělat velmi mnoho problémů. Snížená pozornost, změny nálad, neustále pocity únavy, deficit energie, ospalost či celková vyčerpanost organismu. Tyto následky negativně ovlivní nejen váš soukromý, ale také pracovní život.
Důležité je tedy začít okamžitě problém a podstoupit preventivní kroky, abyste snížili riziko opětovného vzniku onemocnění. Více se dozvíte v následujících řádcích.
Insomnie (nespavost) a její příčiny
Příčiny nespavosti budou závislé na konkrétním druhu a příznacích nespavosti, kterými trpíte. Problémy mohou být různého charakteru, intenzity a délky trvání. Odborníci se stretrávajú is krátkodobou insomnií, která bývá ve většině případů způsobena stresem, traumatickou událostí nebo změnami ve vašich spánkových návycích. Největším problémem je však chronická nebo dlouhodobá nespavost, jejíž podmínkou je delší trvání alespoň 3 měsíce. Ve většině případů je tento dlouhodobý problém výsledkem jiného onemocnění nebo poruchy.
Hovoříme tedy o těchto nejčastějších příčinách nespavosti nebo insomnie:
- problémy psychického charakteru – např. depresivní nebo úzkostné stavy
- užívání různých návykových látek – drogy nebo alkohol
- zdravotní problémy, mezi které mohou patřit např. bolesti zad či artritida
Riziklové faktory
Pokud jste si mysleli, že nespavost jako velmi nepříjemný problém se vyskytuje častěji v určitém věku, tak bychom vás rádi vyvedli z omylu. Chronická nespavost se může objevit v podstatě kdykoliv, přičemž tento problém obecně postihuje více ženskou populaci než mužskou. Existuje seznam rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost výskytu insomnie.
Mezi takové rizikové faktory řadíme zejména:
- vysokou hladinu stresu
- poruchy psychického charakteru, např. depresivní či úzkostné stavy, případně psychické problémy, které vznikly v důsledku traumatizující okolnosti
- nižší příjem financí
- sedavý životní styl
- cestování do více časových pásem
- změny v pracovních časech nebo noční práce
- obezita
- kardiovaskulární onemocnění
- menopauza
Jak můžete vidět, rizikové faktory pro vznik dlouhodobé nespavosti jsou poměrně různorodé, a tudíž ovlivňují širší spektrum populace, do které můžete patřit i vy. Doporučujeme proto změnit váš životní styl nebo snažit se vyhýbat rizikovým faktorem v co největší míře. Takovým způsobem výrazně snižujete riziko výskytu insomnie ve vašem případě.
Insomnia – jaké druhy známe?
Podobně jako v případě hypersomnie, což je opačný případ nespavosti, i nespavost se rozděluje na různé druhy v závislosti na tom, zda za ní stojí nějaká sekundární příčina. Dlouhodobou nespavost proto rozdělujeme na primární a sekundární. Primární insomnie je porucha spánku, která není způsobena jiným zdravotním problémům. Ve většině případů je spouštěčem primární nespavosti životní styl nebo životní změny. Příkladem může být změna pracovního režimu.
Sekundární insomnie je druhým typem chronické nespavosti, projevujícím se v důsledku jiného zdravotního problému nebo špatného životního stylu. Jako příklad bychom mohli uvést psychický problém, nadměrný denní spánek.
Kromě toho víme insomnii rozdělit ještě i z hlediska délky trvání. Krátkodobá nespavost má své podkategorie nebo formy, kterými jsou Epizodická insomnie a situační insomnie. Situační insomnie je známá také pod názvem akutní nespavost. Trvá v průměru několik dní, případně týdnů. Na druhé straně Epizodická insomnie trvá od 1 do 3 měsíců.
Chronická nebo dlouhodobá nespavost se podobně jako krátkodobá dělí do dvou skupin, a to přetrvávající nespavost a opakující se nespavost. Délka trvání přetrvávající se projevuje přibližně 3 měsíce. Opakující se nespavost je zas typická výskytem nejméně 2krát v průběhu jednoho roku. Epizody opakující se insomnie trvají v průměru od 1 do 3 měsíců.
Nespavosťv těhotenství
Nespavost je běžným problémem během těhotenství . Ve většině případů se vyskytuje zejména v prvním a třetím trimestru. Jaké jsou příčiny nespavosti v těhotenství?
- hormonální změny
- nevolnost
- zvýšená potřeba močení
- úzkostné stavy
- bolesti např. v zádové oblasti
Je třeba si uvědomit, že tělo matky v těhotenství prochází výraznými změnami z toho důvodu, aby bylo připraveno na nový přírůstek. Aktivní metabolismus nebo zvýšená hladina progesteronu, nejen tyto změny se dějí ve vašem těle. Je proto zcela přirozené, že pociťujete diskomfort a problémy se spaním, protože se mění i spánkové návyky.
Jak bojovat s nespavostí v těhotenství?
- buďte aktivní
- dbejte na vyváženou stravu (žádné nezdravé potraviny a jídla)
- důležitá je i dostatečná hydratace organismu
- zaveďte si pravidelný spánkový režim (neměňte vaše spánkové návyky)
- nezapomínejte i na relaxační aktivity během dne (pokud máte úzkost, vyzkoušejte například teplá koupel před spánkem)
Nemusíte se však obávat, jelikož insomnie během těhotenství není nebezpečná a měla by se časem sama vytratit. Dobrou zprávou je i to, že neovlivňuje zdravý vývoj vašeho miminka.
Nespavost u dětí
Děti mohou také trpět problémy s nespavostí. Ve většině případech mluvíme o stejných příčinách jako u dospělých jedinců. Jedná se hlavně o tyto důvody:
- stres
- nadměrný příjem kofeinu
- léky a psychické poruchy
Opět se netřeba hned obávat nejhoršího, protože nemusí jít vždy o insomnii.
Podle průzkumů typickými příznaky nespavosti u dětí jsou:
- podrážděnost
- ospalost
- nervozita
- změny nálad
- problémy s pamětí a pozorností
- poruchy chování
Léčba u dětí je obvykle stejná jako u dospělých. Nastavte proto vašim dětem jako preventivní onemocnění správný, ale hlavně konzistentní spánkový režim. Nevystavujte jejich stresovým situacím, pokud to není zcela nezbytné.
Insomnie (nespavost) – léčba
Léčba může být založena na farmaceutickém nebo Nefarmaceutické základě. Nejdůležitějším krokem je však návštěva lékaře a řešení problému. Možná bude nutné podstoupit několik způsobů léčby, aby se zjistil nejefektivnější způsob ve vašem konkrétním případě. Doporučeným způsobem léčby je tzv. kognitivně-behaviorální terapie, která se využívá k řešení chronické nespavosti u dospělých lidí. V každém případě budete muset změnit vaši spánkovou hygienu.
Kromě toho je nutné provést určité změny ve vašem životě:
- vyhýbání se kofeinovým nápojem před spánkem
- vyhýbání se fyzické aktivitě před spánkem
- snižovat čas strávený v posteli, pokud se ještě nechystáte spát, např. sledování televize nebo surfování na internetu
Je důležité léčit i hlavní příčinu nespavosti, zejména pokud se jedná o sekundární nespavost.
Jak můžete léčit insomnii i vy sami? Existuje několik způsobů, prostřednictvím kterých můžete snižovat příznaky nespavosti nebo nespavost úplně vyléčit. Samozřejmě, tyto způsoby nejsou náhradou léčby, kterou vám naordinoval lékař.
- horké mléko
- bylinkový čaj
- kozlík lékařský
- meditace
- melatonin jako doplněk stravy – podporuje spánek
- inhalace esenciálních olejů v rámci aromaterapie – zejména levandulové, heřmánkové, z cedrového dřeva
Léky
Dostáváme se k léčbě nespavosti prostřednictvím léků. Některé ze zažitých léků mohou mít i vedlejší účinky, a tedy samotná léčba může takto vybírat svou daň. Lékaři rádi předepisují léčiva s účinnou látkou zolpidem nebo difenhydramin. Určitě nepodstupujte samoléčbu a v žádném případě si sami neordinujte léky na nespavost.
Často kladené otázky
Co je to nespavost?
Insomnia představuje jednu z nejčastějších poruch spánku, konkrétně se jedná o nespavost – problémy s usínáním as udržením se ve spánkovém stavu dostatečně dlouhou dobu. Opakem insomnie je hypersomnie – nadměrná spavost.
Jak jí předcházet?
Důležité je vést zdravý a aktivní životní styl, který by měl zahrnovat dostatek pohybu, zdravou stravu, málo kofeinových nápojů. Když už potřebujete nějaký ten kofein, nedoporučuje se konzumovat ho několik hodin před spánkem, což platí i o fyzické aktivitě.
Jak léčit insomnii?
V lehčích případech může být účinná i samoléčba, která sestává ze zdravé spánkové hygieny a dodržování záasad pro dosažení kvalitního spánku. Pokud však takové kroky nezaberou je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Jaké jsou léky a výživové doplňky na insomnii?
Jedná se zejména o léky se sedativním účinkem, jako je například Zolpidem. Co se týče výživových doplňků, vhodné je užívat syntetický melatonin, a přírodní doplňky, jako je například Benosen, Sédatif PC či Persen.
Vybrané zdroje: