Několik studie potvrzují fakt, že za našimi pocity a náladami stojí hormony. Ty mají na svědomí, jak moc se těšíme z událostí a věcí, ze kterých se radovat dá, ale i opačně. Jedním z těchto hormonů, které zabezpečují právě ty pozitivní pocity, je i endorfin. Lidově se nazývá také hormon štěstí a je ze všech nejznámější. Tento hormon je přirozeným hormonem v těle, to znamená, že si ho právě samo tělo vytváří. Hormon štěstí se tvoří v závislosti na různých příjemných situací a okolností, ale může za ním stát, například, i pohyb.
Jaké pozitiva a jaké hormony štěstí známe? Jaké mají pro nás účinky? Jak je můžeme aktivovat – to vše si přiblížíme v dalším textu. Hormony štěstí totiž o vlivní pozitivně nejen pouze naši náladu, ale i kvalitu spánku, naše zdraví a mají mnoho dalších funkcí.
Obsah článku
Jaké druhy hormonů štěstí známe?
Možná mnozí z nás znají především endorfin, není to zdaleka jediný hormon štěstí. Některé hormony štěstí jsou pouze syntetika, to znamená, že tělo je může přijímat jako hormony. Ale z nich si však tělo dokáže samo produkovat.
Endorfin
Endorfiny jsou vlastně peptidy, pod kterými si lze představit aminokyseliny, které jsou vázány. Z chemického hlediska je to tedy organická chemická sloučenina. Taková sloučenina vznikne spojením více aminokyselin. Aminokyseliny jsou vázány do jednoho nerozvětvená řetězce. Peptidy obsahují asi 31 aminokyselin, které má schopnost produkovat náš mozek. Hormon štěstí endorfin se uvolňuje do mozku, kde navozuje dobrou náladu a také zmíněný pocit štěstí.
Jako taková reakce s hormonem štěstí funguje?
Aminokyseliny, které se v endorfiny nacházejí působí jako tzv. neuromodulátory. Co to znamená? Neuromodulár je vlastně molekula, která dokáže měnit citlivost receptorů. Takový receptor nebo přijímač je buňka nebo orgán. Tento receptor dokáže převést podnět na vzduch. Typickým příkladem receptoru je oko, a to, že vidíme. Tato molekula pak dokáže zesílit nebo zeslabit případný vzruch. V hormonech štěstí působí i neurotransmitery, které zase chemické látky uvolňované z nervových zakončení.
Další fakta o hormonu štěstí – endorfinu:
- přirozené analgetikum nebo sedativum, což znamená, že snižuje vnímání bolesti,
- kromě navozování pocitu štěstí pomáhá i tlumit bolest,
- na rozdíl od jiných hormonů na něm nevzniká závislosrť,
- tělo si ho přirozeně tvoří,
- přirozeně se tvoří zejména při činnostech, které jsou naše oblíbené.
Serotonin
Další ze známých hormonů štěstí se jmenuje serotonin. Této hormon dokáže ovlivnit nejen naši pozitivní náladu, ale i naši paměť a soustředění. Kromě toho má vliv i na náš pocit uvolnění, libido nebo chuť k jídlu. Je důležitý zejména pro studenty av době, kdy se potřebujeme opravdu soustředit, jeho dostatek pozitivně ovlivňuje i zapamatování faktů a věcí jakož i chování k jiným lidem.
Stejně jako endorfin, tělo si ho je schopno produkovat samo. Pozitivně na jeho tvorbu působí, například, pohyb na čerstvém vzduchu. Jeho množství zvyšují i sacharidy, ovšem samozřejmě třeba si dát pozor na to, jaké sacharidy si dopřejete. Upřednostňujte raději ty, které jsou bohaté na vlákninu.
Dopamin
Tento hormon jistě znáte velmi dobře, protože přichází na řadu v té chvíli, kdy se nám něco podaří. Ať už se jedná o práci, školu nebo podáme jiný mimořádný výkon. Tento hormon nám pomáhá zvládat těžké úkoly, nejen ty psychické, ale i fyzické. Pomáhá nám překonat zátěž, stres, pocit vyčerpání či jakoukoliv námahu. Pokud ztratíte zájem o činnosti, které jste předtím měli rádi, nebo máte k nim jiný postoj než předtím, velmi pravděpodobně za to může tento hormon. Proto je třeba pravidelně si ho doplňovat.
Stačí, když ho aktivujete jakoukoli svou oblíbenou činností, může to být například tanec při oblíbené hudbě. Tento hormon dokáže skvěle doplnit i relax, masáž nebo kvalitní spánek. Určitě znáte ten pocit, když si dopřejete hluboký spánek a najednou se cítíte plný energie a nepřekonatelný. Co mnohých nepotěší je fakt, že hladinu tohoto hormonu výrazně zvýší i snížení konzumace kávy a cukru, avšak energie se vám určitě vrátí v jiné podobě. Naopak, pomůže vám konzumace některých potravin, a to například mandlí, jablek, avokáda, pomáhá i kvalitní čokoláda nebo meloun.
Oxytocin
Je velmi zajímavý hormon štěstí, protože právě tento je možno v našem životě nejdůležitější. Je to hormon, který ovlivňuje naše mezilidské vztahy, přátelství a lásku. Tvoří se zejména tehdy, když přichází ke fyzickému kontaktu, objetí a jiným projevům náklonnosti. A tedy schopnost, jakou projevujeme emoce, lásku, celkovou spokojenost v životě a to jak se projevujeme vůči opačnému pohlaví, ovlivňuje i právě tento hormon.
A tedy, jeho tvorbu podmiňují i právě projevy lásky, náklonnosti, čas trávený s rodinou či s domácím mazlíčkem, aktivity spojené s projevy náklonnosti. A na druhé straně ho ničí opačné situace, neboli stres, hádky, a podobně.
Progesteron
Hormony štěstí jsou velmi zajímavé a právě hormon štěstí progesteron je neméně zajímavý. Tento hormon totiž zmírňuje pocit úzkosti, což může být pro mnohé z nás velmi důležité. Dokáže také zmírnit pocit podrážděnosti, ovlivňuje i nekontrolovatelné změny nálad.
Je důležité poznamenat, že jeho hladina po čtyřicítce klesá, proto bychom měli pracovat na jeho tvorbě. Jeho hladina se snižuje zejména u žen , což mnohdy ovlivňuje vznik stresu, deprese, špatné nálady nebo výkyvy nálad. Má za úkol zajistit i kvalitní spánek.
Jeho množství dokáží zvýšit příjemné činnosti, jako je relax, klid a péče o tělo, dobrý lázeň či návštěva kosmetického salonu. Pro jeho tvorbu je třeba doplnit i vitamín C a D, stejně zinek a hořčík. Samozřejmě, pomohou vám i kvalitní potraviny, jako jsou vlašské ořechy, špenát, libové červené maso, tmavá čokoláda, dýně či meloun.
Estrogen
Estrogen možná znáte hlavně jako ženský hormon, který se tvoří v ženských pohlavních orgánech. V malé míře se však tvoří i v mužském těle. Zčásti souvisí is tvorbou hormonu serotonin. Také chrání před pocity podráždění a úzkosti . Hladina tohoto hormonu v ženském těle přirozeně klesá s nástupem menopauzy.
Pokud si chcete zachovat úroveň tohoto hormonu, je třeba zapomenout na kouření. Pomáhá i jóga, cvičení či snížení příjmu cukru. Potravinami, které budete zaručeně chtít jsou soje, brusinky, švestky, meruňky, lněná semínka, brokolice, hrách či fazole.
Jak dokážeme stimulovat tvorbu hormonů štěstí?
Je možné, že sami na sobě dokážeme odpozorovat, kdy jsme přirozeně šťastnější. Existuje množství faktorů, které dokáží přirozeně ovlivnit naši produkci hormonů štěstí. Jsou to i tyto faktory a zásady:
- Pravidelný pohyb akéhľvek druhy, cvičení, tanec – cokoli a opravdu bez omezení;
- Kvalitní spánek – víme, že spánek dokáže pozitivně ovlivnit mnoho oblastí našeho života. Mimo jiné tedy dokáže produkovat i hormony štěstí; zkuste si dopřát každý den 7-8 hodin spánku.
Ano, je to náročné, ale spánek pozitivně ovlivňuje mnoho věcí a činností ve vašem organismu a jedním z nich je i tvorba hormonů štěstí. - Sacharidy – ano, i sacharidy ovlivňují produkci hormonů štěstí. Netřeba to však s nimi přehánět, zejména kvůli tomu, že naše tělo dokáže zpracovat pouze určité množství. Nadměrné množství si pak tělo uloží. Upřednostňujte raději mandle, kvalitní hořkou čokoládu, ovesné vločky nebo sušené ovoce.
- Slunce – dopřejte si takové množství slunečních paprsků, jak je to možné;
- Masáž a meditace;
- Celkově pozitivní myšlení a zvládání stresových situací;
- Dobré mezilidské a kvalitní vztahy, rodiny a přátelé.
Hormony štěstí proti špatné náladě
Pokud se v těchto dnech nebo obecně někdy necítíte zrovna nejlepší, nejšťastnější nebo vám zkrátka jen něco chybí, mohou za tím být i právě hormony štěstí. Ano, samozřejmě, ne každý z nás je vždy a stále optimisticky naladěn, ale v každém případě, svou náladu můžeme ovlivnit. Hormony totiž výrazně ovlivňují dění v našem těle a následně to, co se děje kolem nás. Když je tedy náš rozpoložení a pocit štěstí asi z padesáti procent úkolem našich genů, zbylou polovinu stále můžeme ovlivnit.
Takže, pokud jste dosud váhali, zda jsou tak často skloňovaná hormony štěstí pro váš život nezbytné nebo ne, odpověď už asi znáte. Není při tom tak těžké je ve svém organismu udržovat, zároveň však dokáží ovlivnit tak mnoho v našem těle, ale iv životě. Hormon štěstí v tabletách existuje také, ale doplňovat a tvořit si ho umíme i přirozeně. Myslete na to a váš život bude určitě ještě šťastnější.
Vybrané zdroje: