I vám přichází nevolno při pohledu na tuto životodárnou tekutinu? Začnete se potit, začne se vám točit hlava, dokonce možná chvilku ztratíte i vědomí. Hemofobie nebo strach z krve patří k nejčastěji se vyskytujícím fóbiím. Postihuje jak děti, tak i dospělé nezávisle na pohlaví.
Samozřejmě, mnoho lidí se cítí nepříjemně při pohledu na krev, hemofóbia je však nadměrný strach z pohledu na krev, včetně krevního odběru, darování krve, očkování, všeho, co krev může zahrnovat. Taková fobie pak může výrazně znepříjemňovat život. Co může být její příčinou, jak se projevuje a co se s tím dá dělat?
Obsah článku
Co je to hemofobie?
Hemofobie je slovo odvozeno z řeckých slov „haima“ – v překladu krev a „phobos“ – v překladu chorobný strach. Fobie je iracionální chorobný strach v situaci, která by běžně strach neměla vyvolávat a nutí člověka chovat se inadekvátne, tedy nevhodně vzhledem na danou situaci, to znamená, aby se daným místům, předmětem či situacím vyhýbal. Hemofobie je tedy chorobný,nadměrný strach a nervozita objevující se při pohledu na krev. Může jít o krev vlastní, ale i cizí při krvácení z poraněného místa, může jít o krev zvířecí, ale také představa, obrázek či pohled na krev ve filmu, které mohou vyvolat nepříjemné pocity a úzkost.
Častokrát se vedle hemofóbii vyskytuje i trypanofobie, tedy extrémní strach z jehel, injekcí či medicínských procedur zahrnujících použití jehel, protože tyto mohou vést ke krvácení.
Krev koluje v žilách každého z nás
Krev je nezbytnou součástí našeho těla. Dospělému člověku cirkuluje v cévách přibližně 5 litrů této úžasné červené tekutiny. Jde vlastně o suspenzi krevních buněk v tekuté plazmě. Mezi tyto krevní buňky patří červené krvinky, které přenášejí kyslík do tkání a buněk celého těla a odnášejí oxid uhličitý do plic, bílé krvinky, které se podílejí na naší obranyschopnosti a krevní destičky, které nás chrání v případě zranění a podílejí se na srážení krve. Kromě toho je krev médiem, transportním prostředím, pro mnoho dalších látek, včetně živin z potravy, hormonů, odpadních produktů metabolismu, atd.. Má tedy v organismu nezastupitelnou roli a její nadměrné ztráty musí být rychle, adekvátně a dostatečně hrazeny.
Jaké mohou být příčiny hemofobie?
Různé příčiny mohou vést ke vzniku hemofobie:
Špatná zkušenost
Strach z krve může vzniknout i po nějakém nepříjemném, traumatizujícím zážitku s krví. Může jít o nehodu, zranění nebo i lékařský zákrok, který zahrnuje nějakým způsobem setkání s krví. Pohled na krev a krvácení může u člověka vyvolat obavy o jeho zdraví a život a může vést k hemofóbii. Nemusí jít však jen o vlastní zranění, ale i pohled na jinou osobu, která krvácí, může být traumatizující a vést k následnému vzniku strachu z krve. Nemluvě o stále více se objevujícím násilí a krvavých scénách ve filmech, televizi či na internetu, což opět může vést až k vyvolání úzkosti při pohledu na krev. Jelikož strach z krve je poměrně rozšířený, často se využívá i v populární kultuře. Hororové filmy se živí na naší přirozené averzi ke krvi, často obsahující scény plné stříkající jasně červené krve všude kolem.
Genetika
Jistou roli zde hraje i genetika. Zjistili, že lidé jsou náchylnější trpět hemofobií, pokud se v rodině takový strach už vyskytl. Někteří lidé mají prostě v sobě jistou predispozici a větší šanci, že se u nich taková fobie vyvine.
Další fobie
I několik jiných fobií může vést k hemofóbii. Například již zmíněná trypanofobie (strach z jehel), Tanatofobie (strach ze smrti), myzofobie (chorobný strach z nákazy a špíny) a nozofobie (chorobný strach z nemocí). Všechny mohou být spojeny i s krvavým zážitkem a tudíž není divu, že tyto fobie mohou kráčet ruku v ruce. Stejně strach ze zdravotnických pracovníků, např. lékařů či zubařů může být přítomen současně s hemofóbiou. Lidé mají často zkreslený obraz o nemocničním prostředí zejména z televize a filmů, kde jsou často scény plné krvácejících lidí v ohrožení života a stříkající krve, což pouze potencuje takové fobie.
Přehnaně pečlivý rodič
Ano, i taková přehnaná péče není velmi dobrý způsob, protože pokud člověk vyrůstá v prostředí, kde ho jeho rodič či opatrovník k ničemu nepustí, na všechno si musí dávat pozor a je udržován v tom, že sám vlastně nic nezvládne, je tak trochu přirozené, že takový člověk bude mít větší šanci, že bude trpět nějakou fobií či dokonce fobiemi. Nebo pokud vidí, že jeho rodič také křičí při pohledu na krev a panikaří. Přirozeně v něm byl strach potencován odmalička.
Fobie obvykle začínají v dětství, u malých dětí se jedná většinou o strach ze tmy, cizích lidí, hlučných zvuků či strašidel. Postupem věku přibližně mezi 7. – 16. rokem, se strach začíná více týkat obav z fyzického zranění či obav o zdraví. Zde by mohl být počátek hemofobie.
Průměrný věk začátku hemofobie, tedy strachu z krve je věk kolem 9 let u mužů a 7 let u žen.
Jaké jsou projevy hemofobie?
Nezávisle na tom, o jakou fobii se jedná, všechny se projevují podobnými fyzickými i emočními symptomy. Při hemofobii se symptomy mohou objevit při pohledu na krev v reálném životě, ale i ve filmu či v televizi. Dokonce i při pomyšlení na krev či lékařský zákrok, např. odběr krve.
Fyzické symptomy
- dušnost
- bušení srdce
- tlak na hrudi
- třes
- pocit nevolnosti až zvracení
- návaly horka a chladu
- pocení
- mravenčení končetin
- trávicí potíže
Potíže s trávením, bušením srdce či třesem se mohou objevovat už několik dní či hodin před nadcházejícím střetem s krví, např. plánovaný dober krvi.
Emoční symptomy
- extrémně pocity úzkosti a panika
- obrovské nutkání vyhýbat se a utíkat ze situací, kde by se mohla objevit krev
- ztráta kontroly nad sebou samým
- pocit, že vám je na odpadnutí
- pocit bezmocnosti nad svým strachem
Hemofobie – proč při pohledu na krev odpadnem?
Vasovagální kolaps nebo vazovagální synkopa je stav, který nastane, pokud naše tělo reaguje na nějaký podnět příliš silně, aktivuje se masivní sympatikus (část nervového systému, která je mimo jiné nutná při stresu a stresové odpovědi, aby mobilizovala naše síly) a jako reakce na to zareaguje protikladný systém, tedy parasympatikus, který způsobí náhlý pokles tlaku krve a srdeční frekvence, což vede ke krátkodobé ztrátě vědomí, tedy kolapsu. Obvykle si nevyžaduje žádnou léčbu, člověk jako odpadne do ležící polohy, průtok krve v mozku se opět zvýší a vědomí se vrátí. Samozřejmě, rizikem může být pád, při kterém se člověk může zranit na okolních předmětech v jeho blízkosti nebo při úderu hlavy o zem.
Zajímavé je, že podle průzkumu realizovaného v roce 2014, až 80% lidí trpících hemofobií reaguje vazovagální odpovědí a tedy kolapsem při pohledu na krev. Tato odpověď našeho těla není až tak typická pro jiné fobie. Hemofobie a další s krví a jehlami spojené fobie způsobují náhlý pokles tlaku krve a srdeční frekvence. Samozřejmě, může se to vyskytnout i při jiných fobiích, ale vezměme si např. arachnofobií, tedy strach z pavouků, většina lidí spíše reaguje hlasitým křikem, zatímco není až tak neobvyklé, že mnoho lidí odpadne při odběru krve.
Jak se projevuje hemofobie u dětí?
U dětí mohou být projevy strachu z krve trochu jiné než u dospělých. Při střetu s krví nebo procedurou, která by ji mohla zahrnovat, např. odběr krve:
- mohou mít záchvaty vzteku
- být příliš navázán, upnutý na rodiče či osobu, se kterou dítě přišlo
- nechtějí se pohnout od rodiče / opatrovníka
- pláč
- schovávání se
Kdy vyhledat lékaře?
Hemofobie může být opravdu závažný problém, který může výrazně znepříjemňovat váš život, pokud není léčena. Naštěstí ne každý den musíte vidět krev (samozřejmě, pokud jste si nevybrali povolání např. Ze zdravotnické oblasti nebo z oblasti jiných záchranných složek). Tady by to mohlo způsobovat opravdu významné potíže. Pokud jsou však projevy vašeho strachu z krve opravdu výrazné a obtěžují vás už delší dobu v situacích jako jsou běžné lékařské návštěvy či návštěvy nemocnice i za jiným účelem, kde přímo vy nejdete na proceduru, která by zahrnovala krev, ale mohli byste se s ní setkat v tomto zařízení, možná by bylo na místě svěřit se s vašimi obtížemi lékaři. Dokonce můžete mít problém obvázat či zalepit vašemu dítěti ránu, odmítáte potřebné chirurgické zákroky, i při malé rance jste příliš vystrašený a alarm celé své okolí. Můžete se začít vyhýbat sportům a různým aktivitám, kde hrozí riziko zranění, což vás opět bude omezovat ve vašem běžném životě. Může se dokonce vyvinout až deprese při velmi závažném strachu z krve, který vás limituje v normálním fungování a ovlivňuje každou oblast vašeho života.
Diagnostika hemofobie
Nemusíte se bát, diagnostika nezahrnuje žádné jehly či speciální procedury. Je založena na rozhovoru s odborníkem, nejčastěji z oboru psychiatrie či klinické psychologie. Sem vás může odeslat i váš praktický lékař, pokud se mu svěříte s vašimi obtížemi. Důležité hlavně je říct, jak se vaše potíže projevují, jak dlouho trvají, zda je máte odmalička, zda jste měli nějakou špatnou zkušenost a podobně. Nápomocná může být i rodinná historie zda se hemofóbia nebo jakákoli fobie vyskytuje např. u vašich rodičů či sourozenců.
Pokud jsou tedy vaše projevy hemofobie výrazné, omezují vás a chcete s nimi něco dělat, neváhejte vyhledat odborníka. Hemofobie není nic, za co se třeba stydět. Je součástí MKN (Mezinárodní klasifikace nemocí) a jsou možnosti, jak se této fobie zbavit či alespoň zmírnit její projevy či dopad na váš život.
Jaké jsou možnosti léčby?
Jak již bylo zmíněno, ne vždy je nutná léčba každé fobie, pokud není předpoklad, že se s podnětem, který fobii vyvolává, budete setkávat každý den. Např. strach z hadů, pokud nežijete v domě či bytě nebo oblasti, kde jsou hadi na denním pořádku, zřejmě není úplně nutné až tak tuto fobii řešit. Hemofobie je však fobie, která opravdu může výrazně ovlivňovat váš život. Kvůli strachu z krve se může stát, že začnete vynechávat preventivní prohlídky, potřebná vyšetření či zákroky, máte až panický strach z odběru krve, nenavštěvujete kvůli strachu z krve i zubaře, dokonce to může vést až k odmítání lékařské pomoci, protože by mohla vést i ke střetnutí se s krví a podobně.
Řešení je dobré hledat, pokud:
- vám strach z krve způsobuje záchvaty paniky nebo vážnou úzkost
- váš strach je něco, co vy sami uznáváte jako iracionální
- zažíváte tyto pocity 6 měsíců a déle
Kognitivní behaviorální terapie
Terapeut vám může pomoci identifikovat vaše pocity úzkosti v souvislosti s krví. Snaží se zjistit příčinu vašeho strachu z krve při rozhovoru s vámi a racionálně zdůvodnit a nahradit vaše negativní a úzkostné pocity při střetu s krví s realističtějším pohledem na to, co se vlastně děje a může stát při různých procedurách, zákrocích zahrnujících krev a podobně. Mnohokrát už po několika sezeních na KBT se stanou vaše pocity při setkání s krví tolerovateľnejšie. Určitě nám totiž dáte za pravdu, že člověk se mnohdy bojí toho, o čem mnoho neví nebo co si neumí zdůvodnit a tak si domýšlí.
Terapie vystavením se podnětu, který v nás vyvolává strach
Často se využívá spolu s kognitivně-behaviorální terapií, kde jste se o vašem strachu vyprávěli, zjišťovali, proč se u vás objevuje, co ho spouští, jak se projevuje a proč se tak projevuje. Tato terapie spočívá v tom, že jste danému podnětu, který u vás spouští příslušnou reakci, vystaven. Může jít pouze o nějakou vizualizaci, představu krve nebo obrázky či nějakou aktivitu, kde se setkáte s krví či látkou její podobnou v přítomnosti terapeuta. Terapeut vám přitom pomáhá různými relaxačními metodami, jak zvládnout tuto situaci, abyste předešli nevolnosti či až ztrátě vědomí, např. kontrolou dýchání, zovieraním svalů či mentálně vizualizační techniky. Cílem těchto konfrontací je naučit se zvládat projevy hemofóbie až dosáhnout toleranci na krev. Tato technika patří k nejefektivnějším, dokonce u mnoha lidí vykazuje výsledky už po prvním sezení.
Medikamentózní léčba
V opravdu závažných případech, je někdy nutná i farmakologická léčba, tedy léčba léky. Nejčastěji jde o léčiva ze skupiny antidepresiv či léků proti úzkosti. Nejlepší je poradit se v tomto případě s lékařem, který posoudí zda si to váš stav vyžaduje a zároveň vám může předepsat či doporučit pro vás nejvhodnější léčivo.
Další možnosti
Existuje mnoho dalších způsobů, jak lépe zvládat stres, úzkost či paniku. Samozřejmě, pokud jsou jejich projevy velmi závažné, je třeba se obrátit na odbornou pomoc. Nejen, že pomůžete sami sobě, ale můžete tak ochránit i vaše děti. Ačkoli určitou roli hraje genetika, kterou sice neovlivníme, ale velmi významné je v tomto případě i to, jaké chování z vaší strany děti vidí. Pokud totiž budou mít odmalička příklad vaší úzkostné a stresové reakce při pohledu na krev, s největší pravděpodobností se takto budou chovat i oni. Řešení hemofóbie tedy má opravdu význam.
Samozřejmostí je zdravý životní styl, tedy racionální stravování, dostatek pohybu a spánku pro zachování zdravé mysli i těla. Pomoci si můžete i takto:
Relaxační cvičení
Jóga a různé dechová cvičení mohou výrazně pomoci při zmírňování fyzických symptomů stresu a úzkosti.
Aplikované napětí
Tato metoda může pomoci při problémech s omdléváním. Myšlenka spočívá v napínání svalů rukou, trupu, nohou v určitých intervalech při pohledu na krev s cílem udržovat si tak tlak krve a předejít jeho poklesu a odpadnutí. Starší studie poukazují, že účastníci, kteří tento postup zkoušeli, byli schopni prohlédnout si 30 minutovou chirurgickou operaci na videu, aniž odpadly.
Hypnoterapie
Terapie hypnózou je založena na přesvědčení, že fobie sídlí v našem podvědomí. Kvalifikovaný terapeut se takto umí dostat přímo k našemu podvědomí bez rušení naším vedomín. Klienti v hypnóze jsou tak více otevření tomu, co terapeut říká.
Přírodní léčba
Bylinky se stávají stále populárnější av podstatě se léčivé účinky mnohých z nich využívají již staletí. Jak jsme však již vícekrát v našich článcích věnovaných právě tématu různých léčivých rostlin a bylin zmínili, přírodní a bez předpisu, neznamená i bezpečné. Důležité je hlavně dodržování dávkování a kontraindikací. I mnohé přírodní léčiva mohou být kontraindikováno, pokud užíváte některé další léky nebo jste těhotná či kojíte. Proto je třeba si dobře přečíst příbalový leták, případně se poradit s lékařem nebo lékárníkem zda je daný přípravek pro vás vhodný.
Populární přírodní léky při léčbě fobií jsou:
- šanta obyčejný
- ženšen pravý
- heřmánku pravého
- kořen kozlíku lékařského
Vyskytují se v různých formách od tinktur přes tablety až po čaje. Je důležité si však uvědomit, že co funguje na jednoho člověka, nemusí na druhého.
Ptáte se
Co je hemofobie?
Hemofóbia je jak již název připomíná, fobie z krve. Projevuje se nervozitou, strachem až totálním kolapsem při pohledu na krev. Pohled může být přímý ale nepřímý prostřednictvím nějakého média.
Jak se projevuje?
Nejčastěji a nejsilnější projevy jsou hlavně těžké dýchání, bušení srdce, strach až hrůza zakončená krátkodobou ztrátou vědomí.
Jak se léčí hemofobie?
Nakolik svou nebo cizí krev v zásadě nevídáte až tak často, není zcela běžné ji psychofarmakologickou řešit. Jsou však případy kdy je nutné navštívit lékaře a svěřit se mu s vaším problémem. Jde hlavně o to, aby tento neopodstatněný strach nepřerostl do chorobné úzkosti.
Vybrané zdroje:
- https://www.healthtopia.net/disease/mental-health/phobia/hemophobia-fear-of-blood
- https://www.healthline.com/health/hemophobia#risk-factors
- https://www.verywellmind.com/fear-of-blood-hemophobia-causes-and-symptoms-2671861
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vasovagal-syncope/symptoms-causes/syc-20350527