V tomto článku se budeme věnovat přípravku Dormicum. Jedná se o lék ze skupiny benzodiazepinů, které výrazným způsobem ovlivňují naši nervovou soustavu. Konkrétně lék Dormicum pomáhá při těžších formách spánkových poruch. Pokud tedy trpíte vážnými poruchami spánku, ať už krátkodobého nebo dlouhodobého charakteru, což tedy vážně ovlivňuje i na Vaše celkové duševní zdraví, rozhodně doporučujeme sáhnout právě po tomto přípravku. No je nutné dát do pozornosti, že Dormicum je lék na lékařský předpis.
Obsah článku
Dormicum a jeho účinky
V úvodu jste se tedy mohli dozvědět o tom, že Dormicum představuje lék na spaní, který si jednoduše bez lékařského předpisu nepořídí. Je nutné tedy splnit několik podmínek, aby Vám ošetřující lékař (psychiatr) předepsal Dormicum. Jednou z těchto podmínek je Váš těžký zdravotní problém se spánkem, který může vyústit až do psychických problémů, jako jsou například úzkost až deprese. Jaké jsou tedy základní vlastnosti přípravku Dormicum?
- Tento lék na spaní patří mezi benzodiazepiny, a tyto bývají indikovány pouze při závažných onemocněních, které vyvolávají u pacienta pocity extrémní úzkosti.
- Dormicum je vhodný také na krátkodobou léčbu nespavosti.
- Pokud se chystáte v blízké době podstoupit například chirurgický zákrok, tak Dormicum může využívat právě jako sedativum před tímto zákrokem.
- Tento lék na spaní je známý také svými sedativními a hypnotickými vlastnostmi s rychlým nástupem a krátkodobým trváním účinku.
- Tento lék na předpis mimo jiné také vykazuje i účinek proti křečím a je zodpovědný i za uvolňování svalstva.
Podobně jako jiné léky určené k léčbě psychických chorob, i Dormicum představuje univerzální lék, který je kromě jeho hlavní funkce léčení potíží se spánkem, určený také k léčbě jiných zdravotních potíží – zejména těch fyzického charakteru.
Nežádoucí účinky Dormicumu
Stejně jako mnohé jiné léky i v případě Dormicumu můžeme hovořit o několika našemu tělu nepříznivých účincích.
- Lék na spánkové poruchy Dormicum je charakteristický tím, že některé jeho nežádoucí účinky ustávají po jeho opakovaném užívání pacientem.
- Dormicum v některých případech může také přinášet i pocity ospalosti nebo lhostejnosti během bílého dne.
- Mimo jiné přináší snížení bdělosti, zmatenost, bolest hlavy, závratě, svalovou slabost či poruchu koordinace pohybů nebo dvojité vidění.
- Příležitostně byly zaznamenány i vedlejší účinky, kterými jsou i poruchy trávicího traktu, změna libida nebo různé kožní reakce.
- V případě, že jste nějaký čas po operaci, a zároveň užíváte lék Dormicum, mohou se u Vás projevit i pooperační sedativní účinky.
- U citlivých jedinců je možný výskyt hypersenzitivní reakce.
Ztráta paměti
Jedním z možných vedlejších účinků, které nepříznivě ovlivňují náš nervový systém, je i anterográdní ztráta paměti (zapomenutí uloženého). Riziko výskytu tohoto problému se navyšuje přímo úměrně s dávkami. Možná jste nevěděli, ale účinky ztráty paměti mohou být spojeny s nepřiměřeným chováním.
Deprese
Pokud jste v minulosti trpěli vážnými psychickými problémy, jako jsou deprese, je možný jejich opětovný výskyt, pokud užíváte Dormicum. Je nutné tedy znát i možnost tohoto velmi negativního nežádoucího účinku tohoto léku na spaní.
Psychiatrické reakce
Možný je také výskyt neobvyklých reakcí, kterými mohou být:
- vzrušení
- neklid
- agresivita
- zuřivost
- bludy
- noční můry
- přecitlivělost
- psychóza a halucinace
- nepřiměřené chování
Tyto reakce se mohou vyskytnout při pravidelném užívání benzodiazepinů nebo léků podobných benzodiazepinům. Pokud se u vás projeví některý z uvedených příznaků, léčba přípravkem Dormicum by měla přerušit – vyskytuje se to častěji u starších pacientů.
Závislost na léku Dormicum
V případě náhlé ,,odstavení“ tohoto přípravku na spaní se může u pacientů vyskytnout i tzv. Fyzická závislost. Co to ale znamená? V tomto případě jsou jedním z následků přerušení léčby abstinenční příznaky nebo příznaky znovunavrátenia onemocnění. Kromě závislosti fyzické je možné si vybudovat i psychickou závislost na tomto přípravku. Toto se projevilo zejména u pacientů se závislostí na více lécích.
Kdy určitě neužívat Dormicum – kontraindikace
Slyšeli jste už někdy nad odborným pojmem ,,kontraindikace“? Pokud ne, rádi Vás uvedeme do této problematiky. Kontraindikace znamená z medicínského hlediska fakt, že určitý lék není prostě vhodné ve specifických situacích užívat. Neužívejte tedy lék Dormicum pokud:
- Trpíte závažnou dechovou nedostatečností?
- Je u Vás přítomna závažná porucha funkce jater.
- Se u Vás vyskytuje syndrom spánkové apnoe (problémy s dechem během spánku).
- Je u Vás přítomna přecitlivělost na benzodiazepiny.
- Trpíte těžkou chorobnou svalovou slabostí.
Pouze bychom připomněli fakt, že je nesmírně důležité, abyste si byli vědomi Vašich ostatních onemocnění, a tedy v případě užívání tohoto léku na předpis informovat o Vašich dalších onemocněních ošetřujícího lékaře.
Interakce přípravku Dormicum s jinými léky
Je lékařsky prokázáno, že současné užívání tohoto přípravku na spánek s některými jinými léčivy nevyvolalo právě nejpříznivější reakce na náš organismus. Se kterými látkami se tedy Dormicum ,,nekamarádí“? Jde zejména o:
- ketokonazol, itrakonazol, flukonazol, erytromycin, diltiazem
- Dormicum není také vhodné souběžně užívat i s alkoholem, a to z toho důvodu, že se může zvýšit sedativní účinek, a tedy kvůli tomuto je také ovlivněna schopnost řídit nebo obsluhovat stroje
Doporučujeme každému uživateli léku Dormicum doržiavať přísně zásady zejména z hlediska omezování konzumace alkoholu nebo užívání jiných léků obsahujících námi výše uvedených látek.
Může se člověk předávkovat tímto přípravkem?
Úvodem je třeba poznamenat, že Dormicum se nedoporučuje jiným způsobem, jak je uvedeno v příbalové dokumentaci, případně, jak Vám doporučil ošetřující lékař. V opačném případě může dojít k různým nežádoucím účinkům, například k předávkování.
Signalizací, že se jedná o předávkování tímto lékem na spánek, a také benzodiazepiny obecně, je projev různých stupňů útlumu centrálního nervového systému, které mohou být v rozsahu od ospalosti až po bezvědomí. V nezávažných případech se může mluvit o symptomech, které zahrnují například:
- ospalost
- psychickou zmatenost a letargii
- ve vážnějších případech dokonce i poruchu koordinace
- snížení svalového napětí a krevního tlaku
- nedostatečné reflexy
- útlum dýchání a srdeční činnosti
Předávkování benzodiazepiny nepředstavuje ohrožení života, ale jen za předpokladu, že se neužívá s jinými látkami tlumícími centrální nervový systém (například alkohol).
Léčba příznaků předávkování
V případě předávkování perorálními benzodiazepiny je třeba dostat nadbytečné množství z našeho těla ven. U pacientů, u kterých nenastal stav bezvědomí, je třeba vyvolat zvracení (během 1 hodiny). V opačném případě, pokud je pacient i v bezvědomí, je třeba provést výplach žaludku se zajištěním ochrany dýchacích cest.
Pokud nemůžeme dosáhnout vyprázdnění žaludku u pacienta, nebo pokud to není u něj vhodné, doporučuje se dát mu užít živočišné uhlí, jehož následkem bude snížení vstřebávání léku. Je velmi důležité mj poznamenat i to, že je nutné dbát i na pozornost funkcím dýchacího a kardiovaskulárního systému. Mimo jiné existuje specifická látka flumazenil, která je protilátkou benzodiazepinů, a podání této látky může být také účinné pro zvrácení závažných účinků předávkování.
Dormicum a těhotenství
Obecně medicínští experti nedoporučují užívání tohoto léku na spaní během období těhotenství, protože toto samotné léčivo obsahuje látky ze skupiny benzodiazepinů, které na tělo maminky nepůsobí právě nejlepším účinkem. Pokud by tuto zásadu těhotná žena nerespektovala, mohlo by se to projevit následně na zdravotním stavu narozeného dítěte.
Pokud je však nutné užívání tohoto přípravku v průběhu posledního trimestru těhotenství nebo během porodu, je možné projevení jistých účinků u novorozence v důsledku působení léku, kterými například jsou:
- nízká tělesná teplota
- snížené svalové napětí
- slabý sací reflex
- mírný útlum dýchání
Bylo by určitě závažnou chybou nezmínit i skutečnost, že pokud těhotná žena užívá benzodiazepiny, čili i lék Dormicum, během posledního trimestru těhotenství, může to mít dost fatální následky na zdravotní stav narozeného dítěte. O co tedy vlastně jde? Dítě si může jednoduše vybudovat následně závislost na těchto látkách, a tedy po narození se mohou vyskytnout abstinenční příznaky.
Jak je možné vidět, těhotná žena se jednoduše může dostat do situace, kdy potřebuje do svého těla dostat tento lék, protože se u ní projevují příznaky poruch nespavosti, napětí či nervozity. Nicméně je důležité zdůraznit, že Dormicum obsahuje látky patřící do skupiny benzodiazepinů, jejichž vliv na zdraví ženy a samotného děťátka není zrovna nejideálnější, a mohou se časem vyskytnout různé problémy, které jsme popsali výše. Pokud jste těhotná, dbejte proto nejen na své zdraví, ale i na zdravotní stav budoucího děťátka.
Jak je to s kojením?
Pokud se nacházíte v období, kdy je nezbytné kojit Vaše malé miminko, tak prosíme zbystřete pozornost! Obecně není žádoucí, aby kojící matka přijímala do těla látky patřící do skupiny benzodiazepinů, které jsou obsahem léku na spaní Dormicum. Doporučujeme každopádně každou změnu nebo vysazení léku předem konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, protože těhotenství a kojení představují mimořádně období se zvýšenou náchylností na vznik různých psychických i fyzických problémů.
Dormicum a užívání u dětí
Pokud máte doma dítě, které trpí závažnými poruchami spánku, neboť se nevylučuje vznik tohoto onemocnění i u nich, lékaři nasazení přípravku Dormicum většinou nedoporučují, protože se jedná o benzodiazepiny, jak jsme již mnohokrát v tomto článku zmiňovali, na kterých si jedinec, tedy i dítě, může časem v ybudovať závislost. Ale na druhé straně nemůžeme globálně říci, že by se tento lék absolutně nepoužíval i v případě dětí. Pokud se Vaše dítě chystá například na operaci, existuje určitá šance, že se lékař rozhodne sáhnout po tomto přípravku, protože Dormicum má mimo jiné sedativní účinky.
Avšak není se čeho bát, takové jednorázové využití tohoto přípravku nebude mít v žádném případě vliv na potenciální vybudování závislosti na tomto přípravku u Vašeho dítěte.
Jak dlouho by se měl užívat tento lék?
Pokud trpíte poruchami spánku a Váš ošetřující lékař Vám Dormicum předepsal, určitě Vám dal také na známost skutečnost, že léčba prostřednictvím tohoto léku by neměla trvat v ideálních případech příliš dlouho. Možná se ptáte: ,,Jak dlouho bych měl tedy užívat tento lék na spaní, pokud trpím poměrně závažnými spánkovými poruchami?“ Obecně byste Dormicum neměly užívat déle než několik dní až dva týdny v závislosti na intenzitě vaší psychické poruchy nebo doporučení lékaře.
V žádném případě nedoporučujeme přípravek užívat formou tzv. samoléčby, protože takový postup by pro Vás mohl znamenat v budoucnu rozličné komplikace, jako například vybudování si závislosti, rozličné vedlejší účinky, nebo v neposlední řadě také i možné poruchy nervového systému. Mějte, prosíme, tedy na paměti tyto velmi důležité informace.
Principy užívání přípravku Dormicum
V následujících pár řádcích si povíme o velmi podstatných informacích, které byste rozhodně neměli zanedbávat, nakolik se může snížit efektivita tohoto léku. Co je důležité tedy vědět, pokud se chystáte užívat tento lék na poruchy spánku? Nakolik je tento lék lékem s rychlým nástupem účinku, jeho užití je nutno těsně před spaním, kdy člověk ví, že má před sebou 7-8 hodin ničím nerušeného spánku.
Pokud se tedy jen chystáte užívat Dormicum, měli byste vědět, že se jedná o tablety, které je třeba zapíjet dostatečným množstvím tekutiny.
Cena a balení
Cena pro mnohé pacienty hraje velmi důležitou roli hlavně v případech, kdy, řekněme užívá paralelně několik léků, a ještě k tomu musí podstoupit dlouhou a náročnou léčbu souběžně více léčivy. Cena je přirozeně obecně závislá na několika faktorech – jednak od počtu tablet v balení, účinku léků a druhu dodavatele, resp. lékárny.
- Dormicum 7,5 mg – obsahuje 10 tablet a orientační cena je 2,32 €.
- Dormicum 15 mg – obsahuje 10 tablet a orientační cena je 2,66 €.
Lékař zvolí množství účinné látky obsažené v tomto přípravku v závislosti na závažnosti poruchy, respektive doby trvání léčby. Je důležité dodržovat postupy, které Vám doporučil lékař, a samozřejmě předepsané dávkování, abyste dosáhli nejlepší efektivitu léčby, a tím pádem se co nejdříve ,,zbavili“ Vašich problémů se spánkem.
Nejčastější otázky o léku Dormicum
Co je to Dormicum?
Dormicum je lék se sedativním účinkem, který léčí zejména poruchy nespavosti. Tento lék není volně dostupný v lékárnách, a tudíž si ho bez lékařského předpisu nepořídí.
Mohou se vyskytnout při užívání přípravku Dormicum i nějaké vedlejší účinky?
Ano, při užívání tohoto léku na poruchy spánku je možné, že se v průběhu léčby nějaké vyskytnou. Více informací v tomto článku pod nadpisem ,,Nežádoucí účinky Dormicumu“.
Mohu si vybudovat na tomto přípravku i závislost?
Ano, riziko vybudování si závislosti na tomto přípravku se zvyšuje zejména tím, že obsahem jsou látky, které patří do skupiny tzv. benzodiazepinů. Je dokázáno, že člověk se může stát na těchto látkách snadno závislým. Platí to pouze například pro děti nebo těhotné a kojící ženy, proto s tímto přípravkem opatrně.
Mám děti, které trpí poruchami spánku, mohu jim dát tento lék?
Obecně se nedoporučuje užívání tohoto přípravku u dětí, protože obsahuje látky, na které si dítě snadno může vyvinout závislost, a lék je kromě toho vázán na lékařský předpis, a tedy měl by jej užívat výhradně jen člověk, kterému byl předepsán.
Jak je to s těhotenstvím a kojením?
Těhotné ženy by také neměly příliš myslet na užívání léku Dormicum, protože jak již bylo v článku mnohokrát zmiňované, tento lék je nebezpečný zejména z důvodu potenciálního vybudování si závislosti na benzodiazepinů. Důležité je také říci, že pokud byste tedy během těhotenství nebo kojení užívaly tento lék, mohlo by se snadno stát, že se i Vaše dítě stane závislé na těchto látkách, i když reálně tento lék absolutně neužíval.
Jaká je doporučená doba užívání přípravku Dormicum?
Obecná doba obvykle doporučována lékaři k užívání toho přípravku se pohybuje v rozmezí od několika dnů až po dva týdny. V tomto případě hovoříme o tzv. krátkodobé léčbě. Dlouhodobá léčba v případě tohoto přípravku nepřichází v úvahu. Pokud byste chtěli vědět více informací, tak tyto najdete v tomto článku pod nadpisem ,,Jak dlouho by se měl užívat tento lék?“.
Vybrané zdroje:
- https://www.adc.sk/databazy/produkty/detail/dormicum-7-5-mg-969551.html
- https://mediately.co/sk/drugs/WPJCWlhHMucdoGm4Qu8CXXsSm9l/dormicum-7-5-mg#contraindications